VOO I' lid Vit OII w BOERINNEN OP AGRARISCHE KURSUSSEN Anneke Uiterlinde Rally 1982 I n de Ruigenhil, de grote polder aan het Hollandsdiep staat een mooie oude boerderij. Cobi Knook-Maris woont hier met man en kinderen. In het grote huis van 1802 met de mooie tuin is werk genoeg. Veel werk voor moeder de vrouw die huis en hof zonder huishoudhulp voor haar re kening neemt, en die in de pieken van het bedrijf meehelpt. Die pieken zijn op dit akkerbouwbedrijf vooral het aardappelrooien en het combinen van de granen. Cobi springt dan bij waar nodig is. Aan Cobi vroeg ik waarom zij alle cursussen gevolgd had? N D insdag sprak een journaliste over het wereld voedselprobleem. Zij had nogal wat ervaringen opgedaan in 3e wereldlanden. Zij gaf 'n kritische beschouwing over de (schijn) oplos singen, die we tot nu toe hebben aangedragen en de plannen die we hebben of die we zouden moeten ontwikkelen. Later op de ochtend D, p.j.z.-agenda a k. «nder redaklit van de Rcdaktiekommissiv Bond 4 ^0 \an Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- Redaktieadres: Mevr. I..J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg I. 4494 PB Geersdijk. Drie is te veel! Ook voor een hal ve pagina. Daarom komt het verslag van het met de derde boerin volgende week aan de beurt. De agrarische commissie van Noord Brabant organiseert ieder jaar cursussen. Cursussen, die bedoeld zijn voor de boerin, om meer inzicht in het bedrijf te krijgen. Ik bezocht drie boerinnen in verschillende delen van onze provincie. 3 boerinnen op verschillende bedrijven. Zij hadden alle drie meegedraaid met de cursussen. Ik legde hen dezelfde vragen voor. Waarom, waarvoor, hoe en wat wil je? We hopen dat wij als commissie zo enig inzicht krijgen hoe de cursussen overkomen. Wat is er goed, wat is er fout? Hoe moeten we verder? Het bedrijf van Anneke en Jan Uiterlinde. Cobi Knook-Maris Het bedrijf van de fam. Knook. wel eens: "Heb je hier of daar aan gedacht?" Ik kan wel zeggen, dat ik m'n werk op en rond de boerderij, huis en tuin als een hobby zie, Maar toch ook als een plicht. Ik vind dat ik thuis behoor te zijn als dat nodig is voor het bedrijf. Ik vind die cursussen dan ook goed en kan meisjes die een boer trouwen aanra den ze te volgen. Ondanks de vele taken die Cobi heeft en doet, voelt ze die niet als een knellend harnas. Ze wil dan ook als ze ergens lid van is, er gewoon zijn. De cursussen heeft ze trouw gevolgd, de excursies naar andere bedrijven heeft ze erg gewaardeerd. Op de vraag "Wat mis je in de cur sussen; wat zou je nog meer willen?, komt na enig nadenken toch iets naar voren. "Een practische zomercursus" De eigenlijke ziekten in de gewassen bekijken. Met elkaar een studieclub vormen. Ik zie wel wat een luis is, maar als een blad verkleurt zegt me dat nog niet zoveel. Tot zover Cobi Knook A ot Beek en Donk, dan richting Gemert-Elsendorp, Elsdorpseweg 85. Wit huis, daar woon ik, zei een jonge stem door de telefoon. Ze was ook jong, Anneke Uiterlinde. Vrolijk zwaaide ze naar me, nog even bezig haar man te helpen met het verleggen van de buizen van de re geninstallatie. Veel van deze appa raten had ik zien draaien op mijn tocht naar het gebied de Rips tegen de Peel, waar het dorp Elsendorp ligt. Het verklaarde waarom de wei den er over het algemeen nog mooi groen bijlagen. Deze weiden om zoomd door bossen geven grote kudden koeien te eten. Zo ook bij Anneke en Jan Uiterlinde. Zij run nen samen een veebedrijf van 120 melkkoeien, met daarbij nog een be hoorlijk aantal stuks jongvee. Laarzen uit, overall uit, koffie en koek, klaar om antwoord te geven. "Ja, ik was in de verpleging voor ik trouwde. Ik ben wel op een boerderij geboren' maar wist toch te weinig van het boerenbedrijf af. Toen dus de cursussen kwamen ben ik er heen gegaan, samen met een paar andere jonge boerinnen. 40 km heen en weer terug naar Eindhoven, 3 winters lang. Omdat ik het nodig had, om meer inzicht te krijgen in het be- drijfsgebeuren, om goed mee te draaien in het volledige veebedrijf. Niet alleen de boekhouding, maar met alles wat in het bedrijf komt kij ken. Ik heb heel wat geleerd. Toch miste ik wel eens één en ander. Ik had wel eens wat dieper op sommige punten in willen gaan, het in die zelfde week met een groepje wat uit Anneke Uiterlinde willen spitten. Maar op de volgende les was er alweer een ander onder werp aan de orde. Verkeerd vind ik het dat vrouwen en mannen niet samen de lessen volgen. Als ik thuis kom na zo'n avond wil ik met Jan verder praten. Dat is dan toch wel moeilijk omdat het bij mij allemaal vers is. Ook begrijp ik niet waarom de cur sussen niet in samenwerking met de K.V.O. gegeven worden. Zij geven ook deze lessen. Samenwerking moet toch mogelijk zijn. Op m'n vraag: "Wat zou je nog graag willen?, komt vlot een antwoord. Ik zou graag een veebeoordelingscursus willen. Zelf mee willen en kunnen bepalen welke stier geschikt is voor ons bedrijf. Als je hier aan mee zou doen, moet de materie je wel interesseren, anders vind je het gauw te veel. Ik wil ook beter leren discussiëren op de lessen, want daar ontbreekt het een en ander wel aan, aldus Anneke Uiterlinde. "In de eerste plaats steek je overal wat van op. Je moet weten waar je terecht kunt. Als de kinderen groter worden en ze willen het bedrijf overnemen, zul je moeten weten waarover je praat. Ook krijg je meer inzicht in het eigen bedrijf. Je zegt nu liiiiiiiiiiii Cobi Knook V an 11 tot 17 juli j.I. werd in Langnau, Zwitserland, weer de Rally van het Europees Comité georganiseerd. Ter verduidelijking: de rally heeft niets met auto's te maken maar is een jaarlijks terugkerende kulturele ontmoetingsweek voor plattelandsjongeren. De rally wordt elk jaar in een ander land georganiseerd. Dit jaar was het dus Zwitserland. Er werden teams verwacht uit 15 Europese landen plus enkele in Zwitser land verblijvende Amerikaanse plattelands jongeren. Het Nederlandse team bestond uit zes personen, waaronder ondergetekende. Het thema, dat tijdens de Rally behandeld zou worden was: "Voeding in relatie tot het energie probleem". het de bedoeling dat een deel van de teams het publiek vermaakt met iets uit eigen land. Tevens wordt het op prijs gesteld, dat je dan klederdracht draagt. Er werden veelal liedjes ge zongen en ook een aantal dansen werden uitgevoerd. a de officiële opening maandag morgen verzorgde een staatssecreta ris een uiteenzetting over de Zwit serse landbouw en voedselproduktie. Hierbij legde hij tevens wat lijnen naar het wereld Voedsel- en energie vraagstuk. Elk team had van te voren spullen moeten maken voor kleien tentoonstelling over het tema, Deze tentoonstelling werd zondagmorgen ook opgezet. De middag werd besteed aan een bezoek aan een kaas groothandel en een boerderij, 's Avonds was de eer ste van de traditionele "Social Even ings". Er is dan muziek en verder is hebben we een bezoek gebracht aan een echte bergboerderij. De boeren (twee broers), die hierop woonden, gaven o.a. demonstraties grasladen en aardappelrooien op zeer steile hellingen. Het werd ons wel duide lijk dat er in de bergen nog erg veel handwerk gedaan moet worden, hoewel er ook veel aangepaste ma chines zijn. Alles gaat op zeer kleine schaal. Dit bedrijf met twee gezinnen beboerde ruim 14 ha., waarbij ak kerbouw en 15 koeien. Dit kan alleen met een flinke financiële steun van de overheid, die deze steun ook be reid is te geven. De middag en voor avond werden doorgebracht met een bezoek aan de hoofdstad Bern. O, alleen klompen en dat was het be langrijkste. De liedjes gingen niet 100 procent maar de dans ging prima en bij de 2e ronde deden enkele bui tenlanders enthousiast mee. Ook deze avond werd het weer erg laat, maar er waren ondertussen wel meer kontakten met andere teams ont staan. p woensdag was er een wedstrijd gepland. Er werden verschillende groepjes gevormd. Zelf maakte ik deel uit van een groep met een Zwit sers en een spaans meisje en een schot. Eerst werd nog even getest of we de informatie over Zwitserland goed hadden opgenomen in de voorgaande dagen en vervolgens trokken we te voet de bergen in. Op verschillende boerderijen werd onze kennis van materialen, nieuws, sport enz. op de proef gesteld. Ook moest er o.a. gekegeld worden. 's Avonds was er weer een social evening en nu was her onze beurt, De vorige avond hadden we druk ge- re.peteerd. We zouden het liedjes "Daar was laatst een meisje loos" en "In Holland staat een huis" zingen. Ook werd op de wijs van het liedje "Kijk es in de poppekes van mijn ogen" een spiksplinternieuwe "tra- dionele" hollandse klompendans ge fabriceerd. De meisjes hadden echte klederdracht en de jongens alleen blauwe kielen e.d., maar we hadden onderdagmorgen was er eerst een discussie. Later vertrokken we met de bus voor een rondrit door het Berner Oberland. Na een prachtige rit en een bezoek aan een openlucht museum, werden we 's avonds op verschillende plaatsen afgezet, want we zouden de nacht doorbrengen bij gastgezinnen. Ik kwam met een en gelse jongen bij een groot gezin te recht op een typisch Zwitsers land bouwbedrijf. 's Avonds had de plaatselijke ju- gend-afdeling een barbeque had georganiseerd in de bossen. De vol gende dag bekeken we het bedrijf. Er stonden zo'n 10 melkkoeien op stal. Verder was er zo'n 15 ha. grond, waar naast grasland ook akker- bouwprodukten geteelt worden. Men leefde met twee gezinnen van dit bedrijf. Later bleek dat de boer ook nog 30 ha. bos bezat in de bergen en daar komt kwam het merendeel van het inkomen vandaan. 's Avonds gingen we terug naar de school. Het slotfeest staond al op het programma. Er moeten ook nog en kele officiële zaken geregeld worden zoals prijs uitreikingen e.d. Het ne- derlandse team behaalde een ge deelte tweede prijs voor de tentoon stelling. Verder kreeg iedereen een aandenken aan de rally. Zo werd de rally '82 officieel beëindigd. Het feest ging echter door tot in de vroege morgen. De rally is een prachtige gelegenheid om jongeren uit heel Europa te ont moeten. Als je volgend jaar de kans krijgt om de rally, die dan in Dene marken gehouden wordt, mee te maken, kan ik je alleen maar aanra den die kans waar te nemen. Jaap Flikweert. 14 aug. PJZ-afd. Fijnaart. In de ope ning van Ouddorp wordt op deze dag een fiets-/puzzel-rit uitgezet. Vertrek om 13.00 uur vanaf de Boorstraat te Fijnaart. 22 aug. de PJZ afd. West-Zeeuws Vlaanderen wil op deze dag een be zoek brengen aan de Floriade in Amsterdam Vertrek met de boot van 7.30 uur uit Breskens Totale reis- en toegangskosten 43,— Ook niet-leden mogen mee. Zorg dat je op tijd bij de boot bent. 27 aug. de PJZ-afd. 's Heer Abtsker- ke-Nisse e.o. organiseert dan een barbecue avond. Aanvang: 19.30 uur. Opgeven vóór 17 augustus bij Janet, tel. 01103-1368. 28 aug. PJZ-afd. Schouwen Duive- land houdt ook dit jaar weer een barbecue-avond. Plaats: Krijn-Jan en Ger v.d. Velde, Zuiddijkweg 4, Dreischor. Aanvang 20.30 uur. Op geven vóór dinsdag 24 augustus bij Hellen de Jager, tel. 01112-1392. P.J.Z. Oost Zeeuws Vlaanderen De trekker behendigheidswed strijd en wagenhuisfeest van vrij dag 13 augustus a.s. kunnen door omstandigheden niet doorgaan. Nadere berichtgeving volgt. Het bestuur. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 17