Maximumprijs zware stookolie vervalt Ruime aandacht voor groenbemesters Eerste zomerappels geveild In de olie (1) De spotmarkten Vrije prijzen Dagelijkse notering A Is het plan van minister Terlouw (Economische Zaken) doorgaat, wordt per 1 augustus a.s. het hui dige systeem van maximumprijzen voor olieprodukten losgelaten. Het Landbouwschap gaat de ontwik kelingen rond die afschaffing op de voet volgen. In de publiciteitsme dia zal vooral het verloop van de benzineprijzen in het brandpunt van de belangstelling staan. Hoe het zit met de prijsontwikkeling van zware stookolie onder het nieuwe prijsregiem zal niet of nauwelijks ter sprake komen. Ze ker voor de sector glastuinbouw is die ontwikkeling van zeer groot belang. Denk maar aan de koppe- ling met de gasprijs, de binding met de elektriciteitstarieven en het di recte gebrvik van olie in de tuin bouw. De heer drs. P. van der Struijs, se cretariaatsmedewerker van de hoofdafdeling Tuinbouw van het Landbouwschap, is goed thuis in het wereldje van energieprijzen. Eén keer in de twee maanden zal hij aandacht besteden aan recente prijsontwikkelingen van zware stookolie op de vrije markt volgens Platts oilgram (zie bijgaand arti kel) en de zware stookolieprijzen voor de diverse groepen afnemers in ons land. Uiteraard kunnen in zijn rubriek "in de olie"ook ande re onderwerpen op het terrein van de energie aan de orde komen. In een volgend artikel zal hij wat die per ingaan op de voorgenomen koppeling van de tuinbouwgasprijs aan de zware stookolieprijs. A Is plan minister Terlouw doorgaat: Minister Terlouw De gasprijs voor grootverbruikers is in Nederland gekoppeld aan de prijs van zware stookolie. Vóór de ener giecrisis van 1973 was de tuinbouw gasprijs met enige vertraging ook di rect gekoppeld aan de zware stook olie. Bij de aanpassingen van de tuinbouwgasprijs na 1973 heeft de prijs van de zware stookolie vanzelf sprekend een belangrijke rol ge speeld, maar de binding met deze energiedrager was toch vele jaren aanzienlijk minder sterk dan vóór die tijd. Onlangs zijn Gasunie, Vegin en Landbouwschap overeengekomen dat uiterlijk op 1 april 1983 de tuin bouwgasprijs weer met enige vertra ging (ongeveer een half jaar) de prijs van de zware stookolie zal gaan vol gen. In dat verband lijkt het nuttig nog eens uiteen te zetten, op welke wijze de prijsvorming van de zware stookolie tot stand komt. Tot nu toe stelt de Minister van Eco nomische Zaken iedere veertien da gen (de le en de 16e van de maand) voor de verschillende aardoliepro- dukten maximumprijzen vast. Hij ontleent deze bevoegdheid aan de Prijzenwet. Het is niet toegestaan om de olieprodukten boven de vastge stelde maximumprijzen te verkopen (daar beneden wel). De maximum prijzen voor de aardolieprodukten worden om de veertien dagen teza men met een korte toelichting in de Staatscourant gepubliceerd. Hoe bepaalt de Minister nu of de maximumprijs, in dit geval voor de zware stookolie, al of niet moet wor den aangepast? Een dergelijke voor de economische bedrijvigheid zeer belangrijke beslissing hangt af van het prijsverloop van de zware stook olie op de Europese vrije oliemark- ten, ook "spotmarkten" genoemd. Gelet op de belangrijke rol die de vrije markten spelen in het prijsvor mingsproces lijkt het goed wat die per in te gaan op het karakter van dergelijke spotmarkten. De vrije internationale oliemarkt bestaat uit een netwerk van contac ten tussen oliehandelaren over de gehele wereld. Dagelijks worden op deze onzichtbare markt via telefoon en telex ruwe olie en olieprodukten verhandeld. Rotterdam neemt in dit netwerk een belangrijke plaats in. Dit is niet zo vreemd gezien de ves tiging daar van het grootste raffina- gecomplex ter wereld. Vele handela ren hebben in Rotterdam een kan toor en de zogenaamde Rotterdamse markt speelt in de vrije oliehandel een belangrijke rol. De transakties op de vrije markt maken slechts een klein deel uit van de totale handel in olieprodukten (zo'n 5 a 10%). Het overgrote deel der oliehandel loopt via niet-openbare, veelal langlo pende contracten. Het resterende deel van vraag en aanbod komt te recht op de vrije oliemarkt. Er wordt ook wel gesproken van "restmarkt", omdat immers 90 a 95% van de olie op basis van contracten wordt ver handeld. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat sterke prijsfluktuaties een vertrouwd beeld zijn op deze markten. De verbruikersprijzen voor de olieprodukten in Nederland en de andere landen van West-Europa worden in belangrijke mate door de ontwikkelingen op de vrije markt bepaald. De vrije marktnoteringen hebben ook een belangrijke invloed op de eerder genoemde contractprij zen en zelfs weer op de prijsstelling van de ruwe olie door de olieprodu cerende landen. Het gehele prijsvor mingsproces van de olie (en daarvan afgeleid het gas en de elektriciteit) wordt in belangrijke mate bepaald op een ondoorzichtige en instabiele restmarkt. In feite blijft dit een on bevredigende gang vam zaken. In overleg met de oliemaatschap pijen «n de oliehandel heeft het Mi nisterie van Economische Zaken vanaf maart j.l. het maximumprij zensysteem versoepeld. Dit houdt in dat de ontwikkelingen op de vrije markten sneller en vollediger in de verbruikersprijzen doorwerken. De ze stap is genomen vooruitlopend op een strukturele wijziging van het systeem. Het is de bedoeling van Minister Terlouw dat per 1 augustus a.s. het huidige maximumprijzensys teem voor olieprodukten wordt los gelaten. Alleen nog in bepaalde om standigheden zal de overheid zich het recht voorbehouden om in het prijsvormingsproces in te grijpen. Wat de betekenis hiervan zal zijn voor de prijzen van de olieprodukten in Nederland is niet direct aan te ge ven. De ervaringen van landen met een vrijwel geheel vrije prijsvorming zoals West-Duitsland, wijzen uit dat ook hier de spotmarkten een zwaar stempel drukken op de binnenlandse prijzen. In het algemeen werken de prijsbewegingen van de vrije markt in landen zonder overheidsingrijpen sneller en sterker door in het bin nenlandse prijsniveau. De ene keer is dat een voordeel, dan weer een na deel ten opzichte van een strakker prijsbeleid. De noteringen van de olieprodukten op de vrije markten worden dagelijks bijgehouden door het internationaal befaamde "Piatt's oilgram report". Een keer in de veertien dagen bekijkt Economische Zaken aan de hand van Piatt's oilgram wat de gemiddel de notering van de zware stookolie op de Europese spotmarkten is ge weest. Daarvoor is Rotterdam de belangrijkste markt, maar Duitse en Italiaanse spotmarkten spelen een rol. Een belangrijk aspect is dat de prijzen van de olieprodukten in Amerikaanse dollars zijn genoteerd. De prijs van de zware stookolie moet eerst worden omgerekend in Neder landse guldens. Het is van belang om te bedenken dat alleen al een koers wijziging van de Amerikaanse dollar t.o.v. de Nederlandse gulden de olieprijzen in Nederland kan beïn vloeden. Na de omrekening van de prijs van de zware stookolie in gul dens op basis van een zwavelpercen- tage van 2% worden accijns, andere heffingen en de handelsmarge 35,— k 40,— per ton) hierbij geteld. Dan is het moment gekomen dat de Minister van Economische Zaken de uitkomst van deze reken som gaat vergelijken met de op dat moment geldende maximumprijs. In beginsel worden eventuele verschil len tussen de geldende maximum prijs en de vrije marktprijs direct in de maximumprijs tot uitdrukking gebracht. De eerste zomerappels van betekenis zijn deze week aangevoerd op de Zeeuwse veilingen. Benoni is in onze streek een belangrijk appelras ge worden. Een appel waar ontzettend veel arbeidsuren aan besteed moet worden. De bloemdunning, gevolgd door vruchtdunning is een zeer in tensieve bezigheid. De appels dienen allemaal op één te hangen om een voldoende maatsortering te verkrij gen. Als het dunnen goed is gedaan, heeft men daar bij het plukken veel plezier van. De vruchten zijn dan op de goede maat. Doorplukken is bij Benoni de beste manier om vruchten met voldoende kleur te plukken. De jodiumtest wordt dit jaar wederom toegepast. Een goede zaak, omdat in het verleden dikwijls brokken zijn gemaakt door grasgroene appels op de markt te brengen. James Grieve werd vaak eerder geveild dan Benoni, terwijl Benoni juist een zomerappel is, die iets eerder rijpt dan James Grieve. De appelmarkt is leeg, zodat we tot september een goed prijspeil mogen verwachten. De pruimetelers kunnen tot nu toe redelijk tevreden zijn dit jaar. De twee belangrijke rassen voor onze streek, Czar en Opal zijn geplukt en verkocht tegen prijzen tussen de 1,50 en 2,50 op de topdagen. Met een re- kordoogst als dit jaar is de pruime- teelt met de huidige prijzen renda bel. Het bacterievuur blijft onze aan dacht vragen. Nu de pluk voor de meeste fruittelers is begonnen, wordt het moeilijk de pere-aanplant regel matig te controleren. Het vergt ont zettend veel tijd en inspanning. Wanneer de pluk in volle gang is hebben de fruittelers handen tekort, zodat de controle iets zal verminde ren. Door onze protestacties en het actieve optreden van onze standor ganisaties is veel bereikt. De meest betrokken instanties zijn druk aan het rooien en hier en daar zijn alle meidoorns rondom fruitaanplanten radicaal afgezaagd. Eindelijk is men ervan overtuigd dat er iets moet ge beuren. Op lange termijn zullen we op moeten letten en blijven eisen dat alle meidoorns in een straal van 500 m. rondom fruitaanplanten gerooid dienen te worden. Om de pereteelt te redden op Zuid-Beveland is het rooien van alle meidoorns in de buurt van fruitpercelen noodzake lijk. In de maanden Juli en augustus wordt er in ons THOOLSE distrikt weer veel leeggekomen land bezaaid met een groenbemester. Naar behoefte en inzicht is er een ruime keus in de verschillende hiervoor in aanmerking komende gewassen zoals: gras, wik ken, bladramenas of Siletta. In ons voorlaatste Z.L.M. blad werd er hiervoor in de rubriek "in de maand augustus op het landbouw bedrijf', ruim aandacht aan besteed. Naast vele goede tips over zaaitijden en zaaizaaabehoefte, konden wij het echter met de zaaizaadbehoefte van bladramenas niet erg ééns zijn. Vol gens het landbouwblad was de zaad behoefte voor bladramenas 40 kg per ha, terwijl mijn zaadleverancier vol gens zijn boekje, 15-20 kg. per ha voorschreef. Dit nu is een groot ver schil en de één of andere opgave zal vermoedelijk dus fout zijn. Van voorlichting en zaadleveranciers kan men toch verwachten dat zij het be lang van land- en tuinbouw zullen dienen. Degene die pas begint met bladramenas als groenbemester, komt hierdoor gemakkelijk in de fout, want daarvoor is het verschil te groot. Het is van een teler wél de bedoeling om een goed gewas te te len, maar niet om onnodig geld uit te geven, of een te dunne stand van het gezaaide. Het ziet er echter wel naar uit dat door het groeizame zomerweer met nu en dan een behoorlijke regenbui, de groenbemesters goed van start kunnen. Steeds meer gaat men inzien dat men de grond in een zo goed mogelijke konditie moet zien te houden, om een volwaardige oogst te mogen verwachten. Door de steeds zwaarder wordende oogstmachines en afvoer van de produkten, krijgt de struktuur van de grond het dikwijls zwaar te verduren, en zeker onder wat natte omstandigheden. Door de vlotte groei van de diverse gewassen, zijn verschillende groenten, en in bijzonderheid bonen en bloemkool, zéér laag in prijs. Het is altijd triest wanneer een mooi produkt voor een te lage prijs geveild of vernietigd wordt. Hopelijk is dit van voorbij gaande aard, want de grenzen van overschot en tekort, liggen dikwijls kort bij elkaar. De prijs van de plant- uien is ook nog van dien aard, dat het nauwelijks de oogstkosten kan dekken. Aardappelen worden echter tot nu toe voor redelijke prijzen ge veild. Ieder jaar is het echter zo, dat in de maanden augustus en septem ber door het grotere landelijke aan bod de prijzen regelmatig naar be neden gaan. De vroege telers zijn dan echter meestal met hun produkt al een eind op stap. Gemiddeld is het roegeld goed geweest en de werk zaamheden vestigen zich nu meer op het oogsten van diverse zaden. De opkomst van de winterzaden stag neert in sommige soorten, wat zijn oorzaak kan hebben in te hete grond met temperaturen van rond 25 - 30 graden C. Het zaad is dikwijls wél gekiemd, maar verbrandt zijn neus tegen de hete korst en zo blijft men in de zorgen. Groenten in de volle grond De andijvie heeft een goede stand. Het gewas is de laatste weken vlot gegroeid. Indien het oogsttijdstip wordt uitgesteld onder invloed van lagere prijzen, kan dit enig kwali teitsverlies tot gevolg hebben. Hoge opbrengsten worden gehaald. De augurken zijn in het algemeen gezond en staan er goed bij. Het ge was heeft rijk gebloeid en heeft een goede vruchtzetting. De verwachting is dat de uitbreiding van het areaal spersiebonen voor de verse markt gedeeltelijk toegeschre ven kan worden aan de opkomst van de machinale pluk. De spersiebonen hebben een goede stand, met een flinke zetting. De stamsperziebonen, bestemd voor industrie, die gezaaid worden als nateelt, konden vroeg gezaaid worden vanwege de vroege doperwtenoogst. De stand van de sperziebonen is in het algemeen goed. De stoksnijbonen staan er goed bij en zijn de laatste weken vlot gegroeid. De zomerkroten nemen snel in ge wicht toe, waardoor een opbrengst- schatting zeer afhankelijk is van het tijdstip. De verwachting is dat de gemiddelde produktie per are waspeen wat lager kan uitvallen, omdat door een uit breiding van het areaal ook wordt geteeld op daarvoor minder geschik te gronden. Het gewas heeft een goede stand en ontwikkeling. De sluitkool is de laatste weken sfiel gegroeid. De kooltjes nemen snel in gewicht toe. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 15