Veetentoonstelling Oostburg Weer geiten op de fokveedag voor Walcheren De geitenkeuring De keuring De uitslagen: Goede collectie vleesvee Consulentschap voor de akkerbouw en de rundveehouderij te Goes, ing. J.J. Zonderland. Mensen, mensen, wat een mensen daar in Oostburg. Aan belangstelling heeft het niet ontbroken op de 45ste veetentoonstelling. Met name onze zuiderburen waren in grote getale aanwezig, mede dank zij de nationale feestdag in België. Dat was een goede zaak want er was niet alleen spake van een levendige handel, maar het leidde ook tot een mooie gelegenheid om een stukje landbouw aan het grote publiek te presenteren. Voor de schapenhouders heeft een keuring echter ook als doel om de richting in de fokkerij aan te geven en onderling de kwaliteit van de schapen te vergelijken. Je kunt je afvragen of dit doel nog wel bereikt wordt. De inzending schapen wordt de laatste jaren kleiner in Oost burg, doordat enkele fokkers als gevolg van het zwoegervrijmaken van hun bedrijf niet meer met schapen naar een keuring mogen. Vergelij king van hun fokmateriaal met dat van anderen is dus niet mogelijk. De top is daardoor minder breed dan enkele jaren geleden. Ter opluistering zijn er ook enkele demonstratiegroepjes aangevoerd, namelijk enkele Suffolkschapen, een Jacobschaap met lammeren en een blauwe Texelaar met lammeren. met grote beloftes voor de toekomst. De ereprijzen zijn als volgt toege kend: Algemeen kampioen vetvee, tevens kampioen vaars van Versprille, kampioen stier van Van den Dries; beste slachtvaars van Bertou,; beste groep dikbil slachtvee van Verspril le; beste groep dikbil stieren van Van den Dries; beste groep dikbil vaars kalveren van Versprille. De geiten waren met 4 rassen verte genwoordigd, namelijk de Neder landse Witte-, de Toggenburger-, de Berg- en de Dwerggeit. De eerste 2 rassen zijn alleen ter opluistering aangevoerd. De laatste 2 zijn ge keurd. Verder was er een stand met geiten kaas waar men 's middags ook verse geitenmelk kon proeven. De berggeiten die wat grootte betreft tussen melkgeiten in zitten, vormden een kleine rubriek met aan de kop Lia van W.A. Boeije te Groede. De dwergeieten vormden de grootste groep met 37£27 dieren. B. Simons uit Heikant voerde de boventoon met zijn geiten. Z.e waren in uitstekende showconditie en lieten zich goed beoordelen, hetgeen op dwerggeitenkeuringen nogal zwaar telt. Ze vertoonden bovendien het kleine, sierlijke, vrij strak gelijnde type dat momenteel in de dwerggei- tenfokkerij als gewenste richting be schouwd wordt. Kopnummers waren geitlarti Dali de Vylain, boklam Pissaro de Vylain, de 1 jarige Oscarine 33 van Adelhof (tevens kampioene), de 2 jarige Brancusi de Vylain (tevens reserve- kampioene) en de 3 jarige Noelle van de Keistal alle van B. Simons. Mevr. G. de Milliano-Plasschaert te Oostburg behaalde met Wipper de kampioenstitel bij de bokken. Het is jammer dat de belangstelling voor de dwerggeitenfokkerij de laat ste jaren in Zeeland wat is terugge lopen. Op de interprovinciale show die enkele weken geleden in Kapelle is gehouden, waren slechts 3 Zeeuw se inzenders. Hopelijk heeft de keu ring in Oostburg bijgedragen tot toename van de interesse. De orga nisatoren kunnen op een geslaagde dag terugzien. kampioen (links) en res. kampioen ram. 12 ing. J«J. Zonderland Kampioene (links) en res. kampioene geiten Eig. resp. Rottier en Goudswaard. Er waren slechts 7 rammen,. De jaarlingen waren maar heel gewoon; de rubriek oudere rammen had een paar goede kopnummers. Kampioen werd de 2 jarige ram 5903 van J. de Feyter te Groede, een fraai gelijnde ram met beste achterhand. De even oude, iets minder massale ram Z 508 van H. Huige, Ossenisse, behaalde het reserve-kampioenschap. De rubrieken ooien maakten meer indruk. De klassen waren niet alleen groter, er was ook meer kwaliteit. Kampioene werd een ooi uit de ru briek ooien met lammeren, namelijk 25935 van IJ. Risseeuw, Oostburg, een beste ooi die eigenlijk in een iets te royale conditie was. De reserve- kampioene kwam uit de individueel gekeurde rubrieken. Het was de l lA jarige ooi 0056 van P.J. Provoost, Cadzand. Deze mooi typische ooi liet haar kwaliteiten niet volledig uit de verf komen. De ooien met lammeren vormden goede stelletjes met iets weinig uni formiteit in het ondereind. De twee tallen ramlammeren en ooilamme ren waren wat gewoon met goede koppels vooraan. Als beste ramlam werd aangewezen 057 van J. de Feijter, Groede, een goed ontwikkeld, best bespierd lam. Oudere rammen: la: 5903 J. de Fey ter, Groede; lb: Z 508 H. Huige, Ossenisse Eenjarige rammen: la 4210/0179 IJ. Risseeuw Oostburg; Oudere ooien la 6464 P.J. Provoost, Cadzand; lb: Z5936 IJ. Risseeuw, Oostburg Tweejarige ooien: la:003 HJ. Huige, Ossenisse lb: 032 P.J. Provoost, Cadzand; Eenjarige ooien la 0056 P.J. Pro voost. Cadzand lb: 0043 IJ. Ris seeuw. Oostburg Tweetallen eenjarige ooien: A: la: P.J. Provoost, Cadzand; lb: P.J. Provoost, Cadzand: B.: la: P.J. Pro voost, Cadzand: lb: IJ. Risseuw, Oostburg; Ooien met 2 ramlammeren: la: P.J. Provoost, Cadza Cadzand; Ooien met 2 ooilammeren: la: I.J. Ris seeuw, Oostburg; lb: P.J. Provoost, Cadzand: Ooien met ooi- of ramlam: la IJ. Risseeuw, Oostburg; lb: R.A.A. Calon, Hoofdplaat; Ooien met ooi- en ramlam la:P.J. Provoost, Cadzand lb: J. de Visser, Axel. Tweetallen ramlammeren: A la: P.J. Provoost, Cadzand; lb: P.J. Pro Algemeen kamp. vleesvee, tevens kamp. vaars kampioene ooi (links) en res. kampioene ooi voost, Cadzand B.: la: J. de Visser, Axel; lb: IJ. Risseeuw, Oostburg; Tweetallen ooilammeren la: P.J. Provoost, Cadzand; lb.: J. de Visser, Axel.; Vijf afstammelingen van één vader: la P.J. Provoost, - Cadzand; lb: R.A.A. Calon, Hoofdplaat; Vijftal afstammelingen van één vader, gebo ren in 1982 la: P.J. Provoost, Cad zand; lb: IJ. Risseeuw, Oostburg Bedrijfsgroepen: la: PJ. Provoost, Cadzand; lb: IJ. Risseeuw, Oost burg De keuring van "vetvee" en "han delsvee" vormt altijd een vast on derdeel van de veetentoonstelling en zorgt voor een bijzondere sfeer. Het wekt vaak de indruk een onderonsje te zijn tussen jury en inzenders. Voor het niet deskundig publiek is het niet eenvoudig te volgen omdat het zo op het oog allemaal wat rommelig ver loopt. De dieren staan in de catalo gus vermeld, zodat moeilijk na te gaan is welk dier van wie is. Enkele inzenders hebben dit opgelost door een naambord bij hun inzending te plaatsen. In totaal zijn ruim 40 dieren aange voerd, overwegend van het ras van Midden en Hoog België (Belgische Blauwe) en Charolais-kruisingen. De kwaliteit lag op goed niveau. Aan de kop stonden bestsoortige .uitstekend bevleesde dieren. Bij de jongere dieren waren verschillende Het lijkt erop, dat de fokveedag voor Walcheren opnieuw uitgroeit naar de omvang van bijna 15 jaar geleden. Na een uitbreiding met vleesvee vorig jaar is er dit jaar een collectie geiten bijgekomen. Misschien komen volgend jaar de trekpaarden er weer bij. Consulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes Er zijn maar liefst 35 geiten aange voerd, waarvan het merendeel van het Toggenburger ras. De belang stelling voor de fokkerij van melk geiten neemt duidelijk toe op Wal cheren. Voor jonge fokkers is een dergelijke keuring een mooie gele genheid om hun geiten eens met die van anderen te vergelijken. Boven dien komt duidelijk naar voren waarop gelet wordt bij een exte- rieurkeuring. Behalve de algemene indruk van de geit, waarbij de bouw en de conditie een belangrijke rol spelen, worden onderdelen als het beenwerk en het uier zeer kritisch beoordeeld. Een zeer belangrijke ei genschap, namelijk de melkproduk- tie, is bij een keuring slechts indirect en zeer globaal te beoordelen. De kleine groep witte geiten was duidelijk minder van kwaliteit dan de Toggenburgers. la prijzen zijn al leen toegekend aan lam Nellie van J. de Smit, Middelburg en de 6-jarige Rosemarie van de kinderboerderij te Middelburg. De rubriek Toggenbur ger lammeren was niet zo uniform. De groep werd aangevoerd door de goedsoortige Siewke van A.C. Rot tier, Biggekerke. De moeder van dit lam was de beste van de oudere gei ten en behaalde de kampioenstitel. De boklammeren kwamen niet voor een eerste prijs in aanmerking. Bij de 1-jarigen ging Aafke 4 van M. Verhage aan de kop. De betere groep 2-jarige Toggenburgers werd aange voerd door Tanja van mevrouw H.E. Goudswaard, Middelburg. Tanja behaalde het reserve-kampioen- schap. Een dergelijke keuring van geiten in het kader van de Walcherse fokvee dag is zeker voor herhaling vatbaar. kamp. (links) en res. kamp. dwerggeit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 12