Struktuurrapport Zeeuwse Fruitteelt 2 Kort geleden verscheen het Struktuurrapport „Zeeuwse Fruitteelt 2", een publikatie van de Z.L.M., met als rapporteur de heer A. van Oos ten, die indertijd ook de redaktie van het eerste struktuurrapport ver zorgde. Hoewel de tekst uiteraard veel cijfers bevat, is het rapport toch goed leesbaar. In het voorwoord wordt opgemerkt dat het commentaar bij de gegevens een optimistischer ondertoon heeft dan in het vorige rapport. Er kon nu worden gewezen op moedgevende ontwikkelingen zoals de doorbraak van nieuwe rassen (Jonagold, Karmijn, Elstar, e.d.), de voordelen van de zeer intensieve plantsystemen, het streven naar verbetering van kwaliteit en presentatie en vooral ook de zeer positieve invloed van de ruilverkavelingen. „De PoelHeinkenszand" en „Kapel- le-Wemeldinge". Verder wordt ook gewezen op de unieke positie die de pereteelt (i.e. de Conference) in zuid-west Nederland inneemt. Het is te hopen dat het bakterievuur hierbij niet als spelbreker zal optreden. Hieronder volgt de samenvatting van het rapport. Zuidelijk Halfrond fruit echter de laatste jaren zo hoog opgelopen, dat waarschijnlijk in jaren met een grote E.E.G. appeloogst de importbeper king vrijwillig tot stand zal komen. E.E.G. appelproduktie De appelproduktie in de E.E.G. is in de laatste jaren niet gedaald en zal waarschijnlijk ook in de komende periode niet afnemen. Eerder is eni ge toename te verwachten omdat een seizoen met hoge prijzen (1981-1982) vaak wordt gevolgd door uitbreiding en vernieuwing. Speciaal de telers in Italië en Frankrijk hadden een goed Dieptepunt 1978-1980 De Nederlandse fruitteelt maakte in 1978/80 weer een crisis mee met zeer lage fruitprijzen. In die jaren moest zelfs ca 20% van de totale appelpro duktie door interventie uit de markt worden genomen. Zorgwekkend was dat in die situatie het aandeel op de binnenlandse markt terugliep ten koste van duurder importfruit en dat de eigen uitvoer in hoofdzaak fruit van mindere kwaliteit betrof dat lage prijzen opbracht. Dat alles wees op een slechter wordende concurrentie -positie in binnen- en buitenland. Keerpunt 1980 Hierdoor gealarmeerd kwam het tot een aktie uitmondend in „Keerpunt 1980", een plan dat ten doel had te streven naar verbetering van de kwaliteit van de Nederlandse appels en naar een betere verpakking en presentatie van het produkt. Als eer MP In de ruilverkavelingsgebieden kwamen er moderne, intensieve bedrijven, soms met druppelbevloeiing zoals op deze foto. verkleining van het areaal verliep vooral door het rooien van verou derde boomgaarden met een lage opbrengst. Doordat dit proces nu grotendeels achter de rug is zal de stijging van de produktie per ha in de toekomst minder spektakulair verlo pen. Zeeland slaat goed figuur. In Zeeland is de oppervlakte appels en peren veel minder verkleind dan landelijk. Het areaal peren bleef zelfs op peil. Het aandeel in de totale lan delijke oppervlakte steeg bij de ap pels van 8% in 1952 tot 16% in 1981 en bij de peren zelfs van 10% in 1952 tot bijna 26,5% in 1981. Bij de peren speelt Zeeland, samen met West Noord-Brabant en de Zuid-Hol landse eilanden thans een toonaan gevende rol. Zeer gunstig effect van ruilverkavelingen De ruilverkavelingen "De Poel Heinkenszand" en "Kapelle-We- meldinge" hadden een bijzonder positieve invloed op het hele fruit- braak plaats van een aantal nieuwe rassen. Vooral de Jonagold kan als zeer produktieve, goed smakende winterappel een belangrijke concur rent worden voor de Golden Deli cious, ook op de buitenlandse markt. Een voordeel kan zijn, dat het ras in West Duitsland al een zekere be kendheid geniet. Het vaak moeilijk op kleur komen van de appels kan een groot bezwaar zijn. De Gloster maakt als rode bewaarappel ook een redelijke kans, mede omdat dit ras in West Duisland bij de handel popu lair schijnt te zijn. Verder komt de uitstekend smakende Karmijn sterk naar voren als vroege winterappel en lijkt er op wat beperkter schaal ook een plaats voor de Elstar als appel van hoge kwaliteit te zijn. De laatste twee rassen genieten buiten Neder land overigens nog nauwelijks enige bekendheid. Bij de vele nieuwe zo- merappels heeft de Summerred mo menteel enige voorsprong. Een verdere opmars kan ten koste van de James Grieve gaan. De kansen op een rendabele fruitteelt zijn door de nieuwe rassen toegenomen. De Cox's Orange blijft bij de consument populair wegens de prima smaak. teeltgebeuren. Vooral Kapelle en omgeving was een verouderd gebied. Thans behoort het tot de modernste fruitteeltcentra van ons land! Vooral door de invloed van genoemde ruil verkavelingen slaat Zeeland in lan delijk verband een goed figuur. De leeftijdsopbouw van de boomop standen, de beplantingsdichtheid, het percentage nieuwe appelrassen, e.d. steken gunstig af ten opzichte van het landelijk gemiddelde. Toch op korte termijn veel verjonging gewenst Vooral in de gebieden die tot voor enkele jaren als "jong" bekend ston den, zoals Oost Zuid-Beveland en Zeeuws Vlaanderen, zal op korte termijn vrij veel verjongd moeten worden. Dat geldt speciaal voor de appels. Het gaat daarbij veelal om boomgaarden die nog een flinke produktie kunnen geven, naar de huidige jonge, zeer intensieve perce len hebben zo'n voorsprong als het gaat over lagere kosten, betere kwa liteit en hoger betaalde nieuwe ras sen dat hiermee veel voordeel te be halen valt. Veelbelovende nieuwe rassen Vrij onverwachts vond er een door- Minder Goudreinette en Golden Door de opkomst van de nieuwe rassen zullen er in het huidige, nieu we sortiment flinke verschuivingen plaats vinden. De groene Goudrei nette heeft zijn tijd waarschijnlijk gehad en zal vrij snel in betekenis afnemen. De Golden blijft een plaats waard in de boomgaarden, maar die plaats zal aanzienlijk kleiner worden dan thans het geval is. De Winston wordt direkt bedreigd door de beter smakende produktievere Jonagold en de James Grieve zal wellicht ook iets in betekenis inboeten. Steeds meer Conference Bij de peren zal het aanbod van de Conference nog toenemen. De posi tie van het ras op de binnen- en bui tenlandse markt lijkt sterker dan ooit. De in Zeeland veel geteelde Beurré Hardy vormt één der zwakste plekken in het sortiment. Voldoende koelruimte voor lange bewaring Voor lange bewaring is er in Zeeland en West NoordBrabant voldoende capaciteit. Wel is er behoefte aan geconditioneerde opslagruimte voor korte bewaring, maar in het alge meen vindt men de kosten te hoog. jaar. Ook de toetreding van Spanje tot de E.E.G. kan tot een vergroting van het aanbod leiden. De concur rentie zal daarom waarschijnlijk niet verminderen. De strijd zal zich voornamelijk afspelen op het gebied van kwaliteit, presentatie en leve ringsvoorwaarden. Oppervlakte fruit in Nederland 60% kleiner De met fruit beplante oppervlakte in ons land is de laatste 30 jaar met ca 60% verkleind. Het appelareaal daalde van 43.000 ha naar 16.000 ha, de oppervlakte peren liep terug van 14.000 ha naar 5.600 ha. Bij de kersen en pruimen was de daling procents- gewijs nog groter. ste aanzet werd voor een aantal ras sen voor klasse I gebruik van éénma lig fust dwingend voorgeschreven. De start in 1980 had ogenschijnlijk direkt een gunstig resultaat. On danks een grote E.E.G. appeloogst lag de middenprijs 15 ct. hoger dan het voorgaande jaar. Dat was moed gevend. De indruk is echter dat er sprake is van een te groot optimisme. Er waren meer faktoren dan de betere presentatie die invloed hadden. Als er in 1982 weer een grote oogst is kan wellicht beter worden beoordeeld hoe we er in werkelijkheid voorstaan. Voorlopig lijkt het of we op de goede weg zijn, doch dat het slechts een eerste stap was in de goede richting. Er zullen er meerdere moeten vol gen. Peren in gunstiger positie De afzet van peren verliep ook in de genoemde crisisjaren veel vlotter. Vooral de Conference lag zeer goed in de markt. Fruit van het Zuidelijk Halfrond In de periode april-juni worden in de E.E.G. grote hoeveelheden "vers" fruit ingevoerd van het Zuidelijk Halfrond, in hoofdzaak het appelras Granny Smith. De Nederlandse fruittelers ondervinden hiervan in jaren met een grote eigen oogst veel 10 Bij de nieuwe ster Jonagold zijn er zorgen om de kleur. De Conference neemt bij de peren een zeer sterke positie in. De Golden Delicious blijft voorlopig een hoofdras, maar zal in betekenis afne men. concurrentie. Daarom wordt sterk aangedrongen op import beperking. Hiervoor is echter steun van de an dere E.E.G. lidstaten nodig. Omdat deze de concurrentie als minder hin derlijk ervaren is niet te verwachten dat die steun in voldoende mate wordt gegeven. De kosten van trans port, verpakking e.d. zijn voor het Produktie nam toe Ondanks de drastische verkleining van de oppervlakte vertoont vooral de Nederlandse appelproduktie een stijgende tendens. Dankzij de inten sieve plantsystemen en hoge op- brengstgevende rassen nam de pro duktie per ha met sprongen toe. De

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 10