M en eid< lan >orii dscl i, bakterievuur ïap Vergadering Tuinbouwcommissie Z.L.M. I Hc J Van de zijde van de fruittelers is bij herhaling naar voren gebracht dat men niet alle meidoorn met wortel en tak wil uitroeien, maar dat men als eis stelt dat door goed onderhoud en afzagen van zieke bomen het besmettingsgevaar wordt beperkt. Dikwijls lijkt het of er daarbij tegen stellingen zijn tussen fruittelers en "natuurbeschermers". Wellicht is dat in bepaalde gevallen ook zo. Maar het hoeft niet. In dit verband kan het nuttig zijn om de zienswijze weer te geven van de heer H.J. van Oosten, voorzitter van het Zeeuws Coördinatie Orgaan. Deze schrijft in het juninummer van het maandblad van dit orgaan "Zeeuws Nieuws Natuur, Landschap en Milieu" o.a. het volgende. Aktieve preventie door natuur en landschapsbeheerders. Zoals gezegd komt bakterievuur ook voor bij de in Zeeland wijd versprei de meidoorn. Er zijn verscheidene aanwijzingen dat meidoorn wel ern stig aangetast kan worden doch zich meestal weer herstelt. De meidoorn gaat zelden geheel dood, maar kan jarenlang een kwijnend bestaan lij den. Het ziet er dan ook naar uit dat uit een puur natuurbeschermings standpunt (laat de natuur zijn gang gaan) een aktieve bestrijding niet nodig is. Daarbij aksepteert men dan het voorkomen van aangetaste, vaak kwijnende struiken met meer of minder dood hout. kortom het handhaven van infektiebronnen. Toch vind ik een eenzijdige opstel ling in deze zaak onjuist. De fruit teelt is in Zeeland van wezenlijke betekenis en men kan daarom het bakterievuur niet bagatelliseren. Te veel fruittelers hebben bakterievuur op hun bedrijf moeten ervaren als een reëel probleem. Met name in een gebied als Zuid Beveland is de situa tie zeer komplex. Immers veel dijken met daarop meidoorn kronkelen zich door een uitgestrekt fruitge- bied. Ik denk, dat een aktiev kontrole en bestrijding in de teeltgebieden zonder meer aanvaard moet worden. Besmette meidoorns worden dan af gezaagd en, zoals de ervaring heeft geleerd, lopen in de volgende jaren weer makkelijk uit. In een aantal ge vallen is bewust op 1 a 2 meter hoogte afgezaagd om een snel herstel mogelijk te maken. Eenzelfde afwe ging kan gemaakt worden ten aan zien van gesloten meidoornhagen. Men denke hierbij aan het heggere- servaat in de Poel en bij Nisse. Er kend moet worden dat dit gebied, zeker tijdens de bloei, van een uit zonderlijke schoonheid is. Maar wat te doen als er op enige schaal infektie zou voorkomen? Het lijkt mij het overwegen waard om in dit gebied de meidoorn op één twee meter hoogte af te zetten. Ener zijds voorkomt men bloei (én bes metting), anderzijds benadert men veel meer het historische landschap. Het is de vraag of het nuttig en nodig is alle heggen tegelijk af te zetten, maar wellicht is het mogelijk elk jaar een deel te doen, zodanig dat elke vijf a zeven jaar dit gebied gesnoeid wordt. Op deze wijze kan beheer ge- kombineerd worden met behoud. Deze suggestie is niet uit de lucht gegrepen. In verschillende neder- landse heggengebieden zijn met deze maatregel gunstige ervaringen opge daan. In Zuid Limburg zijn zo vele geïnfekteerde heggen thans weer ge zond. Ik wijs ook op de Engelse si tuatie: de zeer talrijke meidoornha gen worden in Kent onderhouden, dat wil zeggen geknipt. De bloei is daar door beperkt en de infektie met bak terievuur zeldzaam. Wellicht is dit de belangrijkste reden waarom er in Kent zo weinig problemen zijn met bakterievuur. Bakterievuur en iepziekte De PD en het Staatsbosbeheer (SBB) besteden veel geld aan de bestrijding van de iepziekte. Van 1976 tot en met 1981 was dat 30 miljoen gulden. Men is het er over eens dat bestrijding de goedkoopste manier is om van zie ke/dode bomen af te komen omdat a. het gezonde bomenbestand lan ger gezond blijft b. de dode bomen niet op de weg vallen en c. de dode bomen niet op treden als broedbomen. Ik zie geen principieel verschil tussen bakte rievuur en ïepziekte met betrekking tot de bestrijding Daarom kan ik ook niet begrijpen waarom deze twee ernstige planteziekten zo volkomen verschillend worden benaderd. Wel licht één aspekt: de iep gaat zeer snel dood, de meidoorn hoeft niet dood te gaan maar kan jaren een kwijnend bestaan leiden en zich soms herstel len. Waar ik, om samen te vatten, voor wil pleiten, is een blijk van begrip van met name de terreinbeherende na tuurbeschermingsorganisaties. Niet het niets doen als een beleid, dat tegenstellingen verscherpt, maar een aktief méédenken. Ik pleit voor een overleg tussen deze organisatiesen de fruittelersorganisatie om na te gaan of de problematic k gezamenlijk aan gevat kan worden. Akkoord Tot zover het artikel in het Zeeuws Coördinatie Orgaan. De heer W. de Jager heeft namens de NFO al ge zegd dat de fruitteelt zich met het voorstel om de meidoorn öm de 5 a 7 jaar af te zagen ih grote lijnen kan verenigen. Ongetwijfeld onder schrijven de fruittelers ook de op merkingen over iepziekte en bakte rievuur. De tuinbouwcommissie van de Z.L.M. vergaderde op 22 juli jl. in Hoogerheide. De voorzitter van de commissie de heer M.J. Goud te Baarland memoreerde in zijn openingswoord 3 aspecten, die de grond slag voor de tuinbouw en fruitteelt aantasten: - De ongunstige kosten-batenverhouding leidt met name bij de glas sector tot grote problemen. - Het ontbreken van voldoende zoetwater in Zuid West-Nederland voor beregening van gewassen in land- en tuinbouw heeft een ver slechterende concurrentiepositie voor die gebieden tot gevolg en maakt de handhaving van bepaalde teelten twijfelachtig. - De explosie van bacterievuuraantastingen zet de fruittelers onder een zware psychologische druk: is de aantasting van de boomgaar den in de hand te houden of moeten opstanden worden gerooid of zelfs bedrijven worden beëindigd. Het is onbegrijpelijk dat vanuit de hoek van landschapsbeheer de risico's voor de fruitteelt worden gebagatelliseerd en de bijdrage van deze primaire sector aan natio nale economie en werkgelegenheid in de waagschaal wordt gesteld. Een grotere loyaliteit t.o.v. het ondernemerschap in het algemeen is nodig. Bacterievuur: een bedreiging voor de fruitteelt De vergadering toont zich zeer ver ontrust over de uitbreiding van de bacterievuuraantastingen in boom gaarden in het landschap. De aan tasting vormt een potentieel gevaar voor de fruitteelt en doordat beheer ders van landschap- en natuurgebie den ondanks herhaalde aandrang door de fruitteelt de bestrijding niet of onvoldoende ter hand hebben ge nomen is de fruitteelt in levensge vaar. De commissie veroordeelt een dergelijke begatelliserende houding ten zeerste. Er zal een duidelijk plan moeten komen voor een effectieve bestrijding van het bacterievuur.: - overal de besmette struiken afza gen en opruimen om te trachten de aantasting zo ver mogelijk te rug te dringen. - het voorkomen van de aanplant van struiken die als waardplant kunnen fungeren. - regelmatige controle op aantas tingen. Mochten de signalen vanuit de fruit teelt worden genegeerd, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat sommi ge fruittelers voor eigen rechter gaan spelen. Dat is weliswaar niet terecht, maar als bedrijf en werkgelegenheid in levensgevaar komen te verkeren en een effectieve bestrijding wordt bewust nagelaten, dan roept men krachten op, die soms niet meer in de hand zijn te houden. Dat dient te worden voorkomen. Gelukkig kan worden geconstateerd, dat provinciaal bestuur van Zeeland duidelijk heeft gemaakt van de ge varen overtuigd te zijn. De provin ciale en landelijke «Jverheid zullen de vereiste financiële middelen op tafel moeten leggen, die een goede be strijding mogelijk maken. Over een n Mbozi is nu de koude tijd aange broken. Lekker weer in Hollandse ogen. Op een hoogte van 1500 meter kan hier in de vroege morgen de tem peratuur dalen tot een graad of 9. Maar om een uur of negen heeft het zonnetje alweer voldoende warmte om de trui er bij uit te trekken. De rest van de dag is het zonnig met stapelwolken en een temperatuur van 25 graden. Toch tegen een uur of half zes wordt het alweer kil en moet de trui terug aan. Een van de weinig goede erfenis sen die we in dit huisje aantroffen was de openhaard. We hebben die warm tebron nu in gebruik genomen en eer lijk waar, het is knus. We moesten trouwens eerst de uilen uit de schoor steen verdrijven. Vorig jaar hadden ze er in gebroed en onze voorganger leed liever kou dan die vogels te verstoren. Voordat ze nu weer gingen nestelen hebben we ze verdreven. Onwillig en schuw vluchtten ze uit het diepste van de schouw en streken neer in de na bijgelegen bomen. Samen met Wil liam de tuinjongen hebben we toen vlug kippengaas voor de schouwgaten gespannen. De eerste nacht hebben de uilen voortdurend pogingen onderno men om er terug in te komen. De hele nacht door hoorden we een gebonk en gebang op het dak. luisteren, dat zijn zo,n beetje de be zigheden waarmee we ons in de avond proberen zoet te houden. Erg veel ontspanning is er verder niet. Het is het echte afgelegen boerderij-leven. De televisie is in Tanzania nog niet doorgedrongen. We hebben wel eens gehoopt op het krijgen van een video- set, maar het ziet er naar uit dat het er niet van zal komen. In Dar es Salaam hebben de "rijken" en de buitenlan ders in veel gevallen wel zo'n apparaat. Er bestaat een hele organisatie die tot taak heeft tegen redelijke beloning de gelukkigen van banden te voorzien. Wanneer we trouwens eenmaal op weg zijn met een goed boek dan is een te levisie of een video ook niet meer no dig. We laten ons meeslepen met de gebeurtenissen en letten niet eens meer op de stroomfluctuaties van het licht, dat soms helemaal wegvalt, nou ja en dan zien we niks meer en staren we in de vlammen van de open haard. oe lang nog, zeggen we dan tegen elkaar. Hoe lang zullen we nog elec- triciteit hebben?? Drie van de vier ge nerators zijn nu inmiddels kapot. Wat er precies is misgegaan weet niemand, want er is niemand die er verstand van heeft. Er draait nog één generator en financiële bijdrage van de fruitteelt is in principe te praten als het gaat over het bijhouden van de bestrijding in een tneer normale situatie. Het wordt als zeer onrechtvaardig aangevoeld om de fruitteelt mede te laten beta len aan de sanering van de situatie in landschap- en natuurgebieden, die ondanks haar waarschuwingen is ontstaan. De actie van de landbouw organisaties en de N.F.O. in Zeeland om in samenwerking met Planten- ziektenkundige Dienst op vrijwillige basis aan de bestrijding mede te werken wordt een goede zaak ge vonden. Op deze wijze kan een be langrijke bijdrage aan de bestrijding worden geleverd, die de bereidheid van andere betrokkenen kan stimu leren om de inspanningen voor een betere bestrijding te vergroten. Maar dat zal dan ook wel moeten gebeu ren. Zoetwater blijft urgent In het kader van de voorbereiding voor de beleidsbeslissing of de Gre- velingen zoet moet worden of zout zal blijven zijn door een aantal werkgroepen studies verricht, waar van de resultaten op 12 mei jl. zijn aangeboden. Door het Landbouw schap worden de stukken geanali- seerd en in een reactie zal het Land bouwschap zijn standpunt over de studies naar voren brengen. In de tuinbouwcommissie worden twijfels uitgesproken over de juist heid van een aantal resultaten. Een en ander moet zeer critisch worden bezien door het Landbouwschap. Over de ontwikkelingen van het Zoommeer, van groot belang voor een betere zoetwatervoorziening voor Tholen en West-Brabant, hangt een verontrustende stilte. Een en an der zal in het Hoofdbestuur aan de orde worden gesteld. Uilen zijn gek op onze schoorstenen. Ons huisje met het eenvoudige schouwtje. J-j en paar dagen later kreeg onze collega Bulie de schrik van zijn leven. Hij had sinds kort een nieuwe open haard laten bouwen. De schouw stond nog in steigers en de rookgaten waren nog niet afgeschermd. Midden in de 'nacht werd hij wakker van een vreselijk lawaai in huis. Een bonk hier en een slag daar. Verschrikt stond hij op. Het eerste wat in zijn gedachten kwam was dat er mischien dronkelappen of dieven het huis waren binnengekomen. Even later begon hij zich de verhalen over de boze en rare geesten te herinneren die de ronde de den op de boerderij. Het toppunt kwam echter toen hij op het punt stond de slaapkamerdeur te open om te kij ken wat er aan de hand was, toen hij de deurklink zag bewegen-Hij opende de deur,...niks te zien. Maar even later zag hij de grote kerkuil in paniek door de kamer vliegen en met kracht tegen de houten wanden opbotsen. Opeens verdween de uil ook weer door de schoorsteen naar buiten. a, zo lekker bij de open haard zitten en een boek lezen of naar de radio die vertoont reeds vreemde kuren. We hebben de stallantaarns goed nageke ken, gevuld en schoongepoetst, gereed voor het pakken gezet, want we vrezen dat de dag niet ver meer is dat we terug moeten naar het petroleumlicht. Het drink- en waswater wordt met een elektrische onderwaterpomp uit een 30 meter diepe bron naar boven gebracht. Met de gebrekkige electriciteit ook een gebrekkige watervoorziening. Bij ons huis hebben we nog een behoor lijke voorraadtank, maar de arme sloebers op het bedrijf verderop, zitten om de haverklap zonder water. Dan komen ze bedelend met een emmer bij ons om water. Je bent er om elkaar te helpen, maar een lolletje is het niet, steeds maar die lieden met een emmer bij je deur. We hebben nu een volledi ge generatorset naar Dar es Salaam gestuurd, 2000 km heen en terug. Er is daar een Aziaat met een goed elektri citeitsbedrijf. We hopen dat die in staat zal zijn de zaak weer in goede orde te krijgen. Gelukkig hebben we nog een kostelijk voorraadje jonge Bols. Bij de haard, met een boek, en iedere avond twee glaasjes Bols (rant soen) is het leven best warm genoeg! SCHR1JFKOUTER (1-7-82)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 9