Minister de Koning bracht bezoek aan Zeeland Landbouwbedrijfsleven geeft 3 ton voor bestrijding van bacterievuur Graslandbemesting in het naseizoen Bestrijding bakterievuur vooral kwestie van geld. drijfsleven te willen betrekken in de financieringsplannen. Want het gaat niet alleen om dit jaar, maar tegelijk zal de bestrijding in de volgende ja ren op papier rond moeten komen. Duidelijk liet hij uitkomen dat hij een geldelijke bijdrage van het be drijfsleven verwacht. Daarbij gaat het uiteraard niet alleen over Zee land. De problemen met het bakte- rievuur zijn weliswaar in deze pro vincie het grootst, maar ze komen in het hele land voor. Meerjarenplan Konkrete toezeggingen deed minis ter de Koning in feite alleen voor zover het plannen en voornemens betrof. Er komt een landelijke in ventarisatie betreffende het optreden van bakterievuur en daarna zal er voor de bestrijding een meerjareplan moeten komen dat financieel gedekt is. Want in eerste instantie draait al les om het benodigde geld. Uitbreiding van de 500 m. zone rond de fruitbedrijven wees hij niet direct af, maar naar zijn mening was het voorlopig al een hele toer om alles binnen de 500 meter grens op te schonen. Pas daarna komt aan de orde of het nodig is verder te gaan. Ondanks het feit dat het voor 1982 beschikbaar geld voor bestrijding van bakterievuur ong. op is, mag dit werk niet worden stilgelegd. Vorig jaar was dat wel gebeurd, maar het zou een zeer slechte zaak zijn als dit onder de huidige omstandigheden herhaald zou worden. De man die ontbrak Eén man werd node gemist tijdens het bezoek en de daarop volgende bespreking. Dat was de ook uitgeno digde. maar wegens andere ambtbe zigheden verhinderde minster H. de Boer van C.R.M. onder wiens ver antwoording de natuurgebieden val len. De mate waarin van die zijde wordt meegewerkt aan de bestrijding van het bakterievuur is wellicht be slissend voor het al dan niet slapen van de "zuiveringsaktie". De Zeeuw se fruittelers hopen dan ook dat deze minister zich alsnog op korte termijn persoonlijk op de hoogte zal stellen van de situatie. Want nog steeds wordt hun bestaan bedreigd. Vragen kamerlid Eversdijk over bakterievuur Het C.D.A.-kamerslid H. Eversdijk heeft aan de ministers van Land bouw en C.R.M. een aantal vragen gesteld over het optreden van bak terievuur. Hij wil o.a. geinformeerd worden over de omvang, de ekonomische betekenis, de genomen en te nemen maatregelen ter bestrijding en de fi nanciering. Ook vraagt hij of een -eventueel tijdelijk- inplantverbod voor meidoorn en bepaalde coto- neastersoorten wordt overwogen. Ook in het naseizoen kan er nog veel gras groeien. Augustus wordt niet voor niets de tweede meimaand ge noemd. Toch groeit het gras in het voorjaar sneller. Het gaat in het na seizoen alleen om een opleving van de groei. In vergelijking met het voorjaar kan het gras in augustus daardoor minder stikstof rendabel maken. Ook is tijdens het groeisei zoen een kleine voorraad stikstof in de grond opgebouwd. Dat kan nu worden benut. Daardoor kan en moet de stikstofgift tegen het einde van het seizoen lager zijn. Op zandgrasland kan worden geko zen voor Magnesamon. Met deze meststof wordt dan tevens magne sium gegeven. Dat is, zo tegen het einde van het weideseizoen, een goede zaak. Voor weiden dient in augustus 150 kg Magnesamon per ha te worden gestrooid. Daarna kan tot half september nog 100 kg Magne samon per ha worden gegeven. Het bezoek dat minister J. de Koning van Landbouw en Visserij op 27 juli j.l. aan Zeeland bracht om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de problemen rond 't bakterievuur was erg nuttig. Daarover was iedereen het eens, met inbegrip van de minister zelf. De fruittelers zijn enigszins bemoedigd nu hun zaak op hoog niveau zoveel aandacht kreeg. De minister kreeg een goed overzicht van de situatie en deed moedgevende toezeggingen. Meer kon men wel hopen, maar waarschijnlijk niet verwachten. De heer W. Vermue (tweede van links) vertelt tegen de minister bij een geheel Ko Mol (geheel rechts) had een belangstellende bezoeker afgezaagde boom hoeveel schade een dergelijke ingreep betekent. Zware besmettingsdruk van zieke meidoorn De minister bezocht 's morgens twee fruitbedrijven in "De Poel" onder Nisse. Daar is de meidoorn in de na tuurgebieden zeer rijkelijk vertegen woordigd, doch helaas overwegend aangetast door bakterievuur. De gevolgen hiervan waren o.a. te zien op het eerste fruitbedrijf dat bekeken werd. namelijk van Rinus van 't Westeinde. Hier komt op flin ke schaal aantasting voor van bakte rievuur in appels. Normaal is de ap pel niet erg gevoelig voor deze ziekte. maar door de vele zieke meidoorn in de naaste omgeving is de infektie- druk zo zwaar dat de appels het loodje leggen. Daarna ging de tocht naar het bedrijf van Ko Mol, waar zware aantasting was in de peren. Open plekken we gens rooien en verminkte bomen door afzagen van zieke takken waren stille getuigen van de zware strijd die hier wordt gevoerd om te redden wat er te redden valt. Onder de indruk De minister was zeer belangstellend en kwam gaandeweg steeds meer onder de indruk van hetgeen hij zag en hoorde. Dat kwam ook tot uiting tijdens de 's middags gehouden persbijeenkomst. Vóór er vragen werden gesteld legde hij eerst een verklaring af dat hij weliswaar de problemen elke dag in cijfers op zijn buro kreeg maar dat alles toch anders is als je de werke lijkheid ziet. De minister kon zich nu ook goed voorstellen onder welke zware druk de fruittelers leven. Er wordt zeer veel tijd besteed aan de kontrole van de bomen en het op ruimen van het zieke materiaal. Maar dan blijft toch nog de onze kerheid over hetgeen er in de rest van het jaar en volgende jaren zal ge beuren. Tijdens de beantwoording van de vragen deed de minister zich kennen als taktvol en ter zake kundig. Als iemand die de problemen niet uit de weg gaat, maar wel oppast om niet meer te beloven dan hij verantwoor den kan. Ontwapenend soms ook, bij voorbeeld als hij op de vraag of hem verwijten zijn gemaakt antwoordt: "Nee. maar als men dat wel had ge daan had ik daar begrip voor gehad". Het Landbouwschap heeft samen met het Produktschap voor Siergewassen f300.000,— beschikbaar gesteld voor het bestrijden van bacterievuur. Deze plantenziekte, waarvan fruitteeltbedrijven en boomkwekerijen veel schade on dervinden, grijpt op het ogenblik in het hele land sterk om zich heen. Behalve in Zeeland bevinden zich infectiehaarden in Limburg, Noord-Brabant, Gelder land, Utrecht, de IJsselmeerpolders en in de kop van Noord-Holland. Ook in 1981 droegen het Land bouwschap en het Produktschap voor Siergewassen 300.000,— bij voor het bestrijden van bacterievuur. Het nu beschikbaar gestelde bedrag is bestemd voor het opruimen van aangetaste bomen en struiken of de len daarvan in particuliere tuinen die zich bevinden binnen een straal van 500 meter van een fruitteeltbedrijf of een boomkwekerij. Het geld zal be schikbaar worden gesteld aan de Plantenziektekundige Dienst, wiens eigen fondsen voor het bestrijden van bacterievuur zo goed als uitgeput zijn. Gevoelig Voor bacterievuur zijn met name planten als meidoorn, cotoneaster en peer, maar ook appel, vuurdoorn en lijsterbes gevoelig. De ziekte kan in feite alleen afdoende worden bestre den door aangetaste bomen en strui ken te vernietigen. Volgens het Landbouwschap heeft de planten ziekte, behalve door de voor de bac terie gunstige weersomstandigheden, zo om zich heen kunnen grijpen om dat beheerders van wegbernen. plantsoenen en andere terreinen niet actief genoeg zijn geweest met het opruimen van aangetaste planten. Als gevolg hiervan hebben een aan tal Europese landen hun grenzen voor Nederlamdse boomkwekerij- produkten gesloten. Het Landbouwschap en het Minis terie van Landbouw en Visserij wer ken op het ogenblik aan een actie plan voor de bestrijding van bacte rievuur in de komende jaren. De overheid wil dat het bedrijfsleven daaraan in de korrn-nde jaren op fif- ty-fifty basis gaat meebetalen. Het Landbouwschap acht zo'n medefi nanciering alleen bespreekbaar als de bestrijding in het hele land inte graal en consequent wordt aange pakt. De overheid is daartoe tot nu toe niet bereid. De Plantenziekte- kundige Dienst van het Ministerie van Landbouw en Visserij heeft slechts een zogenaamd zonebeleid voorgesteld dat inhoudt dat de be strijding van bacterievuur zal worden geconcentreerd in gebieden waar boomkwekerijen of fruitteeltbedrij ven zijn gevestigd. Achterstand in onderhoud Zonder voorbehoud stelde de minis ter dat goed onderhoud van wegbe- plantingen, natuurgebieden e.d. noodzakelijk is om explosies van bakterievuur te voorkomen. Tevens gaf hij toe dat het onderhoud de laatste jaren te wensen overliet, vooral door gebrek aan geld vanwe ge de diverse ombuigingsoperatie. Er is thans duidelijk sprake van achter stallig onderhoud. Aansluitend voorzag hij meer terug- Op het bedrijf van Rinus van 't Westeinde (rechts in gestreept licht overhemd) houdendheid bij de aankoop van waren de appels aangetast. De heer Doeleman (links) had de leiding van de natuurgebieden. In de "betere tij- delegatie. den" is er zoveel aangekocht dat we nu met de brokken zitten. Daarom is verdere aankoop in principe alleen verantwoord als er voldoende ga ranties zijn (financieel) voor het ver eiste onderhoud. De heer Vette is in Zeeland verantwoordelijk voor het beheer van de natuurgebieden. Financieringsproblemen De bestrijding van het bakterievuur moet volgens de minister drastisch worden aangepakt. Daarvoor is ech ter veel geld nodig en dat is er niet. Toch moet dat er komen. De minis ter deelde mede hierover overleg te zullen plegen met minister H. de Boer van C.R.M. en ook het be- 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 8