De graanoogst is begonnen Regen was erg welkom Goed begin van de nieuwe oogst Schouwen-Duiveland wordt veroverd door de oogstmachines Vroege oogst met vrij goede kg-opbrengsten Het is me het zomertje wel De eerste tarwe en gerst is op THO- LEN en ST. PHILIPSLAND weer gedorsen. Ondanks de late ontwikke ling in het voorjaar toch nog een vroege start van de oogst, al is het op het laatst wellicht wat te snel gegaan met het afrijpen om tot een topop- brengst te komen. De zeer welkome regen tijdens het afgelopen weekend, kan de afrijping van de wat later gezaaide wintertarwe misschien wat vertragen en een meer gevulde horrel als eindresultaat ople- Voor onze suikerbieten was een buitje ook zeer hard nodig, vooral in het Thoolse land zijn veel percelen matig tot zwaar met aaltjes aange tast, met als gevolg, veelvuldig slap hangende bieten en onkruid dat weer flink de kop opsteekt. Veel van deze percelen lijken dan ook regelrecht op een negatief saldo af te stevenen. Zelfs het toedienen van een flinke dosering Themik kan daar geen hulp bij bieden. De droogte van dit voorjaar heeft tot gevolg gehad dat de Themik die naast de zaaivoor is toegediend, on voldoende voor de plant opneem baar was, met als gevolg toch een te sterke aantasting van aaltjes. Een goede grondontsmetting blijft de enige juiste methode. Stikstof inhullen? De aardappelen staan er veelal te gul bij. Een enorme loofmassa met op de lichte gronden een zeer grote aanslag en veel misvormde knollen. Op de zwaardere gronden blijkt de aanslag wat minder groot te zijn, maar is er weer sprake van wat meer optreden van "tweewas". Hoewel de misvorming er nog wat uit kan groeien, zal het uitval per centage toch hoger zijn dan we de laatste jaren gewend zijn. De hoge stikstofgiften die aan de aardappelen worden gegeven heb ben een te gulle bladontwikkeling in de hand gewerkt. Worden deze hoge stikstofgiften in de vorm van dierlijke mest gegeven, dan blijkt deze sterke loofontwikke- ling, wat later te komen en wat meer ten goede van de knolvorming. Onze kunstmest komt blijkbaar wat te vroeg en in te grote hoeveelheden beschikbaar. Als oplossing hiervoor zijn wellicht twee mogelijkheden, la ter strooien of de kunstmest korrels inhullen in een stof, die de stikstof geleidelijker vrij laat komen. Wortel onkruiden Wanneer we eens een rondje doen door ons gebied, valt de sterke uit breiding van de wortel onkruiden toch wel op. Vooral distels en de melkdistel zijn in grote getal waar te nemen. Vooral in die gebieden waar "intensief' geboerd wordt is de uit breiding het grootst, omdat deze on kruiden eigenlijk alleen in de tarwe maar goed zijn te bestrijden. Nu de oogst wat vroeger is dan we de laatste jaren gewend zijn, is het zeker de moeite waard om een zo'n intensief mogelijke stoppelbewer king uit te voeren. Waar we al maanden op NOORD- BEVELAND naar uitgezien hadden (doodgewoon naar regen) is dan toch nog gevallen in de maand Juli, n.l. in de late avond van 31 juli. Waar schijnlijk voor veel vruchten te laat, maar aardappels, bieten en zaaiuien kunnen er hun voordeel nog wel mee doen. Het aantal millimeters was niet groot n.l. 19 mm. in 24 uur, maar als het de gehele maand telkens niet meer dan enkele druppels of soms 1 mm. regent, is het een geweldige re cordverbetering. De pas gezaaide groenbemesters zullen het nu wel doen. Voor vele percelen aardappels misschien toch te laar, omdat er veel opnieuw in bloei komen. Als we langs de suiker bieten rijden, geloven we niet dat het nodig is om de suikerfabrieken vroeger op te starten dan vorig jaar. In onze kring is nog geen tarwe ge oogst, wel in sommige buurkringen met opbrengsten rond de 7.000 kg. per ha., wat niet slecht is voor in de maand juli gedorsen tarwe. De gerst (zowel wintergerst als zomergerst) valt mee, vooral de zomergerst die de laatste jaren aan de zeer slechte kant zat. De erwten die grotendeels al ge dorsen zijn, vielen niet tegen, we hadden er na de zeer warme dagen in juni en begin juli een zwaar hoofd in, maar de resultaten liepen toch nogal uitéén van 3500 kg. tot over de 6000 kg. De doppertjes zijn ook nog in juli klaargekomen, wat enkele weken vroeger is als vorige jaar met veel br.uto kilogrammen tot over de 8000 kg. per ha., we zijn benieuwd naar de afrekening. Een nieuw pro duct op N-Beveland, de Teunis bloem heeft mooie gele bloemen, maar gezien de zeer slechte stand bij verschillende percelen, geloven we niet dat dit product voor elke soort- grond geschikt is. Bij het weinige vlas toch nog een nieuwe ontwikkeling, n.l. repelen tijdens het trekken. De kisten met de gerepelde bolletjes di rect afvoeren naar de droogvloer en het vlas laten dauwroten op het land. Bij de Rusthoeve weer net als vorig jaar, op zwad trekken, dorsen met de combine, maar nu met een nieuwe dorstrommel tegen de beschadiging van het zaad en het vlas dauwroten en persen. We hebben ook nog het hoogsysteem bij 's Gravenhoek. wat •al enkele jaren bekend is en ook zien we nog het oude vertrouwde systeem van trekken, hopen en schelven voor elk wat wils geldt dus bij dit produkt nog sieeds. De opbrengst van graszaden viel niet tegen. Heel vakantiehoudend Nederland geniet van de stralende zon. De boe ren in de WESTHOEK en ik dacht dat dit gebied nog groter was, hoor je zeggen: "Wat is het toch droog". De velden zijn in een verhoogd tempo van groen naar licht geel tot goudgeel omgetoverd. Hier en daar zijn er al stukken gemaaidorst. De gerst is al gedorsen, voordat het in de pakken geperst wordt. Alles wat in de zon opgroeit valt mee in opbrengst. Dat is een oud gezegde. Het klopt niet voor alle gewassen, maar voor de granen gaat het wel een beetje op. Gerst geeft een hogere opbrengst dan wij de laatste jaren gewend waren. Er liggen niet veel H.A. De prijs is goed, wat we de laatste tijd hoorden van dit produkt, was nooit veel bijzonders, misschien dit jaar een neevaller. De erwten zijn gedorsen. ook hier over het algemeen een goed resultaat. Zowel voor de rijpe als de groen gedorsen. Het pootgoed is gerooid. Er zat een klein aantal aan de bos. Zodoende is het aan de grote kant en weinig po ters 28/35. Een jaar is lang. Het is april van het jaar '83 dat ze de grond ingaan, dus is er van alles mogelijk. Een duistere zaak zijn de aardappels. Er gaan percelen hard achteruit van de droogte. Hoewel te vroeg, vraagje je af, waar ben je beter mee af. Regen of aanhoudende droogte. Het glas jaar van '76 hangt ons nog goed in het hoofd. Zijn één keer je aardap pels de schuur uitgedreven, dan hoop je één ding. Zoiets nooit meer mee te maken. Dan liever minder kilo's en een goed produkt. Maar ja, liever koekjes worden er niet gebakken. Het graszaad, dat in onze Westhoek een grote plaats inneemt, is haast De maand juli ligt alweer achter ons, het is OP SCHOUWEN DUIVELAND een uitzonderlijk droge maand geweest. Voor vele gewassen is het groeiseizoen reeds voorbij. De tarwe-oogst is dit jaar nog voor 1 augustus be gonnen. Het is echter nog de vraag of we hier wel zo- gelukkig mee moeten zijn. Door het aan houdende droge en warme weer zijn veel percelen tarwe te snel afgerijpt en dit zal een negatieve invloed op de opbrengst hebben. Toch zijn de verwachtingen van de individuele boer omtrent de tarwe-opbrengst nog niet zo slecht. Voor wat de aardappelen betreft geldt hetzelfde verhaal. Ook de aardappelen hebben last van droogte De grondtemperatuur loopt gemakkelijk op tot 25 gra den C. en dit resulteert in door was. Dit verschijnsel doet zich op vele percelen voor. De eerste proefrooiingen zijn gedaan en het blijkt dat de opbrengst op dit moment iets lager ligt dan vorig jaar eind juli. Of de aardappelen deze achter stand in zullen halen blijft een erg groot vraagteken. Hier en daar zijn er problemen met de bestrij ding van de luizen in aardappe len. Incidenteel wordt er ge klaagd over het mislukken van de luisbestrijding veel water (500 1/ha) moet worden gebruikt. De indruk bestaat dat er in de prak tijk te weinig water wordt ge bruikt. Hierdoor is de verdeling niet goed. zeker als ook nog ge bruik gemaakt wordt van een groot spuitplaatje. Het gaat om een goede verdeling van het mid del, en veel minder om de be vochtiging. Spuiten op een dauwnat gewas helpt dus niet. Rooien van een kwalitatief goed produkt blijft noodzakelijk. Denkt u daarom aan de juiste afstelling van de rooimachine en de juiste breedte van de trekkerbanden! In het vorige artikel is ook al ge wezen op het belang van de grondontsmetting. Helaas moe ten we constateren dat er op Schouwen - Dviveland weinig percelen te vinden zijn die niet besmet zijn met het bietecysten- aaltje. Bovendien is de besmet tingsgraad gemiddeld erg hoog. Bij de huidige intensieve bieten teelt is en blijft het bietencysten- aaltje de belangrijkste vijand. Een goed uitgevoerd grondont smetting, waarbij vooral veel aan dacht wordt besteed aan de af dichting van de bovenlaag, is voor de zwaar en zeer zwaar besmette percelen noodzakelijk. We laten het toch zo maar niet over ons heengegaan dat de bieten opbrengst in het Zuidwesten achter blijft bij de rest van Ne derland! helemaal weg. Er zijn weinig proble men geweest, dit jaar. Nadrogen is er niet bij. Alles zit droog in container of kist. Aan kilo's waag ik mezelf niet, daar kun je pas iets van zeggen als Wageningen z'n monsterbriefjes te rugstuurt. De stukjes maïs in onze hoek zijn geweldig gegroeid. Dit produkt heeft echt z'n weertje. Toch heb ik me la ten vertellen door een veeboer, met veel ervaring, dat als de korrel gaat groeien ook de maïs regen nodig heeft, wil ze echt goed worden. Regen of geen regen de tarweoogst staat voor de deur. Als de bijdrage gelezen wordt, zal er misschien veel af zijn. Er hangt op dit moment wel een onweersbui. Wat zal hij ons brengen? Erg droog en warm is de maand juli in WEST-ZEEUWS VLAANDEREN verlopen. Schrijver deze heeft in juli 8 mm regen afgetapt. Op enkele andere plaatsen viel er wat meer neerslag; maar voor gewassen als aardappelen en uien toch ook te weinig. Zo ook voor het grasland. Ook hiervoor zou een flinke bui zeer welkom zijn. De afrijpingsfase is vnl. door de bij zonder hoge temperaturen tijdens de 2e en 3e week van juli erg snel ver lopen. Dit zal in meer of mindere mate wel degelijk fysieke opbrengst hebben gekost. We denken dan vooral aan de granen, erwten en ook een gewas als stambonen. Bij dit laatste gewas is de beginontwikke- ling en de bloei wel gunstig verlopen, maar het veroudert nu duidelijk te snel. De oogst van granen, erwten en vlas is dus duidelijk vroeger dan normaal op gang gekomen. Toch horen we meestal over redelijke opbrengsten praten. Met de oogst van wintertar we is men wellicht bij het verschijnen van dit blad begonnen. Op niet te snel verdrogende gronden verwachten wij, ondanks de snelle afrijping, geen erg tegenvallende opbrengsten. Het aaraantal is in het algemeen gunstig en het korrelaantal lijkt normaal. Mogelijk is het dui- zendkorrelgewicht wat aan de lage kant. Maar; in de wetenschap verkerende dat een zonnige dag meer droge- stofproduktie oplevert dan een be wolkte dag zou ook het d.k.g. best mee kunnen vallen. Afwachten dus! Het graszaad, karwij en koolzaad zijn weer aan de kant. In deze stop pels worden voornamelijk mechani sche bewerkingen uitgevoerd. Met dit weer goed voor de grond zelf en als bestrijding van diverse wortelon kruiden. In mindere mate voor de bieten, maar vooral voor aardappelen en uien is er hier veel te weinig neerslag geweest. Deze gewassen hebben veel van de droogte en de hitte te lijden gehad. Bij de aardappelen hebben we bovendien nog te maken met een luizenprobleem, in die zin dat het erop lijkt of geen enkel middel meer helpt. De vermeerdering van deze luizen gaat echter met dit weer zo vlug dat bijv. bij een effekt van 80%, er al weer na enkele dagen evenveel luizen op de balderen geteld, kunnen worden. Afwisselen van middel, en veel water gebruiken onder hoge druk. geeft wellicht de beste resultaten. Ge vreesd moet worden voor ernstige doorwas als het weer binnenkort omslaat. Dit zou niet zo prettig zijn. 1 Augustus 1982 - 15 uur. Tempera tuur ongeveer 30 graden in ALTE- NA-B1ERBACH. Met dit weer zal deze week de rust op de akkers zeker ernstig gestoord worden door de vele combines en tractoren die gereedstaan om de vele tarwe-akkers te lijf te gaan. Met sommige combines is de laatste we ken al wat kennis genaakt voor het dorsen van graszaad en gerst maar de hoofdmoot van de oogst is toch wel de vele tarwe, die in dit gebied is geteelt. Het gesprek van de dag met de boer is dan ook de opbrengsten. Men hoort daarover zeer optimistische geluiden, zowel van graszaad als van gerst. Ook van de tarwe heeft nen daarom zeer grote verwachtingen. Van de gerst is al bekend dat er on gekende opbrengsten zijn dit jaar: 7 ton en zélfs nog iets meer is geen uitzondering. Ook de graszaden hebben een tevre denstellende opbrengst gegeven. Er kon veel graszaad afgeleverd worden zonder dat dit gedroogd moest wor den, hetgeen dan toch zeer kosten besparend is. De neerslag is de laatste 2 ipaanden zeker in ons gebied aan de zeer lage kant geweest. Men maakte zich soms ongerust of dit de afrijping van vele granen niet te hard versnelde, maar dit blijkt bij voornoemde opbreng sten toch niet het geval te zijn.. Sonmige percelen aardappels verto nen wel wat droogteverschijnselen, maar of en hoeveel neerslag deze zouden moeten hebben, is zeer moeilijk te raden. Voor de veehou derij en dus grasland zou een fikse regenbui van harte welkom zijn. De stemming onder de agrarisch on dernemer is dan ook optimaal, maar ook de zonaanbidders en de vakan tiegangers hebben zeker geen reden tot klagen dit jaar en kunnen dus ook volop in eigen land genieten. Diegenen die er echter nog eens een dagje tussenuit willen, zou ik willen aanraden eens een tochtje te willen maken door ons mooie gebied, het Land van Altena en Biesbosch. Vooral dit laatste gebied is een rondvaart per boot of een ritje met de auto zeer zeker aan te bevelen, en komt u dan in de beurt van Kop van "t Land. dan zal een bezoek aan het restaurant "De Brabantse Bies bosch" u zeer zeker niet teleurstellen. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 7