PRAKTIJK Boer en toerist tevreden op Walcheren Voldoende zoet water van levensbelang Vermeende droogteproblemen verschillend Studiedag Tarweteelt Noodweer in Midden- en Oost-Brabant Door het mooie zomer weer mogen we constateren dat zowel de boer als de toerist op WALCHEREN zeer te vreden mensen zijn. De toerist kon volop genieten van onze mooie stranden en het landschap van dit ge bied. De boer kan tevreden zijn over de groei van de gewassen en een vlot verloop van de werkzaamheden. Deze bestaan al voor een groot ge deelte uit oogstwerkzaamheden zoals van graszaad, waarbij het droge zonnige weer best van pas komt. We schrijven 2 augustus en de verwach ting is dat in deze week wel een begin gemaakt zal worden met de graan oogst. Mogelijk zijn er al enkele vroege percelen zomergerst gedor- sen. zonder dat we hiervan op de hoogte zijn. Sinds onze vorige bij drage is de rijping van de granen ta melijk vlug verlopen. We staan ech ter al weer aan het begin van de oogstmaand. Ernstige schade is er niet opgetreden zodat we toch wel hoop hebben op goede kg. opbreng sten. Een feit waar we heel zeker van zijn is dat de kg-opbrengst van de zo- mergeest veel beter zal zijn dan vorig jaar. Het vlas is overal weer in de schelf gezet en de meeste hier ge teelde erwten in de ruiter gebracht. De 2e jaarsplantuien zullen dit jaar niet bedragen tot een positief be drijfsresultaat zo vrezen we. De kg-opbrengst wat matig en de prijs allerberoerds De groei van de rooigewassen is over het algemeen goed. Vooral de aardappelen zijn na enkele regenbuien zeer vlot ge groeid. Wanneer we zo de resultaten zien van enkele "vroege rooiers" van Bintje dan wekt dat weer goede ver wachtingen. Tenslotte is het gewas nog volop in produktie en zeer ge zond. Mogelijk dat de vochtvoorzie- ning zo hier en daat de beperkende factor is. Dit geldt ook voor de zaai- uien en in zekere mate ook voor de bieten. De bruine bonen en snijmais flore ren ook best bij dit mooie zomerwer. Voor het grasland breken ook weer betere tijden aan. De sterfmaand voor het grasland, de maand juli, is weer voorbij. In augustus herstel de grasgroei zich meestal wat beter. De nachten gaan weer lengen en dikwijls komt er dauw voor. Nie- temin is een regenbui op zijn tijd toch nog wel gewenst om de gras- voorraad weer wat op peil te krijgen. De fokveedag heeft een zeer goed verloop gehad en mag als zeer ge slaagd worden beschouwd. Gunstig weer, veel publiek en een goede or ganisatie zijn factoren die tot het welslagen bijdragen. Vooral bij de afdeling vleesvee was de toename in aantal maar ook in kwaliteit weer aanmerkelijk beter. En zijn in ons gebied een aantal vleesveehouders die met veel enthousiasme deze tak van veehouderij bedrijven en tot opemerkelijke resultaten komen. vroeg om een volkomen juist beeld daarover te vormen, maar als de eerste percelen meevallen geeft dit toch veelal wel een goede indikatie. 't Is voor de laatste jaren toch wel vroeg dat men direkt na 1 augustus volop in de wintertarwe kan begin nen. Wanneer dit blad bij u ver schijnt zal al heel wat geoogst zijn en zullen we al duidelijker wat over de opbrengsten kunnen zeggen. Mis schien dat er dan ook al meer gege vens van de rassen onderling bekend zijn en in welke richting we de vol gende uitzaai moeten gaan zoeken. Met de eerste goede opbrengsten van de zomergerst - mits tijdig genoeg gezaaid - en de toch zeer goede prij zen, gaat de zomergerst als groenge- was toch weer meer in konkurrentie treden met de wintertarwe. Dit geldt ook voor de erwtenteelt. De goede opbrengsten en de uitbeta- lingsprijzen zouden toch wel eens duidelijk hun invloed kunnen geven tot een groter wordende oppervlakte van dit gewas in het volgend teelt jaar. De suikerbieten hebben hier hier en daar wat te lijden van de droogte, maar meer nog door het bietecys- telatje. De stand is lang niet slecht. Op vele percelen komen dan ook al flinke bieten voor. Hoewel aan alle om bladluizen te bestrijden is toege zonden, blijkt er in de praktijk zeer weinig tegen gespoten te zijn. Hier en daar is een enkele vergelingsziekte plant te vinden, de te verwachten schade zal dan ook te verwaarlozen zijn. Wat de vochtvoorziening betreft be hoeven we voor de suikerbieten niet zo bang te zijn. Deze week hebben we op een veldexcursie gezien dat de suikerbieten op een goede bodem profiel met hun fijne worteltjes nog tot 1.70 m diep in de grond zitten en dan daarvandaan ook nog vol doende water op kunnen halen. De beworteling van de aardappels is minder krachtig om zo diep te kun nen gaan. Deze kan hooguit aan 70 a 80 cm. Hier en daar weten de aard appelen wel wat van de droogte. Dat is dan oo,k te zien aan de onderste bladeren. Voor.de zaaiuien is de nu - begin augustus - gevallen regen zeer welkom geweest. De regen is voor de bolvorming van de plantuien onvol doende en te laat geweest. Vele par tijen zijn hier te fijn gebleven. De prijs is jammer genoeg bedroevend. In het LAND VAN AXEL Ls de oogst vroeg en vlot op gang gekomen. De opbrengsten van het graszaad zijn goed te noemen en zijn eigenlijk boven de verwachtingen, terwijl de meeste berichten over zomergerst ook erg moedgevend zijn voor de ko mende graanoogst. Op de wat betere gronden valt een mooie zomer altijd mee en zijn de werkomstandigheden prettig te noe men. Het vlas is ook mooi voor de dag gekomen en mooi oogstweer doet aan dit produkt veel goed. Een fikse bui heeft de uien goed ge daan, maar volgens veel collega's zijn weinig kilo's met een goede prijs veel aangenamer dan wanneer het andersom is. Maar hier zie je toch ook weer dat een goed voorjaar veel waard is. Maar als we vooruit willen in land- In een tijd van ongeveer een maand heeft MIDDEN - EN OOST-BRA BANT het tweemaal zwaar te verdu ren gekregen van noodweer. Aller eerst begin juli in de omgeving van Veghel en Sint-Oedenrode. In betref fende nacht was de hele lucht één vuurzee met de nodige storm en ruk winden. Nadien was de schade groot aan de natuur en voor de eigenaren. Er waren namelijk vele tientallen bo men omgewaaid en/of ontworteld. Tevens waren in totaal ongeveer 40 stuks koeien en/of jongvee door de bliksem getroffen. Op enkele bedrij ven meer dan 10 stuks. Eind juli raasde een soort windhoos met onweersbuien en zware storm over de omgeving vanEindhoven. Ook hier vele tientallen ontwortelde bomen. Vanwege de hoge windsnel heid en de koude bovenlucht kwam de neerslag in de vorm van hagel naar beneden. De stenen waren flink van formaat, vierkant en glashard. In een kort tijdsbestek was het zo don ker, datje door de ramen nog geen 20 meter zicht had. Het verkeer had flinke vertraging vanwege de ver sperringen van omgewaaide bomen en takken. Hulpverleningsdiensten, zoals brandweer en rijkswaterstaat waren geruime tijd in de weer om het en tuinbouw zal de beschikking over voldoende zoet water van levensbe lang zijn. Ook in Zeeuws Vlaanderen, waar in de toekomst het telen van specifieke gewassen meer tot de mogelijkheden zal gaan gehoren. Het bacterievuur zit hier ook ovejal verspreid. Gelukkig ruimen veel ak kerbouwers zelf hum zieke struiken op of melden het bij de P.D.. We moeten als Landbouw met een grote "L" voor eikaars belangen opkomen. Dan kan het nog gebeuren, datje als groep nog gehoord wordt. Het is in dit geval ook van levensbelang voor de fruittelers. Het is verheugend dat minister De Koning deze zaak zeer positief be nadert en zelf een kijkje kwam ne men in de zwaar getroffen gebieden. We hopen dat de minister de ge vraagde maatregelen zal treffen. verkeer normale doorgang te geven. De organisatie was in handen van mensen, die hun vrije tijd in een dergelijke hobby steken. In het kader van Eindhoven 750 jaar worden op 10 en 11 september 1982 Nationale ploegwedstrijden gehou den. Meestal worden deze wedstrij den in de Noord-Oostpolder of Fle voland op de kleigrond gehouden. Het is een groot aantal jaren geleden, dat een dergelijke wedstrijd in Zuid- Oost Nederland op de zandgronden is gehouden. De gemeente Eindho ven is één van de grootste akkerbou wers in dit gebied. Om deze reden kan Eindhoven best gronden ter be schikking stellen voor een dergelijk groots evenement. Het gebied is vrij dicht bevolkt, hetgeen kan resulteren in een groot bezoekersaantal. Het ploegen in diverse kategoriën zal het hoofdevenement vormen op beide dagen. De eerste dag zal tevens ge demonstreerd worden met moderne grondbewerkingswerktuigen van de zandgrond, de tweede dag, zaterdag, zal naadt het ploegen een trekkerbe- hendigheidswedstrijd gehouden worden. Het zal zeker de moeite waard zijn om eens een kijkje te nemen in het „Oost-Brabantse". In het prille begin van 1979 zijn we te gast geweest op een studiedag aan de overkant waar het thema "TARWE TEELT" nu en in de jaren '80 uit voerig aan de orde werd gesteld. Voordien was tarwe voor de teler een gemakkelijk gewas. Zaaien, toedie nen van een geschatte stikstofgift, toepassen van kleur- en groeistoffen en maaidorsen, waren door de jaren heen een traditie geworden. Toen al waren de kwekers in staat nieuwe rassen te kweken welke hoge op brengsten konden geven, doch het probleem was om deze rassen gezond te houden. Hierop inhakend was het gros der telers al een paar jaar bezig met het bestrijden van diverse schim mels zoals oogvlekkenziekte, meel dauw en afrijpingsziekte. Jammer genoeg beschikte men toen nog niet over de chemische middelen welke we thans wel hebben en tevens ontbrak ons de nodige kennis. In 1977 ging het ondanks de nodige inspanningen met meerdere tarwe- percelen toch mis, reden waarom in september van genoemd jaar her en der studieavonden werden belegd. De moderne tarwetelers wensten ze kerheid in hun streven naar de 10 ton per ha. Voor een zekerheid over meerdere jaren vond men op dat moment dringend nodig een juiste onkruidbestrijding, een stikstofbe mesting mede gebaseerd op gron donderzoek en een verantwoorde schimmelbestrijding. We wisten er met elkaar allemaal nog zo weinig vanaf, maar van een moeilijk jaar valt immer veel te leren. Waar kwam die gele roest eigenlijk vandaan en hoe werd deze in het gewas ver spreid, waren toen de hamvragen waar we als tarwetelers mee bezig waren. Doen aan een juiste rassenkeuze, aan een ideale rassenspreiding zaaien van rassenmengsels, en bestrijden van opslag waren de adviezen welke we van ons voorlichtingsapparaat meekregen. Het volgend jaar lag alles weer krek anders en door de zeer hoge korrel opbrengsten van 1978 kreeg de tar weteelt nog meer aandacht. Inten sieve teeltsystemen in de provincie Groningen, in de N.O.P. en zelfs in Sleeswijk-Holstein welke zeer hoge opbrengsten tot resultaat hadden, kregen een uitgebreide publiciteit. De korrelopbrengst van de granen bleek een kwestie te zijn van aantal korrels per vierkante meter x 1000- korrelgewicht. Tijdens de bloei dienen dus vol doende korrels te worden gevormd en na de bloei dient een goede kor relvulling plaats te hebben. De lengte van de korrelvulling wordt bepaald door het weer en wel vooral door de temperatuur. Nu weer even driejaar terug naar de studiedag waarmee we in deze bij drage zijn begonnen. In de monder- ne teelttechniek is er heel wat te doen geweest. Toelating van nieuwe che mische middelen voor de schimmel bestrijding hebben we met blijd schap ervaren. Mede door onderzoek en zelf-studie is er heel wat bereikt. Hoofddoel in ons streven is. dat we het gewas lang groen en gezond kunnen houden. Bezien we echter de tarwe-oogst '82, dan konstateren we, dat we de tarwe gezaaid hebben in een ekstra natte herfst gevolgd door een strenge winter, een koud en laat voorjaar en een zeer droge voorzo mer. Het zal je tarwe maar wezen, maar toch hebben we thans veel korrels per vierkante meter. Dit jaar is de ziektedruk in de tarwe heel mi niem geweest en er is ook veel min der gespoten. Bodemherbiciden konden vlak na de inzaai vanwege de nattigheid veelal niet worden toege past De vraag is of dat in zo'n lang durige natje periode van invloed is geweest op de ontwikkeling van het gewas. We weten het gewoon niet en we zouden zo graag willen weten hoe we in zo'n abnormaal jaar aan zo'n gezond gewas zijn gekomen. Een vervolg van de studiedag "TARWETEELT nu en in de ja ren '80" zou daarom zeer welkom zijn. "Lest heugt het best" en daarom moeten we er niet te lang mee wach ten. De maand juli 1982 zal toch bekend blijven als een maand met weinig neerslag. Sommige delen hebben slechts 15 mm gehad, andere delen hebben via buien wellicht 2 a 3 maal zo veel gekregen. De "vermeende problemen" over droogte zijn dan ook •zeer verschillend. We hebben veel zon en warmte gehad. Met een gezond produktieapparaat zoals de bladmas sa van onze gewassen was, hebben deze toch in een korte periode een volledig gewas laten groeien en doen afrijpen. Daar waar geen "echte ver droging" optrad geven dan de eerst geoogste gewassen, IN ZUID-BE- VELAND een goede tot zeer goede opbrengst te zien. De eerste opbrengsten van de kleine groene erwten en de zomergerst zijn uitzonderlijk, zelfs boven verwach ting hoog. Het vroege zaaien -eind februari- heeft toch een voorsprong gegeven, deze is later op deze perce len toch niet meer afgenomen kun nen worden. Ook de eerste percelen wintertarwe vallen duidelijk mee. 't Is nog wel te De gersttelers zijn tevreden. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 6