De kip is van de leg af VERZEKERINGEN f. den hollanderln. lO tel: OIIOO- 24000 Britten lanceren nieuwe afzetorganisatie Vervolg vergadering Hoofdbestuur Akkerbouw Veehouderij Tuinbouw Komende winter studiemiddagen in consulentschap Tilburg. De economische situatie in Nederland is verre van rooskleurig. Vele onderneningen verkeren in een deplorabele situatie, een perspektief voor strukturele verbetering lijkt niet of nauwelijks in zicht. De kip die de eieren moet leggen hebben we met z'n allen geslacht, of hij is goeddeels van de leg af. Ook wat de sociale uitkeringen be treft raakt de hollandse kip van de leg af. Er is thans, in vergelijking et Enkelejaren geleden, meersprake van "verlaging" dan van "verhoging" van de sociale uitkeringen. Steeds meer mensen 'eten' uit de sociale uitke- ringsruif. Uiteraard veelal ongewild. Denk momenteel alleen maar even aan de vele "schoolverlaters" waarvoor geen baan beschikbaar is. En wat te denken van ruim 700.000 arbeidson geschikten. 500.000 werklozen en door vergrijzing van de bevolking steeds meer A.O.W.'ers. In het jaar 2000 zal meer dan de helft van wat we met z'n allen verdienen opgaan aan ouderdomspensioenen. Het is daarom hoog tijd dat. afgezien van ee huidige economische situatie, de werkelijkheid onder ogen wordt ge zien. Dat ons kleine landje wel eens de "verzorgingsstaat" wordt ge noemd is mooi. maar het moet fi nancieel wel opgebracht kunnen worden. Sinterklaas spelen is mooi maar financieel hou je het niet vol. Tijdens mijn vakantie had ik het ge noegen ondanks de economische te ruggang onderweg te eten. Onder de menukaart stond: Een goed gevoede gast. is een tevreden gast". Dat deed mij denken aan die Nederlandse keuken van de verzorgingsstaat Ne derland. De uitkeringsgerechtighe- den waren de laatste jaren neer dan tevreden. Zij werden goed gevoed en waren daardoor tevreden gasten. We roepen het al jaren: "Sociale uitke ringen op dit niveau zijn niet te handhaven", en ja hoor nou is het zover. Nu lezen we: "Het huidige niveau van de A.O.W.-uitkering is Cevaal door de vergrijzing van de bevolking niet meer te handhaven". Men ver volgt: "Voor de huidige werkende generatie kan er in de toekomst al leen dan sprake zijn van een aan vaardbare A.O.W.-uitkering wan neer de huidige pensioenen van de A.O.W. naar beneden worden bijge steld. De huidige pensioenen hand haven met haar trendmatige verho gingen zou voor de. komende wer kende generatie een dubbele dus onbetaalbare premie kunnen bete kenen. Dit laatste is zeker niet ver koopbaar. Het meest aanvaardbare systeen is m.i. het huidige systeem handhaven, namelijk het omslag stelsel, m.a.w. de werkenden brengen de premie op, die meteen wordt uit gekeerd aan de pensioengerechtig den. Dit is de solidariteitsgedachte, en solidariteit is mooi maar het moet wèl betaald worden en betaalbaar blijven. De uitkeringsbedragen zul len moeten worden aangepast. Niet alleen de ouderdomspensioenen zul len aangepast moeten worden, maar ook alle andere sociale uitkeringen. Dat zal noodgedwongen moeten, wil Nederland de vertrouwde verzor gingsstaat blijven. Momenteel wor den er alle mogelijke vangnetsyste men bedacht, maar het is nog te vroeg daarop nu reeds in te gaan. Eèn ding is zeker, de kip is van de leg af, de uitkeringen moeten naar be neden en we zullen allemaal onze tol daaraan moeten betalen, de één als premiebetaler en de ander als rente trekker. Jong en oud, werkenden en niet werkenden, zullen bereid moe ten zijn dat op te brengen. Het zou onjuist zijn om het aktieve deel van de beroepsbevolking de financiering van de Volksverzekeringen te belas ten. Die premielast die toch al lood zwaar is, kan en mag niet meer zwaarder worden. Welvaartsontwikkeling Onze welvaartsontwikkeligng blijft onzeker. Even onzeker blijft voor jong en oud de ontwikkelingen rond de oudedagsvoorziening en andere sociale uitkeringen. De loontrekken- den zitten altijd nog aan de kant. Voor de zelfstandigen is het zaak al ert te blijven en de uitkeringen bij arbeidsongeschiktheid hoger op het prioriteitenlijstje te plaatsen. Er is echter één principe dat we allemaal moeten hanteren: alles moet betaald worden, en dat kan alleen als daar voor "ruimte" is. Na de vakantie en na de oogst gaan we samen eens kij ken hoe groot die 'Financiële ruimte' nog is. Schrijver langs de weg wenst u nog een prettige vakantie en een goede oogst. Cevaal De heer H.C. van der Maas beklem toonde in zijn overzicht de kritiek van de voorzitter op het L.E.I., maar staat voortdurend onder druk. De cijfers van de mei-inventarisatie geven voor ons land een kleine stij ging aan van het suikerbietenareaal en voor de meeste andere E.E.G.- lidstaten een kleine afname. De si tuatie op de wereldmarkt is voor de suiker echter ongunstig en deskun digen verwachten nog een verdere prijsdaling. Al met al geen gunstige vooruitzichten voor de telers van suikerbieten. H.C. v.d. Maas De stand van de gewassen hangt nauw samen met de regenval en die was zeer ongelijk verdeeld. Waar weinig neerslag viel is op de droog- tegevoelige gronden de situatie zor gelijk. Eens te meer moet worden gewezen op de betekenis en het meestal ontbreken van zoet water voor beregening. De opbrengst van het graszaad viel gemiddeld niet tegen, doch er waren grote verschil len. Uit de eerste gegevens over de graanoogst (gerst) kan worden afge leid dal de kg-opbrengst waarschijn lijk bevredigend zal zijn. De voorzitter van de veehouderij commissie, de heer W. van Veldhui zen vindt dat de situatie in de rund veehouderij zich moeilijk laat om schrijven omdat deze er regionaal zeer verschillend uitziet. De veehouderijvoorzitter spreekt over "kommer en kwel" iri de pluimveesector, hetgeen vooral wordt veroorzaakt door de toestand in het Midden-Oosten, dat voor deze sector een belangrijk afzetgebied vormde. In de varkenshouderij zijn in het Zeeuwse de laatste tijd geen gevallen van varkenspest meer voorgekomen, hetgeen er op wijst dat de situatie tot rust is gekomen en naar we mogen hopen ook zal blijven. De algehele situatie in de varkenshouderij kan echter momenteel verre van roos kleurig worden genoemd. Er is weliswaar in brede lagen van de bevolking begrip ontstaan voor de fruitteeltproblemen met het bacte- rievuur, maar de strijd is nog lang niet gestreden, aldus de voorzitter van de tuinbouwcommissie, de heer M.J. Goud, in zijn overzicht. Het is zaak dat de bestrijding wegens geld gebrek niet verslapt en dat voor de komende herfst al het zieke mate riaal is opgespoord en opgeruimd. Bij veel buitenstaanders heerst het misverstand dat de fruittelers als ze vragen om financiën voor de bestrij ding van het bacterievuur, dat het dan gaat om schadeloosstelling voor de gerooide zieke fruitbomen, enz. Hoewel daar reden voor zou zijn, wordt hier niet om gevraagd. Het gaat om geld voor het controleren en opruimen van zieke meidoorn en aangetaste heesters in particuliere tuinen. van Veldhuizen M.J. Goud Overigens is de wet duidelijk. Daarin staat dat door bacterievuur aange taste bomen en struiken vernietigd moeten worden. Als een eigenaar niet mee wil werken, kan wettelijk worden afgedwongen dat het zieke materiaal door derden op zijn kosten worden opgeruimd. Daarom diende hij het voorstel in om het Landbouwschap te verzoe ken er bij de Ministeries van Land bouw en C.R.M. op aan te dringen dat de wet op dit punt consequent wordt toegepast. De vergadering reageerde hierop met volle instemming. Verder sprak de heer Goud zijn bezorgdheid uit over de voortdurende inkrimping van de voorlichtingsdienst en hield hij een pleidooi voor het aanstellen van een voorlichter voor de bloem zaadteelt. De telers zijn nu volledig aangewezen op voorlichting van de contracterende zaadfirma's. Met voldoening had de heer Goud kennis genomen van het Gedeputeerde Statenbesluit om 75.000,— gedu rende 3 jaar beschikbaar te stellen voor het aanstellen van een mede werker bij de commissie waterbe heersing en ontzilting. Dit jaar blijkt eens te meer hoe belangrijk het is om over voldoende zoet water te kunnen beschikken. Tenslotte vroeg hij of in het kader van het besluit van £lè 'Minister van Economische Zakeq om dectrische stroom aan grote gebruikers tegen een lager tarief beschikbaar te stellen ook koelhuizen hiervoor in aanmer king zouden kunnen komen. De voorzitter zegde toe betreffende het laatste punt nadere informatie in te winnen. Het aanstellen van een bloemzaadvoorlichter werd vanuit de vergadering ondersteund. De voorzitter voorzag echter problemen rond het creëren van een nieuwe formatieplaats en nog meer in het vinden van een vakbekwame voor lichter. Niettemin zal het door hem op een vergadering van de Bedrijfs voorlichting aan de orde gesteld worden. Tweede Z.L.M. -fruitteeltrapport Aansluitend op het tuinbouwover- zicht gaf het Z.L.M.-bestuur zijn fiat aan het "tweede stuctuurrapport Zeeuwse fruitteelt" dat in opdracht van het Z.L.M.-bestuur is opgesteld door de heer A. van Oosten. Voor dit rapport was veel waardering te be luisteren. De zwakke positie van ons land is in de afgelopen periode dui delijk verbeterd, met name door de ontwikkeling van nieuwe rassen die de buitenlandse concurrentie kun nen weerstaan. Zeeland heeft in na tionaal verband zijn positie verbe terd ondermeer via ruilverkaveling en vernieuwing van de plantopstan- den. Met name de peren en vooral Conference, zijn in het Zeeuwse "ij- zersterk", derhalve een reden te meer het bacterievuur "te vuur en te zwaard" te bestrijden. Mei-inventarisatie Het Z.L.M.-bestuur nam kennis van de (voorlopige) uitkomsten van de mei-inventarisatie 1982. Gezien het wat mindere areaal pootaardappelen schat het Z.L.M.-bestuur dat het areaal consumptieaardappelen 4 a 5% groter is dan vorig jaar. Verwacht wordt verder dat ondermeer door de wisselvallige regenval én het "fnui kende" tekort aan zoet water er "aanzienlijke" verschillen in op brengsten zullen optreden zodat voorspellingen dienaangaande maar beter achterwege kunnen blijven. Het areaal groene erwten is specta culair uitgebreid met 49% tot 4400 hectare. De suikermarkt tenslotte belooft weinig goeds. Voorbereidingscommissie ruilverka veling Walcheren Het Z.L.M.-bestuur nam kennis van de noeming van de voorbereidings commissie voor de ruilverkaveling Walcheren. Gehoopt wordt dat de commissie in september kan worden geïnstalleerd. Volgende vergadering De volgende vergadering van het Z.L.M.-Hoofdbestuur wordt gehou den op maandag 30 augustus 1982. Belangrijk punt is dan de (herbe noeming van de voorzitter van de Z.L.M. Op deze H.B.-vergadering zullen ook een aantal oud-bestuur sleden worden uitgenodigd voor het in ontvangst.nemen van een speciaal ontworpen herinneringsbord. Presentielijst vergadering hoofdbestuur d.d. 2 augustus 1982 A.J.G. Doeleman, voorzitter; A.H. Mun ters, vice-voorzitter; Mr. J. Oggel, alge- meen-sekretaris; R. Hoiting, sekretaris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen-Duive- land: M.J.C. Kosten, kring Tholen-St. Philipsland: H.C. v.d. Maas, kring Noord-Beveland; J. Nieuwenhuyse, kring W. Zuid-Beveland; C.J. Bierens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boogerd. kring Axel; J. Scheele, kring Hulst; J.C. Geluk kring W. Brabant; G.J. de Jager, kring Altena-Biesbosch; W. v. Veldhuizen, kring O. en M. Brabant; G.A. Knaap, kring Altena-Biesbosch; P.A. Hoogen- boom, tuinbouw; M.J. Goud, tuinbouw; D. Hannewijk, veehouderij; G. v. Dis, P.J.Z.; adviserende leden: Ir. L. Eelkema; mw. C.L. Kloet: mw. J. Donken; Z.L.M.- instellingen: Ing. J. Markusse; Mw J. Priem; A. van Oosten; mw L. Huisman, W.C. Sinke. De veelgeroemde Britse voedselraad die de afzet van Britse voedings middelen, zowel in binnen- als buitenland, zal moet gaan bevorderen, is tenslotte toch werkelijkheid geworden. De raad die door het leven zal gaan onder de naam "Food from Britain" (F.F.B.) zal in de plaats komen van de thans bestaande Central Council for Agricultural and Horticultural Co-operation. De nieuwe organisatie zal in de eerste vijf jaar volledig worden gefi nancierd met overheidsgelden tot een bedrag van tenminste 20 mil joen. De regering verwacht dat daarna het bedrijfsleven de FFB financieel zal gaan steunen, of wel d.m.v. vergoe ding voor bewezen diensten of via lidmaatschapsgelden. Minister van landbouw Peter Wal ker, die de totstandkoming van de FFB bekendmaakte, maakte daarbij heel duidelijk dat de toekomst van de organisatie geheel afhangt van wat zij bereikt en van de mate van steirn die zij ontvangt uit het bedrijfsleven. Het wetsontwerp dat noodzakelijk is voor de kreatie>van de FFB zal bij de aanvang van de nieuwe zittingspe riode in het Lagerhuis worden be handeld. Minister Walker verwacht dat het wetsontwerp begin 1983 zal worden aangenomen. Ondanks de verrassend grote hoe veelheid overheidsgelden die in de FFB zal worden gestoken stelde mi nister Walker met nadruk vast, dat de organisatie de grootst mogelijke bevoegdheden zal krijgen en dat de bemoeienis van de diverse ministe ries tot een minimum beperkt blijft. Minister Walker heeft intussen al 16 personen benoemd voor het voorlo pig bestuur van "Food from Bri tain". Voorzitter is de huidige voor zitter van de Central Council, Ni cholas Saphir. Afgelopen winter is met de leden van de melkcontroleverenigingen in het consulentschap Tilburg een tweetal studiemiddagen gehouden over de gegevens van de melkcontrole. Deze werkwijze is goed bevallen, de deel name was geweldig. Door een groot aantal deelnemers is gevraagd om hetzelfde ook eens te doen over voe ding van melkkoeien. De voerkosten zijn de belangrijkste kosten op een melkveebedrijf. Een juiste voeding is van grote inloed op de rentabiliteit van het bedrijf. In ons voorlichtingsprogramma voor komende winter hebben wij daarom de melkveevoeding centraal gesteld. In verbana met de voorbereidingen moeten wij nu al beginnen met de organisatie. Waar en wanneer de bijeenkomsten worden gehouden, wordt later aan de deelnemers me degedeeld. Van een goed ondernemer wordt in deze tijd veel gevraagd. Benut de mogelijkheid om samen met colle ga's aan praktische bijscholing te doen. Wij als voorlichtingsmensen zullem ons best doen U daarbij te helpen. "Wij doen ons best, U doet de rest". Ing. C. Peters-Rit C.R.A. - Tilburg 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 5