Cursusgeld omhoog, niveau omlaag NAJK-jaarthema het land in Algemene vergadering van het Euopese Comité voor Plattelands Jongeren Organisaties en 4H Clubs REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ. JEUGDWERKBURO ZEELAND. KORTE KERKSTR. 10. 4461 JE GOES Bezuinigingen op vakmanschap Funeste gevolgen Gezinsbedrijf, noodzaak of keuze? Bijeenkomst Landbouwwerkgroep Nederland - Hongarije uit de p.j.z.-agenda .-i Het Kabinet heeft onlangs het besluit genomen de cursusgelden dras tisch te verhogen. Meestal een verdubbeling, soms een verviervoudi ging. Voorbeelden van uitzondering zijn: vakbekwaamheid spuiten, machinaal melken, en nog een paar. Maar trekkerrijbewijs, motoren- gebruik en lassen bijvoorbeeld worden straks 250 piek. Het Land bouwschap probeert hij het ministerie gedaan te krijgen, dat een aantal van deze cursussem tot de elementaire worden gerekend. Naast de verhoging van het cursus geld wordt ook een harmonisatie doorgevoerd. Op zichzelf is die har monisatie goed. Want de cursussen worden betrok ken in het normale takenpakket van de scholen en van de docenten.. Maar er zit een adder onder het gras: de cursussen worden zo ingedeeld dat de meeste docenten slechter be taald zullen worden voor het geven van een cursus. Het is niet langer de bevoegdheid van de docent die be palend is voor zijn beloning, maar het niveau van de cursus. En alles wat niet vervolgonderwijs MAS is, wordt vanzelf op het laagste, derde graads niveau ingeschaald. Om te leren hoe je een pony moet verzorgen of hoe bijen gehouden moeten worden moet je meer beta len. Dat is niet leuk, maar ook niet zo erg: voor je hobby moetje gaan be talen. Kwalijk is dat de drempels om cursussen te volgen ter verbetering van het vakmanschap, worden ver hoogd. Dat druist in tegen datgene wat het NAJK wil. Bij de afsluiting van het thema niet meer, maar beter heeft het NAJK ondubbelzinnig gepleit voor beter vakmanschap. Het duurder maken van cursussen dwarsboomt zo'n stre ven. De docenten van middelbare land- en tuinbouwscholen zullen er wel weinig voor voelen cursussen te geven die derdegraads betaald wor den. De combinatie van duurdere cursussen en lagere beloning leidt waarschijnlijk tot verwildering van het cursuswezen. Straks worden er ondershands cur sussen gegeven. Geen subsidie, maar ook geen gedoe met regels en voor schriften, en dus ook geen controle meer op het niveau. Bij de 'wilde' Op 15 en 16 juli j.l. vond in Langnau (Zwitserland) de algemene ver gadering van het Europees Comité voor plattelands jongeren organi saties en 4H clubs plaats. Er stond een aantal belangrijke punten op de agenda. De PJGN werd vertegenwoordigd door Hans Spieker en Rix Wensink. Tijdens de vergadering werden er twee werkgroepen gevormd om een aantal zaken nader onder de loupe te nemen. cursussen kan iedereen maar doen wat hij wil. Het wordt een ratjetoe. Bovendien bieden deze bezuini gingsmaatregelen vorstelijke moge lijkheden voor de agrarische indus trie tegen concurrerende prijzen- en wellicht ook korter dan de officiële - cursussen te geven'. Dat kost de in dustrie wel wat geld, maar het is een mooi opstapje tot klantenbinding. In Gelderland wordt al overwogen of scholen, jongeren- en landbouwor ganisaties niet zelf cursussen op po ten moeten zetten. - zonder subsidie, maar met eigen bijdragen van de cursisten - om zo de zaak in de vin gers op het niveau te houden en te grote gekkenboel te voorkomen. Wat je wel meer ziet: dit soort be zuinigingen treft weer de zwakste groep, de jongeren die pas boer (of tuinder) zijn geworden, of dat willen worden. Als door dit soort maatre gelen de ontwikkeling van het vak manschap geremd wordt, wordt er minder verdiend en dalen ook de belastinginkomsten. Met andere woorden: weer zo'n bezuiniging die het Rijk uiteindelijk geld gaat kos ten. De agrarische jongeren zijn de dupe. Gerrit Walstra. Gezinsbedrijven in de land- en tuin bouw zijn in West-Europa zeer alge meen. Gezinsbedrijven zijn één- of twee mensbedrijven waar naast het bedrijfshoofd (meestal een man) de overige gezinsleden (echtgenote, kinderen, ouders) in principe inzet baar zijn als arbeidskrachten. De produktiefactoren grond (bij eigen- domsbedrijven) en kapitaal worden min of meer in familieverband bij eengebracht. Kenmerkend is dat het bedrijf, vooral de grond, onder familievoor- waarden wordt overgedragen en niet tegen de vrije verkeerswaarde. Het gezinsbedrijf is heel flexibel. Jaren van inkomensachteruitgang kunnen worden opgevangen door uitbrei ding van de produktie via extra inzet van arbeid van gezinsleden. Gere kend naar de totale inzet van kapi taal en arbeid is sprake van voortdu rende onderbetaling. Daarom zie je in de landbouw eigenlijk geen grote bedrijven met tientallen werkne mers. Die zouden over de kop gaan. Kennelijk hebben de land- en tuin bouw een zwakke maatschappelijke positie, als voortdurende onderbeta- ling mogelijk is. Omdat alleen gezinsbedrijven kun nen bestaan, maakt dat de persoon lijke relatie tussen man en vrouw in de landen tuinbouw ook tot een za kelijke. De jonge boer zoekt mis schien een levensgezellin, maar hij heeft ook een boerin nodig. Zonder inzet van de vrouwen zou een twee- mansbedrijf nauwelijks kunnen functioneren vandaar de naam ge zinsbedrijf. Omgekeerd is ook de meewerkende boerin/tuindersvrouw veelal financieel afhankelijk van haar man. het bedrijfshoofd. Ron dom het thema kan discussie en standpuntbepaling rond een drietal punten plaatsvinden., waarbij de vraag gezinsbedrijf noodzaak of keuze centraal staat,. 1. Discussiepunten dichtbij huis en erf. Zoals: hoe stel je je als jonge boer(in) je toekomst voor? Per soonlijke en zakelijke realaties. Vrouwen en mannen in land bouworganisatie en coöperatie. Arbeidsdeling in huishouden en op het bedrijf. Sociale omstan digheden, psychisch inkomen, werktijden en beloning. 2. Discussiepunten over verande ringsmogelijkheden. Kleine be drijven en nevenberoepsbedrij- ven, fiscale inkomensbegrippen en huwelijksrechtelijke zaken, samenwerkingsverbanden. 3. Discussiepunten over beleid en internationale verhouding. On derbetaling van produktiefacto ren: landbouwbeleid dat gezins bedrijven hoe aardig de keuze ook lijkt en hoeveel voordelen en positieve kanten er ook te beden ken zijn. tot de onvermijdelijke bedrijfsvorm maakt. actueel mogelijk wilt blijven. Het najaarsseminar van '82 vindt plaats in Italië. Het thema is: Uitwisselin gen. Het seminair van '83 zal in Zweden zijn en de werkloosheids- problematiek behandelen. De Rally vindt in '83 plaats in Denemarken, van 10-17 juli in Horsens aan de oostkust van Jutland, in '84 is Ierland aan de beurt en in '85 Wales. Nieuwe voorzitter en vice-voorzitter Omdat de voorzitter en vice-voorzit ter twee jaar in functie zijn geweest, was het noodzakelijk om nieuwe verkiezingen te houden. Met 13 van de 24 stemmen werd Eivind Mjaer- rum, een beroepskracht van de Noorse 4H club, tot voorzitter geko zen, en als vice-voorzitter Gertraud Kloha, lange tijd vrijwilligster, maar sinds anderhalf jaar beroepskracht van de BDL. Nederland was niet erg gelukkig met de uitslag van de voor zittersverkiezing, omdat er nu vier beroepskrachten in het bestuur van het EC zitten, en drie vrijwilligers. Bovendien vragen wij ons, gezien de leeftijd van de nieuwe voorzitter, af, of we nog met een organisatie voor pla telandsjongeren te maken heb ben. Een ander belangrijk agendapunt waren de financiën van het EC. Er werd contributieverhoging van 10% voorgesteld. De PJGN was één van de organisaties, die daar ernstige be zwaren tegen hadden, en een verho ging van max. 5% voorstelden. Spanje stelde geen verhoging voor. Dit laatste voorstel werd weggestemd en het 5% voorstel werd met 7 tegen 8 stemmen van tafel geveegd. De PJGN kan deze 10% contributiever hoging helemaal niet gebruiken in een tijd van bezuigingen van CRM. Het is al moeilijk genoeg. Rix Wensink. Van 6-10 september 1982 a.s. zal in Boedapest een bijeenkomst plaats vinden van de landbouwwerkgroep Nederland - Hongarije in het kader van het bestaande akkoord voor ekonomische samenwerking tussen beide landen. Zoals U bekend is kunnen vertegen woordigers van het Nederlandse agrarische bedrijfsleven, geïnteres seerd in exploratie van mogelijkhe den tot samenwerking, aan derge lijke bijeenkomsten deelnemen. Binnen het raam van deze bespre kingen wordt aan Nederlandse on dernemingen de gelegenheid gebo den met Hongaarse autoriteiten en organisaties besprekingen te voeren over konkrete samenwerkingsmoge lijkheden. IK BEN ZO JONG ALS IK ME VCEJL BN IK VÓÉL ME NOG 18 JAAR Lidmaatschap ECB De eerste werkgroep besprak o.a. een eventueel lidmaatschap voor het EC van het Eropees Coördinatie Bureau ECB). Het was niet precies duidelijk welke voordelen het EC van een eventueel lidmaatschap kun hebben. Bovendien zullen de kosten daarvan 4500,— bedragen en het geld daarvoor zal ergens vandaan moeten komen. Besloten werd om de defini tieve beslissing tot volgend jaar uit te stellen, zodat de aanwezigen het eerst in hun eigen organisaties kun nen bespreken. De werkgroep be sprak ook de begroting voor '83. Er blijkt een tekort te zijn. Men gaf het advies om zoveel mogelijk bestuurs vergaderingen tegelijk met seminars e.d. te houden. Dat bespaart een groot bedrag aan reiskosten. Een fi nancieel commissie, waarin Hans Spieker zitting heeft, zal de financië le rapporten controleren en van ad vies voorzien. Kursussen rally's en seminars De tweede groep besprak de cursus sen rally's en seminars voor de ko mende jaren. Enkelen pleitten voor een programmaplanning en thema bepaling voor een termijn van min stens 5 jaar. Maar het is altijd moei lijk om jaren van te voren de thema's vast te stellen omdat je 't liefst zo 6 aug. PJZ afdeling Walcheren or ganiseert op vrijdag 6 augustus een barbeque-avond. De avond begint om 21.00 uur en wordt gehouden aan de Landbouwweg in Ritthem. 8 aug. PJZ afd. West Zeeuws-Vlaan- deren. Op deze dag vindt een volley baltraining plaats in de Sporthal te Schoondijke. Aanvang 14.30 uur. Het gaat niet alleen om het volleyen, maar ook om de gezelligheid. 13 aug. PJZ afd. Oost Zeeuws- Vlaanderen. Op deze dag worden 's avonds niet alleen trekkerbehendig heids wedstrijden gehouden, maar ook zal hieraan een grandioos wa- genhuisfeest gekoppeld worden. Dit alles vindt plaats bij K. Dieleman, Lovenpolder 16 te Hoek. 14 aug. De PJZ afd. Fijnaart organi seert op deze dag in de omgeving van Ouddorp een fiets-/puzzeltocht. Vertrek om 13.00 uur vanaf de Boorstraat te Fijnaart. Voor het ver voer van de fietsen wordt gezorgd. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 21