VOO I? in: VI'OIIW Grote appeloogst in de EEG? Hebt u wel eens iemand geholpen? D e cijfers uit de statistieken spre ken duidelijke taal: veel echtparen besluiten na verloop van tijd te gaan scheiden. Hun motieven liggen ver L H, D, T J aren geleden verdronk er bijna een man in een Utrechtse singel, terwijl een groepje mensen op de kant stond toe te kijken. Iets dergelijks gebeurt wel vaker en als het ongeluk inderdaad een feit is, voelen we ons allemaal even schuldig omdat we niet op tijd hebben geholpen. We horen ook wel eens van iemand die, naar achteraf bleek, allerlei noodsignalen had uitgezonden. Maar die hadden familie en vrienden niet tijdig herkend! onder redaklie \an de Redaktiekommissie Bond van Plattelands»rouwen voor Zeeland en Bra bant Redaklieadres: Mevr. I..J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1. 4494 PB Cieersdijk. Het helpen van medemensen is niet zo eenvoudig als het misschien op het eerste gezicht lijkt. De buurvrouw die meer dan één keer een kopje suiker of een ei komt lenen, bestempelen we zonder veel nadenken tot een vergeetachtige huisvrouw. Maar het zou best kunnen zijn dat ze eenvoudig snakt naar kontakt en dat zij de truc van het kopje suiker lenen gebruikt om eens iemand te spreken. In de loop der jaren lijkt het helpen steeds moeilijker te zijn geworden. Daar zijn natuurlijk allerlei oorzaken voor. We kunnen bijvoorbeeld noemen: de behoefte aan hulp is niet zo duidelijk vast te stellen, mensen vragen liever niet om hulp, hulp is vaak moeilijk te geven omdat het om ingewikkelde problemen gaat, mensen wonen vaak ver van familie en in de buurt leg je niet zo gauw je problemen op tafel. Bovendien wordt de samenleving steeds ingewikkelder en kostbaarder, zodat je sneller de kans loopt hulp nodig te hebben om de goede weg te kunnen vinden. Financieel niet op te brengen ooral dat laatste zijn volgens mij belangrijke faktoren. Als we denken aan de min of meer besloten dorps samenleving van vroeger, dan was er niet zoveel datje echt verborgen kon houden. Misschien werd je er wel om veroordeeld, maar er waren altijd wel anderen die te hulp schoten. De tweede genoemde belangrijke faktor is dat het leven financieel hoge eisen aan ons stelt. De "goede oude" tijd is voorbij van één kachel, één radio, nette kleren alleen voor zondag, pas op je 10de een fiets en pas iets nieuws kopen als het oude echt versleten is. Het is zelfs zo dat we iets heel prin cipieels hebben moeten veranderen in onze opvattingen: Vroeger had je kinderen nodig voor je oude dag, zij moesten voor je zorgen. Nu hoor ik ouders zeggen: we vinden 1 of 2 kin deren genoeg, meer kunnen we fi nancieel niet opbrengen. De ingewikkeldheid van de samen leving en de hoge financiële offers die deze vereist, maken eigenlijk dat meer mensen hulp nodig hebben dan vroeger. Ondanks onze hogere scho lingsgraad (leerplicht tot 16 jaar) en ondanks ons veelgeprezen stelsel van sociale voorzieningen. Om het nog wat duidelijker te maken, volgen nu twee voorbeelden, maar er zijn nog ontelbare andere te geven. Echtscheiding deren de deur uit zijn? Op ouders rust de taak in deze woelige tijd waarin alles razendsnel verandert, hun kinderen goed op te voeden. Wat dat dan ook mag zijn. Bij deze nieuwe opvoedingssituatie hoort ook datje inspeelt op de behoefte van de kinderen. Is de peuterleeftijd be reikt? Duur lego gekocht. Kan het kind blijven fietsen? Nou daar gaan we: peuterfiets, kleuterfiets, kleine kinderfiets, grote kinderfiets, cross- fiets, racefiets, brommer, autoWe doen het niet allemaal maar veel er van moet wel, wil je kind mee kun nen doen met de anderen. schillend, maar hebben meestal toch wel te maken met het niet meer wil len slikken van eikaars (onhebbe lijkheden, met het opkomen voor de inrichting van het eigen leven. Dat is onder andere het gevolg van een be wustwordingsproces in de samenle ving. We willen niet meer alles van een ander moeten accepteren, of die ander nu onze baas of onze vrouw (man) is. Vroeger was het om finan ciële redenen erg moeilijk om te scheiden, maar nu heeft iedere Ne derlander recht op een minimaal be drag per week voor de noodzakelijke levensbehoeften. Opvoeding et zijn maar twee heel gewone voorbeelden, maar die geven al aan dat er een zee van problemen kan ontstaan als er breuklijnen gaan op treden in wat we leuk en wenselijk vinden en wat er werkelijk gebeurt of kan. In werkelijkheid vindt de ge scheiden vrouw moeilijk woon ruimte en heeft zij opeens een dus danig minimaal inkomen dat ex traatjes er niet bij zijn. In werkelijk heid wordt de man werkloos waar door hij zijn kinderen niet die finan ciële toekomst kan bieden die hij ge dacht had. Misschien moeten de kinderen van de gescheiden ouders opeens naar een andere school en geeft dat problemen, of, en hoe voor de hand liggend is dat niet, lukt de opvoeding in het als ideaal gedachte gegezinnetje niet zo? We zijn alle maal zo vervuld van het idee dat we ons goed moeten kunnen ontplooien, wat gebeurt er als er iets mis gaat? Ziekte, dood, gehandicapt, werkloos, eenzaam? In de (vaak nieuwe) buurt waarin we wonen vinden we niet zo snel gelijkgestemden en op de deur van de professionele hulpverlener kloppen we niet zo snel. Het is nogal een verschil of we bij de koffie per soonlijke problemen bepraten met goede kennissen of dat we opbellen voor een afspraak op een kantoor met een onbekende. angzamerhand zijn we ons be wust gaan worden van het feit dat kinderen een eigen psychologische ontwikkeling doormaken en dat het van belang is dat ze daar de ruimte voor krijgen. Dat betekent ook dat de vertrouwde opvoeding over wat wel en wat niet "hoort", is gaan-wanke len. Welke grootouder schudt niet zijn (of haar) hoofd als de kleinkin het niet met haar man kan vinden, kunnen we niet 1, 2, 3 een nieuwe man aanbieden. Iemand die werk loos is, kunnen we geen nieuwe baan geven. De vraag is alleen in hoeverre we ons bewust zijn van de invloed die we kunnen hebben op het leven van een ander. Zo is daar de alleen staande ouder met een minimaal in komen. Denken we er wel eens aan dat die geen geld heeft om bezoek te ontvangen? (Koffie en pils kosten geld). De ouders met de wat moei lijke kinderen - misschien is de op voeding inderdaad wel uit de hand gelopen maar bieden we wel eens hulp in de vorm van oppas of loge ren? De moeder zal het zelf niet zo gemakkelijk vragen. Lopen we wel eens aan bij de werkloze, de langdu rig zieke? Denken we wel eens aan gehandicapten, of doen we alleen geld in de collecte-bus? De helpende hand uitsteken e vraag is in hoeverre we zelf verantwoordelijk zijn voor het wel zijn van onze medemensen. Kunnen we er zelf wat aan doen om het be staan van onze buren, vrienden, kennissen, familie prettiger te ma ken? Het antwoord op deze vraag is niet zo gemakkelijk te geven. Iemand die ijd en aandacht zijn twee zaken waar we zelf altijd te weinig van hebben. Voor een ander blijft er dan éigenlijk niets meer over. Vandaar dat velen op den duur toch naar de professionele hulpverlener moeten. Of dat nu de psycholoog, de maat schappelijk werker, de opbouwwer ker, de sociaal-cultureelwerker, het maatschappelijk werk van het bedrijf of het arbeidsburo is. In de jaren '60 en 70 groeiden en bloeiden deze sectoren van onze sa menleving. Het was nodig dat deze beroepskrachten er kwamen en er was (overheids-) geld om hun sala rissen te betalen. Nu, in de jaren '80 komt er een kentering. Er is minder geld te verdelen, juist in deze sector die zorg draagt voor ons welzijn. Hoe het verder zal gaan, weet niemand, maar er gaan stemmen op die roepen dat we er zelf wat meer aan moeten doen om onszelf te kunnen redden. Anders gezegd, we moeten meer zelfredzaam worden. Het lijkt mij daarom verstandig dat de mensen bij wie dat lukt, een voelhoorn bij zich zelf gaan ontwikkelen, om te kunnen signaleren wie dat minder goed af gaat. En dan gewoon aan de slag gaan met de aloude wijsheid: de helpende hand uitsteken, hoe dan ook. i AdJ De gegevens over de oogstramingen voor appels komen siechts gelei delijk los. De eerste berichten noemden een EEG appelproduktie van ruim 6'/2 miljard kg. Dat is niet bijzonder hoog. De deskundige bij uitstek, dr. Winter, raamt naar verluidt de oogst op ca 7 miljard kg en dat is wel veel, ongeveer een miljard kg teveel voor een redelijk prijspeil. Dr. Winter is elk jaar al vrij vroeg met cijfers gekomen. Meestal waren die hoger dan die van de officiële instanties in de diverse landen. Daarom kreeg hij nogal eens kritiek. Maar elk jaar kreeg hij tenslotte ge lijk. Daarom hechten we ook nu veel waarde aan zijn schatting. Inmiddels heeft trouwens Frankrijk zijn eerste raming al naar boven bijgesteld. De oogst wordt daar nu groter geraamd dan in alle voorgaande 5 jaren. Goede prijsvooruitzichten voor Conference De pere-oogst zal zowel in de EEG als in Nederland relatief klein zijn. kleiner dan de afgelopen 5 jaar ooit het geval was. Althans wanneer de voorlopige raming klopt. Geen enkel ras geeft een topoogst. De doyenné du Cornice heeft zelfs een beurtjaar. Uit Engeland komen berichten dat daar eveneens de pereproduktie laag zal zijn. Het draait daar vooral om de Conference en die laat het nogal eens zitten. Vorig jaar was de Conference oogst in Engeland ook aan de matige kant, waardoor er veel vraag was naar aanvuling uit Ned. Dit jaar zal het tekort nog groter zijn en de vraag naar Nederlandse Conference nog sterker wezen. Jammer dat ook in ons land de Conference enigszins te leurstelt. want vorig seizoen was er eigenlijk al te weinig om aan de En gelse vraag te voldoen. Het ziet er in elk geval naar uit dat de Conference in het nieuwe seizoen weer goed in de markt zal liggen. Matige Goldenoogst in Nederland In Nederland wordt een naar ver houding kleine oogst Golden Deli cious verwacht. In geen jaren was de produktie (135 miljoen kg) zo laag. Zelfs in het vorig jaar. toen de ap peloogst in zijn geheel abnormaal klein was. werd nog 140 miljoen Golden geoogst. De lage Golden-produktie van dit jaar drukt zwaar zijn stempel op de totale appeloogs.t. Normaal is die ca. 570 miljoen kg, nu is de raming slechts 470 miljoen kg. Wel kan nog een bijstelling naar boven tot b.v. 500 miljoen kg worden verwacht, gezien de ervaringen van voorgaande jaren. Maar zelfs dan is het slechts een vrij grote oogst, maar geen topoogst zoals verwacht werd. Door de matige Golden oogst zullen de afzetproblemen wellicht meeval len. Eventueel moeilijkheden zijn in hoofdzaak rond de groene Goudrei- iietten te verwachten. De raming is als volgt: hvh x 1.000 ton APPELEN Golden Del. 180 270. 240 190 140 135 Goudreinnette 66 125 115 150 45 125 Cox's O P. 41 950 80 80 45 70 James Grieve 22 35 35 31 26 33 Winston 16 20 16 18 13 18 Lombartscalv. 65 85 14 18 11 16 Ov. rassen 70 78 45 73 TOTAAL 390 630 570 565 325 470 Raming x 1.000 ton. PEREN Conference 37 4C 45 50 45 40 Doyenné du C. 13 17 21 18 23 15 Beurré Hardy 10 12 12 14 8 9 Légipont 7 11 12 7 7 5 Bonne Louise 9 9 9 6 4 4 Stoofperen 12 110 15 12 14 29 Ov. rassen 24 25 20 11 13 TOTAAL 105 125 135 130 110 100 De Doyenné du Comice Mede door te sterke dunning met carbaryl of A mid-thin geeft de Golden Delicious dit jaar geen grote oogst. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 19