Fokveedag te Serooskerke EG-kosten landbouw dalen voor het eerst sedert 1974 Franse subsidies worden onderzocht (Jan Werts, Brussel) Minder boter uit Nieuw Zeeland Britse vee- en vleeskoöperatie bevriest oude schulden Enkele uren voor het grotendeels sluiten van de kantoren in verband met de zomervakantie is in Brussel het EG-verslag van de kosten van de landbouwpolitiek openbaar gemaakt. Voor het eerst sedert bijna tien jaar blijken de uitgaven in 1981 gedaald te zijn en wel met 3%. In de afdeling "Garantieprijzen" vindt men uiteindelijk zelfs 1201 mil joen gulden over. In vergelijking met de oorspronkelijke begroting beloopt de meevaller zelfs bijna 4,8 miljard gulden. Terwijl vorig jaar de Europese landbouwprijzen toch met 9,4% waren verhoogd. "Dit resul taat is met name te danken aan de aanhoudende gunstige conjunctuur (economisch klimaat) voor bepaalde produkten op de wereldmarkt, o.a. de zuivel en tevens aan een meer doeltreffend marktbeheer", aldus de Europese Commissie. De uitgaven voor garanties waren oorspronkelijk begroot op 36,113 miljard gulden, uitgaande van het Brusselse gegeven dat één Europese rekeneenheid in 1981 gemiddeld 2,80 waard was. Men kwam echter uit met 30,74 miljard gulden, maar er waren ook nog enkele kredietover schrijvingen te verwerken. Werkelijk gigantisch is de daling van de kosten van het zuivelbeleid met 3.995 mil joen gulden. Daar staan stijgingen tegenover van de uitgaven voor oliënvetten (946 miljoen), granen (706 miljoen) en suiker (538 mil joen). Veroorzaakte alleen de melk tot voor enkele jaren de helft van alle onkosten, nu is dat tot 30% terugge lopen. De exportsubsidies (restituties) die worden betaald om landbouwpro- dukten buiten de Euro-markt af te zetten daalden met 1,36 miljard gul den. Tot 1974 was er sprake van een relatief langzame groei van de Euro pese uitgaven. Sedert dien zien wij tot en met 1979 een forse toename van de kosten van het landbouwbe leid met gemiddeld 23% per jaar. In 1979 bereikten de garantieuitgaven het record van 0,60 procent van het bruto-binnenlandsprodukt. Sedert dien dalen ze weer naar 0,42 procent vorig jaar. Volgens het verslag heeft ook de koersontwikkeling van de dollar bij gedragen aan deze voor de Europese schatkist zo gunstige ontwikkeling. Volgens de woordvoerder van land bouwcommissaris Poul Dalsager, Martin Vasey, is het streven van de Europese autoriteiten om de toena me van de kosten van de landbouw politiek te laten achterblijven bij de inkomsten van de Europese Ge meenschap vorig jaar ruimschoots gerealiseerd. Ook over 1.982 ver wacht men weer meevallende uitga ven. De veehouders brachten vorig jaar 1340 miljoen gulden aan melkhef- fingen binnen. Over de periode 1977, toen men met die heffing begon, tot 31 december j.l., is op 40,8% van alle geïnde melkheffingen ook weer be steed aan reeksen acties om de afzet van zuivelprodukten te stimuleren. In de sector rundvlees namen de overschotten toe en de uitgaven dus ook. Ze stijgen van 3,8 miljard gul den in 1980 naar ruim 4 miljard vorig jaar. In de groente en fruitsector wa ren de uitgaven voor het eerst sedert jaren lager dan voorheen. Uit on derstaand staatjes valt tenslotte af te lezen hoe zeer Nederland in verge lijking met sommige andere partners relatief profijt heeft bij het Europese landbouwbeleid. Uitgaven-aandeel voor garanties EG Frankrijk Italië Duitsland Nederland Engeland Denemarken België Ierland Griekenland Luxemburg 1980 25% 16,2% 21.7% 13,6% 7.8% 5.4% 5.1% 5.-% 0.1% 1981 28.1% 18.3% 18.3% 10.5% 9.8% 4.6% 4.5% 4.- 1.3% Rentesubsidies Inmiddels heeft de Europese Com missie. dwars tegen de adviezen van haar Franse topambtenaren in. een procedure in werking gezet tegen de rentesubsidies die de regering in Pa rijs aan de agrariërs versterkt. Het gaat om verlagingen van de rente lasten via de Franse Rabo-bank (Credit Agricole) ter waarde van on geveer 1120 miljoen gulden. Een an dere flinke hap financiële hulp die de Franse boeren en tuinders in de cember 1981 kregen, ter grootte van bijna 1,2 miljard passeert wel onge stoord de controle van de Europese autoriteiten. In eerste instantie moet de Franse minister van Landbouw Mevrouw Cresson nu opheldering verschaffen. Vervolgens zal de Europese Com missie dan waarschijnlijk Parijs ad viseren om de rentesubsidies terug te draaien. Weigert de Franse minister dan gaat de hele kwestie als zijnde een ontoelaatbare vervalsing van de concurrentie tegenover de andere Europese partners- naar het EG-Hof van Justitie in Luxemburg. Dat krijgt het laatste woord. In het recente verleden is "Parijs" al vaker wegens ontoelaatbare subsidies op de vingers getikt. De Europese Commissie heeft thans voorgesteld het kwantum boter dat uit Nieuw Zeeland in de Gemeen schap - in feite uitsluitend in Groot Britannië - mag worden ingevoerd vast te stellen op 89.000 ton. na aan vankelijke voorstellen die een import van 90.000 ton mogelijk zouden ma ken. Van Franse zijde was gesuggereerd het kwantum te verlagen tot 80.000 ton en van Ierse zijde was er een voorstel de import terug te brengen tot 60.000 ton. De door Nieuw Zeeland te betalen invoerrechten zullen zodanig ver laagd worden, dat zij een compensa tie vormen voor het verlies aan afzet van 1000 ton. aldus de voorstellen van de Commissie. Kampioen dikbillen, geboren in 1981, eigenaar P. Janse te Middelburg. Op vrijdag 16 juli werd te Serooskerke de 28e Fokveedag gehouden op het terrein van de heer J. Pouwer. De dag werd een enorm succes voor de Walcherse vleesmesters. Op een zonovergoten terrein werd om 9 uur een aanvang genomen met de keuring van de dieren. De jury bestond uit de heren A. de Lint uit Zevenbergen, J. de Ligny uit Groede en J.J. de Coninck uit Halsteren. De rubrieken waren als volgt: Rubriek I Dikbilkalveren, geboren in 1982, mannelijk en vrouwelijk. De le prij zen gingen hier naar J. Maris te Grijpskerke en A. Dekker te Vrou wenpolder. Kampioen J. Maris. Rubriek II (vaarzen) Dikbillen geboren in 1981, in deze rubriek werd een le prijs behaald door J. Maris te Grijpskerke en J.A. de Buck te Oostkapelle. Rubriek III Dikbillen geboren vóór 1981, de eerste prijs bij de stieren was voor J.A. de Buck te Oostkapelle. Bij de vaarzen was het weer J. Maris die met de eer ging strijken. Kampioen werd de stier van J.A. de Buck. Rubriek IV Dikbillen gemest vee. Eerste prijs en kampioen Z. Maljaars te Oostka pelle Rubriek V Groepen 3 stuks van een eigenaar. Eerste prijs Z. Maljaars te Oostka pelle en J. Maris te Grijpskerke. Kampioen Z. Maljaars te Oostka pelle. Het kampioenschap voor de best ge- toiletteerde groep van de hele dag ging naar J. Maris te Grijpskerke. Het aantal ingezonden dikbillen bedroeg 111 stuks, een niet gering aantal, dat zeker goede per spectieven biedt voor het komende jaar! De Britse vee- en vleeskoöperatie North Devon Meat, volgens eigen zeggen de grootste in het land heeft om te overleven, besloten oude schulden te bevriezen oftewel - voor alsnog - niet te betalen. Dat betreft vooral de boeren die hun vee aan de vleesgigant hebben gele verd, waarbij het om grote bedragen gaat. Werd in 1980 nog enige winst ge maakt voor 1981 bedraagt het verlies ruim 621.230 of ruim drie miljoen gulden. De koöperatie heeft 450 man in dienst. In het jaar 1980/81 was er een omzet van 57 miljoen aan vlees, waarvan voor een waarde van rond 23 miljoen of 40% van de totale ex port naar Frankrijk werd uitgevoerd. De koöperatie telt een 5000 aange sloten leden, die door een circulaire op de hoogte zijn gesteld van de gang van zaken. Wel zal men overgaan tot kontante betaling van de in de week van 27 juni tot 2 juli overgenomen vee. Om het geschonden vertrouwen wat op te vijzelen is voorts beloofd dat betaling van het afgeleverde vee binnen 48 uur na slachting zal plaatsvinden. Voorts zal overgegaan worden tot stroomlijning van het arbeidsproces, dat is een nieuwe uitdrukking voor sanering of ontslag voor een deel van de werknemers en bureaupersoneel. Devon Meat werd in 1961 door een kleine groep van boeren gesticht. In het eerste jaar van haar bestaan wer den 48.000 stuks vee geslacht. Kampioen dikbilkalveren, geboren in 1982, eigenaar J. Maris te Grijpskerke. Kampioen dikbillen gemest vee, eigenaar Z. Maljaars te Oostkapelle. Kampioen dikbillen geboren voor 1980, eigenaar J.A. de Buck, te Oostkapelle. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 17