Wereldkollektie van 7000 cactussen en vetplanten op Flevohof Een i toch tje naar d e Floriade Moules'Indienne' Onbegrensde variatie Ontstaan van de kollektie Dagje uit Zo duur als men wil De kollektie van 7000 succulenten, de verzamelnaam voor cac tussen en vetplanten, geeft op Flevohof een realistische indruk van de 2000 cactussen- en 3500 vetplantensoorten, die over de hele wereld voorkomen. Van sommige soorten bevindt zich op Flevohof slechts één ex emplaar, waardoor de kollektie wetenschappelijk gezien van on schatbare waarde is en gezien mag worden als de meest unieke, maar ook grootste verzameling van de wereld. "Vele buitenland se botanische wetenschappers stonden versteld van hetgeen hier bijeen gebracht was", aldus de heer W.J. Ruijsch, van het Insti tuut voor Veredeling van Tuinbouwgewassen te Wageningen, vanwaar de kollektie onlangs werd overgebracht naar de 1200 vierkante meter grote kas op Flevohof. De cactus, oorspronkelijk af- komstig uit Zuid-Amerika, ver- spreidde zich vele jaren geleden ook over andere werelddelen. Op Flevohof zijn ze nu per gebied ingedeeld: zoals Mexico. Brazilië. Argentinië. Bolivia. Peru. Equa- dor en Arizona. De vetplanten zijn van oorsprong verdeeld over vrijwel alle landen van Afrika. In de kollektie komen ook planten voor die in het land van herkomst niet meer voorko men. De Cereus-cactus zal over drie jaar waarschijnlijk tot het vijf meter hoge dak van de kas reiken en de cactussen uit Arizona kun nen na vele jaren een hoogte va riërend van tien tot twintig meter bereiken. Regelmatig staan er cactussen in bloei, waarbij opvallend is dat vooral de kleine soorten van vijf centimeter doorsnede vaak een in verhouding grote bloem dragen van tien lot twaalf centimeter. Dat hier sprake is van een onbe grensde variatie van cactussen en vetplanten behoeft eigenlijk geen betoog'. Het varieert van de enorme me- loenvormige Echinocactus Gru- sonii tot de tachtig jaar oude cac tussen met een doorsnede van hooguit enkele centimeters. De bijzondere verzameling van le vende stenen of Conophytums laat cactussen zien die weliswaar dertig jaar oud zijn. maar een doorsnede hebben van slechts een halve centimeter. In dienst van het Instituut voor Veredeling van Tuinbouwgewas sen te Wageningen kreeg wijlen Dr. B.K. Boom. 28 jaar geleden de opdracht van het Ministerie van Landbouw en Visserij tot het verzamelen en registreren van al le succulenten die er in de wereld voorkomen. Als taxonoom had Dr. Boom de bevoegdheid om aan tot nog toe naamloze planten een naam te geven. De 2000 cactussen en 3500 vet- Een beeld van de bijzondere verzameling van de meloenvormige Echinocactus Grusonii. planten werden in Wageningen bijeengebracht en geregistreerd en waar nodig voorzien van een naam. De heer W.J. Ruijsch, die samen met Dr.'!Böodi deze kollektie op bouwde.' 'olidjéfhoudt nog steeds k on tak te h rivet' botanische tuinen over de helé wereld, om te voor komendat er ook maar één cactus of vetplant aan de kollektie ont breekt. Door het overbrengen van de kollektie naar een veel ruimer onderkomen op Flevohof zullen de planten beter gaan gedijen en bovendien voor de honderddui zenden bezoekers van Flevohof te bezichtigen zijn. De kollektie is al in totaliteit op Flevohof aanwezig en kan al be zocht worden. De officiële overdracht aan Be stuur en Direktie van Flevohof vond plaats op donderdag 15 juli door de heer Ir. C. Dorsman, Di- rekteur van het Instituut voor Veredeling van Tuinbouwgewas sen. De Floriade is een trekpleister bij uitstek. Dagelijks stromen de be zoekers toe uit alle delen van ons land, terwijl ook buitenlanders de weg weten te vinden. Het terrein ligt ten zuid-oosten van Amsterdam en grenst aan de bebouwing van de Bijlmermeer. Vooral vanaf de snelweg Utrecht-Amsterdam is het gemakkelijk te vinden. Vanaf Den Haag is het evenmin moeilijk, als men vanaf de eerste afslag voorbij Schiphol de Floriade borden volgt langs Amstelveen. De plaatselijke benaming is Gaasperplas. Die plas is ontstaan door ontgronding voor het opspuiten van het bouwterrein in de Bijlmermeerpolder en ook voor het tentoon stellingsterrein, dat straks ais park zal overblijven. Wat is er te zien? Is het de moeite en kosten waard om er naar toe te gaan? Het is als met Flevohof. de Keuken hof e.d. In de eerste plaats een ge richt doel voor een dagje uit. Voor de natuurliefhebbers kan dat een heel mooie, leerzame dag zijn want er is veel te zien. In 't bijzonder de prach tige bloemstukken op de steeds van onderwerp wisselende binnenten- toonstellingen zijn een lust voor het oog. Ook elders is veel te zien als men op "t gemak rondwandelt. Voor anderen is het een gezellige uitgaansdag met de kinderen, inclu sief patat frites, ijs. koffie, pils en belegde broodjes. Uiteraard zal een en ander de stedeling meer aanspre ken dan de plattelander, die al door lopend tussen het groen leeft. Maar daar staat tegenover dat de laatste ook wel eens inplaats van uien telen een uitje wil. Wat kost een dagje Floriade? Men kan het zo duur maken als men wil. gemakkelijker en zo goedkoop als men wil. De toegangsprijs is een tientje, maar dat zal in 't algemeen slechts een beperkt deel van de totale kosten uitmaken. Wie per auto gaat mag zelf bepalen of hij een kwartje per kilometer rekent (onder 't motto: afschrijving, belasting, verzekering, enz. moet ik toch betalen) of twee kwartjes als A.N.W.B. prijs. Wie op de Floriade het Zeiss-planetarium wil bezoeken betaalt 9.-. wie een ritje over het terrein wil maken met het treintje, wie op de uitkijktoren wil. enz. moet daarvoor betalen. En dan natuurlijk het eten en drin ken. Vooral in het restaurant eten is een prijzige aangelegenheid. Met broodjes, frites en hamburgers is men voordeliger uit. Ook kan men de raad opvolgen van de heer Troost bij de opening van de binnententoon- stelling van zomerbloemen. De heer Troost gaf in overweging om in na volging van de Engelsen bij dergelijk openluchttentoonstellingen de pick nickmand mee te nemen. Enkelen zagen we daarmee ook op de Floria de. rustig gezeten op het ruimschoots aanwezige gras. En nog gezellig ook. Een groot nadeel is dan wel datje de hele dag met die mand moet sjou wen. want de auto is buiten de toe gangspoort geparkeerd. Al met al is een dagje Floriade niet goedkoop. Evenmin als een dagje Flevohof. ponypark Slagharen of Artis. Maar voor degene die prijsbewust is, is het gezien het gebodene zeker niet te duur. Dat geldt in 't bijzonder als men van bloemen houdt. Het mosselseizoen is weer bezig zich aan te dienen. Hoewel dit seizoen ook al niet meer zo vast omlijnd is en er, op enkele maanden na het hele jaar door mosselen gegeten kunnen worden. Het is altijd weer een geliefd gerecht. Daarom nu eens een recept dat heel erg lekker kan zijn maar niet zo vaak wordt klaar gemaakt omdat men denkt dat het te veel werk met zich meebrengt. Niets is echter minder waar dus daar gaan we dan. Beno digdheden zijn: 2 kg. mosselen 4 personen), grote, fijngesneden ui, 1 fijngesneden prei, 1 fijngesneden wortel, wat bladselderij, 1 teentje knoflook (uit de pers) en 1 mespunt bieslook. Dit doet men in een ruime pan, hierop legt men de goed ge schoonde mosselen en kookt ze af zoals gebruikelijk. Als de mosselen gaar zijn neemt men ze uit de schel pen en men houdt ze apart evenals het kookvocht en de groente die later bedoeld zijn voor de saus. Benodigdheden voor de saus: 40 gram boter, 1 gesneden ui, 1 eetlepel kerrie, 40 gram bloem, 1 dl. koffie room, ketjap (soja) en zout. De be reiding: fruit de fijngesnipperde ui en de kerrie in de boter, doe er de bloem bij en laat die ook even mee- fruiten. Doe er nu in kleine hoeveel heden het inmiddels koud geworden kookvocht van de mosselen bij. Laat de saus dan even goed doorkoken en roer er heel voorzichtig de mosselen, de groente en de koffieroom door. Maak het geheel op smaak met ket jap en zout. Serveer er droge rijst of stokbrood bij! Fraaie bloemstukken met een nostalgische achtergrond op de Floriade. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 12