Engelsen zijn in voor Bintje en Nederlands handelssysteem Oostburgs bedrijf komt met biogasinstallatie als zelfbouwpakket Landbouwraad ir. D. Vries: Eind 1982 te koop Export Konstante kwaliteit Tijdens de onlangs gehouden jaarvergadering van de Venexa heeft de Nederlandse Landbouwraad in Londen, ir. D. Vries, een inleiding ge houden over "Aardappelen in Groot-Brittanië". Uit zijn betoog bleek dat de struktuur van de Engelse landbouw zeer gezond is. Bijna 60 procent van de bedrijven in het V.K. zijn groter dan 20 ha, terwijl weer de helft hiervan groter is dan 50 ha. Het normale akkerbouwbedrijf in het V.K. is minimaal tussen de 100 en 200 ha. Wat betreft het gebruik van het land is er een groot verschil tussen het V.K. en Nederland. Van het akkerbouwareaal is in Nederland 20 pro cent met aardappelen beteeld, terwijl het in het V.K. 5 procent be draagt. De Potato Marketing Board is vol gens de heer Vries een organisatie die door velen verguisd en door ve len verheerlijkt wordt. Voor mij is het een voordeel want zij verschaffen een enorme hoeveelheid gegevens. Van alle sektoren in de landbouw heb ik de indruk dat de aardappel- sektor het meest wordt doorgelicht, voorgelicht en - moet ik vele leden geloven - opgelicht. Voor mij is de PMB het beste bewijs dat men de aardappelmarkt niet kan regelen. Net als met appelen: er zijn er teveel als men ze niet nodig heeft en te weinig als men erom zit te schreeu wen. Ondanks de claim van de PMB dat men de markt kan reguleren, is men er nooit in geslaagd. Het heeft geleid tot bevriezen van situaties en tot een zekere gemakszucht. De PMB als systeem zie ik dan ook niet ver schijnen als een Europese marktre geling," aldus Vries. Over de Engelse konsumptieaardap- pelmarkt verschaft hij de volgende basisgegevens: Het aantal geregistreerde producen ten neemt af, hetgeen ook met het areaal het geval is. De produktie per ha varieert en ligt in de laatste vijf jaren tussen de 30 eir 35 ton per ha. De totale produktie fluktueert nogal. In de laatste 5 jaren tussen 6 en 7 miljoen ton. De gegarandeerde prijs is in de af gelopen 5 jaar steeds iets beneden de £44 per ton geweest. Wat betreft de konsumptie-aardappelen zijn Maris Piper en Pentland-variëteiten de be langrijkste rassen. Hierna volgen de Desiree en Record. Wat de konsumptie betreft stelde de heer Vries vast dat een vergelijking met konsumptiegegevens in de rest van Europa laat zien dat na Ierland met bijna 110 kilo per hoofd het V.K. een groot konsument is van aardap pelen. België met 98 kilo is in de buurt en de 80 kilo in Nederland laat zien dat er nog mogelijkheden zijn. Hoe is het nu met de Nederlandse aardappelexport op het V.K. ge gaan? Vries: "Het was voor ons de eerste keer mogelijk om gedurende het seizoen 1979/80 weer te exporte ren. Op een totale invoer van 95.000 ton deden wij 75.000 ton. In het sei zoen 1980/81 werd door ons van de 24.000 ton 22.000 ton geleverd. Dit seizoen komen we in de buurt van de 300.000 ton". Deze grote fluktuaties zijn volgens Vries als volgt te verklaren: "Bij een grote thuiskonsumptie, die normali ter vrijwel geheel gedekt wordt door thuisproduktie, hebben kleine afwij kingen grote gevolgen. Op een kon sumptie van 65 miljoen ton is een afwijking van 5% 300.000 ton. Het is natuurlijk nooit precies te regelen. Het beste bewijs daarvoor is wat er gebeurd is met het oogstjaar 1981. In 1980 waren de prijzen als gevolg van een overaanbod zeer laag. De reaktie van de producenten was verminde ring areaal. Er was bovendien nog als gevolg van een nogal droge zomer een lage produktie per ha, als gevolg van een slechte winter is zo'n 4% in de bewaarplaatsen bevroren en de konsekwentie was een tekort op de markt, waarvan wij goed geprofi teerd hebben. Ik heb bovendien de indruk dat de aardappelteelt in het V.K. ook minder interessant aan het worden is. Veel producenten ver trouwen het niet. In de afgelopen 5 jaren is het "safety net" t.w. de ge garandeerde prijs gehandhaafd op nog geen £44 per ton, ofwel tussen de 16 en 20 cent per kilo. De inflatie was in de afgelopen 5 jaren tussen de 10 en 15% per jaar. Het geld was duur en de loonkosten zijn drastisch ge stegen. Het is bovendien niet van belang ontbloot te weten dat m.n. de aard- appelverwerkende industrie van de Nederlandse aardappel houdt. De Engelsen zijn IN voor het Bintje en vermoedelijk nog belangrijker, zijn IN voor het Nederlandse handelssys teem. "Wij zijn in staat grote hoe veelheden konstante kwaliteit op ieder gewenst moment te leveren en dit is waar fabrikanten van houden. Voor 1982 zijn de voortekenen dat er veel aardappelen komen. Het uitge- plant areaal is aan de hoge kant, de oogst vooruitzichten zijn goed en men verwacht geen tekorten. Over onze exportkansen voor de toekomst wilde hij geen voorspellingen doen. Het enorme streven van de Britse regering om de vermarkting van Britse produkten te verbeteren mag niet onderschat worden. De juist in het leven geroepen nieuwe organisa tie "Food from Britain" is hiervan ook weer een bewijs. De P.M.B. heeft in maart een plan onthuld voor het op de markt brengen van konsump tie-aardappelen van hoge kwaliteit onder de naam "Great Brits". Wil men mee doen, dan is hoge kwaliteit gesteund door effektieve reklame de enige mogelijkheid en last but not least: prijs". De Oostburgse firma Verstraeten BV komt eind dit jaar met een biogas installatie op de markt die als bouwpakket gekocht kan worden en door de landbouwer ook zelf in elkaar kan worden gezet. Daartoe zijn alle onderdelen van het zelfbouwpakket genummerd en is het geheel zeer eenvoudig uitgevoerd. De biogasinstallatie van Verstraeten werkt vol gens het diskontinusysteem zulks in tegenstelling tot de reeds op de markt zijnde types die volgens het kontinue systeem werken. Een be langrijk verschil is dat bij het diskontinue systeem er 20 gistingstanks telt terwijl dat er bij het kontinue maar één is. Volgens de heer de Smet van Verstraeten BV is het voordeel van het diskontinue systeem dat met hogere drogestofgehaltes kan worden gewerkt waardoor een grotere gasproduktie (wel 50% meer!) kan worden verkregen. Goedkoop Het gebouw, waar deze installatie wordt ondergebracht, is klein en kan zeer goedkoop uitgevoerd worden. Op de betonnen vloer, waarin buty- leenslangen worden gelegd voor de verwarming, worden houten spanten geplaatst. Op deze vloer komt centraal een ro tor te staan met er rond twintig gis tingstanks en één voorverwarmtank, terwijl in een aparte ruimte de pomp, de verdeelklep, de gasgenerator, de C.V.-ketel en de bedieningskast worden ondergebracht. Tegen de houten spanten wordt een gaas en een plastikfolie gespijkerd. De tanks worden geïsoleerd door er stro, kaf of isoleerparels tussen te strooien, zodat praktisch geen warmteverliezen kunnen optreden. Het gebouw (eigenlijk niet meer dan een kleine houten loods) en de in stallatie zijn eenvoudig uitgevoerd om de landbouwer de kans te geven zijn niet-produktieve uren toch ren dabel te maken door de montage van het geheel zelf te doen. Twintig tanks De werking van de installatie is een voudig regelbaar en volledig auto matisch. Eén tank is uitgerust met een verwarmingsspiraal om de mest binnen vierentwintig uren op een temperatuur te brengen van 33-35 gr.C. Vierentwintig uur later wordt deze opgewarmde mest, welke onge veer 18% droge stof bevat, via een verdeelklep en de rotor naar één van de twintig gistingstanks gepompt en de gisting in deze tank kan beginnen. De voorverwarmtank wordt nu op nieuw gevuld met verse stalmest, of andere biomassa, en deze wordt weer opgewarmd tot 33-35 gr.C. Na vierentwintig uur wordt de rotor automatisch in verbinding gesteld met een volgende tank. In deze tank is de mest na twintig dagen volledig uitgegist. Via de rotor en de verdeel klep wordt de mest voor 70% uit deze tank weggepompt naar het bassin voor de afgewerkte mest. Daar er niet geroerd wordt bestaat de reste rende 30% hoofdzakelijk uit besmet te vloeistof, dus bijna geen organi sche stof. Deze methode bevordejt de herbesmetting van de volgende lading en de gisting zal dan ook vlug starten. De verdeelklep wordt automatisch omgeschakeld en de mest uit de voorverwarmtank wordt nu in de gedeeltelijk ledige tank gepompt. Door het inpompen wordt het verse materiaal intensief gemengd met de achtergebleven vloeistof en kan men aan een twintig dagen tellend gis tingsproces beginnen. Het vrijgekomen gas bestaat uit on geveer 75% methaan en ongeveer 25% koolstofdioxide. Dit gas wordt opgevangen in een kuntstof gaszak van 100 m3, die verzwaard is met zandzakjes om een druk te kreëren. Naargelang de toepassing kan het gas gefilterd worden om de verbran- dingswaarde te verhogen, doch noodzakelijk is dit niet altijd. Overproduktie Met dit gas kan een gasgenerator gevoed worden die dan elektriciteit en warmte produceert. De warmte is afkomstig van de koeling van de motor en tevens van de afkoeling van de uitlaatgassen. Deze warmte wordt gebruikt om het systeem op tempe ratuur te houden. Daarnaast kan het gas ook in een C.V.-ketel verbrand worden, en dit om het woonhuis of de stallingen te verwarmen. De C.V.-ketel bij de in stallatie moet het systeem op tempe ratuur houden wanneer de gasgene rator niet draait. Het is gunstig de gasproduktie en de gasbehoefte op elkaar af te stemmen, daar men an ders bij een overproduktie het gas moet affakkelen. Deze installatie biedt verschillende voordelen: een éénvoudige regeling en be sturing. éénmaal aan het gisten is er geen ommezien naar. men verkrijgt een volledig uitge- giste mest met een hoogwaardige kwaliteit (de stikstofkoncentratie stijgt) en bovendien reukloos. bijna alle organische afvalstoffen zijn verwerkbaar (als ze in goede koolstofstikstofverhouding wor den toegevoegd). het mestoverschot waarmee veel veehouders te kampen hebben wordt grotendeels weggewerkt, zonder afbreuk te doen aan de bemestingswaarde van de mest. 1. rnestke/der 2. vcorverwarmtark 3. pomp 4. verdeelklep 5. rotor 6. gsnng slanks 7. bassin afgewerkte mest de installatie is onderhoudsvrij door het gebruik van kunststof. de installatie is gemakkelijk uit te breiden door enkel de tanks te vergroten. de gasproduktie is kontinu, daar er wordt gewerkt met twintig tanks, dus iedere dag komt er gas vrij uit negentien tanks. Tijdschakelklok Met deze installatie is het mogelijk de gasproduktie te regelen. Daar de meeste drijfmest na 18 dagen bijna volledig uitgegist is, en er twintig tanks aanwezig zijn, is het mogelijk de produktie te versnellen of te ver tragen door de tijdschakelklok, wel ke normaal op 24 uur staat, naar 16 uur te schakelen, of te vertragen door de klok op 36 uur te schakelen, zodat de cyclus van de besturing zich om de 1,5 dag herhaalt. Dit is zeer belang rijk om de gasproduktie af te stem men op de gasbehoefte, vooral in perioden wanneer er meer gas (win ter) of minder gas (zomer) nodig is voor het eigen gebruik. Biogaswinning is een techniek die toelaat energie te halen uit een aantal eindeloze bronnen. Mest zal er blij ven, doch men kan ook biogas pro duceren uit afvalwaters, groentenaf- val en andere organische stoffen, zo lang de omstandigheden waarin de bakteriën moeten leven maar gunstig zijn. 8. gaszak 9. CV-ketel IC. gasgenerator 11. vloerverwarming 12. gasleiding "3- gas9/phons ma Qio^asinstolLot ie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 5