VOOR w VROUW' Gesprek met mevrouw J.L. Niemantsverdriet-Leenheer, burgemeester van Westerschouwen I INTERNATIONALE KONTAKTEN L«^J M, H, T D it jaar drie maal verkiezingen. In maart werden de leden van de Provinciale Staten gekozen. In mei kozen we gemeenteraadsleden en in september staan de verkiezingen van het parlement, onze landsregering, voor de deur. D e zomervakanties zijn weer begonnen. Hele golven mensen verlaten ons land en begeven zich naar verre oorden. Maar hoever men ook weggaat; vaak slaagt men er niet in kontakt te leggen met de plaatselijke bevolking. Dat is eigenlijk jammer want een bezoek aan het buitenland hoeft niet alleen de zee of fraaie bezienswaardigheden te betekenen, maar evenzeer met mensen in aanraking komen. Je kunt rustig stellen, dat dat juist je blikveld ruimer maakt en echt nieuwe ervaringen mogelijk maakt. Wat er aan Westerschouwen vooraf ging Prioriteiten stellen Meer vrouwen als burgemeester? Feminisme Plattelandsvrouwen Vakantiesluiting sekretariaat uit de p.j.z.-agenda onder redaktie \an de Kedaktiekommissie Rond \an Plattelands*rouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. I..J. de Regt-van Malde gem. Anna Mariaweg I. 4494 PB Ceersdijk. Deze drie bestuursvormen komen op deze manier nadrukkelijk onder onze aandacht en vragen onze betrokkenheid. We kunnen er niet omheen. We horen en lezen over partijprogramma's en namen van kandidaten: mannen en vrouwen. Van deze drie bestuursvormen (parlement, provincie en gemeente) staat de gemeenteraad het dichtst bij de burger. Aan het hoofd van de Zeeuwse gemeente Westerschouwen staat mevrouw J.L. Niemantsverdriet-Leenheer. Tot voor kort was mevr. Niemantsverdriet de enige vrouwelijke burgemeester in Zeeland. Een reden voor de pers kommissie een gesprek aan te vragen met deze burgemeester, die bovendien lid is van de Bond van Plattelandsvrouwen. Toch wel met enige schroom stapte ik het mooie gemeentehuis van Westerschouwen binnen. Niet m'n dagelijkse werk. Mevr. Niemantsverdriet ontvangt me in de mooie, ruime burgemeesterskamer. Veel hout met een zakelijke maar toch warme sfeer. Een vertrek waar het goed werken is. Een prettige werkomgeving vindt deze burgemeester belangrijk, ook voor haar ambtenaren. Zij tracht in drie fasen het gemeentehuis te verbeteren, waarbij met de persoonlijke voorkeur van de ambtenaar rekening gehouden wordt (niet wat luxe betreft, maar doelmatigheid o.a. goed zitkomfort wat stoelen aangaat). -evr. Niemantsverdriet werd in augustus 1979 in Westerschouwen als burgemeester benoemd. Haar politieke belangstelling heeft ze van huisuit meegekregen. In het bedrijf van haar vader, die aktief lid was van de Liberale Partij, werkte ze als se- kretaresse. In die tijd groeide haar belangstelling. Zij hoorde over ver gaderingen, kongressen enz. De vol gende belangrijke fase in haar leven speelde zich af in de groeiende ge meente Rozenburg, waar haar echt genoot een funktie had in het Eu- ropoortgebied (thans werkzaam in het Rekreatieschap Brielse Maas). In deze periode werd zij lid van een Plattelandsvrouwenafdeling. Het duurde niet lang of zij werd afde- lingssekretaresse en daarbij ook nog sekretaresse van de V.V.D.-afdeling. Zij nam deel aan een diskussieavond van de Bond met als onderwerp: "Waarom zit er geen vrouw in de raad?" En dat was het! Dat gaf stof tot nadenken. Een vonkje ging bran den. In 1970 werd er een beroep op haar gedaan lid te worden van de gemeenteraad en al heel gauw werd dit een plaats als wethouder en later als loco-burgemeester. Rozenburg bleek een goede leerschool, waar mevr. Niemantsverdriet met en thousiasme aan terugdenkt en over praat. En nu Westerschouwen als burge meestersplaats. Een gemeente met 17 km. strand en 3000 ha. beschermd natuurgebied, waardoor zich speci fieke rekreatieproblemen voordoen. Bij een inwonertal van ruim 5000 komen er in de zomermaanden zo'n 50.000 gasten bij. Dit vergt voorzie ningen. Het wordt dan een kwestie van prioriteiten stellen. Wat is be langrijk? Een ingrijpend en kostbaar werk is de riolering geweest. Er ligt een kapitaal onder de grond. De ge meente Westerschouwen is een sa menvoeging van verschillende kleine kern,en, waarvan de problemen be kend zijn. Noordwelle heeft z'n dorpshuis gekregen. Voor drie ande re dorpshuizen liggen de bestedings plannen gereed. Dit is weer een stap in de richting van een goede samen levingsopbouw. Zo zijn er nog ver schillende zaken, die wachten op realisering. Het feit dat Wester schouwen een rekreatiegemeente is heeft voor de eigen bevolking voor- en nadelen. Het geeft een belangrijke bron van inkomsten (middenstand, horeca, fruittelers die vergunning hebben voor plaatsing van caravans in hun boomgaarden). Daar tegenover staat de enorme drukte in de dorpen, het "niet meer onder elkaar zijn", en de lange wachttijden in de winkels tij dens de zomermaanden. n Nederland zijn ca. 800 burge meesters, waarvan ca. 20 vrouwen. Op mijn vraag of mevr. Niemants verdriet dit graag anders zou zien, kwam het volgende antwoord: Er zouden best meer vrouwen mogen zijn, maar dan wel om hun kwalitei ten, maar niet om hun "vrouw zijn". Er zullen ongetwijfeld capabele vrouwen zijn, maar de volgende fak- toren spelen een rol bij de aanvaar ding van het ambt: 1. De echtgenoot moet achter de beslissing staan 2. Het gezin moet het aan kunnen 3. Kombinatië burgemeester-huis vrouw moet mogelijk zijn door aanwezigheid van goede huis houdelijke hulp. In de omstandigheden van mevr. Niemantsverdriet is het geleidelijk gegaan. De tijd dat de enige zoon de zorg en aandacht van de moeder no dig had. was die er. Dat is gevoels matig belangrijk geweest, want mevr. Niemantsverdriet ziet het gezin nog steeds als spil van de samenleving. De band in gezin en familie is be langrijk. Omdat' deze principes bij vrouwen vaker een rol spelen ligt de leeftijd bij getrouwde vrouwen om carrière te maken over het algemeen hoger dan bij mannen. Vrouwen hebben (vooral als er kinderen zijn) eerst nog een andere taak. Mevr. Niemants verdriet was 53 jaar toen zij het bur gemeestersambt aanvaardde. De kombinatië burgemeester-huis vrouw loopt hier goed, dankzij goede huishoudelijke hulp en verder vraagt het organisatievermogen om de bei de taken te vervullen. et feministisch denken kwam ook ter sprake. Mevr. Niemantsver driet zag de achterstandspositie van de vrouw niet zo sterk. Tracht daar te funktioneren waar je kunt en waar je plezier in hebt. Ook de taak van huisvrouw kan zinvol zijn. Maar heb je behoefte aan een baan of een op leiding, dan moet daar gelegenheid voor zijn, voor mannen en voor vrouwen. ot slot, hoe kan het anders, kwam het "Plattelandsvrouw zijn" aan de orde. Het bleek dat het werk als sekreta resse en diskussieleidster, mede toch wel een faktor geweest is, die tot ontplooiing geleid heeft. We waren het er beiden over eens dat de Bond, door middel van kursussen, de gele genheid geeft zich kreatief en edu- katief te ontwikkelen. Als daarbij dan nog organisatorische en bestuurlijke kwaliteiten aanwezig zijn, kan dit leiden tot het bekleden van een burgemeestersambt. R. Mouthaan-Mantel Als P.J.G.N. vinden we het erg belangrijk dat onze leden in kontakt komen met buitenlandse jongeren. Ook dat vinden we van grote vormende waarde. Daarom willen we studiereizen en stages naar het buitenland bevorderen. Daarvoor vinden we de "Stichting Uitwisseling" in Bergen zo belangrijk. We moeten helaas konstateren, dat dat werk ernstig bedreigd wordt met subsidieverlies. Daarover binnenkort meer. Ook zijn we als P.J.G.N. lid van het Europees Komité, een organisatie van plattelandsjongerenorganisaties in Europa. O, p dit moment neemt een aantal leden deel aan de jaarlijkse Rally, dat is een kulturele ontmoetingsweek voor leden van deze organisaties. Dit jaar is de Rally in Zwitserland. Verder is de P.J.G.N. behulpzaam bij het zoeken van een uitwisselings partner voor afdelingen. Het is een goede gewoonte om eens bij buiten landse zusterorganisaties op bezoek te gaan (of te ontvangen) en dat ook daarbij vele persoonlijke kontakten gelegd worden is duidelijk. Dit zijn wel de voornaamste middelen om onze leden bij te staan in het leggen van internationale kontakten. Maar daar blijft het ook niet helemaal bij. Niet alleen voor personen is het zin vol om eens verder te kijken, ook voor organisaties is dat een heel be langrijke zaak. Vaak blijf je in de zelfde trendmolen aktiviteiten en kursussen organiseren. Dat betekent op den duur dat je verroest en dat kan natuurlijk niet. Als organisatie moet je telkens opnieuw veranderen en nieuwe wegen zoeken. Daarvoor kunnen we o.a. putten uit studiewe ken die het "Europees Komité" or ganiseert. Een belangrijke funktie van die seminars is datje ervaringen met elkaar kunt uitwisselen. Naar aanleiding van zulke seminars ont staan daar ook weer verder kontak ten uit. Zojuist ben ik bijv. teruggekomen uit Noorwegen, waar ik mijn vakantie o.a. gebruikt.heb om bij onze Noorse zusterorganisatie op bezoek te gaan. Ik ben onder de indruk gekomen van de talrijke, heel praktische aktivitei ten die men daar heeft voor 12-19 jarigen leden. Dat aanbod slaat aan. Men heeft nu 24.000 leden en dat aantal groeit nog steeds. Binnenkort hoop ik dan ook wel meer te kunnen vertellen hoe het daar nu precies begaat. Wellicht kunnen we daar ons voordeel mee doen. Will van Roessel Het sekretariaat van de PJZ zal de J volgende week (26 t/m 30 juli) ge- C sloten zijn i.v.m. vakantie van zo- 5 I wel de beroepskracht als de admi- 3 fc nistratieve medewerksters. 8 augustus: PJZ afd. West-Zeeuws- Vlaanderen: volleybaltraining in de sportzaal te Schoondijke. Aanvang 14.30 uur. 13 augustus: De PJZ afdeling Oost- Zeeuws-Vlaanderen organiseert op deze dag 's avonds trekkerbehendig- heidswedstrijden met daaraan vast gekoppeld een grandioos wagen huis-feest. Dit alles vindt plaats bij K. Dieleman, Lovenpolder 16 te Hoek. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 17