Suikerbieten Graszaad Karwijzaad Koolzaad Win teruien Knolselderij Inzaai groenbemesters Veehouderij Grondonderzoek Voederwinning Nog stikstof strooien op grasland Italiaans raaigras als voedergewas Kunstweide als voedergewas Koppeling melkcontrole-veevoeding Kopziekte Huisvesting van kalveren De opvangstal (0-2 weken, eventueel tot 8 weken) De opfokstal (2-8 weken tot 3 maanden) De stal voor oudere dieren (vanaf 3 maanden) Bij de suikerbieten kan het nodig zijn om de schieters een keer om te hak ken. Als deze nu verwijderd worden behoeven ze later geen problemen meer te geven bij het rooien. Dit is des te meer noodzakelijk op die per celen waar wilde bieten voorkomen. Het van onder een dekvrucht vrijko mende jonge graszaad dient zo snel mogelijk een N-bemesting te krijgen. De hoeveelheid wordt vastgesteld in overleg met de teeltagent van de zaad firma. Het kan nodig zijn om het graszaad nu reeds spoedig een keer onkruid- vrij te maken. Kort na de oogst van de dekvrucht gaat dat met name om vlakgroeiende zaadonkruiden, zoals muur. varkensgras en ereprijs. Er zijn verschillende contactmidde len die daartegen te gebruiken zijn, zoals DNOC, dinoterb, ioxynil, Ba- sagran of Faneron. Soms kan bij voeging van MCPA of MCPP al in dit stadium noodzakelijk zijn maar als regel is het beter om te wachten met groeistoffen tot de onkruiden groter zijn en aan de groei. De ge noemde contactmiddelen kunnen op zich al veel concurrentie voorkomen. Ook bij het vrijkomende karwij is het gewenst om snel de eerste N te geven. Uit onderzoek is gebleken dat in de nazomer karwij ongeveer van de totale N-behoefte nodig heeft, d.w.z. 100 a 120 kg. per ha. Wanneer zaad onkruiden voorkomen kan het noodzakelijk zijn om binnenkort 5 kg. Campagard, 2 a 3 kg Aresin of 7,5 a 10 liter dinoseb toe te passen. Grote onkruiden worden vaak on voldoende bestreden. Het effect van Campagard en Aresin valt onder droge omstandigheden vaak tegen. Op wat grotere onkruiden en onder meer vochtige omstandigheden kan ook een mengsel van - bijvoorbeeld - 2 kg Aresin 10 liter dinoseb goede resultaten geven. De oppervlakte koolzaad die uitge zaaid zal worden, zal zeer beperkt zijn. Toch blijft de noodzaak aanwe zig om de grond daarvoor tijdig zaaiklaar gereed te leggen. Een goed bezakt, vlak en fijn zaaibed is daar voor nodig. Een goede opkomst is zeer belangrijk. De beste zaaitijd is eind augustus tegen 6 a 9 kg. per ha. Het voornaamste ras is thans Jet Neuf. Kwik mag niet meer gebruikt wor den in koolzaad. Voor de zaaizaad behandeling wordt nu aangeraden - per kg. zaaizaad - 10 gram thiram (tegen kiemschimmels) eventueel te mengen met 50 gram AAlindan In- krusta (tegen de koolzaadaardvlo) en dit op het zaad aan te brengen. Met deze combinatie is nog niet veel er varing opgedaan. Het verdient aan beveling om, zeker onder wat droge omstandigheden - sterk drogend weer - het zaad vooraf te bevochtigen zoals voorheen bij toepassing van AAlindan Inkrusta al geadviseerd werd. Afgewacht dient te worden of er weer belangstelling zal zijn voor de uitzaai van winteruien en/of Japanse winteruien. De prijzen vallen nu (wij schrijven dit artikel half juli) tegen. Deze uien moeten eind augustus - begin september gezaaid worden. Dit is gewoon noodzakelijk om een goede beginontwikkeling te kunnen verwachten. Als het goed is ligt de tweede N-gift van 70 a 100 kg N nu reeds op de knolselderij, zo niet dan is het nu de hoogste tijd daarvoor. Controle op het voorkomen van bladluizen en wantsen is noodzakelijk. Met mid delen als Undeen of dimethoaat (beide toegepast met veel water) zijn deze insekten goed te bestrijden. Vooral bij warm, vochtig weer be staat er kans op het optreden van de bladvlekkenziekte. Deze ziekte kan voorkomen worden door het gewas om de 10 a 14 dagen te behandelen met maneb-tin. Onder voor de ziekte zeer gunstige omstandigheden - langdurige perioden met telkens re gen, bij vrij hoge temperaturen - wordt aangeraden één of meerdere keren over te gaan op de (duurdere) systemische fungiciden, zoals beno- myl of carbendazim. Na perioden van warm en droog weer kan het optreden van inwendig bruin in de knollen worden voorkomen door 1 k 2 maal met 2 kg Maneltra- Borium op 1000 liter water per ha te spuiten Na het ruimen van de gewassen zijn er nog verschillende mogelijkheden om groenbemesters in te zaaien. Zo kan men na het frezen van een gras zaadstoppel nog zeer goed wikken inzaaien. Een goed gewas wikken bevordert de vertering van de gras zaadstoppels. Bij de andere groenbemesters is men gedwongen om een N-gift van 35-60 kg N mee te geven. Ze kunnen wel iets later gezaaid worden (zie sche ma). met de vraag welke oppervlakte sui kerbieten we willen telen en op wel ke perceleif. In ieder geval moet dit op percelen waarvan zeker is dat het bietecysteaaltje daar geen onplezie rige rol kan spelen. Zeker geen bie ten op (te) zieke grond. Zo er op Uw bedrijf mogelijkheden op percelen beneden 30% afslibbaar zijn om te ontsmetten, overweeg dit dan eens. Tegenover de echt niet geringe kos ten kan toch wel een flinke op brengstvermeerdering bij de bieten staan. Verder is al zeer dikwijls ge constateerd dat de grondontsmetting tevens toch nog al wat onkruiddo ding teweegbrengt. In een apart arti kel zal nader ingegaan worden op de middelen en de juiste wijze van toe passen van grondontsmetting. gewas periode van inzaai kg. zaad per ha wikken juli-10 aug. 100 Ital. raaigras juli-20 aug. 25 Westerw. raaigras juli-l sept. 40 bladramenas 10-eind aug. 40 Regelmatig grondonderzoek is ge wenst, eigenlijk een noodzaak om een goed bemestingsbeleid te kun nen voeren. Zorg dat U weet hoe de grond reageert op de door U gegeven bemestingen. Waar nodig kan door zwaardere bemestingen met fosfaat en kali de toestand t.z.t. op peil wor den gebracht. Op bedrijven waar veel drijfmest en/of andere mestsoorten worden gebruikt, is het bovendien noodza kelijk om te weten hoe daar de fos faat- en kalitoestand op reageert. Het is soms mogelijk om op deze mest stoffen te besparen. Op de kalkarme gronden is controle op de kalkvoor- raad in de grond en de pH noodza kelijk om tijdig met een schuimaar degift terug te komen. Bij het opma ken van het bouwplan voor het vol gend jaar krijgen we weer te maken Bij de huisvesting van kalveren is het goed om leeftijdsgroepen te maken De regen van de afgelopen periode was voor veel percelen grasland wel kom en heeft de grasgroei sterk be vorderd. Er zal dus hopelijk nog ge legenheid zijn om wat wintervoer te winnen, aangezien op veel bedrijven de hoeveelheid ruwvoer voor de winter kleiner is dan vorig jaar. Het is zaak het grasland zo goed mogelijk te benutten, dus tijdig te maaien voor hooi of kuilvoer. Indien de zode ernstig heeft geleden, kan overwogen worden het grasland opnieuw in te zaaien of door te zaaien. De maan den augustus en september zijn daarvoor het meest geschikt. Eén van de beste en goedkoopste ruwvoeders is weidegras. In de maanden augustus en september kan nog heel wat stikstof rendabel ge maakt worden. Men dient dan reke ning te houden met eerder gestrooide stikstof en de zwaarte van vorige sneden. Voor een snelle hergroei is het aan te bevelen steeds de stikstof zo snel mogelijk na weiden of maaien te strooien. Voor beweiden wordt 40 Regelmatig grondonderzoek is gewenst tot 60 kg zuivere N per ha gestrooid en voor maaien 60 tot 80 kg N per ha. Voor een zo hoog mogelijke gras- produktie neme men de volgende regels in acht: Het vee bij voorkeur inscharen in gras dat niet langer is dan 12 a 15 cm (vuist lang); - Maaien bij een opbrengst van ten hoogste 3000 tot 3500 kg droge stof per ha (katjes zijn aanwezig); - Niet tekort maaien (5 k 6 cm stoppellengte); - Bij inkuilen of hooien een korte veldperiode aanhouden (elke dag langer is opbrengstverlies). Als voedergewas is Italiaans raaigras een zeer geschikt gewas om te maai en voor hooi of voordroogkuil. Het beste is om tijdig in te zaaien in het najaar. Indien dit vroeg gebeurt (bij voorbeeld vóór 15 augustus) kan een goed gewas een hogere opbrengst geven dan Engels raaigras. Vooral in het volgende voorjaar heeft een goed ontwikkeld gewas een voorsprong. Het risico van uitvriezen is groter als Italiaans raaigras voor de winter te weinig ontwikkeld is. Bij het zaaien in het najaar wordt 30 a 35 kg. zaai zaad gebruikt. Het zaad van tetra- ploïde rassen is zwaarder dan van diploïde rassen, waardoor wat meer zaaizaad aanbeveling verdient. Italiaans raaigras kan ten opzichte van Engels raaigras minder goed tegen vertrappen (gemengd gebruik weiden - maaien) en is gevoeliger voor het berijden met zware machi nes. Ook is Italiaans raaigras gevoe lig voor het lang laten liggen van ge maaid gras en voor kort maaien. Dit geldt voor de tetraploïde rassen nog iets meer dan voor de diploïde ras sen. Indien er wat muur of ander onkruid voorkomt kan men op dit onkruid chemisch bestrijden met een mengsel van 2-4 liter mecoprop of 3-4 liter Actril-M of 4-6 liter bena- zolin/MCPA Bij een zware veebezetting per ha (weinig grasland aan huis) behoort naast snijmaïs en Italiaans raaigras ook de meerjarige kunstweide tot de mogelijkheden. Enkele veehouders hebben goede ervaringen met de mengsels BG3 en BG2. Bij deze mengsels wordt ook wel timothee gezaaid en er komt belangstelling voor de mengsels BG4 en MK1. Over het algemeen vertonen meerja rige kunstweiden een betere win ter vastheid (minder kans op uitvriezen) en een betere hergroei dan Italiaans raaigras. De eerste snede gras in het voorjaar is meestal iets later dan bij Italiaans raaigras (1 k 2 weken vroe ger dan Engels raaigras) maar de kwaliteit van het produkt is gunstiger door een hogere VEM en vre-waarde in het produkt. Elke veehouder, die lid is van de melkcontrole, kan deelnemen aan de koppeling melkcontrole - veevoe ding. De kosten bedragen slechts 2,- per melkkoe. Deelname is zo wel in de winter als in de zomer mo gelijk. U kunt zich bij Uw melkcon- troleur opgeven. Het "koppelings project" werkt als volgt: in het najaar wordt de voorraad ruwvoer gemeten en de hoeveelheid berekend, terwijl van de belangrijkste partijen een monster wordt genomen voor de be paling van de voederwaarde. Door dat bij elke drieweekse controle door de veehouder wordt opgegeven wat hij over drie weken denkt te voeren, kan de computer berekenen wat elke koe aan krachtvoer moet hebben voor een optimale produktie. Be langrijk is dat alles goed moet wor den opgegeven, zodat de computer een juist advies kan geven. In de praktijk is gebleken, dat bij een goede begeleiding een hoger rende ment van de melkproduktie is te be reiken. Vooral hoogproduktieve die ren worden beter gevoerd, terwijl bij de laagproduktieve koeien bezuinigd kan worden op de krachtvoergift. Voor meer inlichtingen kunt u te recht bij de melkcontroleur of Uw bedrijfsvoorlichter veehouderij. In augustus kan de temperatuur vrij sterk variëren. Op sommige bedrij ven komt dan kopziekte voor. Om dit te voorkomen kan het weiland be stoven worden met 30 kg Magnesiet per ha vlak voor het inscharen van het vee op een dauwnat gewas. Deze magnesium plakt op het gras en wordt zodoende door het vee opge nomen. Men kan ook anti-kopziek- tebrok/koekjes voeren. De koeien goed in de gaten houden is nog het belangrijkste. Op veel bedrijven is de kalversterfte aan de hoge kant. De huisvesting van kalveren is dan ook lang niet altijd optimaal. De noodzakelijke investe ringen in een goede huisvesting zijn daarom economisch al gauw verant woord. De huisvesting dient zodanig te zijn dat het dier goed kan functio neren in al zijn levensverrichtingen. Voorts moet de inrichting zo zijn, dat ziekten worden voorkomen of effec tief kunnen worden bestreden. Om de besmettingskansen zoveel moge lijk te kunnen beperken is het het beste de dieren in leeftijdsgroepen in te delen en in aparte afdelingen on der te brengen. Hierbij moeten de dieren over een droge en tochtvrije plaats kunnen beschikken. Men zou als volgt te werk kunnen gaan: Deze stal moet een aparte geïsoleer de ruimte zijn, waarin een goede controle, hygiëne en klimaatsrege ling uitvoerbaar zijn. Het beste kan men de dieren individueel in boxen brengen. De eenlingboxen moeten gemakkelijk gereinigd en ontsmet kunnen worden. Hierbij is noodza kelijk een gladde wandafwerking en een goede gierafvoer door bijvoor beeld een uitneembare hardhouten roostervloer. Vanaf de eenlingboxen kunnen de kalveren naar een opfokstal met groepshuisvesting (5 a 10 stuks). De opfokstal kan op diverse manieren worden ingericht: -groepshok met stro in het hok (veel werk en natter); -groepshok met roostervloer (kelder) waarop stro; -groepshok met roostervloer en achterste deel gemeenschappelijk ligbed met stro; -groepshok met roostervloer met lig- boxen; -groepshok met volledig rooster vloer. Het gebruik van stro in hokken vraagt veel arbeid tenzij voor bij voorbeeld uitmesten van het ge meenschappelijk ligbed van een trekker met voorlader gebruik kan worden gemaakt. Als de dieren nog vrij jong zijn, zullen de klauwtjes op betonnen roosters teveel slijten. Bij gebruik van uitsluitend roosters ver dienen hardhouten roosters en roos ters omkleed met plastic de voorkeur boven betonroosters. Een goede gier afvoer bevorderd de hygiëne in de stal door een drogere ligplaats. Ruwvoer, krachtvoer en drinkwater moeten gemakkelijk bereikbaar zijn. Het is van belang dat de hokken wat overcapaciteit hebben en van tijd tot tijd goed worden gereinigd en ont smet. De oudere dieren kunnen in een ge sloten of aan één zijde open loopstal worden ondergebracht. De stal kan als de opfokstal worden ingericht. Bij gebruik van ligboxen is het wel eens moeilijk om de juiste boxmaat te kiezen in verband met de snelle ont wikkeling van de dieren. Men kan dan de dieren in groepen van gelijke leeftijd en ontwikkeling indelen en per groep een bepaalde boxmaat aanhouden. In het begin kan men beter een wat ruime box nemen. Bij te kleine afmetingen krijgt men gemakkelijker zoge naamde damslapers. Het onder brengen in ligboxen is vooral in het voordeel van dieren, die later ook in ligboxen worden ondergebracht. Inlichtingen over indeling, afmetin gen alsmede tekeningen van jong veestallen zijn te verkrijgen bij Uw bedrijfsvoorlichter voor de rundvee houderij. De bedrijfsvoorlichters M. van Gastel, J.M.J. van Aerts. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 11