Jaarverslag PAGV verschenen VOOR HET MODERNE BEDRIJF //h Landbouwmechanisatie- bedrijf Difoga B.V. Gebr. Weststrate B.V. Mechanisatiebedrijf C. Vermeulen B.V. Tractorbedrijf Kloet Remote sensing Teelt zaaiuien en bos- en waspeen Ontvangen van het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond: - Jaarverslag 1981, publikatie nr. 19, 60 blz., 15,— - Teelt van zaaiuien, teelthandleiding nr.2, 48 blz. 10,— - Teelt van bos- en waspeen, teelthandleiding nr. 5, 65 blz., 10,— Het PAGV-Jaarverslag 1981 wijkt enigszins af van die van voorgaande jaren: naast de gebruikelijke infor matie over personeel, bestuur e.d. wordt een beperkt aantal in onder zoek zijnde onderwerpen uitvoeriger en meer samenhangend behandeld. De afdeling Bedrijfssynthese gaat nader in op de mogelijkheden die automatisering het landbouwkundig onderzoek biedt: tijdbesparing, kwaliteitsverhoging en nieuwe me thoden van benadering komen nu binnen handbereik. Een voorbeeld hiervan is het Epipré-projekt, waar bij het PAGV wintertarwetelers met behulp van een komputer adviseert bij het bestrijden van ziekten en pla gen. De afdeling Teeltonderzoek schenkt aandacht aan de ontwikkelingen in de teelttechniek en de korrelop brengst bij granen en aan problemen en ontwikkelingen bij de pootaard- appelteelt. Daarnaast passeert on der meer het onderzoek aan "kleine" Een belangrijk aspekt van de Epipré wintertarwetelers in de praktijk gewassen de revue. In het kader van de assortimentsverbreding besteedt het PAGV de laatste jaren vrij veel aandacht aan de introduktie van weinig bekende groenten. Soms be treft dit gewassen die uit het teeltplan zijn verdwenen, maar die door een •drijfsbegeleiding is de instruktie van verbeterde teeltmethode of een an dere presentatie opnieuw in de be langstelling komen. Ook worden verschillende buitenlandse groenten fetoetst op de teeltmogelijkheden in Jederland. In 1981 is vooral gekeken naar de teelt van snelgroeiende DE NIEUWE "SERIE 10" TRAKTOREN VAN FORD KWALITEIT Al meer dan 65 jaar verricht Ford pioniers werk op het gebied van de ontwikkeling en fabrikage van landbouwtraktoren. De nieuwe Ford Serie 10 traktoren zijn ontworpen om tegemoet te komen aan de eisen van het moderne bedrijf. Extra vermogen van de zuinige motoren, aan het werk aangepaste rijsnelheden en een gemak kelijke schakeling van de nieuwe synchromesh versnellingsbak, plus een krachtiger en veelzijdig- er hydraulisch systeem en een nieuwe vierwiel- aandrijvingzijn slechts enkele kenmerken. Maar het zijn Ford's geavanceerde traktor- technologie en strenge fabrikagenormen die resulteren in de "DKB-factor"-een ingebouwd Ford "extra" dat borg staat voor Duurzaamheid, Kwaliteit en Betrouwbaarheid. De nieuwe Ford Serie 10 vormt het jongste voorbeeld van wat een traditie in traktorenbouw is geworden. Stap zelf in zo'n nieuwe Serie 10 traktor en u zult ervaren wat Ford onder duurzaamheid, kwaliteit en betrouwbaarheid verstaat. Voor voorlichting, verkoop en service: Districts Ford Tractor Dealers Zeeland en West Brabant. Bergen op Zoom Tel. 01640 - 52080 Krabbendijke Tel. 01134 - 2610 filiaal Goes Tel. 01100 -15707 filiaal Koudekerke Tel. 01180 11213 Oostburg Tel. 01170 - 3255 filiaal Axel Tel. 01155 -1845 Zierikzee Tel. 01110 - 2218 l I i s 1 bladkooltypen en nieuwe bosuitypen uit Azië, grootpeulige peulenrassen, groenblijvende selderij, eetbare pompoenen, witte rammenas en snijbietribben. De vorderingen in het vruchtwisse- lingsonderzoek en de toepassing van "remote sensing" technieken staan centraal bij de afdeling Technisch Onderzoek in Bedrijfsverband. Re mote sensing (letterlijk: waarnemen, voelen op afstand) is een techniek die vooral door de ruimtevaart in een stroomversnelling is geraakt. Behal ve van het zichtbare licht, kan ook gebruik gemaakt worden van het in frarode en ultraviolette deel van het spectrum. Aangezien de verschillen de delen van het spectrum specifiek reageren op bepaalde eigenschappen van objekten, is het mogelijk om op afstand (vanuit een vliegtuig of sa telliet) informatie te krijgen over de ze objekten. In de akkerbouw en groenteteelt kan praktisch gedacht worden aan informatie over ken merken van grond en gewas, zoals temperatuur, vochtgehalte, verdam ping, bedekkingsgraad, soort gewas en ziekte-aantasting. De kleurenfo to's van het PAG V-proefbedrijf die bij dit gedeelte opgenomen zijn, to nen fraai de mogelijkheden van deze technieken. Het onderzoek in de regio Limburg wordt nader belicht in het gedeelte van de afdeling Onderzoek in de Regio's. De regio Limburg heeft drie regionale onderzoekcentra op het gebied van de akkerbouw en volle- grondsgroenteteelt te weten "Wij- nandsrade", bestemd voor akker- bouwonderzoek op de löss- en over- gangsgronden; "Vredepeel", waar akkerbouwonderzoek uitgevoerd wordt voor de zand-bouwlandgron- den in Limburg en Noord-Brabant; tenslotte de proeftuin "Noord-Lim burg" in Meterik. Specifieke regio- gerichte vraagstukken komen in dit gedeelte aan de orde: - effekt van extra organische stof op de produktie van akkerbouw gewassen op lössgrond; - de pootbedbereiding en de pro duktie van aardappelen op löss grond; - het tegengaan van verstuiving van het zaaibed van suikerbieten door een bodembedekkend ge was; - oogstvervroeging van augurk. Het PAG V-jaarverslag 1981 besluit met een overzicht van het wel en wee van de afdeling Proefbedrijf in het afgelopen jaar. In de teelthandleidingen voor zaai uien en voor bos- en waspeen wordt op de inmiddels bekende wijze de teelt van deze gewassen kompleet behandeld. Uitvoerig komen achtereenvolgens aan bod: - algemene gegevens (zoals fami lie, eigenschappen, oppervlakte en teeltgebieden); - grond (samenstelling, grondbe werking, vruchtwisseling); - bemesting - rassen - zaaien (zaad, hoeveelheid zaad, zaaimethoden, zaaidiepte, rijen- afstanden) - onkruidbestrijding - ziekten en plagen - oogst - bewaring - afleveren - organisatie en ekonomie De Teelt van zaaiuien behandelt daarnaast nog beknopt de teelt van winteruien. Deze PAGV-uitgaven kunt u bestel len door het verschuldigde bedrag over te maken op girorekening num mer 2249700 t.n.v. het PAGV in Le lystad. Wilt u daarbij vooral duidelijk vermelden welke uitgave(n) u wilt ontvangen? De teelthandleiding zaaiuien (dus niet het PAGV-jaar- verslag en de teelthandleiding bos- en waspeen!) is ook te bestellen bij de Stichtinq Nederlandse Uien Federa tie, door 10,— over te maken op girorekening 26233, t.n.v. de SNUiF in Middelbands, met vermelding van "teelt zaaiuien". De PAG V-abonnees hebben het jaar verslag en de teelthandleidingen reeds ontvangen. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 8