■I z De aardappel te velde PRAKTIJK Hopelijk komt er meer vraag naar plantuien! KI □m I m m C.A n=w«=M=i.i-ï=iM-r=i«i Schouwen-Duiveland begint met de oogst Vroege aardappelen Aardappelexport in juni Grondontsmetting Juist tijdens de vakantiedruktepiek zetten wij ons aan de tuintafel in onze zonovergoten tuin om een bijdrage te schrijven over de agrarische praktijk van alle dag op THOLEN en ST. PHILIPSLAND. Eigenlijk hebben we daar niet zo heel veel zin in moeten wij eerlijk bekennen. Een aantal van onze kol lega's heeft de vakantie opgenomen, een aanzienlijk groter aantal ande ren komen daar niet of nauwelijks aan toe, want zij hebben een bouw plan met graszaad of vroege aardap pelen en dan is er geen gelegenheid om d'r op uit te trekken. Niet dat wij daar nu regelmatig over mopperen, of dat wij afgunstig zijn t.a.v. het vakantieplezier van ande ren, maar toch is het niet altijd even leuk dat onze boerenbevolking naast een over het algemeen toch maar matige beloning voor zijn werk ook nog een aantal andere genoegens die andere bevolkingsgroepen als een vanzelfsprekendheid beschouwen, moeten missen. Kijk en als er dan eens een goed boeren jaar zoals 1981 doorgaans toch wel geweest is, tussenzit, dan wordt zo'n jaar door de persmedia uitgelegd als of de boerenstand in een tijd van inleveren juist een graantje extra wil meepikken! Een beetje meer realistische benadering van de agrarische inbreng voor de nederlandse ekonomie zou vele krantenschrijvers sieren! Zoals reeds eerder vermeld in de tuinbouwklanken rubriek en in "uit de praktijk" is het rooien van vroege aardappelen thans in volle omvang bezig. De aanvoeren op de Thoolse veilingen benaderen de 500 ton per dag, gelukkig met nog redelijk lo nende prijzen alhoewel de prijs da lende is. Wij vernamen dat de groei van de aardappelen klein is. Wanneer we zo 's avonds een rond- ritje door onze schiereilanden ma ken dan konstateren wij dat overal goede gewassen te velde staan en dat geldt zeker ook voor aardappelen. Het huidige weertype is echter voor vele gewassen niet zo heel erg ge schikt met z'n hoge temperaturen en z'n scherp drogende wind. We zullen dus nog af moeten wachten of de grote belofte die met name aardap pelen inhouden wel gerealiseerd zullen gaan worden. Vrij algemeen wordt al 2e groei waargenomen en dat zal ongetwij feld een nadelige invloed op de kwaliteit hebben. Voor de graszaadoogst is het natuur lijk formidabel gunstig weer. De eerste percelen zijn gedorsen. van opbrengsten hebben we nog weinig vernomen. De stro opbrengst is in ieder geval aan de lage kant want de graszaadgewassen zijn meestal erg kort en dat geldt met name t.a.v. veldbeemdgrassen. Verschillende plantuienpercelen zijn rijp en zouden gerooid moeten wor den, doch er is nauwelijks vraag naar dit produkt en dat is een kwalijke zaak. Hopelijk komt daar spoedig verbetering in. Volgens het Produktschap voor Aardappelen is in de maand juni 128.000 ton konsumptie- en indus trieaardappelen uitgevoerd. Hier door is de totale export van oogst 1982 op 1.338.000 ton. Van de vorige oogsten is tot 1 juli uitgevoerd: oogst 1980 1.123.500 ton oogst 1979 880.000 ton oogst 1978 800.000 ton oogst 1977 660.000 ton. In de kalenderweek van 28 juni t/m 3 juli 1982 is 16.000 ton konsumptie- en industrieaardappelen uitgevoerd. De invoer in juni bedroeg 13.000 ton primeurs, waarvan 7.500 ton uit Ita lië en 3.000 ton uit Malta. Voorlopig zullen geen cijfers over de in- en uitvoer van aardappelen be kendgemaakt worden. i AKKERBOUW IN DE BIETEN KOMEN meer schieters voor dan we normaal ge wend zijn! Ruim ze op, niet alleen voor het zicht, maar zeer zeker ook om opslag van wilde bieten in de komende jaren te voorkomen. Wilde bieten kunnen een lastig onkruid worden. ELKE ON KR UI DP LA NT zorgt voor vele onkruidzaden en doet een aanval op uw tijd of op uw portemonnaie. Laat de aandacht niet verslappen, want alleen met intensieve onkruidbestrijding kunt u een schoon bedrijf krijgen. Ook hier geldt: "de aanhouder wint". VAKKENNIS EN INZICHT zijn nodig om een maaidorser zo af te stellen dat dorsverliezen bij de graszaadoogst voorkomen wor den. Wanneer u niet zeker bent van uw zaak, haal er dan een des kundige bij.U hoeft zich er niet voor te schamen en u bent nooit te oud om nog wat te leren. 10% zaadver lies komt nog te vaak voor. ZORG DA T ER EEN goede af dichting tussen opraper en maai- bord aanwezig is, desnoods kunt u deze ruimte afdichten met een af- dekplaat, zodat al het zaad met het hooi mee de maaidorser ingaat. De draaisnelheid van de opraper moet worden aangepast aan de rijsnel heid. Het zwad mag niet worden opgeduwd, maar ook niet uit el kaar worden getrokken. BIJ ONVOLDOENDE UIT- DORSEN van het graszaad kunt u eerst de mantel wat nauwer in stellen, daarna eventueel het toe rental van de trommel nog iets op voeren. A Is vuistregel geldt dat het toerental van de trommel bij de oogst van graszaad iets hoger ligt dan bij granen. Meestal kan op de middaguren met wat minder toe ren volstaan worden. VEEHOUDERIJ BIJ DE OUDERE LIG BOX EN STALLEN beginnen de roos ters van de drijfmestkelders te verslijten. Van de diverse balken is de ligging zeer ongelijk, hetgeen klauwgebreken in de hand werkt. Het is nu de tijd om de roosterbal- ken op hun kwaliteit te kontrole- ren. DOORGEBOGEN ROOSTER- BA LKEN moeten vervangen worden. De andere balken moeten gekontroleerd worden op scheuren in de balk of het blootzitten van het betonijzer. Door de balken zo wel aan de bovenkant als van on deren goed schoon te spuiten, kan u de gebreken waarnemen. Wacht niet tot het vee er doorheen zakt. KLACHTEN OVER VENT1- LA TIE in de winter komen meer malen voor. Door de kleppen dicht te doen, voorkomt men wel tocht, doch de luchtvochtigheid wordt dan veel te hoog door onvoldoende ventilatie. Door de kleppen te ver lengen tot 60 cm voorkomt men tocht op de dieren en houdt men een droge stal, wat de gezondheid van uw vee ten goede komt. De knolvorming begint wanneer de top van de stolonen zich gaat verdikken, hier is bij meerdere stolonen de knolvorming al op gang gekomen. Foto 3 d.d: 17-6-1982. Opgetrokken aardappelstruik met knollennest en verder ondermeer de tot zijstengels uitgegroeide stolonen. Foto 5 d.d. 30-6-1982 Het ondergrondse deel van de aardappelstengel is wit en in de rug vormt de aardappelstengel onde raardse horizontale stengels, die men stolonen noemt. Foto 1 d.d. 15-6-1982. Bij een aardappelstruik met 12 grote knollen en4 gelijkwaardige stengels zijn er gewoonlijk 3 grote knollen aan elke stengel; in feite is elke aardappel stengel op zich een aparte plant. Foto 6 d.d. 5-7-1982 Ir. J.A.H.Haenen De oogst van graszaad, conserven- erwten en platnuien is alweer in volle gang of reeds achter de rug. Ook zijn de eerste aardappelen gerooid. De eerste indrukken over de op brengsten zijn behalve voor de plant uien positief. Bij de plantuien is de opbrengst minder goed en de prijs zeer slecht 0.10 0.15 per kg). De andere gewassen blijven de aan dacht vragen voor wat betreft moge lijk optredende ziekten en plagen. Daarbij moet vastgesteld worden waar de schadedrempel ligt om on nodige kostenverhogingen te voor komen. Te laat of niet spuiten kan opbrengstderving en/of kwaliteits verlies betekenen. Op Schouwen-Duiveland is tot op heden nog geen phytophtora waar genomen. De meeste percelen zijn reeds 3 of 4 keer (soms al 5 keer) gespoten tegen deze schimmelziekte. Hier en daar zijn nog steeds aardap pelafvalhopen aanwezig. Met nadruk wordt erop gewezen dat deze zo snel mogelijk opgeruimd moeten worden. Ze kunnen een belangrijke infectie bron vormen. Over het algemeen is het aantal ge vormde knollen per plant en de vorm v.an de knollen goed. De gemiddelde aanslag is ongeveer 12 a 15 knollen per plant. Op de wat lichtere gron den komen wat misvorminge n voor. Hoewel de rugopbouw hier en daar te wensen over laat worden de meeste aardappelen met de grootst moge lijke zorg geteeld. Maardan zijn we er nog niet. Bij het rooien van de aardappelen kan er nog veel ge knoeid worden. Zorg voor een goed •kwaliteitsprodukt; stel de rooima- chine goed af en beperk de valhoogte van de aardappelen. Zowel in de aardappelen als in de bieten zijn in de week van 7 juli grote aantallen bladluizen waargenonen. Dit aantal was zelfs zo groot dat het noodzakelijk was alsnog een waar- schuwingskaart voor de bieten te versturen met het oog op de verge- lingsziekte. Bladluizen in aardappe len kunnen nu alleen nog zuigschade veroorzaken. Bespuitingen zijn zel den noodzakelijk. Bij regelmatige bespuitingen met een insecticide is het gevaar zeer groot dat er resistentie van de bladluizen ontstaat. Uit recent onderzoek is naar voren gekomen dat bij aanwe zigheid van 50 bladluizen per samen gesteld blad er reden is om een be spuiting te gaan uitvoeren. Regeren is vooruit zien, daarom is het zo langzamerhand tijd dat we eens nadenken over het bouwplan voor 1983. Met name de plaats van de bie ten is erg belangrijk in verband met het bietecystenaaltje. Daar waar no dig dient deze zomer reeds een grond- ontsmetting te worden uitgevoerd. Het valt namelijk op dat er ook dit jaar weer veel percelen besmet zijn met het bietecystenaaltje. In het be lang van de continuïteit van de bie tenteelt dienten we op dit punt uiterst waakzaam te zijn. Bij ondiep poten en smalle ruggen is de kans groter dat de stolonen uit de rug tevoorschijn komen en deze groeien dan uit tot zijstengels; de betreffende (kleine)zijstengels zijn op de foto in de zijkant van de rug zichtbaar. Foto 4 d.d. 23-6-1982.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 7