l^trÜ Toekomstige bezuinigingen toetsen aan lastenverlichting bedrijfsleven Om het belang bij land- en tuinbouw Boeren in de knel door gedrag overheid Buitenstaander Maandelijks gesprek minister-landbouwschap Aktuele zaken 20 miljoen Tuinbouw Aktieplan bakterievuur Juli-vergadering Landbouw-Komité EG-bel$id KNLC werkbezoek Noord-Drenthe: Bestemming 20 miljoen Legbatterijen Bedrijfsbezoek Imponerend *1* Agrarisch Nederland zal er rekening mee moeten houden dat de land en tuinbouw ook in volgende jaren haar aandeel zal moeten leveren in de bezuinigingen op de overheidsuitgaven. Minister De Koning van Landbouw en Visserij heeft dat op 7 juli j.l. gezegd in zijn maandelijkse gesprek met het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. De opvat ting als zou de land- en tuinbouw van verdere bezuinigingen uitgezon derd moeten worden, heeft volgens de bewindsman geen politieke rea liteitswaarde. Het Landbouwschap is bang dat toekomstige verdere bezuinigingen de kontinuïteit van het landbouwbe leid zullen aantasten. Voorzitter Jaap van der Veen noemde nieuwe bezui nigingen ook nauwelijks verantwoord als er geen lastenverlichtingen voor het landbouwbedrijfsleven tegenover staan. Tot dusver is daarvan geen sprake. Het Landbouwschap zal eventuele nieuwe bezuinigingen steeds nadrukkelijk toetsen aan las tenverlichtingen. In dit laatste gesprek tussen Land bouwschap en minister voor de zo mervakantie kwamen een groot aan tal aktuele zaken aan de orde. Afge sproken is dat het ministerie het Landbouwschap zal informeren over de voortgang van de vestigingswet geving. Het Landbouwschap vindt dat een eventuele vestigingswet al leen op excessen moet worden ge richt. Minister De Koning wees er op dat de vestigingswetgeving wordt voorbereid op uitdrukkelijk verzoek van de Tweede Kamer. Het Landbouwschap en de minister delen hun reserve ten aanzien van het plan van de Europese Kommissie om zogenaamde lange termijnkon- trakten af te. sluiten met derde lan den. Overigens is het niet duidelijk wat de Kommissie nu precies voor ogen staat. Zowel het Landbouw schap als het ministerie vinden dat de lange termijnkontrakten geen konkurrentievervalsing mogen ver oorzaken en het bestaande export apparaat van ons land niet mogen aantasten. Minister De Koning vindt dat de f 20 miljoen die beschikbaar is voor kleine melkveehouders gebruikt moet wor den voor verbetering van werk- en produktieomstandigheden. Binnen het Landbouwschap zitten de Centrale Landbouworganisaties eveneens op deze lijn. De Voedingsbonden zijn echter voorstander van direkte inko menstoeslagen. Het Landbouwschap zal beide mogelijkheden nader uit werken en begin september met een definitief advies komen. A Is doelgroep ziet het Landbouwschap melkveehou ders met een produktie van minder dan 30 a 40 koeien per jaar. Minister De Koning wil de doelgroep beperken tot nog kleinere bedrijven. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap pleitte opnieuw voor ex tra steun voor de glastuinbouw. In de komende weken en maanden moet duidelijk worden welke mogelijkhe den er zijn op het punt van financie ringsregelingen en inkomensonder steuning via een kombinatie van Borgstellingsfonds en Rijksgroepsre geling Zelfstandigen. Daarnaast wil het Landbouwschap een partiële af braakregeling, een werknemersrege ling analoog aan die voor Midden Delfland en een beter invoerbeleid. Het ministerie stelt zich ten aanzien van de partiële afbraak en de werk nemersregeling terughoudend op. Minister De Koning verklaarde te willen afwachten in hoeverre er straks ruimte blijft binnen het sek- torprogramma. De aanmelding hier voor sluit op 1 oktober a.s. Over het invoerbeleid van bloemen in de EG komt een rapport van de Europese Kommissie. Het Landbouwschap heeft bij de be windsman opnieuw aangedrongen op verlaging van de zogenaamde 30.000 m3 grens voor glastuinders. Daardoor zouden ook kleine gasaf- nemers in de tuinbouw gaan profite ren van het gunstiger tuinbouwgas- tarief. Een werkgroep van het Landbouw schap en het ministerie zal een aktie plan uitwerken voor de bestrijding van bakterievuur. De Plantenziektekun- dige Dienst heeft hiervoor een eerste aanzet gegeven. Het Landbouwschap vindt het daarin voorgestelde beleid overigens onvoldoende. Voor het fi nancieren van de bestrijding denkt de overheid aan een fifty-fifty regeling, zo maakte minister De Koning duidelijk. In afwachting van een meerjarenplan voor de bestrijding van bakterievuur wil het Landbouwschap zich nog niet op de financiering voor volgende jaren vastleggen. Maandagavond 5 juli jl. aan de vooravond van de jaarlijkse exkursie in het werkgebied van één van de lid-organisaties, deze keer het Drents Landbouwgenootschap, kwam het hoofdbestuur van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Komité bijeen te Assen. Er stond weer een veelheid van zaken op de agenda: we noemen de belangrijkste. De zogenaamde Voorjaarsnota en dt daarin vervatte extra bezuinigingen op de landbouwbegroting 1982 kon het hoofdbestuur uiteraard maar node aksepteren. De beperkingen in de voor de ruil verkaveling zo belangrijke SBL-aan- kopen bijvoorbeeld deden de wenk brauwen fronsen. Het hoofdbestuur meende de reali teit van nog meer bezuinigingen in de komende landbouwbegroting echter ook onder ogen te moeten zien. Het vond het noodzakelijk in elk geval al enkele, niet aan te tasten kernstukken van het nationale land bouwbeleid aan te duiden. D e grote betekenis van de agrarische bedrijfstak vond het hoofdbestuur ook weerspiegeld in het Landbouw- Ekonomisch Bericht 1982. Er is wat verbetering in de achtergebleven in komenspositie te konstateren, maar hoe duurzaam zal die blijken? Wat dat LEB betreft gaf het hoofdbestuur overigens wel lucht aan zijn ergernis over de wijze waarop het LEI zijn boekje te buiten ging met zijn sugge sties inzake melkgarantiekwota per bedrijf en dergelijke. Grote zorg had het hoofdbestuur over de jongste re- en devaluaties van Europese munten, omdat eruit spreekt hoe zwak de geldpolitieke samenwerking in wezen nog is. Ho gere grenskompensaties beschermen de Nederlandse richtprijzen wel, maar die kompensaties moeten straks ook weer worden afgebroken geringere prijsaanpassing). Het EG-graanbeleid is te meer in Het hoofdbestuur van het KNLC heeft dinsdag j.l. in Noord-Drenthe kunnen zien hoe de landbouw in problemen raakt als de overheid plan op plan stapelt en voorbij gaat aan agrarische belangen. "Er kan tegenwoordig veel in Nederland", zo luidt sarcastisch de laatste zin in het programmaboekje, dat het Drents Landbouw Genootschap (DLG) voor het hoofdbestuur had samengesteld. drukt nu reeds een stempel op dit gebied. En dat is zichtbaar. Na gesprekken met vertegenwoordi gers van het DLG stelde KNLC- voorzitter Luteijn vast_dat vooral de jongere boerengeneratie graag via een ruilverkaveling verandering in de situatie wil brengen. Volgens Lu teijn moet het mogelijk zijn binnen de bestaande verhoudingen van na tuur en landbouw aanzienlijke strukturele verbeteringen voor de landbouw te bereiken, zonder dat het landschap geweld wordt aangedaan. Hij vroeg zich af of het wel zo'n goe- bracht het hoofdbestuur een bezoek aan het moderne melkveehouderij bedrijf van de gebroeders De Vries. Wanneer er een strenge vestigings wet geweest zou zijn, zouden de bei de broers nooit de kans hebben ge kregen boer te worden. Begonnen met een paar koeien hebben zij hun bedrijf weten op te bouwen tot een omvang van 125 melkkoeien en 100 stuks jongvee. Het bedrijfsoppervlak is 44 ha. Het hoofdbestuur kreeg een goede indruk van dit jonge, goed ge leide bedrijf, dat overigens niet re presentatief is voor het gebied. diskussie nu akkerbouwkringen zich bezinnen over een beter alternatief voor het ongelukkige Brusselse be sluit om bij overschrijding van de garantiedrempel de hele bodem in de markt te laten zakken. Het hoofdbestuur vond de gedachte om dan via een heffing extra kosten te bestrijden het overwegen waard. In elk geval moet de graanprijs als spil overeind blijven, anders lijdt door allerlei verschuivingen de hele land bouw schade. Een ander recent EG-besluit vroeg ook de aandacht van het hoofdbestuur, namelijk de besteding van de aan Ne derland toevallende f 20 miljoen van de voor steun aan kleine melk veehouders beschikbaar gestelde pot. Omdat differentiatie verschil maken) in de melkheffing nu en straks wordt afgewezen, kan dit geld niet worden gebruikt als verlaging van de melk- heffing voor een eerste hoeveelheid melk. Het beste zou volgens het hoofdbestuur zijn het geld te bestem men voor steun aan kleinere investe ringen ter verbetering van vooral ar beidsomstandigheden, eventueel voor bevordering van bedrijfsbeëindiging op termijn. Het hoofdbestuur moet niets hebben van het initiatiefwetsontwerp tot na tionale regeling van minimumeisen voor legbatterijkooien. Alleen een EG-regeling is aanvaardbaar, met de opzet dan om op den duur wel de batterijkooien, eventueel aangepast, te handhaven. In de tuinbouwsektor was het het bakterievuur dat de gemoederen be roerde. Alleen als de overheid de waardplanten goed aanpakt en de zaak opschoont, valt te praten over een ruimere bijdrage van het be drijfsleven in de kosten van de be strijding. Het hoofdbestuur vernam met In stemming dat het Landbouwschap zijn vroegere positieve houding ten opzichte van een vestigingswet zou willen herzien. Het KNLC vindt dat nu alleen nog een afwijzend stand punt past; tegen mammoet- en part time bedrijven in de intensieve vee houderij kunnen aparte maatregelen worden overwogen. Eens per jaar brengt het hoofdbe stuur van het Landbouw-Comité een werkbezoek aan een van de tien le den. Het DLG was dit jaar aan de beurt en benutte de gelegenheid om aandacht te vragen voor grote struk turele problemen in het noorden van de provincie. "De landbouw raakt daar achterop, als er geen maatrege len worden genomen", zo betoogde DLG-voorzitter Nysingh. Bepaalde landbouwgebieden dreigen zelfs verloren te gaan. Waar in Noord- Drenthe ruilverkavelingen zijn uit gevoerd, kan de landbouw goed meekomen. Daar evenwel dreigt het gevaar - tussen Norg en Donderen - dat de overheid een militair oefen terrein wil aanleggen, waarmee dan 650 ha natuurterrein zou vrijkomen. Dat tegelijkertijd een optimaal inge richt landbouwgebied verloren gaat. telt kennelijk niet. Voor de overheid telt dat het betreffende landbouwge bied relatief goedkoop als militair terrein kan worden ingericht en dat het weinig natuurwetenschappelijke en landschappelijke waarden verte genwoordigt... Waar nog geen ruilverkaveling is gehouden stagneert de bedrijfsont wikkeling. Boven op de problemen die voortvloeien uit streek en be- Het gezelschap bekijkt de ruilverkavelingskaart stemmingsplannen, komen voor de agrariërs de zorgen omtrent de struktuurschema's "Openluchtre- kreatie" en "Natuur- en Land schapsbehoud". Daar komen dan nog eens bij de beleidsvoornemens in "Relatienotagebieden, Grote Land schappelijke Eenheden". Dat alles de gedachte is het hele gebied in Noord-Drenthe in één plan onder te brengen. In Nieuw-Roden, een ontginnings- gebied met relatief grotere bedrijven Een klacht van de landbouw is dat men al jarenlang ten onrechte een slechte naam heeft bij het grote publiek. Boeren worden gezien als verpesters van het landschap, ze kosten de gemeenschap handenvol geld en hun produkten worden maar half en half vertrouwd. Tegen deze achtergrond is het lo gisch dat de landbouw dezer dagen best een beetje trots is op zichzelf nu het Landbouw-Ekonomisch Bericht 1981 is verschenen. Het zelfde grote publiek moet thans verbaasd vaststellen dat de land bouw zo 'n beetje de enige sektor is, waar het nog goed gaat. "Nog" goed - boeren zullen zeg gen: "eindelijk een beetje goed". Maar dat terzijde. Wat een buitenstaander het meest opvalt, zijn de cijfers over de bij drage van de agrarische sektor aan ons aller welvaart, althans wat daarvan nog resteert. Een stijging van 10% van de hoeveelheid uitge voerde landbouwprodukten ge voegd bij een fikse verhoging van de uitvoerprijzen zorgde in één jaar tijd voor een imponerende groei van 25% van de waarde van de agrarische export; "onze" agrari sche export schreef ik bijna. A Is de landbouw er in de komende jaren ook nog in zou slagen meer werkgelegenheid te scheppen, bij voorbeeld via het invoeren van werkweken van 40 uur, zal de boer ongetwijfeld het standbeeld krijgen dat hij voor zichzelf al een beetje aan het oprichten is. Maar alle gekheid op een stokje: ik kan mij levendig voorstellen dat deze hernieuwde waardering van de buitenwereld een plezierige er varing is en bovendien goed om het in de afgelopen jaren enigszins ge deukte gevoel van eigenwaarde weer wat op te vijzelen. Buitenstaander I f

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 4