De Z.H.V. boekte gunstige resultaten in 1981 Vooral in grotere plaatsen veel belangstelling om boer op te gaan Z.L.M./R.P.C.Z.- projekt "De Boer op vindt veel navolging VERZEKERINGEN f. den hollanderln. 10 tel: OIIOO- 24000 Premiereservekous niet af Gaat Z.H.V. samenwerkingsverband aan? Konklusies enquête Z.L.M./R.P.C.Z.-scholenprojekt: De Onderlinge Ziektekostenverzeke ringmaatschappij Zuid en Noord (Z.H.V.) U.A. Zo is de officiële naam van de enige in Zeeland en Brabant werkende onderlinge, op het terrein van de ziektekosten, waarmede wij nauwe betrekkingen onderhouden voor wat betreft het verzekeren van onze leden tegen ziektekosten. Om dat de officiële naam zo'n mond vol is gebruiken wij de afkorting Z.H.V. Welnu voor ons ligt dan het jaarver slag over 1981 van de Z.H.V. Metéén de cijfers bij de kop nemende zien we, dat het overschot rond 8.829.000,- bedroeg. Op een premie-omzet van rond 53 miljoen gulden is dat 16,7%. Van dat overschot moet ruim 1.192.000, naar de algemene reserve, waardoor deze overeenkomstig een besluit op 35% blijft gehandhaafd. Vervolgens dient overeenkomstig een voorschrift van de verzekeringskamer de ver grijzingsreserve met 2'/2% opgevoerd te worden, hetgeen met rente een bedrag van rond 1.621.000,— vergt. Resteert tenslotte een batig saldo van rond 6.016.000,— het geen altijd nog een percentage uit maakt van 11,3% van het premie-in komen. Een premie-restitutie van 10% over 1981 zou er dus afgekund hebben. Reservekous Edoch, de Z.H.V. gaat dit bedrag van ruim 6 miljoen gulden in de premie reservekous stoppen d.w.z. dat de al gemene (eigen) reserve thans ruim 18'/2 miljoen bedraagt en de premie (vergrijzingsreserve) ruim 13!4 mil joen. Omdat wij beide reserves als vrije reserve beschouwen komt het er op neer, dat de Z.H.V. een reserve- positie heeft van ruim 60%. Dat is niet niks, dat is heel mooi en ook hoog zat. Wij zijn overigens bijzonder blij met het resultaat over 1981 en ook met de zeer ruime reserveposi ties. Daaruit blijkt, dat de Z.H.V. een kerngezonde onderlinge is, en daar is vooral ook de verzekerde bij gebaat. De Het nog nieuwe gebouw waarin de Z.H.V. te Goes gevestigd is. Het bestuur, direktie en personeel van de Z.H.V. willen wij met dit re sultaat van harte komplimenteren. Ga zo voort!! Terugkomend op de restitutie willen wij opmerken, dat de Z.H.V. geen premieverhoging voor 1982 heeft toegepast, terwijl wel 8,4% verhoging was toegestaan door Ekonomische Zaken. Het niet verhogen van de premie kan derhalve als een restitutie be schouwd worden. Het enige verschil is. dat men bij een premiestop achterop kan raken bij de ontwikke lingen en bij een restitutie niet. In het jaarverslag wordt o.m. ver meld, dat het uiteindelijk resultaat zelfs de prognoses heeft overtroffen. In de P.Z.C. lazen wij al. dat de Z.H.V. premie het komende jaar niet omhoog zal gaan. 't Zal wel een slip op de pen zijn, hoewel wij met dat idee goed zouden kunnen leven. In het verslag van de Z.H.V. lezen wij verder, dat binnen het bestuur en raad van verzekerden de diskussie over samenwerkingsmogelijk heden op gang is gekomen. Door de signalen inzake toekomstige veranderde omstandigheden in het ziektekostenverzekeringsbedrijf zijn gedachten naar voren gekomen om in samenwerking met ande ren een nog sterkere basis te leggen in het belang van de gezond heidszorg - in het belang van de verzekerden. Dit is een prachtige volzin, waar zelfs Van Agt geen mooiere formulering voor zou kun nen verzinnen. Een eensluidende visie voor het anticiperen op een nog onzekere toekomst is echter moeilijk te ontwikkelen. Immers de uitstekende financiële positie van ons bedrijf, de goede verzekeringsvormen met daaraan gekoppeld premies, die elke toets van de kritiek kunnen doorstaan, geven niet direkt aanleiding tot strukturele veranderingen te komen. Met die laatste zin zijn we het volmaakt eens. Van een wijs man is het gezegde, "in het zakenleven is hij het succesrijkst, die vasthoudt aan het oude zolang dat goed is en die grijpt naar het nieuwe zodra dat beter is". Wij wachten met belang stelling de resultaten over 1982 van de Z.H.V. af en wensen hun daarbij succes toe. de Lange Ontwikkelingen in de gezondheidszorg Het is uiteraard nog te vroeg om nu al te kunnen becijferen wat de uitkom sten over 1982 zullen zijn. Wat we wel weten, en dit is dan in schrille tegenstelling tot de resulta ten van de Z.H.V., dat de kosten van de gezondheidszorg nog steeds blij ven stijgen. Bij een nauwelijks groeiende bevol king zijn de kosten voor gezond heidszorg gesgegen van 10'/2 miljard in 1972 tot 21 Vi miljard in 1977 en rond 30 miljard in 1982, althans naar verwachting; kan ook meer zijn. De Ziekenfondsen zijn in grote fi nanciële problemen gekomen als ge volg van de getemporiseerde pre mieaanpassingen, althans, dat is nu het verwijt. Er dreigt een tekort van 1.3 miljard gulden. Als u het nog niet wist, dat is een bedrag van 1.3 en daarachter acht nullen. Overigens spreekt men tegenwoordig niet meer in miljoenen maar in miljarden en daar zitten toch drie nullen verschil tussen. De Ziekenfondsraad ziet als enige alternatief een premieverhoging van 1%. Deze raad vraagt tegelijkertijd een garantie van de regering, dat zij het pakket voorzieningen garandeert m.a.w. aan de voorzieningen mag niet geknabbeld worden maar wel premieverhogen. Alsof de premie lasten al niet hoog genoeg zijn. On getwijfeld zal de ziekenfondsraad ook nog wel met voorstellen komen om de ziekenfondsgrens drastisch omhoog te trekken. Een aantal werknemers die nu vrijwillig verze kerd zijn zouden dan weer verplicht verzekerd worden en derhalve een extra inkomensbron voor de zieken fondsen betekenen. Dat zulks dan ten laste gaat van de vrijwillige ziek tekostenverzekeraars w.o. de Z.H.V. mag blijkbaar de pet niet drukken. Deze laatsten doen hun best om met zo weinig mogelijk kosten tot rede lijke resultaten te komen. Moet ook wel want zij werken in het vrije kon- kurrentieveld. Noodremmaatregelen om het staatsapparaat op te vijzelen ten koste van de vrije ondernemer is altijd al een slechte zaak geweest. Men zal van overheidswege met an dere maatregelen moeten komen d.w.z. de kosten van de gezond heidszorg omlaag brengen. Dat is uiteraard een moeilijke bevalling te meer omdat er nog enkele andere moeilijke bevallingen op ingrijpen liggen te wachten. Zou men het toch op een zware operatie aan laten ko men? de Lange Het niet meedoen aan het scholenprojekt, wanneer we het verschijnsel van kombinatieklassen buiten beschouwing laten, vloeit voornamelijk voort uit het feit dat er te weinig ruimte in het lesrooster aanwezig is. In de toekomst zal hierin zeker geen verandering plaatsvinden, mede doordat het aanbod van projekten ieder jaar toeneemt. De belangstel ling voor het projekt "De boer op" is bij de scholen echter zeer groot. Voornamelijk een aantal grotere plaatsen in Zeeland (Vlissingen, Souburg, Terneuzen, Goes en Tholen) skoort wat betreft hun deelname aan het projekt zeer goed. Het stimuleren van de dorpen in Zeeland om mee te doen met het projekt is zeker een goede zaak, want de belangstelling in de kleine dorpen is verhoudingsgewijs minimaal. Kombinatieklassen zullen ech ter een blijvend probleem vormen. Een onveranderd goede deelname kan de Z.L.M. echter wel blijven ver wachten, want afgezien van het ver schijnsel van kombinatieklassen zijn de scholen nog zeer enthousiast. "48% van de ex-deelnemers en 68% van de potentiële deelnemers doen in de toekomst waarschijnlijk weer mee", zo denkt Piet die meent dat een meer frequente aandacht in de publi citeit (in de media) gedurende het hele seizoen het scholenprojekt zeker geen kwaad zou doen. 55 Dit zijn belangrijke konklusies uit een onderzoek dat HEAO-student P. Lampert heeft gedaan naar het funktioneren van het Z.L.M./R.P.C.Z. projekt "De boer op". Uit de ontvangen reakties blijkt voorts, dat de aandacht voor de land bouw op de basisscholen goed te noemen is. Gemiddeld 80% van de scholen besteedt hieraan aandacht en misschien, zo oppert Lampert, is het mogelijk om de beschikbaar ge stelde materialen meer af te stemmen op de lessen aardrijkskunde, ge schiedenis, biologie en wereldoriën tatie, waarin de land- en tuinbouw veelal ter sprake komt. Volgens Piet Lampert moet de los koppeling van de bedrijven aange houden worden. De bezoeken aan verschillende bedrijven zijn nuttiger voor de kinderen. Wel vindt hij het jammer dat de relatie bedrijf - school dan enigszins verloren kan gaan. Piet: "Overigens kunnen we vast stellen dat het scholenprojekt "de boer op" een levensvatbaar projekt is, dat veel tijd, energie, koördinatie en organisatie vereist. Een zinvol projekt dat zeker, want door be drijfsbezoeken van kinderen worden zij meer betrokken bij het gebeuren op en om de boerderij. Belangrijk ook omdat de doorsnee van de zeeuwse (en ook nederlandse) be volking steeds minder binding heeft met de land- en tuinbouw". Toekomst Ter afsluiting van deze konklusies doet hij nog een voorspelling over de deelname van de basisscholen en het projekt in de toekomst: Uit cijfers blijkt dat, ondanks de teruggelopen deelname van dit jaar, een deelname voor het volgend en tevens laatste jaar tussen de 80 en de 100 scholen waarschijnlijk is. Een grote nieuwe deelname is uitgesloten, want b.v. maar 9% van de scholen die nog nooit hebben meegedaan is in de toekomst van plan om ooit nog eens mee te werken aan het projekt. (tus sen de 10 en 15 scholen). Piet Lampert (22), een boeren zoon uit Biggekerke (Walcheren) heeft in het kader van zijn studie aan de School voor Hoger Eko- nomisch en Administratief On derwijs te Vlissingen een onder zoek ingesteld naar het funktio neren van het Z.L.M./R.P.C.Z.- projekt "De boer op". In dit af- studeerprojekt heeft hij door het houden van een enquête onder de 314 basisscholen in Zeeland ge tracht een beeld te krijgen van het nut van deze wijze van Public Re lations voor de landbouw en uiteraard voor de kinderen. Je kunt dat niet serieus genoeg doen.... Zijn bevindingen en konklusies heeft hij weergegeven in een skriptie. Be langrijkste konklusie is dat het pro jekt "De boer op" zowel bij betrok ken landbouwers als bij de kinderen en onderwijzers als zeer nuttig en waardevol wordt ervaren. Vele dui zenden kinderen zijn zo in de loop van de jaren de boer opgegaan en veel boeren en boerinnen zijn de school opgegaan om veel over het bedrijf te vertellen en te laten zien. Het projekt kan worden gezien als een uitstekende aanvulling op de in formatie die de scholen al krijgen in het zes maal per jaar verschijnende onderwijstijdschrift "Het Kleine Loo". P. Lampert Ook in andere delen van ons land is men inmiddels met agrarische scho- lenprojekten gestart en hebben die projekten veel sukses. In Twente ge beurt dit sinds medio '81 op initiatief van de Overijsselse landbouworga nisaties. In Zuid-Holland (het gebied rondom Zoetermeer) hebben de drie Hollandse Landbouworganisaties dit schooljaar een projekt opgezet. Dit wordt het komende schooljaar uit gebreid met scholen in een groot aantal plaatsen in Noord- en Zuid- Holland. Daaraan zullen naar schat ting zo'n 100 150 scholen deelne men. In het Westland heeft de Stichting Westland Promotion een schriftelijk scholenprojekt opgezet. Het Agra risch Informatie Centrum Friesland (AGRIF) bespreekt inmiddels de mogelijkheden voor Friese scholen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 5