Bakterievuur aanpakken Diploma "Spuiten in de landbouw" De nar kas Goede groeiomstandigheden! Hagelschade in boomgaarden Weekstaat energieverbruik Kursus champignonteelt Areaal tomaten beduidend groter dan vorig jaar. - Moesten wij vorige keer in ons THOOLSE overzicht verzuchten, dat er nog te weinig regen was geval len, in de daaropvolgende week is dit ruimschoots goedgemaakt met 75 mm neerslag. Dit latere weertype met wat lagere temperaturen, heeft ge lukkig gezorgd voor een onvoorstel baar goede groei in de diverse gewas sen. Het gelukkig nog uitblijven van een luizeninvasie, heeft de teelten goed gezond gehouden, zodat de ver wachting van een goede oogst zéér wel gerechtvaardigd is. De nog voor de regenperiode aange brachte overbemesting, is ook goed tot zijn recht gekomen. Een juiste afstelling op de stikstofbehoefte is dikwijls een slag in het duister, om dat dit meestal van de groeiomstan digheden afhankelijk is. Toch kan men aan de groei van de diverse ge wassen, veel aan of toedoen. Dit geldt niet voor de prijzen van de teelten. Een goede plantenteler vindt toch altijd veel voldoening, wanneer zijn produkten er gezond bij staan. Het gaat hem niet uitsluitend om het zuiver geldelijk gewin. Bij veel ou deren die in de AOW-tijd geraken, stemt het tot voldoening te kunnen onderschrijven, dat hun beroep een mooie tijd" is geweest. Dit kwam ook tot uiting toen vorige week bij een afscheidsreceptie van drie oudge dienden op één van onze Thoolse veilingen, een terugblik werd gewor pen, op hun meer dan veertig jaren dienstverband. Wanneer in een be langenorganisatie door bestuur, le den en medewerkers over een lange reeks van jaren gewerkt is aan be stendiging van het gestelde doel, kweekt dit een onderlinge band. Niet alles is misschien voor de scheiden den gegaan, zoals men het welge- wenst zal hebben. Niettemin heeft ieder van hen, naar de gaven die hem gegeven zijn, mogen meewerken aan een organisatie, die in het belang van de Thoolse boeren en tuinders, zijn sporen heeft verdiend. In een iets modernere en aangepaste vorm, gaat het veilinggebeuren weer verder, en voor sommigen zal het nog wel even wennen zijn. Na de eerste oogst van de vroege aardappelen, worden nu ook al de eerste bloemzaden gedor- sen. Het één zal zo weer het andere volgen, want stilstand is er nooit lang. Op het vroege aardappelland kunnen straks de winterbloemzaden weer gezaaid worden. Er zal dan wel een zaaibed aanwezig moeten zijn met een goede struktuur, want zaai en kan men maar één keer goed doen. De afzet van de vroege aard appelen nam vorige week gestaag toe, tot 200 ton per dag, met nog steeds bevredigende prijzen. Velen hebben goed geruimd, in verband met de rooidatum van 28 juni en 6* juli. Aan deze regeling wordt door de overheid goed de hand gehouden en de kontrole is streng. Reeds vorige week zag men dat en kele percelen plantuien geklapt wer den om ze te oogsten. Jammer dat de prijs voor dat produkt nog niet erg hoog is, zodat weer afgewogen moet worden nu te oogsten, of een afwach tende houding aan te nemen. Zo blijft het dikwijls in ons bedrijf, een wikken en wegen, terwijl de verantwoorde lijkheid altijd blijft liggen voor ieder van ons persoonlijk. Ieder jaar organiseert het CCO bij voldoende belangstelling een kursus champignonteelt. Het is de bedoeling dat er op vrijdag 8 oktober a.s. weer een nieuwe introduktiekursus van start gaat. Na het volgen van de kursus heeft men de mogelijkheid om, afhanke lijk van leeftijd en ervaring, deel te nemen aan de Champignonteeltvak school of de Praktijkopleiding die elk jaar in augustus/september begin nen en waarover reeds eerder is be richt. Ook heeft men de mogelijkheid tot deelname aan de bijscholingsdagen. De kursus omvat 13 lesdagen die meestal op vrijdag zullen worden gehouden. Om de verschillende werkzaamheden op de instruktiek- wekerij praktisch te kunnen volgen zal een enkele keer naar een andere dag worden uitgeweken. De lestijden zijn van 9.15-12.00 uur en van 13.00- 15.40 uur. In het programma zijn ook enkele exkursies opgenomen. Het kursus- geld bedraagt circa 250,— (inklu- sief koffie en leermiddelen). Indien men de kursus champignon teelt wil volgen, kan men zich telefo nisch (04709 - 4555) of door middel van een kaartje opgeven bij het CCO, Westerholtstraat 2, 5961 BJ Horst vóór 15 september a.s. Op ZUID-BEVELAND komen de laatste tijd steeds meer klachten over Bakterievuur. Perepercelen zijn op veel plaatsen zwaar aangetast en het vergt ontzettend veel tijd en werk van iedere fruitteler om zijn besmette percelen te kontroleren, de haarden weg te snoeien en alle snoeigereed- schap direkt te ontsmetten. Ook op appelpercelen is in ernstige mate aantasting gekonstateerd in onze re gio. Iedereen is er van overtuigd, fruitteler, voorlichting, staatsbosbe heer, Waterschap. Gemeenten en Provincies, dat de besmetting ont staat vanuit de zogenaamde be schermde gebieden, de duinen voor namelijk, beplanting langs de wegen en weidegebieden. We spreken dan in hoofdzaak over de meidoorn, maar meerdere planten zijn door het bak terievuur zwaar aangetast. De praktische fruitteler is van het begin af doordrongen geweest van de noodzaak de haarden rigoreus te verwijderen, het is domweg noodza kelijk, omdat zonder ingrijpen vele appel- en perebomen afsterven en uiteindelijk een heel perceel waar deloos maken. De verantwoordelijke instanties in heel onze provincie on derschatten nog steeds de gevaren van het bakterievuur. Wanneer het grondig aangepakt wordt is het bin nen de perken.te houden. Wij fruittelers zijn met een betrek kelijk kleine groep in de samenle ving, de schade, die geleden wordt op diverse bedrijven is voor eigen reke ning, met stilzwijgen wordt dit alles geaksepteerd. De besmetting van de perepercelen komt niet van eigen bedrijven, maar van de wegbermen, duinen, plantsoenen en weidegebie den. Op die plaatsen zijn de besmette haarden te vinden. De laatste tijd lezen wij steeds vaker in onze vakbladen welke belangrijke plaats de land- en tuinbouw in zijn totaliteit inneemt. Een enorm sterke peiler van onze ekonomie. Het kon wel eens de laatste poot onder de ta fel zijn. Ook onze politici weten dit. Maar ja, het is nu éénmaal een be trekkelijk kleine groep, met een grote inbreng voor het landje, maar weinig tijd om te protesteren of aandacht te trekken. Het is werken geblazen. Dit alles bezien is het een diepdroe- vige zaak, dat Staatsbosbeheer en alle betrokken overheidsinstanties niet verplicht worden om met alle middelen de besmette meidoorn te kappen en te verbranden. De fruit telers rukken zelf maar uit, in hun vrije tijd?? Het is nooit de weg ge weest van de boer en tuinder, zelf het recht zoeken, maar er zit niets anders op. Eén van de door bacterievuur getroffen fruittelers de heer Baars te Nieuwland temidden van door bacterievuur aangetaste perebomen. Gedurende de afgelopen winter en dit voorjaar werd door het CAR te Goes ook in Zuidwest Nederland weer op verschillende plaatsen de kursus "Spuiten in de landbouw" gegeven. Hieraan was (in februari /maart) een theoretisch en (begin juni) een prak tisch examen verbonden. Aan de vol gende Zeeuwse deelnemers kon een diploma worden uitgereikt: A. Kursus Axel A.A.E. Barbé, Philippine; H.A.A. Bonte, Koewacht; J.C. Boonman, Philippine; W.D.A.M. Bral, Vogel waarde; A.K. Dieleman, Axel; E.J.A. Freyser, Zaamslag; L.P. van Goethem, Axel; A.W. Guiljam, Ax el; J. van Hoeve, Zaamslag; A.L.J. Michielsen, Heikant; P.J.M. de Nijs, Walsoorden; E.A.A. de Koek, Kui taart; F.P. Kuijpers, Kloosterzande; C.J.R.M. Rasenberg, Kloosterzande; M. Scheele, Zaamslag; T.P.A.A. Pauwels, Graauw; F.E.G. Steyaert, Graauw; E.P.M. de Theye Terhole (Zw.Vl.); J.C. Verhulst, Axel; H.E.M.M. Vervaet, Westdorpe; A.J. van Wijck, Axel. B. Kursus Brielle E.P. Prince-Mastenbroek, Zonne- maire; A.M. Prince, Zonnemaire. Op SCHOUWEN DUIVELAND groeien de gewassen hard. De maand juni heeft nogal wat neerslag meege bracht. Voor een aantal gewassen kwam deze neerslag nog juist op tijd maar voor een aantal fijne zaden blij ven we toch tegen een onregelmatig gewas aankijken. Achterstand Fruittelers die de afgelopen winter jonge bomen hebben aangeplant hebben alles in het werk moeten stellen om hun bomen in leven te houden door ze 3 keer in de week water te geven. De laatste weken was dit niet meer nodig en is de stand aanzienlijk verbetert. Toch blijft de achterstand groot ten opzichte van percelen die met druppelbevloeiing zijn behandeld. Qogstverwachting vrij goed De oogst verwachtingen van fruit beginnen zich steeds duidelijker af te tekenen. Tijdens de bloei van de ap pels waren veel fruittelers van me ning dat er met dit gunstige bloei- weer een overdadige vruchtzetting te verwachten zou zijn. Nu achteraf bekeken moeten we vaststellen dat na de juni ruim over het algemeen een vrij goede appeloogst blijft han gen. Maar van veel dunwerk kunnen we.dit jaar niet spreken. Sommige percelen Golden Delicious zouden we de vruchten liever verhangen dan uitdunnen omdat op het oudere hout onderin te weinig grote vruchten zijn overgebleven en de kop nog al wat trossen heeft. Cox, Goudreinetten en vooral James Grieve, hangen overal prima. In zijn totaal reden om over de appels in onze regio tevreden te zijn. Bij de peren horen we erg ver schillende geluiden. Oudere bomen Doy du Cornice en ook hier en daar van Conference laten het dit seizoen zitten. Van de Conference komen we ook goede percelen tegen maar ge middeld is de opbrengst toch bene den normaal bij dit anders zo be trouwbare ras. Verkoop op het hout De fruitkopers zijn ook dit jaar weer tijdig oppad om hun winst van het vorige seizoen te besteden aan het produkt van de nieuwe oogst. De prijzen die besteed worden voor hele bedrijven liggen 3 tot 4 stuivers lager dan vorig jaar om deze tijd, maar gezien de oogstverwachting in West Europa, is dit begrijpelijk. Vooral bewaarperen, zomerappels en in mindere mate de Cox trekken ko pers. Terwijl de nieuwe rassen Jona gold, Kamijn en Elstar ook altijd graag worden meegenomen. De goudreinette zal dit jaar in een an dere marktsituatie verhandeld wor den dan vorig seizoen, toen we hier landelijk een zeer slechte opbrengst van hadden. We schreven het al, de vruchten groeien hard en de rui was bij de meeste rassen zwaar. Alleen de James Grieve zit op veel percelen nog dik onder de vruchten terwijl dit ras juist bekend is om zijn zware en langdurige rui. Toch is het nodig, willen we de derde week in augustus goede James Grieve plukken, om deze tijdig te dunnen. Er blijft een risico in zitten dat half juli opnieuw wat rui op kan treden, maar te volle James kost ook veel in prijs. Met het groeien van de vruchten wordt het weer steeds mooier in de boomgaar den. Bij mooie gewassen is het wer ken op hoop. Hagelschade Voor een aantal telers in onze regio ging enkele weken geleden hier een dikke streep doorheen. Enkele minu ten hagel vernielden de oogst radi caal. Stenen tot Vh cm. worden door enkele mensen in de diepvries be waard. "Ze zouden denken dat we overdrijven", zeiden ze. Maar aan de landbouwgewassen en vooral in de boomgaarden was de schade ernstig in een brede strook midden over ons eiland. Een vak met risico's waar weliswaar in dit geval een hagelver- zekering dekking kan geven, maar waar een stuk arbeidsvreugde bij ver loren gaat. Geen enkel risico's spreekt het grote publiek meer aan dan dat van hagel, prijsrisico's ver keerde rassenkeus worden veel min der aangevoeld en zijn soms ook erg pijnlijk. Op 1 juni 1982 was 2.404 ha beteeld met tomaten tegen 2.081 ha vorig jaar op dezelfde datum 16%). In mei 1982 werd nagenoeg evenveel aange plant als verleden jaar; resp. 160 en 162 ha. Eén en ander blijkt uit het steek- proefonderzoek "Tuinbouwgewassen onder glas" van het Centraal Bureau voor de Statistiek per 1 juni 1982. Het areaal waarop komkommers werd geteeld bedroeg op 1 juni 1982 683 ha. Dit is 46 ha. minder dan in 1981 (- 6,3%). In mei 1982 werd op 26 ha met de teelt begonnen, vorig jaar op 72 ha. De teelt van sla en andijvie onder glas was op 1 juni 1982 vrijwel geëndigd. Op 23 ha werd nog sla ge teeld en op 16 ha andijvie. Het gewas gaat nu de laatste weken in en zal zo rond de 20e juli gerooid worden. Daarna wordt de grondafdeling gestoomd (met een stoomketel op gas) en een scherm aangelegd. Daarna hopen we op 10 augustus de kom kommers te planten. De kwaliteit van de tomaten is nog steeds behoorlijk. De houdbaarheid is ook nog goed, hoewel een stuk minder dan in het begin van de oogst. Opvallend is zeker, dat de steenwoltomaten niet alleen op het oog kwalitatief beter zijn, maar dat ook de houdbaarheid ervan een tikje beter is. De smaak (suiker-zuur verhouding) is nagenoeg gelijk aan de grondteelttomaten. Men kan uit de energiebesparingscijfers een kleine energiewinst afleiden voor de steenwolteelt t.o.v. de grondteelt. Een intensieve temperatuurmeting leer de echter dat door een verschil in de gemiddelde kasluchttemperatuur in volkomen identieke afdelingen de energiebesparing veel hoger moet zijn, namelijk tussen de 5 en 10%. De energiemeting op zich is volkomen juist. Wanneer echter op een punt wordt gemeten, die niet maatgevend is voor de hele kas - b.v. op een koude plek in het midden van de kas - kan zo'n verschil ontstaan. Meer hierover in het eindrapport. De klimaatsinstellingen zijn ongewijzigd. Hel energieverbruik bedroeg deze week 2168 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Hel gasverbruik is alsvolgt te verdelen: Weck: no. 26.25/6-2/7 tola al verbruik deze week in m3 verbruik in m3/100 m2 energieverbruik in m3/IOO m2 vanaf 14-12-1981 energiebesparing l.o.v. kontrole (grond) oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchlgcwicht in gram De buitenomstandigheden waren deze weck: gemiddelde buitentemperatuur 16.8 gr. C. DENAR-KAS gemiddelde windsnelheid 4.3 m/sek. SDP-acrylplalen futurisi. kas kontri: ile-objekl grond steenwol grond steenwol grond steenwol 355 232 399 281 485~ 404 21 14 23 17 29 24 2309 1995 2474 2385 3817 3757 39.5? 47.7*» 35.2? 37.5? 1.6? 1474 1436 1472 1481 1400 1536 63.3 63.- 64.1 64.4 59.9 62.3 L. Koop 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 15