wf/7 Graanmarkt De LEI-cijfers De gevolgen van het faillissement Stabilisatie Internationale Premies slacht- runderen gewijzigd Als de bedrijfsopvolger van school komt I KNLC kommentaar Af scheid S. Kodde Wijziging premie sociale verzekeringen per l-7-'82 Er zijn weer heel wat jongeren die hun schoolperiode hebben afgesloten met een diploma van de Groene School, de M.L.S. of de H.L.S. Wij hopen van ganser harte dat diegenen die niet op het ouderlijk bedrijf kunnen gaan werken spoedig een betrekking zullen kunnen vinden. Diegenen die op het ouderlijk bedrijf gaan werken en de kans hebben om later op dit bedrijf te volgen wensen we toe dat ze zich verder zullen bekwamen in het ondernemerschap en het vakmanschap. Ze krijgen nu de kans om zich voor te bereiden op hun toekomstige taak. Bij die voorbereiding zijn enige za ken van belang: a. De vorming in het gezin blijkt steeds van bijzondere betekenis te zijn b. Het is erg belangrijk dat de toe komstige opvolger eens een jaar elders gaat werken c. Dat een toekomstige opvolger inzicht krijgt in het bedrijfsge- beuren is belangrijk, vader of moeder kan dat geven d. Laat de opvolger zijn opgedane kennis op school in de praktijk toetsen. Van fouten leer je het meest e. Probeer uw zoon te interesseren dat hij deelneemt aan een gewas- studieklub f. Er is een skala van mogelijkhe den om kursussen te volgen. Toen Drs. J.C. Blom heeft op verzoek van de Koninklijke Vereniging Het Komité van Graanhandela ren een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van de instabiliteit van de Internationale Graan markt en een evaluatie gemaakt van verricht onderzoek naar de stabilisatiemogelijkheden van deze markt. Dit rapport, dat in de vorm van een boekwerkje is uitgegeven, biedt een ruime mogelijkheid om als basis te dienen voor funda menteel onderzoek naar toekom stige ontwikkelingen in de graan handel. De onderwerpen, die per hoofd stuk worden behandeld zijn: De internationale markt - Een karakteristiek van de in ternationale graanmarkt u van school kwam zei u wellicht ook: "Nu leer ik nooit meer". Kursussen volgen om bij te blij ven is zeer noodzakelijk voor toekomstige bedrijfsopvolgers Een ondernemer van nu maar ook een ondernemer van de toekomst moet als bedrijfsleider een goed inzicht hebben in het totale bedrijfsgebeuren, technisch, ekonomisch en financieel. Hij moet tijdig inspelen op de ont wikkelingen op technisch gebied al was het alleen maar voor de konti- nuïteit van de onderneming. Om reeds vroeg mee te doen aan de kos tenbewaking en het financiële resul taat van zijn handelingen te meten, moet een zoon niet alleen arbeids kracht zijn. Heb geduld met de be drijfsopvolger. J. Markusse - De instabiliteit van de inter nationale graanmarkt - Algemene overwegingen bij een beleid gericht op stabili satie van de internationale graanmarkt - Het onderzoek naar de stabi lisatiemogelijkheden. van de internationale graanmarkt - De inkomenseffekten van in ternationale prijsstabilisatie Bij het samenstellen van deze uitgave is er naar gestreefd, om de stof voor verschillende lezers ge schikt te maken, al naar gelang de interesse die men er voor heeft. (Het boekje kan voor 20,— (exkl. b.t.w.) per exemplaar bes teld worden bij de uitgever, tele foon 010 - 139270. De Engelse versie kost 25,— (exkl. b.t.w.) per exemplaar). De Direktie van het Centraal Bureau Slachtveeverzekeringen te Utrecht deelt mede dat de premie voor en kele klassen van de binnenlandse slachtrunderen met ingang van 5 juli 1982 is gewijzigd. Het premietarief voor rubriek A: binnenlandse slachtrunderen luidt per 5 juli 1982: Klasse 1: Vrouwelijke runderen, die één of meermalen gekalfd hebben, zonder zichtbaar gebrek 13,— per' stuk. Klasse 2: Runderen die wel verzeke- ringswaardig zijn, maar met een verhoogd risiko 37.— per stuk. Klasse 3: Worstkoeien 57,— per stuk. Klasse 4: Pinken, vaarzen (mits niet gekalfd hebbend), alsmede ossen 9,— per stuk. Klasse 5: Gemeste, goed bevleesde stieren en pinkstieren, met een in koopsprijs, c.q. marktwaarde van a. minder dan 4.000,— 20,— per stuk; b. meer dan 4.000,— 75,— per stuk. De uitkering voor de varkenslevers is voor het 3e kwartaal 1982 als volgt vastgesteld: a. levers van varkens 2,50 per stuk; b. levers van zeugen en beren 3,— per stuk. De vergoeding is in feite 0,50 per stuk hoger. Dit bedrag wordt gere serveerd voor het z.g. "Leverfonds", waaruit de op de slachting drukken de kosten voor afgekeurde - of voor waardelijk goedgekeurde dieren worden vergoed. Het vonnis van de faillietverklaring bevat de benoeming van één der le den van de rechtbank tot Rechter- kommissaris en de aanstelling van één of meer kurators. Deze laatsten zullen onmiddellijk voor publikatie van het vonnis in de nieuwsbladen zorgdragen. Een van de eerste ge volgen zal zijn dat de P.T.T. direkt de opdracht krijgt de voor de gefail leerde post rechtstreeks door te stu ren naar de kurator. Dit wordt als zeer vernederend ervaren omdat ook .de privé-post door de kurator gele zen wordt. Het faillissement omvat het gehele vermogen van de debiteur ten tijde van de faillietverklaring en alles wat hij gedurende deze tijd erbij krijgt. Zou hij in deze periode een erfenis ontvangen dan valt dit eveneens in het faillissement. Is de gefailleerde gehuwd dan zal, afhankelijk van de voorwaarden waaronder het huwe lijk is gesloten, ook het vermogen van de echtgenote onder het gerech telijk beslag kunnen vallen. Zelf standig nog zaken afhandelen zal al leen met toestemming van de kurator kunnen omdat de gefailleerde het beheer en de beschikking over zijn vermogen verliest. Buiten het faillissement vallen de rechten op een pensioenregeling, de strikt persoonlijke zaken, bedden en kleding voor alle gezinsleden, de etensvoorraad voor een maand en de uitkeringen op grond van de sociale verzekeringswetten. De kurator moet proberen zich zo snel mogelijk een beeld te vormen over de toestand van de boedel. Dit betekent dat hij een opstelling moet maken van de nog aanwezige bezit- Nationaal-ekonomisch gezien is de landbouw zowat de enige sektor waar het nog steeds lijkt te gaan, als we naar cijfers betreffende de totale produktie en de export kijken, zoals gepubli ceerd in het Landbouw-Ekonomisch Bericht van het LEI vorige week. Land- en tuinbouw is weer meer en meer een trekpaard binnen onzfi eko- nomie aan het worden. Dat is niet te danken aan het feit dat de politiek de laatste jaren zo'n goed beleid heeft gevoerd voor de zelfstandige agrariër. Het is onjuist indien politici zich over de goede resultaten van onze nationale boerderij ontfermen als positief punt voor gevoerd overheidsbeleid. Vanuit een in het verleden opgebouw de goede struktuur heeft de agrarische sektor, vaak tegen de politieke stroom in, praktisch geheel op basis van eigen werkkracht, doorzettingsvermogen en wil tot samenwerking haar positie we ten te versterken. De LEI-cijfers spreken wat dat betreft een duidelijke taal. Alleen door het maken van zeer veel onbetaalde (over)uren en door inzet van veel eigen vermogen heeft de land- en tuinbouw deze geweldige ontwikkeling kunnen doormaken. Daar waar veel werk volledig betaald moet worden of waar met veel vreemd tingen en vooral van de schulden. Bij de schulden zal vastgesteld moeten worden of bepaalde schuldeisers ze kere voorrangsrechten hebben. In ieder geval zijn dit de hypotheek houder (veelal de bank) en de belas tingdienst. De bank kan het onderpand waarop de hypotheek is gevestigd zelfstandig en buiten de kurator om te gelde maken. Alleen indien het onderpand meer opbrengt dan de vordering van de bank groot is, moet het overschot aan de kurator worden afgedragen. Tegenwoordig zien we evenwel door de sterke daling van het onroerend goed (woningen) dat de hypotheek soms groter is dan de waarde van de woning. De bank zal bij de executie van het onderpand niet ten volle aan haar trekken komen en krijgt dan een normale vordering op de boedel. Omdat ook de belastingdienst nog voorrang heeft is het eenvoudig zo dat de normale schuldeisers tegen woordig nooit iets uit een faillisse ment zullen ontvangen. Hiervan maken niet erg nette lieden soms ge bruik door op een goedkope maniei van hun schulden af te komen. On der het mom dat zij niet meer in staat zijn hun schulden te betalen en waarschijnlijk binnenkort failliet zullen worden verklaard, bieden de ze lieden aan hun schuldeisers beta ling van ca. 20% van het openstaande bedrag aan ter verkrijging van volle dige kwijting. Al te gemakkelijk op dergelijke aan biedingen ingaan is daarom niet aan te raden. Veerbeek vermogen gewerkt moet worden, zien we onmiddellijk de gevolgen van een struktureel nog steeds ongezonde si tuatie. De glastuinbouw is er wel het duidelijkste voorbeeld van. Gekombi- neerd met een achterblijvende prijs ontwikkeling en sterk stijgende ener giekosten geeft deze sektor zonder meer op dit moment de grootste zor gen. Ook het feit dat in veehouderij en ak kerbouw nog heel wat bedrijven in grote financiële nood verkeren, zegt natuurlijk genoeg. Als op de grotere weidebedrijven bijvoorbeeld de ar- beidsopbrengst stijgt van circa f 25.000,naar circa f 38.000,— moet dat wel afgezet worden tegen de reali teit dat bij een gebruikelijke werk week van circa 60 uur een CAO- loonpost van circa f 65.000,— hoort. Houden we voorts rekening met het feit dat de arbeidsopbrengst op pacht- basis nog een geflatteerd beeld te zien geeft en dat enige vergoeding voor be drijfsleiding/ risiko's wordt ingekal- kuleerd, dan mogen we stellen dat ook nu het ondernemersinkomen voor dit belangrijke bedrijfstype in feite maar de helft is van wat het zou moeten zijn. Voor andere bedrijfstypes kunnen de zelfde berekeningen worden gemaakt. Wanneer we in de toekomst, mede in het kader van behoud van werkgele genheid, naar een grotere spreiding van het werk in de agrarische sektor toe willen met inschakeling van meer betaalde arbeid, dan zal dit alleen mogelijk zijn, indien de rentabiliteit verder verbeterd. Het herstel van het afgelopen jaar is dan ook niet meer dan een stap in de goede richting. Nodig blijft een aktief overheidsbeleid, zowel op Europees als op nationaal niveau. Dat betekent reeële prijsvaststelling, handhaving van de kern van het nationale land bouwbeleid gericht op versterking van de struktuur van de produktie, ver lichting van de druk der kollektieve lasten voor de zelfstandige en oppas sen dat we door alles centraal te willen regelen de zelfstandige boer en tuinder niet in een keurslijf dwingen waar nog nauwelijks bedrijfsontwikkeling uit eigen initiatief mogelijk is. Luteijn Door de wetgever is, op het laatste moment, ten aanzien van enkele so ciale verzekeringswetten een premie wijziging vastgesteld. Dit heeft tot gevolg dat het U via de z.g. "groene" circulaire van december 1981 toege zonden premiepercentage-overzicht wijziging behoeft. Deze wijzigingen hebben betrekking op: a. de premie voor de werkloos heidsverzekering, die vanaf 1 juli van 3,5% naar 4,5% is gebracht. Deze verhoging heeft betrekking op het werknemersgedeelte (van 2,1% naar 3,1%); b. de premie voor de wet op de ar beidsongeschiktheidsverzeke ring, die per 1 juli van 17% naar 19,8% is gebracht. Van deze ver hoging, waar tegenover tevens een verhoging van de premievrije voet staat (franchise), komt 2.3% ten laste van de werknemer en 0,5% ten laste van de werkgever. De overige premiën, waaronder die van het Wachtgeldfonds B.V.A.B. en van de Ziektewet, zijn niet gewijzigd. Voor de W.A.O. is per 1 juli de fran chise verhoogd van 85,— naar 91,— bij vakantiebonnen is dit van 96,90 naar 103,70. Een en ander zal met zich brengen, dat op de verzamelloonstaat 1982 welke U eind dit jaar wordt toege zonden een gesplitste loonopgave zal worden gevraagd, n.l. tot 1 juli 1982 en daarna. 3 Op 7 augustus a.s. zal de heer Kodde de pensioengerechtigde leeftijd bereiken en gaat daarmee een dienstverband bij ons kantoor van bijna 42 jaar afsluiten. Terugtellend betekent dit dat de aanvang is gelegen in het eerste oorlogsjaar 1940 waarmee tevens gezegd is dat de heer Kodde tenvolle de na-oorlogse opbouwperiode heeft meegemaakt. Belangrijke werk zaamheden waren toen die ten behoeve van de Vermogensheffing ineens en de Vermogens Aanwas Belasting. Hiervoor is de heer Kodde het gehele Zeeuwse Land doorgefietst om bij vele kliënten te helpen vaststellen hoeveel geld aanwezig was. Maar ook in de jongste tijd heeft hij ten volle meegedraaid. Een tijd waarin de komputer zijn intrede heeft gedaan en vele jongere kollega's zijn verschenen. Het mag dan gerust eens worden gezegd dat zijn omgang met kliënten en kollega's als erg plezierig wordt ervaren. Gaarne wensen wij de heer Kodde tesamen met zijn vrouw en kinderen goede gezondheid toe om in alle rust te mogen genieten van een stuk ander leven. Dit afscheid willen wij graag met een receptie gedenken. Wij nodigen daartoe belangstellenden uit voor een feestelijke bijeenkomst op vrij dag 9 juli in Motel "De Caisson" te Kapelle-Biezelinge. Wij verwach ten U aldaar tussen 16.00 en 17.30 uur. Direktie Accountantsunie Z.L.M. b.v. Iedere schuldenaar die in de toestand verkeert dat hij heeft opgehouden te betalen, kan bij rechtelijk vonnis in staat van faillissement worden verklaard. De faillietverklaring kan door de debiteur zelf worden aan gevraagd of door een of meer krediteuren met een bestaand vorde ringsrecht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 3