Coceral sterk tegen contingentering invoer tapioka Exporteren levend vee niet veronachtzamen! Melkbezor- ging op de tocht Groeiende agrarische export van vitaal belang Preventieve keuringen van belang voor afnemers en afzet Eerste vijf maanden van 1982 meer melk afgeleverd ir. K.A. de Jong Concurrentie neemt toe 1 Boterverbruik Zwitserland G. Lodewijk bij Europese Vee- en Vleeshandelsunie De Koning op congres European Organisation for Quality Control "Willen wij de groeiende agrarische export die onontbeerlijk is voor ons land, in de toekomst op gang houden, dan zal zorgvuldig gewerkt moeten worden aan een verbetering van de positie op de bestaande markten. Verder zal per produkt een grotere geografische spreiding moeten worden nagestreefd en zullen we nieuwe markten en nieuwe produkten moeten ontwikkelen". Dit o.m. zei ir. K.A. de Jong, directeur van de Hoofdafdeling Export bevordering en Economische Samenwerking van het ministerie van landbouw en visserij op 15 juni j.I. bij de officiële opening van "Holland Happening" op de Flevohof, een 26 minuten durende presentatie van 3300 dia's met geluid, die een beeld geeft van vele aspecten van onze samenleving. De importbeperking van tapioka heeft bij de COCERAL, de Europese organisatie van mengvoederfabrikanten tot scherpe protesten geleid. In Zürich heeft dr. Rudolf Stöhr uit Hamburg aangevoerd dat bilaterale overeenkomsten tussen de E.E.G. en andere handelspartners met alle beslistheid dienen te worden afgewezen. Zij zijn in strijd met het fun damentele grondprincipe van het wereldhandelssysteem. In de praktijk blijken zij moeilijk uitvoerbaar en zijn zelfs gevaarlijk, aldus dr. Stöhr. Met de bilaterale overeenkomsten, zoals die met Thailand, inzake beperking van de tapioka-uitvoer naar de E.E.G. worden geen proble men opgelost, doch ontstaan nieuwe problemen Alle bedrijfstakken van de landbouw en branches van de voedings- en ge notmiddelenindustrie in ons land hebben de afgelopen jaren zonder uitzondering een bijdrage geleverd aan de opmerkelijke groei van de agrarische export. Het afgelopen jaar steeg de exportwaarde met 22% (een toename van 7 miljard). Deze uit breiding is voor 9% 'n volumetoena me en voor 12% een prijsverbetering Onze grootste afnemer, de Bonds republiek Duitsland, is nog altijd goed voor 33% van onze totale agra rische export. De agrarische export naar derde landen stijgt de laatste jaren sneller dan de handel met de EG-lidstaten. Dit is een belangrijke ontwikkeling voor een goede geo grafische spreiding. Tot de derde landen waar de laatste jaren de grootste stijging is gerealiseerd be horen de Sovjet Unie, Iran, Irak en Saoudi Arabië. Ir. de Jong gaf toe dat het niet eenvoudig zal zijn deze exportgroei in stand te houden. Op markten waar onze agrarische produk ten goed zijn ingevoehi zal de concurrentie toenemen, zowel van de internationale handel als van inheemse producenten. Meer dan ooit zal het Nederlandse produkt op deze markten worden beoordeeld op prijs, kwaliteit en dienstverlening. Handel, tot waarde brengen van produkten, is meer dan distribueren. Handel is ook leveren wat de markt vraagt, aldus G. Lodewijk, voorzitter van het Algemeen Orgaan Voedsel voorziening, tijdens het kongres van de Europese Vee- en Vleeshandels- unie in Rotterdam op 18 juni gehou den. De heer Lodewijk waarschuwde voor een ongezonde neiging, die wij in Nederland nogal eens horen over vee en vlees, namelijk zoveel moge lijk verwerkte vleesprodukten ex porteren en uitvoeren van slachtvar- kens en mestbiggen tegengaan. Het kunstmatig verwezenlijken van meer exporten van verwerkte pro dukten ten koste van exporten van levend vee en (onverwerkt) vlees, is in strijd met de Nederlandse han delspraktijk en handelstradities, al dus Lodewijk. Ook strookt het tegengaan van de uitvoer van grondstoffen niet met de regels van het EEG-Verdrag. Wanneer ik, aldus de aardappelhan delaar Lodewijk pootaardappelen kan verkopen, kom ik niet aanzetten met voorgebakken pommes frites. Eerlijke konkurrentie Handel, het tot waarde brengen ten bate van producent en van konsu- ment vereist ook eerlijke gezonde konkurrentie. Bevoordelingen van koöperaties en/of producentengroe peringen, verplichte levering aan producentengroeperingen kunnen leiden tot machtsposities. Als onge zonde voorbeelden noemde Lode- 6 ir. K.A. de Jong. De mogelijkheden tot een goede geografi sche spreiding in de export van landbouw- produkten zijn beperkt. Veelal is de houd baarheid een probleem. Nieuwe vindingen op het gebied van de verwerking, de ver pakking en het transport kunnen uitkomst bieden. Nieuwe markten met snel stij gende koopkracht dienen zich aan in het Verre Oosten. Hiervoor zal aanpassing van het assortiment noodzakelijk zijn. Anno 1982 staat de agrarische export er goed voor. Dat wil nog niet zeggen dat in de toekomst alles vanzelf zal gaan. "De 100 jaar ervaring in agrarische export die ons land nu heeft, geeft ons echter een voor sprong en dus vertrouwen in de toekomst", aldus ir. De Jong. wijk de Ierse Pig Marketing Board en de Deense Essfood. Kritiek uitte hij ook op de eenzijdige subsidie die de Nederlandse over heid aan een slachtbedrijf in Weert verstrekt. Hij noemde dit geen voorbeeld van het bieden van gelijke konkurrentie- voorwaarden. Marktgericht produceren Wat de verhoging van de oriëntatie prijs voor runderen betreft vroeg Lodewijk zich af of de hogere prijzen voor b.v. slachtvee tot minder of tot meer produktie leiden. In een tijd met een stagnerende konsumptie houdt meer produktie overschotten in voor interventie en voor afzet met hoge resituties in derde landen. Dit kan men niet blijvend verkopen aan de belastingbetalers in de Gemeen schap. Hij pleitte voor marktgericht produceren. Lodewijk waarschuwde ook voor lange termijnkontrakten, waarbij de Europese Kommissie taken verzorgt, respektievelijk doet verzorgen, die aan de handel zijn voorbehouden. De monetair kompenserende bedra gen noemde Lodewijk een noodza kelijk kwaad, wat zo snel mogelijk dient te verdwijnen. Dat met ingang van 24 februari de devaluatie van de Belgische frank volledig in monetair kompenserende bedragen werd ver rekend achtte hij onjuist, temeer ook om dat daardoor de vee- en vlees- handel in België en Nederland in eem kwaad daglicht kwam te staan. vdW. De administratie en de bureaucratie zullen op deze manier meer invloed op het marktgebeuren hebben als aanvankelijk voorzien was. Vraag en aanbod worden uitgeschakeld als faktoren die een rol spelen bij de dis tributie van - kunstmatig - schaarse produkten. Concurrentievervalsing, corruptie en oneconomisch handelen worden in de hand gewerkt, aldus dhr. Stöhr. Hij voerde aan dat de overeenkomst met Thailand inzake beperking van de tapioka-uitvoer reeds nu negatieve effecten heeft. Dé grote problemen moeten echter nog komen, met name als het erom gaat de controle en de distributie over de verschillende af nemers uit te voeren. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft in zijn vergadering van 16 juni een Verordening vastges teld, waarbij de minimumprijs voor verpakte gepasteuriseerde melk met 3 cent is verhoogd tot 1,25 per 1. De minimumprijs voor verpakte halfvolle gepasteuriseerde melk is vastgesteld op 1,04 per 1. De verhoging is het gevolg van de stijging van de grondstofkosten als mede de kosten bij de verwerking in de detailhandel. De vertegenwoor diger van de georganiseerde melk handel de heer W.T. Herweijer stel de bij herhaling vast dat deze mini mumprijs niet kostendekkend is. Objectief onderzoek heeft dit bij herhaling uitgewezen. Hij adviseerde het Produktschap de studie inzake een kostendekkende prijs voort te zetten. Dit omdat de bezorging van melk bij de consument ernstig in het gedrang komt. Sinds 1980 is door de bezorgende melkhandel al weer 7% minder omgezet. De door het bestuur vastgestelde Verordening behoeft de goedkeuring van de minister, die èvenwel met va kantie is. Dat betekent dat op zijn gunstigst de verordening eerst eind van deze maand van kracht zal wor den. Sterke stijging voorraden mager melkpoeder Per half juni bedroegen de voorra den magere melkpoeder bij de inter- ventiebureau's in de Gemeenschap 343.173 ton, wat ruim 50.000 ton meer is dan per half mei van dit jaar. De sterk toenemende voorraden ge ven 'zorg. Beschikbaarstelling van mager melkpoeder in het kader van het (mini)varkensplan is uitgesteld. Op 24 juni zal Brussel daarover een besluit gaan nemen. Medeverantwoordelijkheids heffing Bij de bespreking van de verdeling van het bedrag van 120 miljoen ECU, afkomstig uit de verlaagde medeverantwoordelijkheidsheffing voor kleine melkveebedrijven bleek dat daarover nog weinig gezegd kan worden. Voor Nederland komt dit bedrag uit op rond 20 miljoen. De bedoeling is dat voor de zomerva kantie in Brussel hierover besluiten genomen worden. De dienovereenkomstige overeen komsten met China en Indonesië zullen aanverwante problemen op1 leveren. Thailand zou accoord ge gaan zijn met de uitvoerbeperking op voorwaarde dat ook de invoer van maïsgluten uit de Verenigde Staten beperkt zou worden. Dr. Stöhr was overigens van mening dat tot 1985 het totale volume van de inv oer van substituten of graanvervangende produkten nauwelijks zal toenemen, zij het dat binnen de groep van deze produkten zich verschuivingen kun nen voordoen. Effecten op grondstoffenmarkt In Nederland is het effect van de be perking van de tapioka-import reeds De bewindsman sprak de verwach ting uit dat het internationale han delsverkeer steeds meer garanties zal verlangen met betrekking tot de vei ligheid, samenstelling en produktie- wijze van produkten. Aan deze vraag naar garanties kan tegemoet worden gekomen door een systeem van pre ventieve keuringen, zoals dat in ons land wordt toegepast door 40 keu ringsinstanties, met in totaal 2.500 werknemers. Ook in de andere lidstaten van de Gemeenschap is een overeenkomsti ge ontwikkeling op te merken. In het eerste kwartaal was de uitvoer naar de derde landen en naar de Ge meenschap groter dan vorig jaar. De laatste maanden stagneerde de ex1 port van de boter, doch na de ve- traagde ingang van het nieuwe melkprijsjaar lijkt de afzet van boter zich wat gunstiger te ontwikkelen. Momenteel laat de export zich gun stiger aanzien, o.a. door omvangrijke kontrakten met Iran en Noord-Afri- ka. De officiële Zuivelnotering is ge leidelijk opgelopen van 8,94 per 29 april tot 9,50 per 3 juni. Zorg geven de zeer grote voorraden boter in de Verenigde Staten, waar de voorraden inmiddels zouden zijn opgelopen tot ongeveer 480.000 ton. bemerkbaar in prijsstijgingen voor andere produkten, met name tar- weafvallen, pulpbrokjes enz. Er is een verstoring in het marktme chanisme te onderkennen, wat dui delijk terug te voeren is op de ge noemde tapioka-cont'ingentering alsmede op de mogelijk nog te wachten afremming van de invoer van maïsgluten. Maatregelen in Thailand De Thaise regering heeft reeds de eerste maatregelen genomen in het kader van dé uitvberbeperking. Van nu af zullen alleen schepen geladen worden die tot 19.juni 24.00 uur voor de kade liggen en dit tot nader order. In juni zou men 400.000 tot 500.000 ton willen verladen. Tot eind mei werd uit Thailand 3,2 miljoen ton tapioka voor de uitvoer bestemd. Voorjuli toten metseptemberwil men een mitvoercontingent van 600.000 tot 700.000 ton, zijne het restant van de 5 miljoen ton die overeengeko men was. vdw. Hoewel de kosten van deze keurin gen 250 min per jaar) op het eer ste gezicht erg hoog lijken, maken ze, in verhouding tot de kostprijs van produkten, toch slechts een gering aandeel daarvan uit, zo stelde minis ter De Koning, die daarbij nadruk kelijk wees op het belang van deze keuringen, niet alleen voor de afne mer, maar ook steeds meer voor de afzet. Volgens Butyra bedroeg het hoofde lijk verbruik van boter in Zwitser land in 1981 rond 7,5 kg. Het totale verbruik was met 47.896 ton vrijwel gelijk aan vorig jaar. De binnen landse produktie daalde, wat ertoe leidde dat de zelfvoorzieningsgraad tot 71,5% daalde. De invoer steeg met 1249 ton tot 13.140 ton, die afgezien van een proefzending Nieuwzeelandse boter, geheel afkomstig was uit westeuro- pese landen. Wf "Het beleid met betrekking tot de kwaliteitszorg dient er o.m. op gericht te zijn dat factoren die de kwaliteit in negatieve zin beïnvloeden zo veel mogelijk worden teruggedrongen en dat ondeugdelijke produk ten van de markt worden geweerd. Met andere woorden: het beleid zal preventief gericht moeten zijn onder het motto: Voorkomen is beter dan genezen". Aldus minister drs. J. de Koning tijdens het jaarlijkse congres van de "European Organisation for Quality Control (EOQC) op 16 juni j.I. in het Internationale Congrescentrum RAI te Amsterdam. In de eerste vijf maanden van 1982 werd door de veehouders ongeveer 4% meer melk aan de fabrieken afgeleverd dan in de overeenkomstige maanden van 1981. Daarbij is op te merken dat de afzet van consumptiemelk en consump- tiemelkprodukten groter is dan vorig jaar. Het aandeel gesteriliseerde melk dat door de Nederlandse fabrieken werd afgeleverd daalde iets ten opzichte van vorig jaar. De boterproduktie was in de eerste vijf maanden ongeveer 21% groter dan vorig jaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 6