Ook in Zuidwesten geen topoogst in fruit Alle beetjes helpen Goede appel- en pereoogst in Zuid-Beveland. Redelijke EEG-appeloogst 1982 verwacht Nog geen schot in fusie veilingen Weekstaat energieverbruik Ook in de zomer kan energie bespaard Fusie Administratieve verkopen Bewaarrassen Volgens de eerste zeer voorlopige indikaties zal de EEG-appeloogst dit jaar 6,6 min ton groot worden. Dat is weliswaar 40% meer dan vorig jaar, maar toch niet zoveel als in 1979 en 1981. De EEG-perenoogst zal, zoals het er in dit vroege stadium naar uitziet, vrijwel even groot worden als vorig jaar, maar kleiner dan in 1980. Veel appelen in Frankrijk en België Bij de appelen is het beeld in de ver schillende landen wisselend. In Italië verwacht men evenveel als vorig jaar maar dat was ook al 10% minder dan de beide jaren daarvoor. Van de grote producenten lijkt in Frankrijk de oogst relatief gezien het grootst te worden. De 1,8 min ton die men daar denkt te oogsten is 20% meer dan vorig jaar en de oogst wordt daarmee even groot als die van 1980 die ook groot was. Na de zeer kleine West- duitse appeloogst van het vorige jaar denkt men daar nu een normale hoeveelheid te oogsten, d.w.z. vrijwel evenveel als in 1980. Evenals Frank rijk lijkt ook België een grote oogst te krijgen. Het VCTV verwacht even veel als in 1979 en 1980. Vooral van Golden Delicious en Goudreinette verwacht men een grote produktie. Engeland is het enige land waar dit jaar nachtvorst van betekenis is op getreden. De oogst zal wel 20% groter worden dan vorig jaar, maar wel be langrijk achterblijven bij die van 1979 en 1980. De Deense appeloogst die niet alleen vorig jaar, maar ook in 1980 klein was, zal nu, naar men verwacht, de omvang van 1978 en 1979 bereiken. Nederlandse oogst niet zo groot Aanvankelijk zag het er naar uit dat de Nederlandse appeloogst vrij groot zou worden. Maar tijdens een bij eenkomst van voorlichters is geble ken dat er gebieden zijn (de Polders en Noord-Holland) waar de oogst tegenvalt. Uit de Noordoostpolder wordt bovendien veel hagelschade gemeld. Dit zal eveneens invloed hebben op de kwaliteit van de oogst. Zeer voorlopig houdt men het nu op een (bruto-)oogst van 500.000 ton. Op 7 juni 1982 kwam het algemeen bestuur van de C.V.Z. bijeen, samen met de Kommissie van Toezicht. Tijdens deze vergadering werd de jaarrekening 1981 behandeld. Evenals het vorig jaar had ook nu de Kommissie van Toezicht problemen met de jaarrekening vanwege het feit dat naar haar mening de 3-2-1% gel den anders dan tot nu besteed zou den moeten worden, namelijk meer voor strukturele verbetering van de fruitafzet in Zeeland. Nu worden ze gebruikt op een manier waarop ze uiteindelijk de veilingen ten goede komen, maar de afzetstruktuur ver betert er niet door. Een andere en beter verantwoorde besteding blijft echter op dit moment niet tot de mogelijkheden te behoren. Fusievoorstellen zijn er op korte ter mijn voor de vier veilingen ook niet te verwachten, zo bleek tijdens deze bestuursvergadering. Het beginnen Dit is wel de helft meer dan vorig jaar maar ruim 10% minder dan in 1979 en 1980. Kleine Nederlandse perenoogst De Nederlandse perenoogst wordt naar de jongste inzichten niet groot dit jaar. Met 100.000 ton zelfs nog 10% kleiner dan vorig jaar en verge leken met de jaren 1978, '79 en '80 zelfs bijna een kwart kleiner. Zoals het er nu naar uitziet lijkt er alleen van Konference een redelijke oogst in het verschiet te liggen. (Markt Info PGF) van fusiebesprekingen zonder daarbij voorwaarden vooraf te stellen over het sluiten van veilpunten, dat wil zeggen voorlopig alleen over te gaan tot het vormen van één nieuwe vere niging, kon geen goedkeuring krijgen van het bestuur van de veiling Goes. De andere besturen stonden niet af wijzend tegenover besprekingen dien aangaande. Toch stelde de C.V.Z. bestuurders op 7 juni vast, dat de mogelijkheden van fusie, blijvend onderzocht moeten worden. Alle veilingbesturen hebben zich gesteld achter een nota van het Cen traal Bureau van Tuinbouwveilingen inzake het beperken van de admi nistratieve verkopen. Deze zullen wat de provisie betreft gelijk worden gesteld met de gewone aanvoer en bij niet inschakeling van de veiling vooraf zal er 2% extra provisie ver schuldigd zijn. geweest voor de tijd van het jaar. Nu is er afgelopen week, 18 en 19 juni rond de 30 mm regen gevallen. De rui is nu pas goed zichtbaar en ver scheidene Golden Delicious perce len hangen gewoon te dun. Alle an dere rassen zijn zeer goed, alleen Cox Orange Pippin is op jonge percelen wisselvallig. Bekijken we het beeld door heel Zuid-Beveland dan kun nen we een goede appeloogst ver wachten, maar geen topoogst, wat eigenlijk wel verwacht werd na het jaar 1981. De peren zijn op de per celen waar vorig jaar de zetting matig tot slecht was..nu zeer goed. De te lers, die vorig jaar een goede oogst hadden, zijn iets minder optimistisch over de peren, globaal echter het zelfde beeld als bij de appels, een goede perenoogst, maar geen top oogst.. Dit kunnen we met zekerheid zeggen van de pruimen, een ware plaag. De pruimetelers hebben al veel uren ge dund om de pruimen op één te zet ten, een hels karwei, maar het is noodzakelijk om straks pruimen van een goede maat aan te kunnen voe ren. Voor de kleinfruittelers staat er een drukke tijd te wachten. De pluk van rode bessen gaat zo beginnen. Zwarte bessen, frambozen en kruisbessen. Alles volgt elkaar snel op, zodat in een korte tijd veel kilo's kleinfruit geplukt moeten worden. Met losse werkkrachten, vooral scholieren, zal de oogst geplukt moeten worden. En voorname factor is het weer. Regen is er voorlopig genoeg gevallen, zodat mooi zonnig weer de kleinfruittelers een handje kan helpen. Dank zij het feit dat er ook eindelijk in ons Thoolse district vorige week enkele regenbuitjes zijn gevallen, blijft de groei nog in de gewassen. Vochtgebrek bij jonge gewassen openbaart zich altijd het eerst op de zwaardere kleigrond. Van onze voor gangers kon men altijd horen; wan neer er tot St-Jan (24 juni) voldoende regen is gevallen, hoeft het op de zware klei niet meer te regenen om tot een goede oogst te komen. Een goed ontwikkeld wortelgestel heeft het vermogen, om het vocht uit de diepere lagen op te pompen. Met het langdurige droge en soms zeer warme weer van eind mei, ontbrak het bij veel zomergewassen aan vol doende ontwikkeling om de droogte de baas te blijven. Voor de late aardappelteelt werd de toestand kri tiek, want stilstand in de groei tijdens de koolaanslag, kan verstrekkende gevolgen hebben voor de productie van het gewas. Vooral de rassen Ei genheimer en Bintje zijn hier zeer gevoelig voor. De reeds vorige week begonnen Thoolse aardappelveilingen hebben een gunstige start gemaakt, met prij zen van 1,25 tot 1,60. In de nu afgelopen week zullen vermoedelijk verschillende telers flink gerooid hebben in verband met de rooida- tum van 28 juni. Met name de klei nere bedrijven, zijn met een zo groot mogelijk areaal vroege aardappelen gebaat. Gemiddeld is het nog steeds één van de beste peilers van dit be- drijfstype. Met grondontsmelting kan ook veel bereikt worden, maar kosten verzwarend is dit wel! Tot nu toe springen alle teelten op de lichte opdrachtige grond er flink uit, met een goede start van het gewas. Laai- uien en witlof hebben de grond er al ver onder. De eerste meeldauw be spuiting in de uien heeft reeds plaats gehad, want met enige oplettendheid kan men veel aan de gezondheid van een gewas toedoen. Bij enkele vroege aardappeltelers is er ook weer wat animo, om als nagewas van deze teelt, knolselderij, bonen en of herfstbloemkool te telen. Juist voor dit soort teelten zou een beregening van groot nut kunnen zijn, want met een slechte start, komt men dikwijls niet aan een volwaardig gewas. Levensvatbaarheid van vollegronds- tuinbouw staat of valt met een on gestoorde groei van de gewassen, en een beregeningsinstallatie Het be schikbaar zijn van zoet water is dan onmisbaar. Wanneer ons Thoolse ge bied óóit nog eens van zoetwater kan worden voorzien, zullen nog zeer grote hindernissen genomen moeten worden. In ieder geval zal het niet zoveel aanpassing vergen, als de overgang naar het gemechaniseerde tijdperk. Net als met de andere nieuwe teelt- De vroege voorspellingen over een goede appelen pereoogst zijn juist geweest. De meeste appelrassen zijn goed bezet met vruchten. De enigste uitschieter is de Golden Delicious. In matige fruitjaren is dit vaak het beste appelras, maar dit jaar zien we vooral bij de jonge en iets te hard groeiende percelen te weinig vruchten aan de boom. Veel fruittelers hebben Amid-Thin ook toegepast op Golden Delicious. Volgens deskuhdigen dunt Amid- Thin goed op Goudreinetten en slechts matig op Golden Delicious. Velen dachten in 't begin een te zware bezetting van de Golden De licious te krijgen, zodat met Carbaryl is nagedund. Een te hevige rui is het gevolg geweest. De weersfactoren hebben hier zeker een rol bij ge speeld, het is lange tijd zeer droog wijzen, zal de oudere generatie hier op moeilijk inhaken, maar voor een jonge vollegrondstuinder, zitten hier altijd bestaansmogelijkheden in. In bestaande vollegrondstuinbouw in binnen- en buitenland, zou men eens een kijkje moeten nemen naar wat men daar presteert met het gebruik van water. Ook déér heeft men de grond niet goedkoop, maar ook daar is nog steeds een jonge generatie ge negen het bedrijf voort te zetten. Het is te hopen dat er ook voor deze blijvers een goede begeleiding be schikbaar blijft, want dit kan nóóit gemist worden. De eerste aardappelen zijn al weer gerooid Voor zowel de appels als de peren zit er in Zuidwest Nederland het komend seizoen bepaald geen topoogst in. De juni rui is daar voor te hevig. Bovendien is het effekt van de chemische dunning vrij sterk geweest. Dit is de me ning van de heer M. Goud, voor zitter van de tuinbouwkommissie van de Z.L.M. Aanvankelijk leken de vooruit zichten goed. De bloei was over matig en het weer gunstig. Daar bij dan nog in aanmerking ne mende dat de oogst het vorig jaar maar matig is geweest dan kon er bijna niets mis gaan. De rui en chemische dunning hebben deze goede verwachtingen dus gelo genstraft. Voor de peren geldt dat vooral de rassen Conference en Doyenné du Cornice te dun staan. De oogsl zal waarschijnlijk op 80% van normaal uitkomen. De verwachte oogstreduktie geldt in feite voor alle fruitteeltgebieden in ons land. De heer Goud heeft de in druk dat de situatie in het Zuid westen zelfs nog betrekkelijk goed is. Voor appels is de oogstverwach- ting tussen 80 en 90% van de normale oogst. De rui heeft MJ. Goud vooral hevig toegeslagen bij Cox en Golden Delicious. Het zijn dus met name de bewaarrassen waarbij de manco's gekonsta- teerd worden. De stand bij de zo- merrassen is goed. Wel wijst Goud er op dat de oogstver- wachtingen van perceel tot per ceel en van bedrijf tot bedrijf sterk wisselend zijn. Over het uiteindelijke resultaat valt overigens in dit stadium nog niet veel te zeggen. Gunstig is in ieder geval dat door de sterke dunning de vruchten vrij groot van stuk zullen worden, hetgeen naar alle waarschijnlijkheid een gun stige invloed op de prijs zal héb- ten- J.W. De afgelopen week was het koel en winderig. Het energiegebruik nam daar door in de glazen kas toch wel wat toe ten opzichte van de geïsoleerde kassen. Dit wijst erop dat het ook tijdens koelere perioden in de zomer kan voorko men dat er energie wordt bespaard. Het nivo van het totale energieverbruik ligt nog steeds 9% lager dan dat van vorig jaar. In het gewas gebeuren op het genblik geen schokkende dingen meer. Het is nu een kwestie van bijhouden en zorgen dat er zo grof mogelijk wordt afgeoogst. Wel is de produktie van de steenwolteelt deze week wat verder uitgelopen op de grondteelt. De meting van de watergift leert dat in de geïsoleerde kassen tot nu toe zo'n 25% minder water is gebruikt dan in de enkel glazen kas. In de winter was dit verschil 30% en tijdens het zonnige weer was de watergift ruim 20% minder dan in de enkel glazen kas. Het gemiddeld vruchtgewicht ligt nu overal ruim boven de 70 gram, behalve in de grondafdeling van de venlo-kas waar het vruchtgewicht nog steeds lager is. De klimaatsinstellingen zijn ongewijzigd. Hel energieverbruik bedroeg deze week 3983 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Hel gasverbruik is alsvolgt te verdelen: Week: no. 24. 11/6-18/6 SDP-acrylplalen futurist, kas kontrole-objeki grond stcenwol grond steenwol grond steenwol totaal verbruik deze week in m3 614 438 620 verbruik in m3/100 m2 36 26 36 31 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 14-12-1981 2260 1965 2424 2346 energiebesparing t.o.v. kontrole (grond) 39,7% 47,6% 35,4% 37.4% oogst in kg/100 m2 1266 1204 1254 1268 gemiddeld vruchtgewicht in gram 61.8 60.4 62.4 62.1 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 14,1 gr. C. gemiddelde windsnelheid 4. - m/sek. 920 54 3751 1193 58,3 863 51 3702 1.3% 1321 60.9 DENAR-KAS L-Kwa, 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 13