PREICOMMISSIE N.T.S. besprak kleinverpakking Geslaagden Groene School te Kapelle Wanneer is de prijs te laag? Oost-Europese economie zojuist: verschenen Stijgende belangstelling voor lager agrarisch onderwijs Kleinverpakking Kostenkant In België Week van de Landbouw AI geruime tijd houdt de Preicommissie N.T.S. zich ook met verpak king en presentatie bezig. Tijdens de laatst gehouden vergadering wa ren de heren H. Bons en J. de Maaker van het Sprenger Instituut aanwezig om iets te vertellen over kleinverpakking bij prei. Verder was de heer H. Barendse van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwvei lingen aanwezig om de commissie te informeren welke ideeën het Marktonderzoek over verpakking en presentatie oplevert. Tijdens een feestelijke bijeenkomst 16 juni j.l. in de Groene School te Kapelle, werd aan een 65-tal leerlingen van deze school het diploma uitgereikt. De kandidaten die het examen met goed gevolg hebben afgelegd zijn: Met genoegen heeft de commissie er kennis van genomen dat er in juli een speciale preikrat zal worden geïntro duceerd. Het formaat van deze krat is 40 cm. breed, 60 cm. lang en 21 cm. hoog. De inhoud is 10 kg. prei. Voorlopig zullen er 25.000 van deze preikratten gemaakt worden. Er zal voor de introductie een 50/50 ga rantieregeling gelden. De regeling geldt alleen voor prei van kwaliteit I. Op verzoek van het C.B.I. is onder zocht door het Sprenger Instituut op welke wijze prei het best kan worden kleinverpakt. Allereerst zijn een aantal eisen gesteld waaraan klein- verpakte prei moet voldoen. Deze eisen zijn: produkt moet schoon zijn (dit betekent wassen) produkt moet vrij van wortels zijn en een bepaalde lengte hebben (in proef was dit 38 cm. of 48 cm.) produkt moet beschermd worden tegen uitdroging en beschadiging produkt moet makkelijk te ver handelen zijn Met deze gegevens is men bij het Sprenger Instituut verder gaan wer ken aan kleinverpakking voor prei. yy e hadden het vorige keer over al die voorname gasten die ons bedrijf dit jaar met de regelmaat van de klok be zoeken. Een aardig nevenaspekt van het geheel is dat alles in het land er daardoor zo bijzonder bezorgd uit. blijft zien. Kijk die mais die lijdt niks meer, maar de bermen en het erf daar wilde men voorheen nogal eens een beetje met de pet naar gooien. Dat is nu anders. Ze hebben zich de zenuwen gemaaid en gekapt. In de eerste plaats is het natuurlijk fraai wanneer alles er zo netjes kort gemaaid bij ligt, maar in de tweede plaats werd het ook als eis gesteld door de veiligheidsagenten, want achter ieder graspolletje kon wel een onverlaat schuilen die het op de hoge bezoekers had gemunt. Nou ge loven we daar persoonlijk niet in want Tanzania is gelukkig nog een land waar de een de ander geen kwaad doet. Al met al hebben we dit jaar natuurlijk wel een hoge kostenpost voor wegen en erf onderhoud We zijn driftig in de weer om een zo nauwkeurig mogelijke kostprijs van die mais te verkrijgen. Het heeft natuurlijk weinig zin om ons zelf trots op de borst te kloppen over dat mooie bedrijf als de produktie van die mais ons meer kost dan het op brengt. Nederland zou daar overigens ook helemaal niet gelukkig mee zijn. Kijk we bedrijven wel ontwikkelings hulp maar dan moet het wel de moeite waard zijn. Als Tanzania straks op gescheept zit met een bedrijf dat alleen maar geld kost dan kunnen we er beter maar meteen mee ophouden. Toch hebben bepaalde Tanzanianen merkwaardige ideeën omtrent de kostprijs van mais op zo'n Staatsbe drijf zoals we zijn. Met name ook onze eigen manager heeft een toch wat ge- Het wassen van prei is op een drietal manieren geprobeerd nl.: afspuiten met een slang, met een bandwasma chine en in een groentewasmachine waarna de prei werd gecentrifu geerd. Alle drie genoemde systemen voldeden goed. Na het wassen is gekeken hoe prei het best droog kan worden gekregen. Er zijn proeven genomen met warme lucht, uitlekken en absorberend ma teriaal. Uitlekken en absorberend materiaal voldeden goed. Vervol gens is onderzocht wat de beste ver pakkingsmethode is. Drie verpak king zijn nader bekeken nl.: 3 preien met een bandje erom, drie preien in een p.v.c. rekfolie mouw en drie preien op een stevig vochtabsorbe- rend kartonnen schaaltje wat gewik keld was in p.v.c. rekfolie. De prei verpakt in deze systemen is onder zocht op geelverkleuring, stevigheid, temperatuur in relatie tot gewicht sverlies en rot. Uit dit onderzoek kwam naar voren dat 1 kg. prei op een stevig vochtab- sorberend schaaltje gewikkeld in p.v.c. rekfolie het beste voldeed. Hier is mee verder gewerkt en zijn ver- zendproeven naar handelaren mee genomen. Door de gesloten verpak- makkelijke kijk op de kosten. Hij heeft onlangs een parlementaire kom missie proberen te overtuigen dat de maisprijs van 1.75 TSH per kg dit jaar gewoon te weinig is en dat ons bedrijf verlies lijdt. Het was jammer dat hij daarbij ook de pers toesprak die met een vette kop in de krant liet weten dat ons bedrijf miljoenen verliezen lijdt. We gaan er nu verder geen ekono- misch verhaaltje van maken, maar velen denken hier dat de Staat er dan maar voor moet zorgen dat alle kosten van het bedrijf, ook de snoepreisjes met de vrachtwagens en de landrovers door de maisprijs gedekt moeten wor den. Ja geven ze dan weer grif toe, wanneer je nu een partikulier bedrijf zou zijn dan zou die prijs van 1.75 king blijft de prei erg lang goed, wat door de handelaren als positief werd ervaren. Over de presentatie waren de handelaren ook erg tevreden. Een zaak die nog verder bekeken moet worden bij kleinverpakking is de kostenkant. De meerkosten van ge noemde verpakking is, inclusief ex tra arbeid zeker 0,50 per kg. Een vraag is of men dit wil betalen. Het is wel zo dat 70% van de door de kon- sument gekochte prei in een klein verpakking zit, maar het is de vraag of de handel bereid is deze kosten al bij de veilingklok te betalen. De Preicommissie blijft de ontwikke lingen op het gebied van verpakking en presentatie nauwlettend volgen. Zij is van mening dat een goed ge teeld produkt ook goed bij de konsu- ment moet komen. Om de publieke opinie te informeren over de betekenis van land- en tuin bouw in België organiseert de Belgi sche Boerenbond een "Week van de Landbouw". Want landbouw bete kent voedsel, landbouw betekent te werkstelling, landbouw betekent platteland. Met medewerking van de Landelijke Gilden, het Katholiek Vormings werk van Landelijke Vrouwen en de Katholieke Landelijke Jeugd vindt deze week plaats van 18 tot 26 sep tember 1982. O.a. volgende aktivi- teiten komen aan bod: tentoonstel lingen, opendeur-dagen, initiatieven naar de scholen, proeven van hoeve- produkten, hoevewandeling en hoe vefietstocht, agrarische kwis enz. Tenslotte werd ook heel wat infor matief materiaal ter beschikking ge steld. TSH wel genoeg zijn. Geef je daar dan eigenlijk niet meteen mee aan dat die Staatsbedrijven beter kunnen worden opgedoekt? Een vervelende vraag, waarop ze alleen maar aarzelend "ja" kunnen zeggen. Ondertussen wordt om het daaglijks leven niet al te lastig te maken veel te weinig aandacht ge schonken aan de aspekten van déze en géne zijde van de maisprijs, namelijk kostenbesparing en produktieverho- ging. 't Is toch goed dat wij als Ne derlanders dan daar voor hier zijn. Wat kunnen we dan toch lastige klie ren worden voor die arme drommels hier die denken dat de Staat het toch wel betaalt en blijft betalen. Toch wordt op de lange duur voor een bedrijf zoals het onze het knelpunt niet zozeer de maisprijs, maar wel de toestand van het machinepark. Waar gaan we straks nieuwe machines van daan halen als Nederland eens besluit om de helpende hand terug te trekken? Verdienen we dan helemaal niks aan die mais?? Jawel, maar we worden be taald met "monopoliegeld", want veel meer betekent helaas de Tanzaniaanse shilling niet als je er mee over de grenzen gaat. Alles moet hier geme chaniseerd gaan gebeuren. Dat is een fraai streven, maar in de huidige toe- 1. William Boot te Zierikzee; 2. John Elenbaas te Scharendijke; 3. André Jacobusse te Waarde; 4. Jan de Jager te Rilland; 5. Martje te Jager te Ril land; 6. Carolien Jansen te 's Heer Arendskerke; 7. Domus de Jonge te Kapelle; 8. Hans Kaljouw te Oost- Souburg; 9. Rino Kaljouw te Oost- Souburg; 10. Piet Kluyfhout te Vlis- singen; 11. Jaap Kooman te Colijns- plaat; 12. Paul Koster te Krabben- dijke; 13. Anke Minderhoud te Breskens; 14. Hendrik Noordhoek te Kloetinge; 15. Ellen Oele te Goes; 16. Kees Polderdijk te Nieuwland; 17. Renée van Stee te Lewedorp; 18. Johnny Stroo te Vlissingen; 19. Cor Tramper te Goes; 20. Corné Vader te Middelburg; 21. Arjan v.d. Velde te Kapelle; 22. René Vermuë te Nieuwdorp; 23. Peter de Visser te Oostkapelle; 24. Sjaak de Visser te Serooskerke; 25. Dineke Vossenberg te Veere; 26. Winfried v. Westen te Kapelle; 27. Theo Daniëlse te Goes; 28. Yvonne Fokke te Goes; 29. Ed win den Hamer te Axel; 30. Adrie v.d. Hart te Kruiningen; 31. Jan de Heer te Tholen; 32. Perry Hillebrand te Krabbendijke; 33. Guust Huissen te Baarland; 34. Jan Janse te Arne- muiden; 35. Marco van Kan te Scharendijke; 36. Peter Noteboom te Wolphaartsdijk; 37. Anita van Reeuwijk te Hansweert; 38. Richard Rietbergen te Vlissingen; 39. Simone Er is een behoorlijke stijging in het aantal leerlingen dat zich voor het nieuwe schooljaar 1982/1983 heeft aangemeld voor het lager agrarisch onderwijs in Zeeland. Vorig jaar meldden zich aan de Groene School te Kapelle 56 leerlingen aan; dit jaar waren dat er 70. Bij de Middelbare Agrarische Scholen te Goes en Schoondijke is een lichte stijging Eén dezer dagen verschijnt SMO- 'Boek' 096: "Oosteuropese econo mie, ontwikkelingen en problemen". (Incl. Korte Weergave, 275 blz.). Met deze publikatie beoogt SMO de lezer een beeld te geven van het eco nomische wel en wee in het Oostblok en van de werking van het econo misch stelsel aldaar, de centraal ge leide commissie. Acht deskundige auteurs belichten ieder een facet van het geheel en te zamen levert dat een totaalbeeld op, waarin de meest relevante zaken aan de orde komen. In een inleidend hoofdstuk geeft Prof. Dr. H.C. Bos een overzicht in vogelvlucht onder de titel 'Oosteu- stand kan zoiets alleen maar sukses hebben als er voldoende harde valuta beschikbaar is en blijft om op tijd ver nieuwingen uit te voeren en steeds de juiste onderdelen voorraad te hebben. Tanzania leeft helaas grotendeels op buitenlandse giften. Welnu daarmee kan dan wellicht ons bedrijf machi naal in stand worden gehouden. De mais die ieder jaar weer in dit land moet worden ingevoerd moet ook be taald worden in harde valuta, als ze die mais tenminste niet gratis verstrekt krijgen. In ieder geval zou de Tanza niaanse regering straks bij het in standhouden van dit bedrijf ten volle moeten beseffen dat het kwantum mais dat wij hier verbouwen niet in gevoerd moet worden en dus een naar verhouding zelfde hoeveelheid buiten landse valuta bespaard. We zijn reuze benieuwd hoe het allemaal a] zal lo- PenSchrijfkouter Sanderse te Yerseke; 40. Sam Scheele te Nieuwland; 41. Bas Tramper te Krabbendijke; 42. Hans Witte te Borssele; 43. Izaak Won- dergem te Oost-Souburg; 44. Carl Bliek te Heinkemszand; 45. Renée Geene te Wolphaartsdijk; 46. Jean- Paul Mahu te Kloosterzande; 47. Mart Riemens te Heinkenszand; 48. Peter Smulder te 's Gravenpolder; 49. Lex Staal te Vogelwaarde; 50. Herman v.d. Velde te Hoek; 51. Wim Verhelst te Koewacht. Geslaagden leerlingstelsel Akker bouw te Kapelle: 1. J.J.W. Breure te St. Maartensdijk; 2. M. Crezee te Lage Zwaluwe; 3. K. Dane te Willemstad (Oude Molen); 4. W. v. Dijke te Wolphaartsdijk; 5. J.J. Hoekman te Hoedekenskerke; 6. G.F. Israël te Maasdam; 7. L.P.J.M. Jacobs te Den Bommel; 8. A.A.M. v.d. Veldt te Middenmeer; 9. P.M. Vijverber te Ouwerkerk; 10. L.M. v. 't Westeinde te Fijnaart; 11. N.A. Zegers te Texel; 12. M.J. v.d. Zee te Dordrecht. Geslaagd voor assistent akkerbou wer: 1. H.C. Lievaart te Moerkapelle. Geslaagd voor het Praktijkgetuig schrift: 1. J.M. Steijn te Hoedekenskerke. waar te nemen. In de school te Goes kampt men overigens al jaren met een gebrek aan ruimte. De laatste jaren is dit zelfs nijpend geworden. Op de Hogere Landbouw School van het K.N.L.C. te Dordrecht is het leerlingenaantal dat zich aanmeldde ongeveer gelijk gebleven t.o.v. de vorige jaren. ropese economie in beweging'. Een aantal door hem gesignaleerde zaken vindt in de hoofdstukken daarna een verdere uitwerking. Dr. W. Keizer behandelt 'De bedrijven in Oost-Eu ropa' het laagste echelon in het hië- rarchisch planningssysteem. Drs. R. Knaack analyseert de werkgelegen heidssituatie en het werkgelegen heidsbeleid in de betrokken landen en Drs. M. Korzec geeft een beeld van de inkomensverdeling en het be leid terzake in het verleden en het heden. Onder de titel 'Centrale plan ning en inflatie' geeft Dr. F. Pindak aandacht aan de speciale gedaanten waarin ook in de centraal geleide economieën de inflatie gestalte krijgt. Op de historie van de Sovje- trussische landbouw en met name op de huidige problemen daaromtrent wordt ingegaan door Dr. M.J. Broekmeyer. De Economische Inte gratie in Oost-Europa wordt geana lyseerd door Dr. J.M. van Brabant. Daarbij komen ook de teleurstellen de resultaten van de zogenoemde economische hervormingen ter spra ke. Dat laatste is ook het geval in het laatste hoofdstuk van het boek. "Economische Betrekkingen tussen Oost en West" van de hand van Mr. M.C. Huizer en Drs. M.G. Bos. Hun bijdrage bevat onder meer statistisch materiaal omtrent de Oost-West- handel A Is voorname gasten komen wordt het te hoge gras nog eens gemaaid... 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 12