Stand gewassen valt ondanks droogte niet tegen Risiko-spreiding tot aanmerkelijk mag niet leiden lagere winst! Moet NAK op de helling? Hittegolf Hoge temperatuur belemmerde de groei! INGEZONDEN HET LAND VAN HULST ligt er mooi groen bij. Ondanks de geringe regen val en het toch wel koude voorjaar staan de gewassen er goed voor. Tijdens de "warmte golf' kon men de gewassen, zoals men dat pleegt te noemen "zien groeien". Daarbij was er weinig last van luizen, ziekte en dergelijke. Op bepaalde plaatsen kreeg men tijdig het welko me buitje regen. Op bepaalde plaat sen in het Land van Hulst regende het sinds hemelvaartsdag hooguit 2 mm. De bietenpercelen, die over het al gemeen te weinig plantjes per ha hebben, zullen op het eind van de rit toch veel meer opbrengen dan eerst verwacht werd. Toen dacht men sterk aan herzaai. Het merendeel van de bietenpercelen is gespoten tegen de luizen. Een echte "luizeninvasie" is er nog niet geweest. De zaadon kruiden in de bieten hebben geen problemen gegeven, de wortelon kruiden des te meer. De tarwe, zowel de winter- als de zomertarwe, staat er goed bij. De di verse bemestingen zijn gedaan en nog maar weinig werd tegen de meeldauw gespoten. De andere be spuitingen tegen afrijpingsziekten e.d. zullen al vlug gedaan worden. Jammer is echter dat men grote plekken in het voorjaar heeft moeten herzaaien. De aardappelen doen het goed, al hoewel men hiervoor wel regen zou kunnen gebruiken. De erwten en kapucijners, die in ons gebied zeer rijkelijk gezaaid werden, hebben ondanks hun hoeveelheid toch veel schade ondervonden van de duiven en fazanten. Dit probleem zal in de toekomst toch harder aan gepakt moeten worden. De plantjes, die de wildaanval overleefden, heb ben meer groeiruimte. De bruine bonen beloven een goede opbrengst te geven. Dit geldt even zo voor de andere gewassen, zodat we optimistisch kunnen zijn. Het weer kan onze tegenstander zijn, maar meestal hebben we het als bondge noot. Eigen risiko Het moment dat de gemaakte prijzen van het afgelopen jaar kunnen wor den vastgesteld is aangebroken. De afrekeningen van de uien en aardap pels zijn bekend gemaakt. Jammer, dat het moeilijk vergelijkbare cijfers zijn. Op zijn gunstigst weergegeven, omdat er later altijd nog weer bijko mende kosten om de hoek komen kijken. Hoe zit dat met de cijfers van het LEI? De aardappelprijzen lijken De warme periode in de afgelopen weken heeft de achterstand van de THOOLSE EN FLIPLANDSE ge wassen, ontstaan door het koude en droge voorjaar, toch grotendeels weggewerkt. De bieten zijn goed ge groeid en reeds diep geworteld. Ze hebben dan ook niet veel geleden on der het warme droge weer, uitgezon derd zo hier en daar wat percelen met gele banen en plekken, vanwege een toch wat minder goede struktuur. Het onkruid is met veelal twee na- opkomstbespuitingen goed bestre den. Nu het wat koeler is geworden én er van luizen nog weinig last is, geeft dat een toch veel belovend vooruitzicht op een goede oogst. Anders is het daarentegen met de aardappelen gesteld. Vooral op de wat zwaardere gronden is de groei er uit en tijdens de warme middagen afgelopen week, hingen ook op de lichtere gronden de aardappelplan ten flink slap. De beworteling is ook hier sterk ont wikkeld, zodat na een flinke regen bui een goede opbrengst er zeker nog in kan zitten. Op de onderste blade ren van de aardappelplanten zijn zo hier en daar al wat luizen waar te nemen en een tijdige bespuiting tegen luis i.v.m. toprol is dan ook zeker aan te bevelen. Het rooien van de vroege aardappe len vindt zo hier en daar ook plaats, maar voor een algehele aanvang zal het toch zeker meer dan 20 mm moeten regenen, wil men tot renda bele opbrengsten komen. Hoewel de grond kurkdroog is, staat men er soms nog versteld van, wat er al aan een bos is gegroeid en wanneer er dan voldoende vocht bijkomt, kan er in een week tijd veel bijgroeien. Droogte De vollegrondsgroentegewassen en bloemzaden hebben de meeste last van de droogte. Slechte opkomst en afsterven van geplante planten is geen uitzondering en zal zeker leiden tot een sterke opbrengstverminde ring. Deze teelten zijn te veel afhan kelijk van voldoende zoet water om tot een gemiddeld ekonomisch ve rantwoorde teelt te komen. Een aantal wat late percelen engels raa i heeft ook duidelijk last van de droogte, de beworteling is te opper vlakkig, dat in tegenstelling tot de tarwe die veel dieper gaat met de wortels en weinig last heeft van de droogte. Het gewas is wel wat aan de korte kant, wat alleen maar gunstig is en nog veelal vrij van ziekten. Wel zijn ook hier op de onderste bladeren de eerste luizen families waar te ne men. Opletten is geboden, want ze kunnen goed doorfokken onder gunstige omstandigheden. In deze maand is er ook weer de mogelijkheid tot een bezoek aan on ze proefboerderijen, al of niet in af- delingsverband. Zo'n bezoek is zeker de moeite waard en geeft in vereni gingsverband toch ook nog wat bin ding met de leden. De besturen pro beren deze binding op allerlei wijze in stand te houden, probeert u dat als lid ook? Bloeiend probleem Heeft u als lid ook last van een bloeiend "stekelig" probleem? Zijn ze van uw buurman, zeg het hem. Zijn ze van een niet-agrariër, bel of schrijf dan naar het Landbouwschap en meldt het, want het aantal meldingen maakt de uit te oefenen druk op het handhaven van de distelverordening alleen maar groter. redelijk. De uien geven een onbevre digende middenprijs. Niets blijkt er van de werkelijk gemaakte prijzen, in de partikuliere handen. Hieruit blijkt dat een koöperatie niet altijd voorde len geeft. Het proberen te spreiden van het risiko mag niet uitmonden in een aanmerkelijk lagere winst voor de leden. Deze grens van eigen risiko en spekuleren ligt ter bepaling bij de ondernemer. In het Z.L.M.-blad van vrijdag 21 mei 1982 staat op bladzijde 6 een praktij kartikeltje onder de kop "Moet de N.A.K. op de helling?" "Het pleit wat betrett de kennis van zaken m.b.t. de N.A.K. niet voor uw korrespondent wanneer men dit stukje over de N.A.K. leest. Weet de praktijkschrijver van het Z.L.M.-blad werkelijk niet dat er een Keuringsdienst Delta-Nederland bestaat waar alle klachten iot het hele gebied Zeeland, West-Brabant en Zuid-Holland kunnen worden gedeponeerd? Weet men werkelijk niet een "keurmeester" in ieder ge bied de dienst uitmaakt, maar dat er landelijke keuringsnormen en rooi- data bestaan? Als zulke mensen zich afvragen of de N.A.K. op de helling moet, kan het alleen maar zijn: uw korrespondent moet op de helling en zich beter op de hoogte stellen van het uitermate belangrijke werk dat de N.A.K. voor de Landbouw met een hoofdletter L doet". Inmiddels tekenen wij, hoogachtend, Koninklijk Kweekbedrijf en Zaad- handel D.J. VAN DER HAVE B.V. D.J. v.d. Have Bij het opmaken van deze bijdrage voor de rubriek "Uit de praktijk" uit ALTENA-BIESBOSCH, heb ik eerst even een blik geworpen op mijn thermometer. Deze gaf een tempera tuur aan van ca. 12 graden. Vorige week was dit 32 graden en dus wel een groot verschil. Men sprak dan ook van een hittegolf. U hebt zeer zeker uit de persmedia vernomen dat er weer een rekord is gevestigd door dat het nooit eerder is voorgekomen in ons land, dat er zoveel dagen achtereen een temperatuur van boven 30 graden is waargenomen. Hoewel enkele gewassen zeker heb ben geprofiteerd van deze zomerse dagen was een afkoeling met wat re gen zeer welkom. Ons gebied is voor zware buien en wateroverlast ge spaard gebleven. De stand van de gewassen is gemid deld goed te noemen met enkele uit zonderingen zoals met de suikerbie ten, mais en aardappelen. Over de wintergranen is men wat minder op timistisch maar er kan nog heel wat gebeuren al eer men kan oogsten. Op de veebedrijven is veel gras om gezet in hooi of kuilvoer. Daar heeft het mooie weer ook zeker een grote bijdrage geleverd. De onkruidbestrijding in de akker bouwgewassen geeft op meerdere plaatsen wel wat zorgen, vooral in bieten en aardappelen. Met name in eerst genoemde zijn nog al wat pro blemen en is het onkruid onder het blad moeilijk te bespuiten door de parapluvorming van het blad. vf, wm. s*. -wm-"- w i in n .i s Zo'n gesloten, goed bezet gewas bieten is van 't jaar meer uitzondering regel. Op enkele plaatsen heeft men dan ook proeven genomen om te spuiten met beschermkappen doch deze hebben geen optimale resultaten te zien gegeven. De laatkiemende onkruiden o.a. zwarte machtschade e.a. zullen dan ook zo wel in bieten als aardappelen de nodige aandacht vragen. De bestrijding van ziekte geeft tot nog toe wat minder problemen. Er worden hier en daar ook al wat lui zen waargenomen maar men is hier over tot nog toe niet ontevreden. Wel blijft het de aandacht vragen. Met de konservengewassen is de oogst al in volle gang. De spinazie is nog deze week geruimd. Bij het lezen van dit artikel is de erwtenoogst be gonnen. Nog enkele dagen en de ka lender geeft 21 juni aan en dan be hoort de langste dag weer tot het verleden. Hoewel de zomer dan aanvangt moeten wij wel konstateren dat de tijd snel gaat. De reden die onze minister van Eko- nomische Zaken de heer J. Terlouw gehouden op de algemene vergade ring van de Rabobank te Utrecht hield, zeer veel waardering in voor de agrarische ondernemer en de export positie die deze inneemt voor ons land. De heer Terlouw had dan ook grote waardering voor de goede samenwer king tussen ondernemers en bankwe zen om ook in minder rooskleurige tijden de ondernemer financieel te helpen. Laten wij hopen dat onze nieuwe (tij delijke) regering, de mening van haar minister deelt en dit dan ook in de praktijk waarneembaar zal maken. De temperatuur is zeer belangrijk voor de ontwikkeling der planten, doch te hoge temperatuur be lemmert de groei in hoge mate. Nu pas zijn we gedurende een paar weken gekonfronteerd met hitte welke voor mens, plant en dier niet leuk meer was. Te velde werd het daardoor ook te droog en zo zagen we overal in de mid dag de planten erg genepen staan of geheel slap hangen. Vooral op de droogte-gevoelige gronden was dat erg en zo ontstond daar al een achterstand in groei. Evenzo was het gesteld in de ons omrin gende landen. Geheel anders was het in Barendrecht waar we op exkursie waren. Die grond daar is net een spons en als geheel west europa verdroogt, dan nog groeit het daar. Als we echter alles op een rijtje zetten, dan mogen we niet verge ten de moddermisère van afgelo pen herfst, daarna een laat en koud voorjaar en nu weken lang droogte. Danig in de knel kwam de groei van het kuilgras en thans is al gebleken, dat de opbrengst van het hooi een derde minder is dan normaal. De erwten hebben geweldig gebloeid, maar voor een goede peulzetting was het te warm. Blauw van de stikstof ziet de wintertarwe er uit, maar als men door het gewas loopt, dan valt het toch tegen. De oude aardappelen zijn praktisch ge- konsumeerd en nu worden de nieuwe aardappelen geslacht. Als deze in hoog tempo gerooid zijn, dan zal noodgedwongen van de andere rassen een groot areaal "groen" gerooid moeten worden om aan de vraag te voldoen. Dit jaar zullen we heus niet met een geladen schip de grond ingaan. Waar we het van zullen moeten hebben is van de hogere prijzen der produkten. Volgens een Ba- rendrechtse kollega zit er dat in, want waar weinig van is zal veel voor betaald moeten worden. Vroeger keken we eind van deze maand bij de buren achter de dijk hoe hun oogst er voor stond, maar nu dienen we bij onze buren in de europese gemeenschap te gaan kijken. Zulke reisjes zijn van be lang en men kan ze boeken onder het hoofdstuk direktie-kosten. Meer dan de helft hiervan komt voor rekening van de belasting en de rest betaalt men zelf van de dure aardappelen. Wie verre rei zen doet kan veel verhalen en zo was het ook met onze Baren- drechtse kollega. Toch zijn het fijne kerels die boeren die zo tegen zo'n grote wereldstad aan leven en werken. We hebben er veel van geleerd en dat is een ding dat zeker is. In onze studieklub hebben we ruime aandacht besteed aan de opkomst van de aardappelen. Uit tellingen is ons gebleken, dat een groot percentage aan de zijkanten van de ruggen bovenkomt. Dat is een foute zaak, want het aantal groene knollen neemt daardoor toe en tevens is het aardappelloof aan de zijkanten niet te klappen. Onze zoon heeft bovengenoemd euvel op de landbouwschool aangekaart en gelukkig was daar ook grote belangstelling voor. Na nauwkeurig uitmeten kwam de betreffende leraar tot de konklu- sie, dat aan de pootmachines maar één ding haperde en dat was de afstelling van de schijven. Deze kunnen wat te veel naar links of rechts staan afgesteld en bovendien reageren ze op lichte grond weer anders dan op zware grond. Uit ervaring weten we, dat voor wat betreft een juiste afstel ling een schijf eigenlijk een on ding is. Om precies te fresen met de po ters midden in de rug had ge noemde leraar een goed advies. Monteer in de geul achter de schijven van de pootmachine êên markeur en monteer aan de voor as van de trekker voor de frees een pijlijzer en als die twee bij het fre sen goed op elkaar korresponde- ren, dan kan er niets meer fout gaan. Voor zo'n duur gewas wat aardappelen toch zijn, mag men aan dit punt toch wel extra aan dacht schenken. Uit cijfers van onze afzetorganisatie blijkt, dat er grote verschillen bestaan in de tarrapercentages van het gelever de produkt aardappelen. Ergens moet een oorzaak zitten, reden waarom aan onszelf te vragen "waar"? 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 7