"Biotechnische procédés kunnen champignonteelt ongekende impulsen geven Proefstation champignonkuituur 25 jaar Produktie fruit vertoont in Frankrijk enige teruggang Een perceel asperge op de Floriade 99 Ir. P.L. Lardinois bij jubilerend Proefstation Champignonkuituur: Eenzijde import Bijna een kwart van de produktie paddestoelen in West-Duitsland uit de natuur Raming Italiaanse kersenoogst 1982 10% minder Ir. W.L.A.G. Tacken, adjunct-directeur Marktordeningsvraagstukken Nieuwe ontwikkelingen "Bij de ontwikkeling van de champignonteelt moet niet alleen gekeken worden naar ontwikkelingen op het gebied van de land- en tuinbouw maar ook naar tendensen en innovaties in de biochemische en bio technische sfeer. Daarbij kan dan bijvoorbeeld gedacht worden aan ontwikkelingen bij gistprodukties die toch veel verwantschap hebben met de procestechniek bij champignons. Als men als champignonon- derzoek, dat in het totale landbouwkundig onderzoek is ingebed, (di- rekte) kontakten weet te leggen met ander biotechnisch onderzoek vormt dit een van de speerpunten die de champignonsektor een nog hechtere basis kan geven. Dit verklaarde ir. P.L. Lardinois, voorzitter van de hoofddirektie van Rabobank Nederland tijdens een feestrede die hij uitsprak bij gelegenheid van het 25 jarig bestaan van het Proefsta tion voor de Champignonkuituur. De heer Lardinois refereerde in zijn feestrede aan het rapport "Wagner" over industriële vernieuwing. Een van de daarin genoemde speerpun ten die de Nederlandse ekonomie nieuwe impulsen zouden moeten ge ven is de biotechniek. Biotechniek is werken met een cel alsof het een chip is. De gist- en penicilline-industrie heeft jarenlang ervaring met bio technieken. Om het champignonon- derzoek struktureel verder te ont wikkelen en tot vernieuwing van produktieprocessen in ons land te komen zouden ervaringen uitgewis seld kunnen worden. Dat zou de champignonteelt wellicht ongekende impulsen geven en een doorbraak aan het eind van deze eeuw of anders in het begin van de 21e eeuw kunnen betekeken. Biotechnische procédés openen in feite een nieuwe wereld op het gebied van de plantenveredeling. De champignonsektor noemde hij een van de veelbelovende sektoren waar nieuwe produktieprocédés met name in de biotechnische sfeer hun intrede zullen kunnen doen. De heer Lardinois waarschuwde voor een te eenzijdige export naar West- Duitsland. Om de champignonexport gezonder te maken moet de aandacht ook meer en meer op andere landen gericht worden. Tenslotte is de champignon een hoogwaardig pro- dukt dat beslist voor verdere ver spreiding in aanmerking komt. De laatste toepassingsmogelijkheid van doorgroeide kompost leidt tot een verlaging van de kostprijs. Dit geeft ons land een sterke uit gangspositie waardoor op de duur ook in een opener handel met be trekking tot de derde landen zal kunnen worden geopereerd. Als men er namelijk in slaagt, nieuwe mark ten aan te boren, door middel van nieuwe produktietechnieken en het scherp houden van de kostprijs, kunnen volgens de inleider ook der de landen er voor in aanmerking ko men. Op het gebied van champignonkon- serven neemt Nederland een be langrijke plaats in. In Europa is ons land Frankrijk onlangs voorbijges treefd als exporteur van champig- nonkonserven. Als de huidige ten dens zich voortzet zal dit jaar Taiwan en binnen een paar jaar ook China gepasseerd worden en zal ons land de grootste champignonexporteur ter wereld zijn, zo voorspelde ir. Lardinois. Ir. P.L. Lardinois. siasme wordt gewerkt. In vergelij king met andere sektoren van de land- en tuinbouw is dit eigenlijk een geweldig iets, aldus de spreker. Be langrijk is dat goede resultaten van het onderzoek bijzonder snel bij de praktijk komen. Het bedrijfsleven Nieuwe biotechnieken kunnen een enorme ontwikkeling in de champignon teelt tot gevolg hebben. De heer Ljardinois bepleitte verder een speciaal, lager elektriciteitstarief voor de land- en tuinbouw waarbij hij verwees naar de lagere energie prijzen in bijvoorbeeld West-Duits- land en voor een ontkoppeling van de gas- en olieprijzen. Ook vond hij noodzakelijk dat de loonkosten aan banden worden gelegd. In zijn felicitatietoespraak stelde ir. W.F.S. Duffhues, direkteur Akker en Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw en Visserij, dat de cham- pignontak wordt ondersteund mid dels een goed onderzoekapparaat waar met volle inzet en veel enthou- moet uiterst kritisch zijn in het vol gen van het onderzoekwerk in al zijn onderdelen. De samenwerking tus sen de drie pijlers: onderzoek, on derwijs en voorlichting is van grote importantie al mag niet verwacht worden dat alles steeds even glad zal kunnen verlopen. De heer Duffhues kwam niet met le ge handen naar de nationale cham- pignondagen. Veel bijval kreeg zijn mededeling dat het ministerie beslo ten heeft, vier bedrijfsvoorlichters te handhaven en daarboven een be- drijfstakdeskundige aan te stellen. P. Rongen In West-Duitsland wordt 20 25% van de totale paddestoelenproduktie uit bos of veld geoogst. Bijna de ge hele oogst van deze natuurpadde- stoelen wordt normaliter in blik ge- konserveerd. Het kwantum padde stoelen dar gesteriliseerd wordt, is zelfs groter dan het kwantum cham pignons dat op deze wijze werd ver werkt. In 1981 werd er een normale hoe veelheid "wilde" paddestoelen ge oogst, nl. 10.500 ton; waarvan 9.000 ton gesteriliseerd produkt, 1.500 ton vers en 6 ton in gedroogde vorm. De produktie van gesteriliseerde cantharellen (hanekammen) was in 1981 met 3.100 ton niet groot, die van eekhoorntjesbrood met 230 ton was normaal van omvang en de oogst van de gemengde paddestoelen wordt steeds groter; in 1977 nog slechts 2.100 ton en in 1981 al 5.700 ton. De produktie van gekweekte cham pignons bedroeg vorig jaar ruim 36.000 ton waarvan 34.000 ton in verse vorm werd verhandeld en 3.258 ton gesteriliseerd. Bovendien werd er 35 ton oesterzwammen geoogst. Het IRVAM verwacht dit jaar een 10% kleinere kersenoogst vergeleken met 1981. Volgens de Eurostat be droeg de Italiaanse produktie vorig jaar 125.000 ton (134' ton in 80), zo dat de oogst in 1982 zoals het er nu naar uitziet 110' k 115.000 ton zal worden. Belangrijkste produktiegebieden zijn Campania in het zuidwesten met vorig jaar bijna de helft van de totale Italiaanse oogst, Venetië en Emilia- Romagna (in het noorden) met resp. 13% en 10% en het zuidoostelijke ge leden Puglia met 8% van het totaal. Vooral in dit laatste gebied schijnt de oogst van de vroege variëteiten erg tegengevallen zijn. Men verwacht aldaar wel een betere oogst van de late soorten. Op 9 en 10 juni jl. is de traditie voortgezet met de 18e nationale champignondagen in een van de hallen van de CVV te Grubbenvorst. Deze dagen stonden ditmaal vooral in het teken van het 25-jarig jubi leum van het Proefstation voor de Champignonkuituur. De veiling Grubbenvorst beleefde daarmee voor de vijfde maal in haar geschie denis een ware invasie van champignontelers uit alle delen van ons land en van een aantal buitenlanders die met de champignonteelt te maken hebben. Zo waren er afgevaardigden uit Spanje, Italië, Frankrijk, Oostenrijk, Groot-Brittannië, West-Duitsland, Zwitserland, Denemarken, Joego slavië en België. Het aantal inzendingen voor de handelsbeurs op beide dagen was groter dan ooit tevoren. Er waren 58 inzendingen tegenover 46 in 1980 en voor een 6-tal inzendingen was geen expositieruimte meer beschikbaar. De champignonteler kan en wil dus nog investeren en dat medio 1982 op een dieptepunt van landsekonomie. Dit bewijst de vitaliteit van de Nederlandse champignonteelt, aldus de heer dr. L.J.L.D. van Griensven in zijn welkomstwoord. De ontwikkeling in de Franse tuinbouw stagneert. Bij de groenten is in noord- en midden Frankrijk en in het bijzonder in de glastuinbouw een stabiliserende cq. teruglopende tendens te onderkennen, terwijl de teelt onder plastic (en ten dele onder glas) in het zuiden zich verder uitbreidt. Bij de sierteelt heeft bij de snijbloemen en potplanten een omschake ling plaatsgevonden van vollegrond naar beschermde teelt. Bij het fruit vertoont de produktie enige teruggang. De Franse overheid wil met name in de groente- en sierteeltsektor de or ganisatiegraad en de produktie-en verhandelingsstruktuur verbeteren teneinde ook het handelsdeficit te beperken. In dat kader wordt ook de oprichting van een "Office Fruits et Légumes" overwogen. De Spaanse toetredings-onderhan- delingen worden afhankelijk gesteld van een aantal wijzigingen van de EEG-marktordening, die naar ver wachting in de loop van 1982 hun beslag zullen krijgen. Tekort bij fruit In het handelsverkeer bestaat een groot tekort bij fruit, de Franse uit voer is sterk geconcentreerd op ap pelen. Bij verse groenten is evenzeer sprake van een tekort, hoewel dit ten dele gecompenseerd wordt door de con- servenexport, de Franse uitvoer van zgn. kasprodukten is beperkt, de vollegrondsprodukten voeren de boventoon. Bij siergewassen neemt het handelsverkeer snel toe, terwijl de uitvoer weinig toeneemt. Op termijn is de heer Tacken weinig optimistisch over het perspektief van de Franse beschermde teeltontwik keling, een confrontatie Span je/Noord Europese glastuinbouw zou wel eens een gat kunnen slaan in de Franse tuinbouw(markt). Bij het fruit zal Nederland haar con currentiepositie met kwaliteit, assor timent en veilingfusie moeten ver sterken. Bij groenten kan zij haar positie op de noordelijke Franse markt verder uit bouwen en bij sla op de Duitse markt zal zij beducht moetén zijn voor de Franse concurrentie. Bij siergewassen lijkt de Franse achterstand niet kleiner te worden, een verdere Nederlandse opmars op deze markt moet mogelijk zijn, aldus ir. Tacken in zijn betoog. Tijdens de Internationale Tuin bouwtentoonstelling Floriade '82, zal de bezoeker kennis kunnen ne men van de teelt van asperges. Er komt namelijk op het expositieter rein een aspergeveld van ongeveer 960 vierkante meter, waarop de teelt in de verschillende stadia te zien zal zijn' Men zal er twee grote teeltvakken aantreffen, die ten tijde van de ten toonstelling, vanaf ongeveer eind april, oogstbaar zullen zijn. Daarnaast zal op een langwerpig teeltvak een volledig gewas zichtbaar zijn, zoals dat er bijvoorbeeld in het tweede groeijaar bij staat. Aansluitend ligt dan een zaaibed voor de kweek van aspergeplantjes. Tenslotte wordt ook aan de teelt on der glas de nodige aandacht ge schonken, door het inrichten van een kleine kas. Zonder twijfel zal ook dit onderdeel van de Floriade zich in een grote be langstelling mogen verheugen want niet iedereen is wel eens in de gele genheid geweest van deze bijzondere en interessante teelt kennis te nemen. De laatste jaren neemt de belang stelling voor de teelt van asperges onder glas sterk toe. Vooral verou derde kassen, die niet meer voldoen aan de moderne eisen voor produk- ten als sla, komkommer en tomaat, kunnen hiervoor in aanmerking ko men. Belangrijk is in dit verband ook de rassenkeuze. Nieuwe kruisingen op de proeftuin te Venlo hebben uitgewezen dat Limbras 18 en Limbras 26 tot nu toe de beste zijn. Een nadeel is, dat de produktiekos- ten van teelt in kassen zó hoog zijn, dat deze teelt in nieuwbouw com plexen vooralsnog geen goed renda- ment belooft. De kosten van aspergeteelt onder glas variëren van 10,— tot 18,— per vierkante meter. Onderzoekingen om te komen tot asperge teelt als watercultuur zijn nog in een beginstadium. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 19