Fokken op weerstand tegen ziekten biedt bij kippen goede perspektieven Agrarisch Altena-Biesbos zet 3 juli de deur wijd open Bezoeker met wensen Promovendus mw.ir. A.J. van der Zijpp: Er zijn sterke aanwijzingen dat het mogelijk is pluimvee te fok ken met een verbeterde afweer tegen ziektes. Mw.ir. A.J. van der Zijpp, die op 11 juni aan de Landbouwhogeschool promoveert heeft bij kuikens van het ras ISA Warren in het eerste nakome lingsschap een duidelijke versterking gevonden van het vermogen om antilichamen te produceren na inenting met rode bloedcellen van schapen. Het vermogen om op deze voor de kip vreemde cellen te reageren is te beschouwen als een essentieel onderdeel van en waarschijnlijk een goede indikatie voor de algemene weerstand tegen ziektes. Dit resultaat is van groot belang voor de intensieve pluimveehou derij waar infektie-ziekten een aanzienlijk ekonomisch risiko vormen. Door het toedienen van medicijnen, door vaccinatie, hy giënische maatregelen en uit roeiing tracht men het ziekte-ri- siko zo klein mogelijk te maken. Met deze beschermingsmaatre gelen zijn hoge kosten en arbeid gemoeid, maar ze hebben geen blijvend resultaat, dat wil zeggen ze moeten steeds herhaald wor den. Verbetering van de weer stand tegen ziekten (resistentie) via een gericht fokprogramma zou wél een blijvend effekt kun nen hebben en daarmee een be langrijke kostenverlaging kunnen betekenen. Systematisch onder zoek op dit gebied heeft tot voor kort niet plaatsgevonden, maar momenteel is de interesse daar voor zowel bij de pluimveefok kerij als ook in onderzoekskrin- gen sterk aan het groeien. Dit in verband met steeds ingewikkel der wordende vaccinatiesche ma's, die vooral bij het houden van slachtkuikens op problemen stuiten, en anderzijds door nieu we veelbelovende ontwikkelin gen in het immunologisch onder zoek. Twee wegen In het onderzoek naar de verbe tering van resistentie kan men twee wegen bewandelen: fokken op weerstand tegen verschillende ziektes afzonderlijk ofwel fokken op algemene weerstand tegen ziektes. Mw. Akke van der Zijpp koos voor de laatste opzet omdat bij de eerste benadering grote aantallen proefdieren ziek ge maakt moeten worden en er bovendien zo'n twintig belang rijke infektieziekten bekend zijn, die dan allemaal in de proefopzet aan bod zouden moeten komen. In haar algemene opzet hoeft slechts bloed afgenomen te wor den en er kunnen in korte tijd zeer veel metingen worden ver richt. Op grond van de eerste gunstige selektie-resultaten bij achthon derd kuikens is mw. Van der Zijpp nu een langdurig projekt begonnen in samenwerking met de veterinaire fakulteit van de rijksuniversiteit Utrecht en de Gezondheidsdienst voor Pluim vee (Doorn). Dit projekt heeft ondermeer tot doel in de praktijk vast te stellen of de nieuwe lijnen van op algemene ziekteresistentie verbeterd pluimvee inderdaad beter tegen ziekten gewapend zijn. Een probleem bij het fokken op weerstand tegen ziekten is dat er wel drie soorten afweerreakties bij kippen bekend zijn. En er zijn aanwijzingen dat bij verbetering van het ene type afweerreaktie het andere achteruit kan gaan. Van belang is dus dat de immuno logische achtergrond van onder meer de vorming van antilicha men tegen rode bloedcellen van schapen goed in kaart gebracht wordt, zodat deze vorming van antilichamen als selektiefaktor in de praktijk hanteerbaar is. Uit eindelijk zal een optimale kombi- natie van afweervermogens ge vonden moeten worden om voor de pluimveeteelt tot een suksesvol fokprogramma te komen. Mevr. ir. A.J. v.d. Zijpp. In het kort Promovendus mw.ir. A.J. van der Zijpp,' wetenschappelijk mede werkster vakgroep Veehouderij; tel. 08370 - 83184 (werk) of 16008 (privé) Proefschrift "Genetic control of immune responsiveness in the chicken" Promotor prof.dr. C.C. Oosterlee, hoogleraar veeteeltwetenschap pen Bij het onderzoek van mevrouw v.d. Zijpp wordt getracht wegen te vinden om de weerstand van kuikens tegen ziekten te vergroten. We zijn enige tijd stil geweest met onze pen, maar de drukte op het be drijf liet niet toe dat we ook nog wat neerschreven. Overigens gaat hier in Tanzania alles naar wens. Ons maïs- bedrijf begint een steeds grotere'-be- kendheid te krijgen in het land. Het wordt een soort paradepaardje dat steeds vaker op moet draven als men de hoogwaardigheidsbekleders wat moois en indrukwekkends wil laten zien. Daar kunnen we blij mee zijn, want een beter stuk reclame tot bij de hoogste bazen kunnen we ons niet bedenken. Het is mede reklame voor onze Nederlandse kennis van de landbouw. Ons bedrijf en ons land kan er wel bij varen. Nu moet U niet minachtend snuiven, en smalen dat we daar toch geen bliksem mee op schieten omdat ontwikkelingshulp er alleen maar op neer komt dat we handenvol geld weggeven dat we ei- gelijk zelf schreeuwend hard nodig hebben. Een groot gedeelte van dat De 3 Centrale Landbouw Organisaties in het agrarisch beleid Altena- Biesbosch organiseren op zaterdag 3 juli voor het tweede jaar in suk- sessie een "Open Dag" op een tiental bedrijven uit de diverse agrari sche sektoren. De boeren spannen zich daarmee eendrachtig in om de buitenwereld duidelijk te maken dat de boer het milieu, anders dan vaak gedacht wordt, bepaald met veel respekt tegemoet treedt. Tevens wil men de gevestigde mening dat de ruilverkaveling uit de zestiger jaren het gebied danig verarmd zou hebben, logenstraffen. Bij een groot aantal VW-kantoren en Rabobanken tot ver in de omtrek heeft de "Open Dag"-organisatie folders en kaarten klaar laten leggen zodat de weg naar de verschillende deelnemende bedrijven vanuit de diverse invalswegen vrij gemakkelijk te vinden zijn. Een opname van de Hydrokultuurkwekerij "Nieuwkoop" te Andel Op een perskonferentie donderdag 10 juni in Dussen werd een en ander bekend gemaakt. Daar vertelden voorzitter en sekretaris van de "Open Dag"-organisatie de heren H. Koek koek en A.A. van Vugt ook geleerd te hebben van de "Open Dag" vorig jaar. Zo bleken veel van de 4000 be zoekers vorig jaar een bewegwijze ring gemist te hebben. Daarvoor is nu wel gezorgd: Er is een duidelijke kaart van het gebied gemaakt die aan de bezoekers beschikbaar wordt ge steld. Oplage: 2000 exemplaren. Voorts zijn op enige bedrijven sani taire voorzieningen aangebracht en kan men "en route" ook een versna pering krijgen. De deelnemende be drijven zijn o.m. herkenbaar aan de nationale driekleur die aan de weg zal wapperen. Aan reklame mate riaal is totaal voor 226 kg ingeslagen zodat de P.R.-aktiviteiten goed tot z'n recht kan komen. De kosten van de "Open Dag" die door de organi satie worden geraamd op 4000,— ziillen door de 3 C.L.O.'s zelf wor den opgebracht. De bedrijven die meewerken aan de "Agrarische Open Dag" op zaterdag 3 juli zijn: Akkerbouwbedrijf Dhr. G.J. de Jager, Galeiweg 4, 4251 MZ Werkendam. Kaasboerderij "De Lange Hoeve" Klei- bergsestraat 2, 4265 GB Genderen. Stie- renmesterij Dhr. P.H. van Strijdhoven, Hilsestraat 52, 4271 LP Dussen. Hydro kultuurkwekerij "Nieuwkoop" Duizen- morgen 6, 4281 ND Andel Champig nonkwekerij "Den Eijer" Gebr. J. en C. Spuijbroek, Kruisstraat 40, 4267 EV Drongelen. Fruitteeltbedrijf Dhr. J. van Andel, Middenweg 4, 4281 KH Andel. Tuinbouw en bloemenbedrijven aan de Kooikamp te Sleeuwijk. Groenteteelt Dhr. J.W. Rietveld, Kooikamp 8,4254 LJ Sleeuwijk. Rozenkwekerij "Tetap Hi- doep" Kooikamp 2, 4254 LJ Sleeuwijk. Groenten- en bloementeelt Dhr. C. Los Zn., Kooikamp 6, 4254 LJ Sleeuwijk. Gerberakwekerij Fa. H.J. de Wit Zn., Kooikamp 8b, 4254 LJ Sleeuwijk. J. Wierenga geld komt toch weer terug in Neder land, maar het heeft dan wel zijn goede werk gedaan. 't Is waar, dat Mbozi maïsbedrijf is een voorbeeld voor het land. Ner gens anders in dit 27 maal grotere land dan Nederland is een dergelijk fraai bedrijf te vinden. Indrukwek kend om er te arriveren. Tegen en op de heuvels liggen nu 860 ha. maïs, sommige velden zijn nu oogstrijp anderen hebben nog een maandje de tijd, daarnaast hebben we nog een areaal van 120 ha beste bonen. Iedereen met een beetje boerenhart kan zich hier zielsgelukkig voelen. Mbozi Maize Farm heeft al twee jaar achtereen de eerste prijs gewonnen in een competitie die door de Staat is opgezet onder de staatsbedrijven. D&érvoor komt er een kommissie de ronde doen en de bedrijven inspec teren. Ook dit jaar weer. Maar deze keer was de kommissie lastig, althans de voorzitter. Een korrupte lummel die in de eerste plaats probeerde om zo veel mogelijk eigen voordeel te behalen. Hij wilde de manager er toe overhalen om straks een wagen maïs naar zijn woonstreek te laten bren gen, zo'n 1700 kilometer bij ons vandaan. Hij liet door schemeren dat zoiets bijzonder bevorderlijk kon wertfen op het verkrijgen van een eerste prijs. De manager kon een uitstekende uitvlucht bedenken waar die kommissievoorzitter geen vinger tussen kon krijgen. Niettemin wer den hij en zijn medelopers vol ge goten met bier dat wij op ons bedrijf altijd volop voor handen hebben. Nou ja zo gek zijn we ook weer niet dat we de kommissie moedwillig tegen de kroeshaartjes in strijken. Maar 't werd toch te absurd toen de voorzitter, weliswaar discreet, aan de manager liet vragen of hij die nacht mooi vrouwelijk gezelschap in bed kon krijgen. Hij twijfelde er niet aan of deze wens zou worden ingewilligd. Vergenoegd zat hij al op het ant woord te wachten. Het antwoord luidde echter dat wij daar op óns be drijf niet aan konden beginnen. Hij verslikte zich in zijn bier, zijn met bloed doorlopen bolle ogen puilden uit de oogkassen en zijn gezicht be gon op een vreemde manier te glim men. Hij wilde kwaad opstappen en hij liet weten dat hij eigenlijk zijn keuze al had gemaakt. Maar je bent nog niet eens het bedrijf gaan bekij ken protesteerde de manager die nu ook zijn borst opzette. Als dat zo moet, dan denk ik dat ik daar toch eens een informatief briefje over ga schrijven naar Uw superieuren in Dar es Salaam. De voorzitter klokte nog een halve liter bier naar binnen en verliet het gezelschap. De andere morgen echter toen hij de wereld inkeek met een kater van je- iwelste en met de wetenschap dat zijn gedrag niet onopgemerkt aan Dar er Salaam voorbij zou gaan toonde hij zich iets inschikkelijker en besloot toch maar de velden te gaan bekij ken. Hij kwam met zijn klubje toch onder de indruk. Hoe het verder af zal lopen nu dat moeten we maar afwachten. Het is twijfelachtig of we dit jaar de eerste prijs halen. Hij heeft geen maïs gekregen, geen vrouw in bed, en misschien heeft hij dat op andere bedrijven wel losge peuterd. Inmiddels hebben we nog een parlementaire missie op bezoek gehad, de president van het socia listische buurparadijs Mozambique de heer Samora Machel en vandaag terwijl we dit schrijven zijn we in af wachting van zijne excellentie de heer Msyua, de eerste minister van dit vriendelijke land. Het hele bedrijf staat erdoor op zijn kop, want als je hier iets bent dan willen ze dat ook zelf merken....! SCHRIJFKOUTER 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 17