"Vaktechnische organisatie zal tuinder meer konsument-gericht moeten laten denken" Teelt aubergines neemt snel toe Bij kwaliteitskontrole op importprodukt voldeed 5% niet aan norm KORTE WENKEN Veiling Beverwijk heeft nieuwe vakuum- en koelinstallatie 3 •22 S3 Ir. U. Geling op Tuinbouwdagen Tijdens de recent gehouden Tuinbouwdagen 1982 heeft ir. U Geling, hoofd van de afdeling Tuinbouw van het Landbouwschap een inleiding gehouden waarbij de vraag: "Wat kan het bedrijfsleven doen om het kostenniveau zo laag mogelijk te houden?" centraal stond. Daarbij hield hij de tuinder als konsument van produktiemiddelen voor, dat niet alleen de prijs maar ook de kwaliteit en het volume van de in te zetten produktiemiddelen belangrijk zijn bij het drukken van het kostenni veau. De individuele tuinder kan het volume van de in te zetten pro duktiemiddelen geheel zelf regelen. Dit is een stuk van het management n.l. het zo goed mogelijk in zetten van produktiemiddelen naar volume, kwaliteit en tijd. Als individu kan hij ook weinig of geen invloed uitoe fenen op de prijs. De tuinder moet zich als een kritische konsument gaan opstellen. De individuele tuinder staat zwak in de markt waar produktiemiddelen worden verhandeld. Deels komt dit voort uit de kleinschaligheid van de tuinbouw maar hand over hand wordt een andere faktor belang rijker; n.l. de geavanceerdheid van technieken en materialen maakt het moeilijk het juiste inzicht óp tijd te verkrijgen. Versterking van de marktpositie van de tuinder is, zo zei hij, te bereiken door: de standaardisatie van de produktie middelen, kwaliteitsonderzoek van de produktiemiddelen, de registratie van gegevens over samenstelling en prijs, het vaststellen van aanvaard bare leverings- en handelsvoorwaar- den en het vaststellen van garantie regelingen voor aangekochte pro duktiemiddelen en dat eventuele schade soms ver uitgaat boven de waarde van het geleverde produk- tiemiddel. Gelet op de veelheid van vragen uit de praktijk en de grote kosten die aan de opzet van zulke systemen vastzit ten zullen keuzes gemaakt moeten worden. Volgens Geling zullen op het basis leggende werk ook voor lichting en onderzoek hierbij be trokken moeten worden. Eenmaal funktionerend zullen deze systemen het werk van de voorlichting in be langrijke mate verlichten. Overigens heeft het bedrijfsleven in onderzoek en voorlichting ook goede instrumenten om het kostenniveau te beïnvloeden. Nu reeds vindt er een omvangrijke mede-financiering plaats van het bedrijfsleven. ir. Ubel Geling, Bezuinigen op onderzoek en voor lichting is een desinvestering, aldus ir.. Geling, "Dit heeft op termijn een grote negatieve nawerking. Afgezet tegen de produktiewaarde van 6.670 miljoen gulden is het ook dom om dit in de waagschaal te stellen". De vaktechnische organisaties heb ben nu reeds een grote betekenis. De waarde van hun werk is niet te becij feren. Overheid en het bedrijfsleven zelf onderschatten deze waarde en men heeft er ook te weinig voor over. "De vaktechnische organisatie zal ook in de toekomst de tuinder meer konsument-gericht moeten laten denken. Men zal de managements- funktie moeten versterken bij het be drijfsleven", zo besloot hij. Naast de kontrole van het KCB op de kwaliteit van Nederlandse verse groenten en vers fruit wordt ook kontrole uitgeoefend op het geïm porteerde verse produkt. De kwali teitskontrole op ingevoerde produk- ten waar kwaliteitsnormen voor gel den, wordt gedaan door de Algemene Inspektiedienst daarbij bijgestaan door het KCB. Vorig jaar voldeed 45.840 ton (1980 54.400 ton) verse groenten en vers fruit volgens de Algemene Inspektie dienst niet aan de normen. Hiervan werd 11.200 ton (14.300) in gedeeld in een lagere klasse, 15.700 ton (18.200) werd pas toegelaten na dat de ontbrekende aanduiding was aangebracht, 7.350 ton (11.100) werd toegelaten na hersortering en uit eindelijk werd 11.550 ton (10.700) niet in ons land toegelaten. De afge keurde partijen worden of voor menselijke konsumptie ongeschikt gemaakt, of vernietigd, of gaan naar de industrie, of worden in transito doorgestuurd. Met name het citrus- fruit uit Argentinië en Uruguay ver- AKKERB0UW VOOR DE BESTRIJDING van de grote brandnetel is er momen teel een nieuw middel op de markt. Garlon 4E is een systemisch wer kend middel dat brandnetels bij een lengte van 15 - 20 cm vernie tigt. De dosering bedraagt 1 V2 liter per ha in 400 - 600 liter water. SCHUIMAARDE KAN vanwe ge zijn tweezijdige werking voor diverse percelen een nuttig rende ment opleveren. Enerzijds heeft schuimaarde een positieve wer king op de struktuur van de grond, anderzijds is het een goede mest stof om, indien nodig, de kalktoe- stand te verhogen. Zandgrond, lichte zavelgrond en zware klei grond komen het meest in aan merking voor schuimaarde. toonde nogal wat gebreken (schilaf- wijkingen ten gevolge van schuren met bladeren en takken). De 45.800 ton die niet aan de normen voldeed maakt ongeveer 5% uit van de totale invoer van de betrokken produkten. Het uiteindelijk niet toe gelaten kwantum van 11.550 ton was niet meer dan 1 k 1,5% van het ge heel. 16% Argentijnse appelen afgekeurd Van de totale invoer van Argentijnse appelen in 1981 ad 31.000 ton (1980 40.000 ton) werd 5.055 ton (4.423) oftewel 16% (11%) afgekeurd. Van de import uit Chili - in '81 52.000 ton (51.000) - was dat 2.360 ton (6.245) oftewel 4,5% (12%). Vorig jaar vond het grootste deel van de afkeuringen plaats in de maand juni en het betrof merendeels Granny Smith. In 1980 werden er veel appelen niet toegela ten omdat ze niet voldoende rijp wa ren. (Markt-Info PGF juni '82) OM HET HUMUSGEHALTE van uw grond op peil te houden, moet regelmatig gezorgd worden voor voldoende toevoer van verse organische stof. Er komen grote verschillen tussen de diverse mest- soorten voor, maar ook binnen dezelfde mestsoorten kunnen grote variaties in gehalten aan organi sche stof voorkomen. Weet wat U koopt. Het is ook mogelijk mest op gehalte te laten onderzoeken. MESTSOORTEN WORDEN vergeleken op basis van 3.500 kg droge organische stof, dit komt overeen met een goede groenbe- mester van Engels raaigras, 58 ton rundveedrijfmest, 55 ton varkensdrijfmest, 15 ton vaste kippemest, 30 ton kippedrijf- mest en met 7 V2 ton slachtkui- kenmest. HET IS DE LA A TSTE JAREN uit de proeven overduidelijk ge worden dat luizen in tarwe veel schade kunnen doen. Met een eenmalige bespuiting tegen luis werd soms 1.000 kg meerop brengst behaald. Houd ze goed in de gaten en neem tijdig maatrege len. De teelt van aubergines in Nederland heeft de afgelopen 10 jaar snel opgang gemaakt. Vorig jaar lag de handelsproduktie op ruim 8.000 ton, die (op veilingniveau) een waarde vertegenwoordigde van ca. 24 min gulden. Ook dit seizoen is er (nog) geen eind gekomen aan de areaalsuitbrei ding. Er zal in totaal zo'n 60 ha zijn (en nog worden) uitgeplant, ca. 15% meer dan in 1981. Een nieuwe stormachtige ontwikkeling is de teelt op steenwol. Men kan hiermee, naast een aantal andere voordelen, een produktieverho- ging bereiken van ca. 15 k 20%. Deze overschakeling op de teelt zonder grond heeft er, samen met de areaalsuitbreiding, voor gezorgd dat de aanvoer tot op heden ca. 30% groter is geweest. De gemiddelde prijzen waren gelukkig lang niet evenredig lager (nl. ca. 10%), met andere woorden het financiële resul taat is tot dusver bevredigend geweest. De teelt op steenwol heeft bovendien een vervroeging van de oogst tot gevolg gehad. De aubergine is een fraaie vrucht.... ^JSéMd Belangstelling neemt toe De aubergines nemen in Nederland een nog zeer bescheiden, maar wel steeds belangrijkere plaats in. Begin 70-er jaren bedroeg de veilingwaarde nog slechts 0,5 min gld. Afgelopen jaar was dit opgelopen tot bijna 24 min gld. Na de "grote drie" en pa prika's en radijs staan de aubergines hiermee (naar waarde) nr. 6 op de ranglijst van glasgroenten. Het areaal besloeg vorig seizoen vol gens de CBT-areaalenquête in totaal zo'n 53 ha. Er wordt van december t/m juli geplant, maar tweederde van deze aanplanten vinden plaats in ja nuari en februari; de vroege stook- teelt overweegt dus duidelijk. Ook dit seizoen is de oppervlakte aubergines weer gestaag toegeno men tot in totaal ca. 60 ha 15%). Deze uitbreiding kwam voor reke ning van alle maanden van aanplant, behalve december en februari. In ja nuari, maart en april zou volgens de CBT-enquête resp. 17, 22 en zelfs 77% meer zijn uitgeplant dan vorig seizoen, maar ook de herfstteelt (aanplanten in juni en juli) zal, naar de inzichten van 1 maart jl. toene men en wel van 2 naar ruim 4 ha. Deze teeltwijze staat hiermee echter voor slechts 7% van het totale areaal. De teelt van aubergines is vrijwel een geheel Zuidhollandse aangelegen heid. Stormachtige ontwikkeling bij de steenwolteelt Een nieuwe ontwikkeling bij de au bergines is de teelt op substraat. In 1980 is hiervoor d.m.v. diverse prak tijkproeven de basis gelegd. In 1981 zal het areaal op steenwol ca. 1 ha groot zijn geweest. Onder invloed van de zeer gunstige resultaten hier van is dit seizoen een groot aantal kwekers overgeschakeld op de steenwolteelt; de schatting gaat in de richting van 60% van het areaal. Het grootste voordeel van de steen wolteelt is de enorme produktiever- hoging van 15 k 20% die behaald kan worden. Daar komt mog bij dat er vroeger geoogst kan worden. Andere voordelen moeten we verder zoeken in een energiebesparing, een gemak kelijkere ontsmetting en veel minder last van slaapziekte en knol. De re sultaten zijn zelfs zo goed dat een verdere uitbreiding van de teelt op steenwol in de lijn der verwachtingen l,gt" (Markt Info PGF) VEEHOUDERIJ OP VEEL BEDRIJVEN wordt in de zomer een jonge stier bij de pinken in de wei gedaan. Soms geeft dat later grote moeilijkhe den, omdat te zware kalveren ge boren worden. Probeer een stier te kopen waarvan volgens de gege vens verwacht mag worden dat hij lichte kalveren geeft. HET GRASLAND IS DIT jaar door verschillende oorzaken niet zo best de winter doorgekomen en de groei is laat op gang gekomen. De hoeveelheid gewonnen kuil- voer is hierdoor aanmerkelijk ge drukt. Een reden temeer om te trachten in de rest van het jaar nog zoveel mogelijk grasopbrengst te behalen. Laat geen groeidag ver loren gaan en strooi direkt stikstof bij vrijkomen van een perceel. DE TIJD DAT EEN DIKKE grondlaag op de graskuil werd aangebracht om de achtergebleven lucht te verwijderen, is voorbij. Donderdag 10 juni is door de voorzitter van de K.N.B.T.B. de heer drs. Joris Schouten, de nieuwe Vakuum- en Koelinstallatie in de Veiling Beverwijk officieel in gebruik gesteld. Hij deed dit door op een knop te drukken waarna de deur omhoog ging en een wagen vol met groenten naar buiten kon worden gereden. In deze nieuwe Vakuum- en Koelinstallatie kunnen o.a. 25.600 kroppen sla per uur worden gekoeld en zodoende fris worden gehouden voor de handel. Bijgaande foto's geven het moment weer waarop de heer Schouten op de knop drukt. (Foto: Ab Westerbeek) 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 15