Van liters bestrijdingsmiddel per ha naar aantal druppels per cm2 Resistentie vraagt steeds weer om nieuwe chemische bestrijdingsmiddelen AAgrunol verkoopkantoor van FBC produkten Tendens op "Sprayers in action"show: Voor- en nadelen Elektrostatisch spuiten Minder liters per ha Direkteur Corbett van FBC Ltd.: Resistentie Eind mei vond op een sinds de Tweede Wereldoorlog verlaten vliegveld bij Rufforth vlak bij York in Engeland de FBC "Sprayers in Action"- show plaats. Een show die al voor het achtste jaar werd gehouden en die vrijwel geheel door het bedrijfsleven, in casu FBC Ltd., wordt gefinan cierd. Het is een vooraanstaande demonstratie waar op het gebied van spuittechniek en spuitapparatuur de nieuwste ontwikkelingen worden getoond. De bezoekers komen dan ook niet alleen uit geheel het Vere nigd Koninkrijk maar ook uit andere landen als Frankrijk, België, West-Duitsland en Nederland. Grote voordelen van deze zgn. "Controlled dropled application" (gekontroleerde-druppel-toepas- singj zijn: een meer efficiënt gebruik van gewasbeschermingsmiddelen door een effektieve en gelijkma tige druppelgrootte, drift is door de keuze van de druppelgrootte beter onder kon- tröle te houden, minder waterverplaatsing, lichte re apparatuur en tijdsbesparing bij het vullen en wat hogere rij- snelheden. Een belangrijk nadeel is dat kleine druppels snel verdampen waardoor het nodig kan zijn de middelen in olie te mengen. De ontwikkeling van deze techniek die al volop te koop is, is zo snel gegaan dat de regels voor de toepas sing ervan nog ontbreken. Een toepassingstechniek die overi gens pas volgend jaar te koop zal zijn (dan zal zo wordt verwacht het hui dige stadium van ontwikkeling en onderzoek worden afgesloten), be treft het elektrostatisch spuiten. Hierbij worden de druppels tijdens het verlaten van de spuitdop elek trisch geladen. De druppeltjes pro beren elkaar tijdens het vallen tussen het gewas op te zoeken. Dit heeft tot gevolg dat de druppels niet alleen terecht komen op de bovenkant van het blad maar er ook onder kruipen. Omdat zich juist veel ziekteverwek kers aan de onderzijde van het blad bevinden wordt hierdoor een nog ef- fektievere bestrijding mogelijk. Een onvolkomenheid bij dit systeem is nog dat de druppels bij spuiten in ho gere gewassen de laagste tientallen centimers van het gewas niet meer bereiken. J. WIERENGA hebben gevonden dat kan tonen. Naast de kommerciële bedrijven zijn er ook de voorlichtingsstands van overheids- en semi-overheidsinstan- ties met informatie over onderzoek, voorlichting en scholing. Daarbij bleek ons dat evenals in ons land ook in Engeland spuitkursussen worden georganiseerd. Uit milieu- en kostenoogpunt wordt ook in Engeland met kracht gestreefd naar het verspuiten van minder liters bestrijdingsmiddelenvloeistof per ha. Het spreekt vanzelf dat de gehele ap paratuur daarop moet worden aange past; de tanks zullen kleiner en lich ter worden uitgevoerd, maar de grootste uitdaging voor de industrie is het aanpassen van de spuitdoppen. Er zijn immers meer druppels per op pervlakte eenheid (cm2) nodig terwijl de druppel zelf meer gelijkmatig van grootte moet zijn. Dit wordt verkre gen door draaiende schijfjes de drup pels met een centrifugaalkracht weg te laten springen. Hoe sneller de schijfjes draaien, hoe kleiner de druppel. Een ontwikkeling die er toe heeft geleid dat men al niet meer spreekt van "liters per ha" maar van "aantal druppels per m2". Proeven hebben aangetoond dat systemische herbicides het beste kunnen worden verspoten met een druppelgrootte van 250 micron, kontaktherbiciden met 150 micron, fungiciden met 100 150 micron en insekticiden met 70 100 micron. Er was op de show van alles te zien. Ook deze sproeiscooter die veel in ontwikkelingslanden wordt gebruikt. Een beeld van de demonstratie bij "Sprayers in action". Hier ziet u een nieuw soort spuitdop waarbij een draaiende schijf de druppels produceert (atomiser of spinning disk). Met dergelijke doppen kan met zeer geringe sproeicloeistofeenheden per ha worden gespoten terwijl de druppel grootte konstant blijft. Voor boer en loonspuiter biedt "Sproeiers in aktie" een veelomvat tend programma: er zijn de demon straties, er is een vrijwel kompleet arrangement spuitmachines van de modernste tot de meest primitieve uit de beginperiode, groot en klein, zelf rijdend en getrokken. Ook het sproeivliegtuig ontbreekt niet. In enige grote tenten hebben voorts een 40-tal standhouders hun produkt tentoongesteld: pompen, afmeet- apparatuur, oppervlakte meet apparatuur, allerlei instrumenten, spuitbomen, kontröle, apparatuur, spuitdoppen, drukmeters, veilig- heidskleding enz. enz. Ook is er een speciale afdeling waar iedere fabri kant die iets geheel nieuws meent te FBC Ltd. is een nog vrij jonge onder neming en een samensmelting van twee oudere Engelse bedrijven Fisons en Boots. Het hoofdkantoor van de FBC, die in alle werelddelen ver koopkantoren en research-centra heeft, is gevestigd te Hauxton bij Cambridge. Op een perskonferentie te Chester- fork dat eveneens vlak bij Cambrid ge ligt en waar de research-afdeling is gevestigd, deed direkteur R. Cor bett uit de doeken dat het vinden van een nieuw bestrijdingsmiddel niet alleen een uiterst moeilijk en ge- duldzaam werk is (een kans van 1 op 15.000) maar dat het bovendien een zeer kostbare zaak is. Voordat een nieuw middel op de markt is heeft het al vele tientallen miljoenen ge kost. Niettemin zei de heer Corbett de toekomst van de landbouwbe- strijdingsmiddelenindustrie bepaald positief te zien rekening houdende met de nog snel groeiende wereld bevolking "die net als wij recht op voedsel heeft". Hoewel hij verklaarde dat met be- strijdingsmethoden als de biologi sche, de genetische kontröle, de kunstmatige genetische ingrepen tegen bijv. resistentie en met de "ou derwetse" methoden best wel resul taten zijn te behalen, zullen we het volgens hem zonder de chemische middelen zeker niet redden. De heer Corbett wees ook op de vooruitgang die er wat betreft de hoeveelheid en de werkingsintensi teit van de middelen is bereikt, de laatste jaren. Zo zijn er middelen in onderzoek die zo aktief zijn dat een toediening aan de tank van 20 gram per ha voldoende zal zijn. Van groot belang is daarbij dat de spuittech niek en de kennis van de spuiter bij blijven bij deze nieuwe mogelijkhe den. Hij voorspelde dat hoe goed de nieu we middelen ook zijn, er altijd wel weer resistentie op zal treden. "Daar komt geen eind aan", aldus ir. Cor bett die daarin geen gevaren zag mits men de nodige zorgvuldigheid be tracht. Tijdens een rondgang door de labo ratoria en langs de proefvelden in Chesterfork vertelden de onderzoe kers dat vanwege de enorm hoge kosten, eerst die middelen ontwik keld worden die gericht zijn op teel ten die op mondiale schaal worden toegepast als katoen, granen e.d. Vandaaruit wordt in een tweede fase, wanneer het middel althans per- spektief biedt, verder gewerkt ten einde het middel ook uit te testen op en geschikt te maken voor toepassing bij kleinere teelten zoals graszaden, bloemen, fruitbomen e.d. Voordat een nieuw middel wordt toegelaten zijn er zeker 10 jaar van onderzoek aan voorafgegaan en heeft men er zo'n 30 tot 40 miljoen gulden in moeten stoppen. Gezien de snelle ontwikkeling in de bestrijdingsmid- delensektor moet dit geld in betrek kelijke korte tijd terugverdiend wor den. Dit verklaart voor een belang rijk deel de hoge prijzen van bestrij dingsmiddelen. Het research-centrum van F.B.C.-Ltd. in Hauxton. In 1979 is het in agrarische krin gen bekende Groningse bedrijf AAgrunol (producent van che micaliën en landbouwbestrij- dingsmiddelen) overgenomen door FBC Ltd. te Hauxton bij Cambridge in Engeland. Met de ze overname werden meerdere doelen bereikt; FBC Ltd., dat re searchcentra en verkoopkantoren over de gehele wereld heeft, kreeg nu ook een vestiging in ons land terwijl het voortbestaan van AAgrunol was verzekerd, zij het afgeslankt want de produktie van bestrijdingsmiddelen gaat bin nenkort plaatsvinden in Enge land. Het gemeentebestuur van oe stad Groningen dat jarenlang had geprobeerd AAgrunol om milieutechnische redenen uit de stad te krijgen, kan tevreden zijn. Het hoofdkantoor van het Gro nings bedrijf gaat naar Haren (Gr.) vanwaar de verkoop plaats gaat vinden, terwijl de opslag en distributie van FBC-chemicaliën en bestrijdingsmiddelen zal ge schieden vanuit Delfzijl. De di- rektie van AAgrunol nodigde on langs de Nederlandse landbouw- pers uit voor een kennismakings bezoek aan het moederbedrijf FBC Ltd. Tevens werd een na tionale demonstratie en show van spuitmachines "FBC Sprayers in action" bijgewoond. Hierbij eni ge indrukken. j.w. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 13