Indrukwekkende praalwagens beelden 50 jaar ontwikkeling in de landbouw uit Nieuws uit: Brussel Brussel zit met miljarden aan melkheffing "over" Bietenteler gaat 37,5% betalen op B-suiker^ Suiker Legbatterijen Tapioka Tijdens Landbouw '82, van 29 juni t/m 3 juli Ontwerpen V oorlichtingsaspekt JanWerts/Brussel Een verhoging van de heffing ten laste van de bietenteler op B- suiker van 30 naar 37,5%; uitbreiding van de medezeggen schap van het bedrijfsleven over de besteding van een deel van de melkheffing; handhaving van de legbatterij in Europa, maar dan wel op basis van bepaalde ruimtematen; voortzetting van een normale aanvoer van tapioka ondanks het recente besluit om de invoer te stabiliseren; Agri-monetaire maatregelen als gevolg van de recente Europese munt-operatie waarbij onze gul den werd versterkt. Dat zijn zo de belangrijkste besluiten van de maandag in Luxemburg ge houden vergadering van de Europo se landbouwministers. Het was de eerste keer dat madam Cresson en de heren elkaar na de ongewoon felle strijd rond de landbouwprijzen weer zagen. "Alles is er op gericht om momenteel vriendelijk te zijn tegen óver de Britten. Zij moeten na hun nederlaag, dus het buiten hen vast stellen van de landbouwprijzen, nu even de kans krijgen hun wonden te likken", zo hoorde je in Luxemburg van andere delegaties in de wandel gangen. De ministers besloten om het be drijfsleven over een groter deel van de melkheffing medezeggenschap te verlenen. Dat geld wordt besteed aan akties voor schoolmelk, reklame-ak- ties voor de zuivel, en dergelijke. De bewindslieden spraken echter met geen woord over het verschijnsel dat momenteel een gigantische hoeveel heid geld afkomstig van de melkhef fing doelloos op een EG-rekening staat. Niemand weet een bestem ming voor dat geld. De melkheffing ten laste van de individuele veehou der en indirekt ook van de konsu- ment, wordt nu zo'n vijf jaar lang geheven. Sedert dien betaalde de Europese veehouder in totaal 4600 miljoen gulden melkgeld aan Brussel terug. Daar besteedde men 1350 miljoen aan allerlei akties tot bevor dering van het melkverbruik, terwijl er voor dit jaar nog eens voor 425 miljoen aan akties op stapel staat. Maar met de rest van het geld - ruw weg 3300 miljoen gulden - weet men geen weg. De Europese Commissie zou de heffing wel willen besteden aan het wegwerken van zuivelpro- dukten buiten de Euromarkt. Maar daar heeft hij geen toestemming voor. Want de heffing is totaal we zensvreemd aan de Europese finan ciële opzet. Kommentaar van minis ter De Koning in Luxemburg toen journalisten hem hierop wezen: "Hier is niet over gesproken; jammer dat ik het niet wist, want dan was ik daar toch eens over begonnen". De ministers besloten de toch al forse 30%-heffing op B-suiker te verhogen met 7,5%. Dit onder protest van de Italianen. Zij zeggen, dat ze niet aan de overschotten hebben bijgedragen. "Een forse verhoging, maar zoge zegd toch wel gerechtvaardigd als je de sterke uitbreiding van de suiker- produktie in de wereld ziet. De Eu ropese Gemeenschap heeft dan ook besloten om, gegeven de overschot ten, 2 miljoen ton suiker op te slaan in de hoop die volgend jaar af te kunnen zetten", aldus het kommen taar van minister De Koning. De ministers diskussieerden weer eens uitvoerig over het eventuele af schaffen van de legbatterij. Volgens minister De Koning bleek daarbij dat zulks er niet in zit. Alweer lang geleden hadden de ministers daar op Duits-Nederlands verzoek overigens wel toe besloten. Daar komem zij nu weer op terug. Globaal liggen er drie standpunten, die als algemeen ken merk hebben dat men in alle landen van de Europese Gemeenschap toch wel iets wil doen. De Italianen wensten tussen nu en 1995 hun minimaal vloeroppervlak van 360 cm2 te verhogen naar ruim 400. De Ieren willen hoogstens tot 450 cm2 gaan. Duitsland, Engeland, Nederland en Denemarken wensen aldus de Nederlandse minister "een forse stap te zetten". Het kompromis waarop men nu aanstuurt ziet er als volgt uit. Op 1 juli 1984 zou men op Europees vlak naar minimaal 450 cm2 ruimte per kip gaan. Dat is zo ongeveer het minimum waarop de Nederlandse dieren nu veelal al ge huisvest worden. De ergste excessen zijn daarmee uitgebannen, aldus De Koning. Voor de Nederlandse pluimveehouder zou er voorlopig niets veranderen want die heeft vol gens de bewindsman meestal vijf kippen in een hok van 2250 cm. In 1993 zouden vervolgens alle Euro pese dieren minimaal 550 cm ruimte krijgen toegewezen. Minister De Een fraktie van de 2 miljoen ton suiker die wordt "overgeheveld" naar volgend jaar. Voorzover wij begrepen hebben zal het gekakel rond de legbatterij en de hokgrootte nu afgelopen moeten zijn. Koning gaat daarmee alleen ak koord wanneer er dan ook geen en kele uitzondering op wordt toeges taan. De minister gaf verder te kennen, liever van de hele legbatterij af te stappen, althans op termijn. Intussen zou het bedrijfsleven dan een nieuw en meer leefbaar hoksys- teem kunnen ontwikkelen. Maar aangezien de zuidelijke EG-landen niet van de batterij af willen, accep teert De Koning bovenstaand kom promis dan maar liever als het be kende halve ei, dat prevaleert boven de lege dop. Zou het op Europees vlak allemaal mislukken dan houdt de Nederland se minister er rekening mee dat wij, en ook de Duitsers, nationaal mini mum maten gaan vastleggen. Zoals bekend hebben de landbouw ministers onlangs afgesproken de in voer van graanvervangers voor de veevoeding te stabiliseren. Dit om aldus de graanteler tegemoet te ko men. De importeurs van tapioka uit Thailand hebben de bui zien hangen en inmiddels zoveel ingevoerd dat zij in september voor dit jaar hun max- imum-hoeveelheid al binnen heb ben. De Koning heeft er, onder felle Franse protesten, voor gepleit de re geling zo uit te leggen dat ook voor de rest van het jaar de taüioka- stroom blijft vloeien. De Europese Commissie zou wel gevoel hebben voor dit voorstel, dat ook de steun krijgt van enkele andere landen. De ministerraad deelde aan Grieken land een dikke 500 miljoen gulden uit om de landbouwstructuur te ver beteren: wegenaanleg, elektriciteit, irrigatie, onderwijs, bosbouw. Het gaat om die delen van het land waar meer dan de helft van de bevolking landbouwer is op bedrijfjes van ge middeld kleiner dan 3 ha. Net als enkele andere probleemgebieden krijgen de Grieken de helft van de kosten via Brussel vergoed, terwijl dat normaal 40% beloopt. Het halve miljard voor Griekenland is bedoeld als pleister op de wonde voor de re cente 11% verhoging van de land bouwprijzen bij een kostentoename voor de Griekse agrariërs die 23% beloopt. De Agri-monetaire maatregelen na de opwaardering van gulden en mark en de devaluatie van de Franse frank en Lire schoven de ministers door naar de specialistische organen en de Europese Commissie. Denen en Ieren willen de landbouwprijzen meteen aanpassen. Wat de Fransen doen was maandag nog niet duidelijk. De Ko ning wees er wel op dat het verschil tussen de Duitse en de Franse land bouwprijzen met deze Europese muntoperatie weer geweldig groot is geworden. "De land- en tuinbouw heeft in de laatste 50 jaar een spektaku- laire ontwikkeling doorgemaakt. Als je cijfers van de jaren 30 ver gelijkt met cijfers van nu, dan zie je dat men erin is geslaagd enor me prestaties te leveren. De pro- duktie werd ondanks het sterk dalend aantal mensen dat nog werkt in de landbouw sterk op gevoerd. Zo zijn in de afgelopen 50 jaar de produktie per koe en de opbrengsten per hektare van de belangrijkste akkerbouwgewas sen verdubbeld. Van grote bete kenis hierbij is dat het totale voedselpakket betaalbaar is geb leven. Die ontwikkelingen op allerlei gebieden in de landbouw willen we in de manifestatie Landbouw '82, die van 29 juni tot en met 3 juli plaatsvindt op de terreinen van Flevohof, tot uit drukking brengen in een rijdende tentoonstelling", vertelt de heer Willems, voorzitter van de werk groep Rijdende Tentoonstelling. Die ontwikkelingen zijn in cijfers duidelijk zichtbaar. Werkten er in 1930 bijvoorbeeld nog 660.000 mensen direkt in de landbouw nu zijn er dat nog slechts 250.000. Maar om die cijfers visueel te maken in een rijdende tentoon stelling is geen eenvoudige zaak. Toch vormen juist deze verande ringen een belangrijk onderdeel in een totale presentatie van land en tuinbouw. Een deel van het terrein van de Fle vohof waar agrarisch Nederland zich gaat presenteren. Enkele honderden vrijwilligers werken inmiddels al aan de op bouw en inrichting van zo'n 40 wagens. In grote lijnen komen op de eerste wagens drie algemene thema's en gebouwen. Centraal staat steeds de ontwikkeling door de jaren heen, die wordt aange geven door de situatie uit 1930 te laten zien in vergelijking met die uit 1950 en die van 1982. Dat staat ook voorop bij de an dere wagens die per gewas zijn ingedeeld. Op die wagens gaat het om: granen, aardappelen, suikerbieten, peulvruchten, han delsgewassen, groente- em fruit en sierteelt. De ontwerpen voor de wagens staan al vast. Voordat deze echter uitgewerkt zijn tot kleurrijke praalwagens komt er nog heel wat bij kijken. Zo moet in de materiaalkeuze bijvoorbeeld re kening gehouden worden met het feit dat alles weerbestendig moet zijn, want de wagens blijven tij dens de hele manifestatie te be zichtigen. De wagens moeten naar de terreinen van Flevohof worden vervoerd, soms over grote afstanden en de levende gewas sen waarmee de wagens worden opgesierd moeten vijf dagen lang worden verzorgd. En dat zijn nog maar enkele praktische punten waarmee de wagenbouwers reke ning moeten houden. Tijdens de openingsfestiviteiten zal de rijdende tentoonstelling een belangrijke plaats innemen. Zij voert namelijk het eigenlijke défilé van landbouwmachines aan. Daarmee krijgen bezoekers een uniek stuk voorlichting; deels bestaand uit een stuk geschied schrijving en ontwikkeling, deels uit een beeld van de moderne landbouw. Juist dat voorlichtingsaspekt vindt de heer Willems erg be langrijk: "De land- en tuinbouw in Nederland staat op hoog peil, zowel kwalitatief als kwantitatief. Dat komt voor een groot deel omdat boeren in Nederland technisch goed onderlegd zijn. Niet-agrariërs staan vaak niet stil bij wat er in een boerenbedrijf omgaat. Ze weten niet waar een boer mee bezig is of waarom hij bepaalde dingen doet. Vaak heb ben ze een verkeerd beeld van het geheel. In de praktijk merkje dat wanneer je deze mensen laat zien wat er gaande is in zo'n bedrijf, ze beter bekend raken met de land bouw en deze ook waarderen. Deze tentoonstelling kan mis schien een bijdrage zijn tot een wat uitgebreidere kennismaking met het landbouwgebeuren". Die kennismaking is zeker de moeite waard, al was het alleen maar om dit stuk huisvlijt van mensen uit de landbouw te be kijken. "Eendracht maakt macht" luidt het gezegde en dat geldt ze ker in de landbouw. Vandaar ook dat vertegenwoordigers van o.a. landbouworganisaties, vrouwe norganisaties, loonwerkers, me- chanisatiebedrijvcn en vele ande re instanties in de IJsselmeerpol- der samen de schouders zetten onder het vervaardigen van deze praalwagens en het beschikbaar stellen van wagens en traktoren. Als men de rijdende tentoonstel ling wil bekijken dan kan dat ge durende heel Landbouw '82, dus van 29 juni tot en met 3 juli, op de terreinen van Flevohof. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 12