Varkensprijzen na Pinksteren onder druk - Slachtrundermarkt prijshoudend Landbouwhogeschool nam nieuw centrum voor kleine proefdieren in gebruik Wolinname 1982 Aktief en veelzijdig programma van Nederlandse Schapenhouderij Produktschap voor vee en vlees Technische voorzieningen Afd. Zeeland der Ned. Wolfederatie In de openbare vergadering van het bestuur van het Produktschap voor vee en vlees op woensdag 9 juni heeft drs. S.B.M. Jongerius een over zicht gegeven van de marktsituatie vee en vlees in de voorgaande weken. Hij stelde vast dat na aanvankelijk hogere varkensprijzen in mei, later in die maand een duidelijke weerstand optrad tegen deze prijsstijging. Na Pinksteren kwamen de varkensprijzen duidelijk onder druk, mede door mindere vraag in Duitsland en later ook in Italië en Frankrijk. Dat hield mede verband met het opnieuw optreden van Denemarken als leverancier van varkens(vlees) op de EG markten. Hij maakte ook nog melding van moeilijkheden die een aantal expor teurs ondervonden bij de afzet naar Italië, in verband met Salmonella. De advieskommissie van het Pro duktschap verwachtte aanhoudende druk op de varkensprijzen. Daardoor zal de belangstelling voor de parti- kuliere opslag weer toenemen. Tot en met voorgaande week werd ca. 5500 ton in dit kader opgeslagen, in hoofdzaak buiken en schouders. Tot en met 21 mei was in de Gemeen schap in totaal 37.400 ton voor de partikuliere opslag gekontrakteerd. De biggenprijzen zijn met rond 5 gedaald tot ca. 125,- De prijzen van onderdelen zijn deze week ge daald. De binnenlandse afzet is weinig be vredigend. De vertegenwoordiger van de sla gersorganisatie meldde dat de omzet na Pinksteren met soms wel 25 tot 30% is gedaald, een ongekend grote daling. Slachtrundermarkt prijshoudend In de voorgaande periode was de markt voor slachtrunderen bij krap pe aanvoer nog steeds prijshoudend. Een situatie die deze week, zo bleek tijdens de diskussie, veranderd is. Er is sprake van gedaalde prijzen voor slachtrunderen zowel als voor vette kalveren. De interventie in de Gemeenschap is per 24 mei weer hervat, voorlopig alleen voor voorvoeten van stieren. De verhoogde richtprijs maakt de interventie weer aantrekkelijk. Op week basis werd in de Gemeen schap 4000 ton rundvlees door de interventie aangekocht. Voor nuka's zijn de prijzen in de voorgaande periode sterk gestegen, een situatie die ook in de lopende week niet meer gold. Dit laatste ook in verband met de wat aflopende markt voor vette kalveren. De markt voor lammeren en schapen is traag, ondanks de seizoenmatig- betrekkelijk kleine aanvoer. Tekort aan konserven-vlees De heer J. Louwes wees op het tekort aan rundvlees bestemd voor de vlees- konservenindustrie. Hij bekritiseerde de uitvoer - met restitutie - van rund vlees naar o.a. Oost Europa, waar dit vlees tegen belachelijk lage prijzen wordt uitgevoerd. Daar staat dan tegenover een tekort aan industrie vlees. Ook de heer Y. Brada stelde vast dat dit kwaliteitsvlees niet voor de Nederlandse konsument beschik baar is, door de ruime interventie, maar wel tegen belachelijk lage prij zen naar derde landen gaat. Dat maakt dat de Nederlandse industrie wat rundvleeskonserven niet konkur- rerend kan aanbieden. Hij pleitte mede voor verruiming van invoermogelijkheden. Ir. J.M.H. Timmers van het ministe rie van Landbouw zag weinig moge lijkheden om tegen verlaagde heffin gen rundvlees voor de industrie te importeren. Immers de Gemeenschap moet reeds 600.000 ton per jaar uit voeren. Hij meende dat intern, dus binnen de Gemeenschap, naar een oplossing van dit probleem dient gezocht. Een en ander zal door het bureau van het Produktschap nader worden be studeerd. Keuringskosten kalversektor Voor Nederland bestaat er een achterstand bij de uitvoer van kalfs vlees, als gevolg van de aanmerkelijk hogere keuringskosten, vergeleken met die in andere EG-landen. In Nederland liggen de keuringskos ten op 5,60 per kalf, in Duitsland bedragen de keuringskosten 3,82, in Frankrijk 3,56 en in Italië 0,75 per dier. Daarbij gevoegd een bestaande overkapaciteit in de Nederlandse slachterijen is het duidelijk dat hier voor Nederland een achterstand bestaat. Het bestuur besloot de kwestie onder de aandacht van de minister van Landbouw te brengen samen met nog enkele andere vraagstukken, die voor de vee- en vleessektor oplossing vereisen. V(jw De Nederlandse Vereniging voor Proefdierkunde organiseerde on langs in het Biotechnion haar vvoor- jaarssymposium ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Centrum Kleine Proefdieren van de Land bouwhogeschool. Het symposium kreeg als titel "Kleine proefdieren in de Landbouwstad". Het Centrum Kleine Proefdieren was tot voor kort gehuisvest in het Transitorium, De Dreijen 11. Het nieuwe centrum is ondergebracht in de nieuwbouw van het Biotechnion, De Dreijen 12. Momenteel maken dertien vakgroe pen van de LH en het Nederlands Instituut voor Zuivel-Onderzoek (NIZO) uit Ede gebruik van de faci liteiten van het centrum. Die vak groepen zijn biochemie, dierfysiolo gie, entomologie, erfelijkheidsleer, experimentele diermorfologie en celbiologie, microbiologie, molecu laire biologie, toxicologie, veefokke rij, veehouderij, virologie, voeding en ethologie. Het centrum telt vier medewerkers onder leiding van een chef (de heer J.W.M. Haas). De proeven worden begeleid door dierenarts H. van Haeringen, direkteur van de Stich ting Bloedgroepen-Onderzoek. Per jaar worden ruim 40 proeven afge werkt; de proeven van erfelijkheids leer, veefokkerij en veehouderij en van het NIZO nemen op dit moment de meeste tijd in beslag. Voor de proeven zijn per jaar zo'n 20.000 muizen, 3400 ratten, 50 ko- De nieuwe huisvesting voldoet aan de "batterij" met konijnen. nijnen en 30 cavia's nodig. Muizen en ratten worden door het centrum zelf vermeerderd. Kadavers van ge zonde dieren worden ter beschikking gesteld van het roofvogelrevalidatie centrum te Gorssel. In het nieuwe proefdierencentrum zijn een aantal speciale technische voorzieningen aangebracht die ver antwoord werken mogelijk maken. Gescheiden aan- en afvoergangen maken het mogelijk "van schoon naar vuil" te werken. Temperatuur en luchtvochtigheid zijn per unit van 6 dierkamers regelbaar, evenals de De Stichting "Dag van het Schaap" brengt in het kader van de manifesta tie Landbouw '82 op 2 juli een aktief en veelzijdig programma over de Ne derlandse Schapenhouderij, aldus de heer H. Sturkenboom van het "Proefstation Rundveehouderij" te Lelystad, tevens medeorganisator van deze dag. Tot de vele programma onderdelen behoort de zeer spektakulaire sheep-dog trial met daarin een wed strijdelement en verder woldemon straties, het "Nationale Kampioen schap Schapen Scheren", een kar kassen wedstrijd en tenslotte kunnen belangstellenden kennis maken met het bekende Texelse lamsvlees. Bovendien is er gedurende de hele manifestatie Landbouw '82 van 29 juni t/m 3 juli een presentatie van een 20-tal schapenrassen die in Ne derland voorkomen. derswedstrijd nemen alleen profes sionele schapenscheerders deel. Er wordt o.a. beoordeeld naar de mani pulatie met het dier tijdens het sche ren, kwaliteitsbehoud en oprollen van de vacht en de scheertijd. Door de Nederlandse Wolfederatie wor den er demonstraties verzorgd met verschillende soorten wol. Door het spinnen, verven en breien wordt ge toond wat er van wol gemaakt kan worden. Bij de karkassenwedstrijd wordt door erkende juryleden de slacht kwaliteit van de lammeren beoor deeld. De karkassen van de beste slachtlammeren worden op 2 juli in grote koelwagens getoond. De kar kassenwedstrijd draagt bij tot meer inzicht in de kenmerken die belang rijk zijn voor het vaststellen van de slachtkwaliteit en wordt georgani seerd door het Proefstation Rund- huisvestingsnormen. Op de foto de onder- of overdruk. In elke dierka- mer kan de dag/nachtverlichting apart ingesteld worden. Voor de die ren is er een automatisch drinkwa tersysteem met reduceerventielen. Met deze akkommodatie is voldaan aan de huisvestings- en verzorgings- eisen die aan het dierexperimenteel onderzoek gesteld worden. De naam van het centrum duidt er al op dat het hier alleen om kleine proefdieren gaat. De Landbouwho geschool beschikt ook over grote proefdieren, zoals runderen, var kens, schapen en geiten, maar die zijn hoofdzakelijk in proefboerde- rijen en in de proevenakkommodatie bij het Zodiacgebouw onderge bracht. Baas en Border Collie in aktie bij het bijeenbrengen van de schapen in een opvangruimte. De sheep-dog trial, voor velen be kend van de Schotse Hooglanden of de T.V. zal plaatsvinden op een ter rein van 1,5 ha groot met medewer king van de "Border Collie Club Nederland". De Border Collies zijn honden die speciaal gefokt zijn voor het drijven van schapen. Zij helpen de schaapherder bij het brengen, ha len en bijeenbrengen van de schapen in de opvangruimte. De hond rea geert hierbij op fluitsignalen van de herder. Een kleine kudde schapen wordt via een aantal hindernissen of smalle doorgangen naar een kleine door hekwerk omgeven schapenopvang ruimte, in het midden van het ter rein, gedreven. Voor de wedstrijd zijn de wijze waarop de hindernissen worden genomen en de tijd bepa lend. Aan de Nationale Schapenscheer- veehouderij (PR) en het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek (IVO). De lamsvleesliefhebbers kunnen tenslotte hun hart ophalen met het barbecuen van het Texelse lams vlees. Van 29 juni t/m 3 juli is er een pre sentatie van een 20-tal schapenrassen waaraan wordt bijgedragen door de Stichting Zeldzame Huisdieren met bedreigde rassen als het Drents en Veluws heideschaap. Verder werken mee het Texels Scha penstamboek, de Fokkersklub voor Buitenlandse Schapen (F.B.S.), het Noord-Hollands Texels Schapen stamboek en het Zeeuws Fries Melkschapenstamboek. Bovendien is er een tentoonstelling van enkele toeleverende bedrijven met produk- ten specifiek bestemd voor de Scha penhouderij. De wolinname in Zeeland en N.W. Brabant zal gehouden worden in de periode 22 juni - 12 juli a.s. Het wo- linname-programma luidt: Dinsdag 22 juni: Nieuwvliet, P.J. Cornelis, Pr. Wilhelminastraat 20 (8.00 - 11.15 uur en 13.00 - 14.00 uur); Woensdag 23 juni: IJzendijke, R. de Miliano, B 45 (8.00 - 11.15 uur en 13.00 - 16.00 uur); Donderdag 24 juni: IJzendijke, R. de Milliano, B 45 (8.00 -10.00 uur), Terneuzen: W. van Hoeve, Ferlemanweg4(13.30- 15.00 uur); Vrijdag 25 juni: Terneuzen, W. van Hoeve, Ferlemanweg 4 (8.00 - 11.30 uur en 13.00 - 15.00 uur); Maandag 28 juni: Kloosterzande, A.J. van Waterschoot, Pres. Roose- veltstraat 12 (8.00 - 11.30 uur en .13.00 - 14.00 uur); Dinsdag 29 juni: Zierikzee, Koöp. Aank. Vereen. (7.30 - 11.30 uur en 13.00 - 16.00 uur); Woensdag 30 juni: Zierikzee, Koöp. Aank. Vereen. (7.30 - 11.00 uur), Wissenkerke: A.A.P. Breure, Dorpsweg 48 (14.00 - 16.00 uur); Donderdag 1 juli: Grijpskerke, Fa. Louws, Noordstraat 2 (8.00 - 11.30 uur en 13.00 - 16.00 uur); Vrijdag 2 juli: Rilland-Bath, N.V. Bathpolders (8.00 - 12.00 uur); Maandag 5 juli: Lewedorp, J. Nieuwenhuyse, Quar- lespolder 1 (8.00 - 11.30 uur en 13.00 - 15.00 uur); Dinsdag 6 juli: Bergen op Zoom, Nieuwe Veiling (8.00 - 11.00 uur), Roosendaal, C.M.M. Verhulst, Passenberg 51 (14.15 - - 16.00 uur); Woensdag 7 juli: Dinte- loord, J.C. Geluk, Annaweg 10 (8.00 - 11.45 uur en 13.00 - 15.00 uur); Donderdag 8 juli: St. Annaland, J.C. Kooijman, Joanna Mariapolder 5 (8.00 - 11.30 uur en 13.00 - 15.30 uur); Vrijdag 9 juli: St. Annaland, J.C. Kooijman, Joanna Mariapolder 5(8.00- 11.00 uur); Maandag 12 juli: Wilhelminapolder, Kon. Mij. "De Wilhelminapolder", Bedr. "Mossel- bank" (7.30 - 11.30 uur en 13.00 - 15.00 uur). De leden ontvangen nog persoonlijk bericht omtrent datum en uur van levering. Over Scheer 1981 zal 15% worden nabetaald. De prijzen, waarvoor de Scheer 1982 door de Nederlandse Wolfederatie wordt overgenomen, zijn als volgt vastgesteld: Kwaliteit F 4,60 per kg; Kwaliteit G 4,40 per kg; Kwa liteit B 3,— per kg; Kwaliteit ZW 3,- per kg. Deze prijzen gelden bij een rende ment van 60%. Tijdens de wolinna me kunnen wij U leveren: thibenzo- le-pillen, panacur-pillen, schape wasmiddel, ram.dektuigen, krijt- blokken, drinkbakken enz. Het Bestuur. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 10