Amerikaanse boeren komen op voor hun exportbelangen OBF-leven meldt omzetstijging van 15% Bizons uit gewone Nederlandse koe Juni-vergadering Landbouw-Komité: Samenwerkings project Nederland- Algerije van start Wereldmarkt Evenwicht Maïsgluten Minister de Koning sluit veterinair verdrag met DDR De glastuinbouw en de pluimveehouderij bleken de zorgenkinderen van het moment te zijn, toen het hoofdbestuur van het Koninklijk Neder lands Landbouw-Komité in zijn vergadering van 1 juni jl. eens bekeek hoe de zaken er bij stonden. Al was er dan hier en daar wat uitvriezing geweest (gras, wintergraan b.v.) en liet soms de opkomst van bieten te wensen over, nu stond alles er goed en groeizaam voor; in de veehouderij was alleen de eerste snede helaas wat tegengevallen. Bij de aanvang van deze juni-verga dering werd de voorzitter van de kommissie grondgebruik, de heer J. te Voortwis, geluk gewenst met het ontvangen van een Koninklijke on derscheiding. De vergadering had zich wat de organisatorische zaken betrof, te buigen over de jaarstuk ken, die ter vaststelling aan de ko mende algemene vergadering in het najaar zullen worden voorgelegd. Men verenigde zich met de rekening over 1981. De begroting van inkom sten en uitgaven over 1983 leverde ook weinig moeilijkheden op. De vergaderfrequentie van adviesorga nen zal kritisch worden bekeken en de bestemming van pensioenpre miekortingen wordt wat gewijzigd. Een beperkt en aanvaardbaar tekort wordt voorzien bij een verhoging van de afdracht van de aangesloten pro vinciale landbouworganisaties met 6%. Het hoofdbestuur hechtte er zijn goedkeuring aan. Europese Gemeenschap Het hoofdbestuur onthield zich, na de verscheidenheid van reeds gepu bliceerd kommentaar, van een beoordeling van details van de EG- prijsbesluiten 1982/83. De akker bouw zit met een voor een reeële verbetering onvoldoende prijsverho ging plus een weer niet versterkt marktbeheer. De veehouderij wordt in feite door de verlate beslissing en de slechts geleidelijke doorwerking met minder verbetering gekonfron- teerd dan het lijkt. Het was een besluit bij gekwalifi ceerde meerderheid. Het hoofdbe stuur wilde wel erkennen dat dit aan de bedoelingen van grotere eenwor ding beantwoordt, maar aan de an dere kant kunnen specifieke Neder landse landbouwbelangen ook ge vaar lopen bij vaker gebruik van zo'n procedure (wat echter niet waar schijnlijk is). Andere algemene punten die het hoofdbestuur aanstreepte waren de garantiedrempels en het stukje ver schillend beleid, die ingevoerd zijn. Bij de granen en het koolzaad zijn die garantiedrempels en hun gevol gen (bodemprijsverlaging) konkreet vastgesteld, maar misschien nog niet voelbaar; bij de melk is de garantie drempel gemakkelijk te overschrij den, maar is de konsequentie nog vaag. Het Hoofdbestuur bleef echter met deze "produktiedoelstellingen" grote moeite houden. En dan de stem voor de kleine melk veehouders, nu apart uitgetrokken in plaats van een verlaging van de melkheffing "aan de voet". Maar in de bestemming per land lijkt een va riatie toegestaan, die het ergste doet vrezen om hier later nog weer op één gemeenschappelijke lijn te komen. Welke steunmaatregelen hier te lan de voor welke kleine melkproducen ten in aanmerking komen, wordt nog een lastig probleem. Tuinbouw Tuinbouwvertegenwoordigers lieten weten bepaald niet zo gelukkig te zijn met de bereikte overeenstem ming van Landbouwschap, Gasunie en Vegin over de tuinbouwgasprij- zen, zeker niet nu ondanks gewekte hoop toch de 30.000 m3-grens is blijven bestaan. Het hoofdbestuur deelde de grote zorg over de in de glastuinbouw, met name dan in de bloemkw., onsta- ne problemen. Er zijn modernise ringsaanpassingen nodig die verder gaan dan energiebesparende inves teringen. Op korte termijn moeten dan ook, met middelen naast het al lopende sektorbeleid, de financie ringslasten worden verlicht. De ban ken zullen hieraan aktief mee moe ten werken; glas-afbraak moet zo danig worden bevorderd, dat de ver koopwaarde zo weinig mogelijk wordt geschaad. Dat sektorbeleid blijkt nu meer be langstelling te krijgen; zorg werd wel uitgesproken over de afwikkeling van aanvragen. De bestrijding van het bakterievuur was een ander agendapunt van de tuinbouw, met name dan de boom kwekerij en de fruitteelt. Het bedrijfs leven moet alleen tot een grotere fi nanciële bijdrage besluiten, vond het hoofdbestuur ,als de zaak goed wordt aangepakt, zowel wat een aanplantverbod voor sommige waardplanten betreft als het zonebe- leid.met intensieve bewaking. Overige aangelegenheden Het hoofdbestuur vroeg zich met enige bezorgdheid af met welke om buigingen het nationale landbouw beleid in het kader van de komende "Voorjaarsnota" zou worden gecon- fron teerd. Dat zal niet bij voorlich ting en bedrijfsontwikkeling mogen zijn, terwijl ook bij de ruilverkave ling de grens van de bezuinigings mogelijkheden wel is bereikt, vond het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur betreurde dat an dere landbouworganisaties het standpunt van het KNLC niet heb ben willen overnemen dat geen toet- singskriteria in het kader van de Wet Agrarisch Grondverkeer behoeven te worden ingevoerd. De aardappel- bewaring in de Veenkoloniën zal voldoende gestimuleerd moeten blijven, ook in 1983, aldus het hoofdbestuur. Het sprak o.a. ook zijn zorg uit over de varkenspest-situatie en de hier en daar nog bestaande problemen met het pachtersvoor deel. Het jaarverslag over 1981 van de Onderlinge Levensverzekeringmaat schappij OBF in Leeuwarden meldt een produktiestijging van 15 procent ten opzichte van 1980 en een win staandeel van 22,7 procent in 1982. Deze ontwikkeling steekt gunstig af bij de landelijke situatie die in 1981 een produktie aan kapitaalverzeke ring-individueel van 27,1 miljard gul den te zien gaf. Dat betekent een da ling met 103 procent ten opzichte van de 30,9 miljard gulden in 1980. De jaarstukken die tijdens de leden raadsvergadering van OBF-leven op 3 juni 1982 in de Flevohof te Bid dinghuizen zijn vastgesteld, consta teren dat het publiek juist in de hui dige economische situatie sterker dan ooit selecteert op factoren als prijs en opbrengst in de vorm van de volledige winstdeling van OBF-Le- ven. Het bruto verzekerd kapitaal steeg met ongeveer 608 miljoen gulden. In dit getal is een bedrag van 130 mil joen gulden begrepen, zijnde de ka pitaalsverhoging als gevolg van de verlaging van de premies voor vrou welijke verzekerden. Ook het laten meedelen van de bestaande leden van OBF-Leven in deze tariefsverla ging kan uniek worden genoemd in de verzekeringswereld. De nettovermeerdering met 378 mil joen gulden bracht het totaal verze kerd kapitaal op ruim 3.8 miljard gulden. Het ledental steeg van 61.254 in 1980 tot 63.276 in 1981. Het totale winstsaldo bedroeg in 1981 14.476.529,- en bereikte daarmee het peil van het vooraf gaande jaar. Aan het winstfonds werd 11.356.013,toegevoegd met als gevolg dat de in 1982 tot uitkering komende verzekeringen met 22'7% kunnen worden verhoogd. Van 25 - 29 mei 1982 heeft in Den Haag de eerste bijeenkomst plaats gevonden van de landbouwwerkgroep Nederland-Algerije. Deze werkgroep is ingesteld tijdens het bezoek aan Algerije van de direkteur-generaal voor landbouw en voedselvoorzie ning, ir. A. de Zeeuw, in november vorig jaar. Tijdens de bijeenkomst werd tussen de ministeries van landbouw van beide landen een samenwerkings- projekt gestart op het gebied van de landbouwmechanisatie, met name in de pootaardappelsektor. Eén en an der vindt plaats in nauwe samen werking met het Instituut voor Me chanisatie, Arbeid en Gebouwen (IMAG), de Nederlandse Fabrikan ten van Landbouwwerktuigen en het Nederlands Instituut voor de Afzet van Akkerbouwprodukten (NI- VAA). Het ministerie van landbouw en visserij is bereid in het kader van kommerci kommerciële transakties, technische kennis beschikbaar te stellen. Bovendien zijn besprekingen ge voerd over samenwerking in een agrarisch en agro-industrieel projekt in de regio Annaba. De afzet van landbouwoverschotten uit de Europese Gemeenschap op de wereldmarkt met behulp van exportrestituties blijft een doorn in het oog van de Amerikanen. Zij spreken in dit verband van een gesubsi dieerde export, die een verstoring veroorzaakt op de wereldmarkt en bovendien tot gevolg heeft, dat hun positie op traditionele afzetmarkten wordt overgenomen. Het stelsel van heffingen en restituties tast vol gens hen het principe van de vrije markt aan. Deze kritiek heeft een 25-tal voorzitters van de American Farm Bureau Federation (AFBF) uit de diverse Amerikaanse staten laten horen, toen zij op 27 mei in Den Haag werden ontvangen door een delegatie van het Landbouwschap onder leiding van voorzitter Jaap van der Veen. Tijdens een open diskussie kwamen als belangrijkste punten naar voren de EG-restituties bij de export van landbouwprodukten, de problema tiek van de graanvervangende pro- dukten en met name de invoer van maïsglutenmeel uit de VS en de in vloed van het gemeenschappelijk landbouwbeleid op de wereldmarkt. De Amerikaanse landbouwvoor- mannen brachten een kort bezoek aan ons land in het kader van een rondreis door enkele EG-landen ter ondersteuning van het Amerikaanse handelsbeleid voor agrarische pro- dukten. dukten als maïsglutenmeel gekom- penseerd dient te worden door een evenredige EG-export, zoals van ve redelde dierlijke produkten. De voorzitter van het Landbouw schap erkende, dat de EG als eko- nomisch blok ook een eigen verant woordelijkheid moet tonen voor het funktioneren van de wereldmarkt. Dit komt volgens hem de laatste ja ren tot uitdrukking in de medeve rantwoordelijkheid van de produ cent voor zuivel, suiker en sinds het Ren beeld van de vergadering met de Amerikaanse agrarische voormannen ROTTERDAM - Binnen afzienbare tijd zullen - als alles naar wens ver loopt - Nederlands koeien bevallen van Amerikaanse bizons uit de Vere nigde Staten. Ook andere (wilde) herkauwers zul len volgens de Rotterdamse dieren arts van Diergaarde Blijdorp, dr. M.T. Frankenhuis, zo ter wereld kunnen komen. Gisteren is in sa menwerking met de Utrechtse fa- kulteit der diergeneeskunde een projekt gestart voor embryonale transplantatie in het belang van met uitsterving bedreigde dieren. Een bevruchte eicel, aldus Franken huis, in een bizonmoeder, wordt eruit gehaald en overgebracht in de baarmoeder van een gewone koe, waarin het pril stukje leven verder kan groeien. Frankenhuis: "Op deze manier kun je 20 jongen van de vrij zeldzame bizon per jaar geboren laten worden. Na de bevruchting - even zovele malen in het jaar mogelijk - breng je de bevruchte eicel over in gastkoei- en. Voor dierentuinen een uitkomst en uiterst belangrijk om zeldzame diersoorten in stand te houden". Voordeel van meer praktische aard is dat zo'n bizon-embryo vanuit de hele wereld zonder al te veel problemen kan worden overgevlogen. In de V.S. zijn er volgens Franken huis al een paar dieren op deze ma nier ter wereld gekomen. Voor Ne derland heeft hij ook goede hoop. (uit: Brabants Dagblad) In zijn inleiding stelde Landbouw schapsvoorzitter Van der Veen dat de VS vorig jaar 5,5 maal zoveel agrarische produkten uitvoerden naar Nederland dan ze importeerden uit ons land 2060 miljoen tegen 380 miljoen). Hij benadrukte dat er ge streefd moet worden naar 'n even wichtige agrarische handelsbalans. Zijn opmerking dat aan het voort schrijdende protectionisme in het internationale handelsverkeer een halt moet worden toegeroepen, werd door de AFBF delegatie onder schreven. De heer Robert Delano, landelijk voorzitter van de AFBF, zei er begrip voor te hebben dat de Europese Ge meenschap streeft naar een volledige zelfvoorziening. Volgens Delano dient de EG zich dan echter wel ver- antwoordelijker op te stellen, waar het gaat om een beheersing van de produktie. De Amerikaanse boeren geven hiervan zelf blijk door onder meer een 10,5%-prijsverlaging voor melk te willen aksepteren en door bouwland ten behoeve van de graanteelt uit produktie te nemen. Jaarlijks importeert de EG ongeveer 15 miljoen ton graanvervangende produkten, waarvan een groot deel wordt ingevoerd uit Thailand en In donesië (tapioka). Een ander deel, ongeveer 3 miljoen ton maïsglutenmeel, is uit de VS af komstig. Dit produkt brengt bij ex port meer op dan wanneer het wordt gebruikt als veevoeder in de VS. De lano bracht de Amerikaanse vrees naar voren dat de EG door middel van een importheffing deze export zal bemoeilijken, wat nadelige ge volgen zal hebben voor de Ameri kaanse landbouw. Van der Veen wees er op dat een toenemende in voer uit de VS van onder meer pro- nieuwe prijsjaar ook voor graan. Overigens signaleerde hij voor de zuivel- en suikersektor overeenkom sten tussen het Amerikaanse land bouwbeleid en dat van de Gemeen schap. Beide delegaties waren het er over eens dat ter oplossing van een reeks aktuele problemen een betere sa menwerking noodzakelijk is. De on derhandelingen hierover vinden plaats in het General Agreement of Tariffs and Trade (GATT). Minister drs. J. de Koning (land bouw en visserij) heeft op 2 juni j.l. in Berlijn een veterinair akkoord on dertekend tussen ons land en de Duitse Demokratische Republiek (DDR). De ondertekening vond plaats tijdens een gesprek met mi nister H. Kuhrig uit de DDR. Het gaat om een raamverdrag, dat o.m. voorziet in de uitwisseling van veterinaire gegevens (m.n. wanneer zich bepaalde ziekten voordoen, w.o. mond- en klauwzeer) en publikaties. Voorts opent het de weg tot samen werking om de verspreiding van dierziekten te verhinderen en tot sa menwerking op wetenschappelijk en organisatorisch gebied. In onderling overleg kunnen voorwaarden voor de in- en uitvoer van dieren en dier lijke produkten worden overeenge komen. Soortgelijke verdragen zijn reeds eerder afgesloten met Roemenië, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Polen en de Sovjet Unie. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 5