Landbouwbeleid moet gezinsbedrijf blijven steunen Terug naar pootgoedverwerking op eigen bedrijf? Zuiveringsslib Elkaar opvangen in moeilijke tijden" Goede administratie Reserveren Ontspanning Import maisgluten in de Gemeenschap Ierland hervat kalverenexport In ons land wordt de landbouw voor het overgrote deel uitgeoefend op gezinsbedrijven. Hieronder verstaan we bedrijven waar de arbeid in hoofdzaak door het bedrijfshoofd - eventueel bijgestaan door één of meer gezinsleden - wordt geleverd en waar het bedrijfshoofd tevens over het benodigde kapitaal moet beschikken. Ook de risiko's van het vak worden gedragen door het gezin van de ondernemer. Een gezinsbedrijf moet een inkomen op kunnen leveren voor het gezin dat er op leeft en werkt. De omvang, dus niet alleen de oppervlakte in ha, zal dan ook van dien aard moeten zijn dat dit inkomen verdiend kan worden. De mechanisatie en de arbeidsorganisatie zal in de meeste gevallen in samenwerking met loonwerker en/of kollega's dienen te gebeuren. De financiering zal ekonomisch ver antwoord moeten zijn, passend bij het bedrijf en het gezin. Indien we er niet in slagen de kostenontwikkeling op een effektieve wijze te lijf te gaan. dan zal de omvang van het gezins bedrijf moeten blijven toenemen. Immers, de' inkomensmogelijkhe den staan onder druk; de prijsont wikkeling volgt de kostenontwikke ling slechts op een afstand. Er wordt getracht de afzet van de produkten te vergroten, maar niet van alle pro dukten die we telen kunnen we re kenen op een stijgende vraag. Van daar de leuze: "Niet meer, maar be ter". Van een ondernemer wordt erg veel verwacht op een gezinsbedrijf. Hij moet ondernemer zijn,- hij is zijn ei gen arbeidskracht, hij moet kunnen samenwerken met anderen, hij moet kunnen organiseren. Verder wordt van hem verwacht dat hij zijn admi nistratie goed bijhoudt, hij moet verstand hebben van financiering en hij moet kunnen handelen. Dat hij daarnaast planteteler moet zijn en oog moet hebben voor gewasbe schermingsmiddelen, liefde voor plant en dier weet iedereen. Ook moet hij risiko's kunnen en durven dragen, terwijl scholing om bij te door Ing. J. Marcusse blijven beslist niet op de laatste plaats mag komen. Het is van groot belang dat op een gezinsbedrijf de echtgenote en de kinderen naast de ondernemer staan, dat ze bereid zijn mee te denken, en te sturen en waar mogelijk man en vader tot steun zijn. Elkaar opvangen in moeilijke situa ties is altijd belangrijk maar zeker op een gezinsbedrijf. Hoe wordt het werk verdeeld, bij welke taken van de ondernemer kan de vrouw in springen? Vul het samen eens in! Er zullen bij dat invullen verschillen zijn, afhankelijk van of het een be drijf is met vee, tuinbouw of zuiver akkerbouw. Een bedrijfsverzorgingsdienst kan ongetwijfeld door gezamenlijk één of meer bedrijfsverzorgers in dienst te nemen een positieve bijdrage leveren aan het bedrijf bij ziekte, ongeval of vakantie. Ieder bedrijf zou er daar Het hoofd van de Sociaal Economische Voorlichtingsdienst van de ZLM, de heer J. Markusse achter z'n bureau. Hij heeft uit de aard van zijn funktie veel te maken met het gezinsbedrijf. om ook terwille van zijn gezin lid van moeten zijn. Het inkomen op een gezinsbedrijf komt anders tot stand en heeft een andere funktie dan dat van een loontrekkende. Het bedrijfs- inkomen kan van jaar tot jaar zeer wisselend zijn, athankelijk van op brengsten en prijzen van produkten. Omdat dit inkomen zo wisselend kan zijn moet het gezin reserveren voor slechtere tijden. Het belastingsys teem laat daartoe weinig ruimte. Het inkomen van een gezinsbedrijf heeft ook een funktie ten aanzien van ver vanging, vernieuwing of uitbreiding. Daarbij blijkt heel vaak dat uit de afschrijvingen door de sterke inflatie alleen geen nieuwe machines of ge bouwen kunnen worden gekocht dan wel aanplant kan worden vernieuwd. Een eigen vermogen als buffer voor bijvoorbeeld uitbreiding of vernieu wing is daarom noodzakelijk. Is het niet zo dat door samenwerking met buren en daardoor misschien een veer te laten in je zelfstandig heid, het gezin leefbaarder wordt? Ontspanning is op zijn tijd nodig, vooral in de veehouderij waar de bedrijfsgebondenheid zeven dagen per week is. Tijd voor sport, liefheb berijen en het verenigingsleven is nodig. Ook meedoen in de maat schappij is zo bijzonder belangrijk, bijvoorbeeld in je eigen landbouw organisatie, de gemeente, de provin cie, de kerk e.d. Zeg niet: "ze zoeken het maar uit", want er wordt al te veel uitgezocht. Wees er bij voor de leefbaarheid van je gezin, je bedrijf en de maatschap pij. Het is gebleken dat het gezins bedrijf een ijzersterke formule is in onze land- en tuinbouw, het is daar om van het allergrootste belang dat ook het landbouwbeleid in de EG en in ons land dit gezinsbedrijf blijft steunen. (uit: Agrarisch Bank Nieuws) De teelt van aardappelpootgoed is in Nederland tot een hoog niveau gestegen. Deze teelt is echter ook intensief, wat tot gevolg heeft dat ziekten harder kunnen toeslaan. Een en ander betekent dat de teelt van pootaardappelen van begin tot eind veel aandacht vraagt. Dit legt een zware "druk" op de teler die min of meer gedwongen wordt om kennis te hebben van alle ziekten. Zo moet hij in ieder geval op de hoogte zijn van de levenscyclus van de ziekten en tevens de mogelijkheden van ver spreiding kennen, met name die handelingen en bewerkingen, die ge vaarlijk zijn voor verspreiding van schimmels of bakteriën. partij is immers niet door sorteren gezond te maken, hoe voorzichtig men dat ook zal doen. Daarom zal in de eerste plaats door een strenge keuring en zelf-discipline van de teler gezond pootgoed moeten worden verbouwd. De zelf-discipline dient daarbij geplaatst te worden in het licht van het nationaal belang (ex port). De teler zal dit als eerste scherp in het oog moeten houden. Strenge hygiënische maatregelen Wanneer we even terugkeren naar de vraag die als kop boven dit arti keltje is geplaatst (terug naar poot goedverwerking op eigen bedrijf?) dan is deze niet zonder meer met ja te beantwoorden. Zowel centraal als op het eigen bedrijf zal aan de hygiëne Een geheel andere ontwikkeling is die van de ekonomie. Steeds minder mankracht op de bedrijven dwingt min of meer tot nog grotere mecha nisatie, waarbij het woord kapaciteit vaak een belangrijke plaats inneemt. Wanneer we deze twee ontwikkelin gen naast elkaar leggen is in principe een kombinatie niet mogelijk. Een hoge intensiteit van de teelt met zijn gevolgen (ziekten) lijkt niet kombi- neerbaar met een hoge graad van gemechaniseerde verwerking met een minimum aan menselijke arbeid. Kapaciteit en kwaliteit Gezien onze ekonomie is koppeling van deze twee lijnen toch noodzake lijk Het is eenvoudig niet mogelijk om de aardappelen van poten tot af leveren met de hand te verwerken. De mechanisatie zal dan ook een es sentiële rol moeten vervullen bij de teelt van pootaardappelen. Dit bete kent echter wel dat juist daarom grote aandacht moet worden besteed aan de konstruktie van de machines die worden gebruikt bij de teelt van pootaardappelen. Deze konstruktie dient zodanig te zijn dat vrijwel geen beschadigingen optreden tijdens de verwerking. Is er de laatste jaren niet teveel gelet op de kapaciteit van de machines? In de toekomst zal onge twijfeld meer aandacht moeten wor den besteed aan ontwikkelingen die niet alleen aan de kapaciteit maar ook aan de kwaliteit van het er mee Bij opsla.g en transport kan niet voorzichtig genoeg met het produkt pootaar dappelen worden omgegaan". Aardappelen moet je eigenlijk behandelen als eieren". te verwerken produkt hoge prioriteit geven. Bovendien zullen de machi nes en werktuigen zodanig moeten worden gekonstrueerd dat onderde len gemakkelijk kunnen worden verwijderd, vervangen of geplaatst om eventueel te kunnen worden schoongemaakt. Wij denken hierbij bijvoorbeeld aan sorteermachines. Er kan wel onderscheid worden ge maakt tussen pootgoed. Zo is het verstandig om het (basis) elite poot goed op het eigen bedrijf (teler) te sorteren, om als het ware alle moge lijkheden van een eventuele besmet ting van buiten uit te sluiten. Bedrij ven die zowel konsumptie-aardap- pelen als pootgoed verwerken kun nen het best voor elk een aparte sor- teer-(lijn)-afdeling gebruiken, zodat geen machines en materiaal (kisten) van de konsumptie-afdeling worden gebruikt bij de verwerking van het pootgoed. Konklusie De teelt van pootgoed moet in de eerste plaats gericht zijn op het telen van een gezonde parfTj. In de tweede plaats in een hygië nische verwerking van belang waarbij besmetting van de ene naar de andere partij moet worden voorkomen, zowel bij centraal ge sorteerde partijen als op het eigen bedrijf gesorteerde partijen. Een ieder (van teler tot handelaar) heeft daarbij de taak om er alles aan te doen een gezond produkt te leveren. A.J. Lamse J. Meems Gezond pootgoed Van groot belang blijft evenwel het téien van gezond pootgoed. Een zieke immers alle aandacht moeten wor den besteed. Er mag geen besmetting van de ene naar de andere partij overgaan door middel van de sor- teerlijn. Gezien de hoeveelheid te verwerken partijen ligt er bij de cen trale sorteerbedrijven (handelshui zen) een grotere verantwoordelijk heid dan bij de individuele teler die êén of enkele partijen verwerkt. In principe geldt echter voor beide hetzelfde. Bij het sorteren zullen dus zeer stringente hygiënische maatre gelen moeten worden genomen. De Duitse minister van Landbouw heeft zich uitgesproken voor een be perking van de invoer van naisgluten uit de Verenigde Staten in de Ge meenschap tot 3 miljoen ton 's jaars. De Amerikaanse export van maisg luten naar de Gemeenschap is geste gen van 314.000 ton in 1967 tot een kleine 3 miljoen ton thans. Duitsland is hiermee tegemoetgekomen aan de Franse wens de vrije import te be perken tot 3 miljoen ton 's jaars. Van Amerikaanse zijde is bij herha ling te kennen gegeven dat men een limitering van de vrije import van maisgluten in de Gemeenschap niet zal aksepteren. Een limitering van de import zal tot forse Amerikaanse tegenmaatregelen leiden. De diskussie over het gebruik van zuiveringsslib in de landbouw is weer in volle gang. Aanleiding is het enkele maanden geleden uitgegeven jaaro verzicht 1980-1981 van het Bedrijf- slaboratorium voor Grond- en Gewa- sonderzoek. Gebleken is, dat zuive ringsslib in de landbouw terechtkomt dat er absoluut niet thuishoort. Er bestaan normen voor acht zware me talen en deze bleken in diverse geval len al te zijn overschreden. Zuive ringsslib is een produkt dat ontstaat bij de zuivering van afvalwater. Als meststof kan het in de landbouw goed worden benut doordat er orga nische stof, stikstof, fosfaat en ka lium inzit. Aan het gebruik in de landbouw zitten ook nadelige kan ten: de aanwezigheid van zware me talen die zich ophopen in de grond. Op de langere duur kan het gehalte in de grond zo hoog worden, dat het gevaar oplevert voor de bodem vruchtbaarheid en voor de samen stelling en kwaliteit van het produkt. Daarnaast vormen ook chemische afvalstoffen, zoals de beruchte po- lychloorbifenylen (pcb's) in het slib een bron van grote zorg. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap is zeer verontrust over het slibgebruik. Als het aan de beide voedingsbonden ligt wordt het ge bruik ervan zo snel mogelijk verbo den. De landbouworganisaties gaat dit nu althans nog te ver: via overleg met de Unie van Waterschappen wil men eerst proberen tot meer bevredigende spelregels te komen. Daarbij gaat het op de eerste plaats om de kwaliteit van het slib. De kontrole zal verbe terd moeten worden, enkele normen voor zware metalen zullen mogelijk scherper gesteld moeten worden en tevens is het niet uitgesloten dat het aantal normen (zoals voor pcb's) moet worden uitgebreid. Nadat bijna gedurende een jaar de kalverexport uit Ierland geblokkeerd was, is deze thans weer hervat. Een eerste luchtzending van 599 stuks vond deze dagen plaats naar Italië. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 15