Weekstaat energieverbruik Nu ook Hollandse bloemkool in eenmalige verpakking Warme zomer? Alles aan verandering onderhevig? Grote kersenoogst in Frankrijk Waarschuwingsdienst voor de tuinbouw Meer vroeue aardappelen in Frankrijk In april 1982 meer tomaten aangeplant dan vorig jaar Verwerking aardappelen Mijtziekte noodzaakt tot vervoersverbod bijen Vanaf half juni zal op veiling "West- Friesland Oost" afdeling Groote broek - de grootste bloemkoolveiling - een gedeelte van de bloemkool in een nieuwe eenmalige krat worden aangevoerd. Elk van deze kratten, die allen be stemd zijn voor klasse 1, zal worden voorzien van een kistkaart. Met deze eenmalige verpakking hoopt men een grotere export te kunnen verwezenlijken. Juist omdat ompakken niet meer nodig is, kan de bloemkool eenvou diger door de export worden meege nomen, terwijl bovendien onnodig kwaliteitsverlies wordt voorkomen. In de derde plaats wordt de presen tatie van dit produkt aanzienlijk verbeterd, terwijl de kistkaart ook nog de nodige informatie geeft. Zo is hierop de naam van het produkt in diverse talen te vinden alsmede de klasse-aanduiding, de veilingnaam en het woord Holland. Het kwali- teitsaspekt wordt nog eens bena drukt door het Holland-merk dat zoals bekend alleen te vinden is op eerste kwaliteitsprodukten. De prijs van het kratje ligt op 2,50, dit is inklusief kistkaart, eenmalige pallet, palletdeksel en omwikkeling met netfolie. De innameprijs van het kratje ligt op 1,— die van de pallet bedraagt 11,25. Bij deze bereke ning wordt uitgegaan van 60 kratten per pallet. Vruchtblad roller Dinsdagmorgen, 8 juni j.l. bereikte de embryonale ontwikkeling van de eieren van de le generatie 60%. Zodra de 100% is bereikt komen de rupsjes uit de eieren en moet de bes trijding worden uitgevoerd. Wanneer dit moment wordt bereikt kunt u via de telefonische waarschu wingsdienst vernemen 01100-15335. Perebladvlo Op een aantal perepercelen heeft de perebladvlo veel eieren afgezet. De eerste larven zijn aanwezig. Kijk vooral in de jonge scheuttopjes. Waar larven voorkomen direkt een bespuiting uitvoeren. De produktie van vroege aardappe len is dit jaar in Frankrijk wat hoger geraamd dan vorig jaar, aldus een mededeling van de S.C.E.E.S. over eenkomende met het bureau voor de Statistiek in Nederland. De raming is gebaseerd op een on derzoek in 17 departementen en dekt ongeveer 75% van de totale Franse produktie. Hoewel het areaal 2% kleiner is dan vorig jaar, zijn de ha-opbrengsten groter. In 14 departementen werd een pro duktie geraamd die 14% groter is dan die van vorig jaar. Vooral in Bretag- ne treedt dit verschil ten opzichte van vorig jaar sterk naar voren. In Bretagne is het areaal evenwel aanzienlijk kleiner dan vorig jaar, met name in de Cotes du Nord en d'Ille-et-Vilaine. In april 1982 werd op 307 ha tomaten aangeplant tegen 253 ha in 1981 21%). Hierdoor kwam de totale op pervlakte beteeld met tomaten, per 1 mei 1982, op 2.244 ha. Dit is 325 ha meer dan vorig jaar op dezelfde da tum (4- 17%). Eén en ander blijkt uit het steek- proefonderzoek "T uinbouwgewas- sen onder glas" per 1 mei 1982 van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Op 1 mei 1982 was de oppervlakte beteeld met komkommers vrijwel even groot als verleden jaar en be droeg 657 ha. Hiervan werd 77 ha in april j.l. beplant; in 1981 101 ha (- 24%). De teelt van sla was beduidend klei ner dan vorig jaar op 1 mei en be droeg resp. 142 en 262 ha (- 46%). In april 1982 werd op 453 ha geoogst en op 42 ha sla aangeplant. Verleden jaar op resp. 503 en 57 ha. De oppervlakte beteeld met andijvie was op 1 mei 1982 44 ha kleiner dan in 1981 en omvatte 79 ha (- 36%). In de voorafgaande maand werd op 59 ha geoogst en 25 ha aangeplant. De kop van de tomatenplanten is er nu uit. De kwaliteit van de tomaten loopt nu iets terug, maar is nog steeds goed. Vermeldenswaard is, dat bij de smaaktests van de Denartomaten, die een onderdeel zijn van de houdbaar- heidsproeven van het proefstation Naaldwijk, er in de steenwoltomaten, een iets hoger gehalte zuur en suiker gevonden werd dan in de grondteelttomaten, nl. 0,57% zuur en 5,2% suiker bij de steenwoltomaten tegenover 0,54% zuur en 5,1% suiker in de grondteelttomaten. Zoals bekend wordt de smaak beter gewaardeerd naarmate er meer zuur en suiker in een vrucht aanwezig is. Nauwelijks verschil derhalve en tussen de tomaten uit de verschillende kas- typen was er helemaal geen verschil. In de eindrapportage meer over de houdbaarheid. Tijdens het hete weer van de afgelopen week was het klimaat in de geïsoleerde kassen aangenamer dan in de glazen kas, hoewel dat in de gemiddelde kasluchttemperatuur niet tot uitdrukking kwam. Was het de afgelopen winter zo, dat de grondtemperatuur in de glazen Venlokas steeds 1 k 1,5 gr.C. onder die van de geïsoleerde kassen lag, nu is het precies andersom, en dat mag een voordeel heten te zijn voor de geïsoleerde kassen. De klimaatsinstellingen zijn ongewijzigd. De kersenoogst in Frankrijk is dit jaar geraamd op 129.000 ton of 29.000 ton meer dan vorig jaar. Wat perziken betreft is een daling te verwachten van 448.000 tot 435.000 ton en voor abrikozen van 89.000 ton tot 67.000 ton. In de verschillende regio's liggen de ramingen met name bij perziken sterk uit een. vdW. Het energieverbruik bedroeg deze week 1989 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: SDP-acrylplaten futurist, kas kontrole-objekt Week: no. 22,28/5-4/6 grond steenwol grond steenwol grond steenwol totaal verbruik deze week in m3 315 204 311 260 465 428 25 1 verbruik in m3/100 m2 19 12 18 15 28 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 14-12-1981 2211 1931 2373 2304 3677 3636 energiebesparing t.o.v. kontrole (grond) 39,9% 47.5% 35,5% 373% - 1.1% oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram 1063 980 1043 1028 1001 1056 60,6 58,4 61,- 59,8 56,5 58,3 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 19,4 gr.C. DENAR-KAS gemiddelde windsnelheid 2,3 m/sek. L. Koop ging is evenwel ook verplicht om zo mogelijk verouderde methoden aan te passen, aan gewijzigde omstan digheden, echter met dien verstande, dat de organisatie er niet op achteruit gaat. Elk bestuur en elk lid, dient hier naar te streven, want in wezen gaat het over het inkomen van boer en tuinder. Als men ziet wat een groot nut het veilingsysteem in Nederland in de loop der jaren al heeft opgele verd, is men wel verplicht, om dit systeem zo gezond mogelijk te hou den. Centralisatie van veilingen in al zijn schakeringen, is in de loop der jaren nodig gebleken, ofschoon misschien ook juist hierdoor, de band tussen gewoon lid en de hoogste top, wel geleden heeft. Het behoud van een organisatie is nog altijd, het op tijd op nieuwe ontwikkelingen inspelen, en het gebruikmaken van de mogelijk heden die zich aandienen. Oude vor men mogen verdwijnen, wat blijft is het idee en de vaste wil van boer en tuinder, om in onderlinge samenwer king, het zelf ter hand nemen tot wat nuttig is voor het veilig stellen van het eigen inkomen. Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat in de maand april door de industrieën 82.000 ton aard appelen is verwerkt tot pommes fri tes, puree, chips en andere kon- sumptieprodukten. Daardoor is de verwerking tot 1 mei 1982 gekomen op 325.000 ton, tegenover 287.000 ton in 1981 en 256.000 ton in 1980. De export en import van aardappel- konsumptieprodukten komen in de maand april omgerekend tot verse aardappelen, overeen met resp. 62.200 ton en 6.400 ton. In Vorden (Gelderland) zijn ge vallen van mijtziekte gekonsta- teerd. Om verdere besmetting te voorkomen is vanaf 8 juni a.s. rond de besmettingshaarden een gebied afgebakend waarnaar en van waaruit het vervoer van bijen verboden is. Tegen de tijd dat de THOOLSE vroege aardappelveilingen weer van start kunnen gaan de gedachten over deze afzetmethode. Het is nu al bijna honderd jaar geleden dat het veilen als verkoopmethode z'n intree maak te in de Nederlandse tuinbouw. Ondertussen is het nu al weer ruim een halve eeuw geleden dat in ons Thoolse distrikt het veilen van land en tuinbouwprodukten ter hand werd genomen. Hoofdmotief is van begin af geweest, om door gecentra liseerd aanbod, de hoogst mogelijke dagprijs voor het produkt te behalen. Vanzelfsprekend zijn de aangesloten leden gehouden, om de in onderling beraad, opgemaakte statuten te handhaven, als bindend element in de vereniging. In de naoorlogse jaren is er op handelsgebied zéér veel ve randerd, voor wat betreft de manier van aankoop, die de groothandel als zijn voordeel ziet. Reeds verschillen de jaren is het een twistpunt onder diverse veilingleden geweest, of het administratief veilen van land- en tuinbouwprodukten door veilingle den vrijgelaten moet worden. In ieder geval is het fout, wanneer een teler rechtstreeks zijn produkten verkoopt zonder enigerlei bemidde ling van de veiling. De betreffende veiling wordt dan alleen ingescha keld voor de administratieve afwik keling, (inklusief het debiteurenrisi- ko). Deze manier van zaken doen door veilingleden, betekent een di- rekte uitholling van het klokaanbod op de betreffende veiling. Tevens valt het buiten het begrip ("doen verkopen door de veiling"). Niette min wordt er ook door het centraal Zomerse temperaturen in ZUID-BE VELAND. In deze tijd van het jaar een zeldzaamheid, zo'n lange periode achtereen. Bij de fruitgewassen kun nen we een zeer goede bladstand Op veel bedrijven heeft de Amid- Thin bespuiting op de Goy^lmeinet ten redelijk gedund, al is nadunmng met de hand noodzakelijk op veel plaatsen. Op de Golden Delicious is bureau van veilingen, naarstig ge zocht naar een manier van afzet, waarbij de handel in zich wijzigende omstandigheden, aan zijn trekken kan komen. Als organisatie kan een veilingvereniging het zich niet ve roorloven, dat de veiling een dui ventil wordt. Ieder aangesloten lid weet tevens, dat hij verplichtingen heeft aangegaan, ten bate van de be treffende organisatie. Iedere vereni- De veiling mag geen duiventil worden! konstateren en hieruit blijkt dat veel zon en warm weer bevorderlijk is voor de groei van alle gewassen. De maand mei is extreem droog geweest, de re serves zijn dus behoorlijk uitgeput, al is de stand van de vruchten goed, in de maand juni kunnen we flink regen gebruiken. De bedrijven, die over een druppel- bevloeiingsinstallatie beschikken zijn in 't voordeel. Vooral voor de kleinfruitgewassen is in deze tijd van het jaar een regelmatige vochtvoor- ziening onmisbaar. Ook de jonge fruitbomen met potgrond in het plantgat, regelmatig kontroleren of de potgrond niet te droog wordt. De start van de jonge boompjes was goed, maar een stilstand in de groei moeten we proberen te vermijden. de werking nog moeilijk te zien. Veel fruittelers hebben rond 3 juni de Golden gespoten met Carbaryl om dat de zetting te zwaar lijkt. Anderen wachten de rui af, er zit een kans in dat deze behoorlijk zal zijn. Een droge periode gevolgd door regen gaf in de meeste jaren een behoorlijke rui te zien. We zullen het één en an der af moeten wachten. De pruimetelers wachten niet af, zij zijn volop aan het dunnen en dit is geen overbodige zaak. Alle pruime rassen zijn dik bezet met vruchtjes in onze streek en honderden vruchtjes per boom zullen gekrent moeten worden om een pruim te oogsten van een behoorlijke maat. Een arbeids intensieve bezigheid, maar met de huidige tropische temperaturen heerlijk koel onder al die takken. In deze droge tijd hebben bedrijven met een druppelbevloeiingsinstallatie een voorsprong 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 11