"Verdergaande koncentratie veilingen van groot belang voor toekomst fruitteelt" Verjaging rotganzen Terschelling succes; Aanpassing heffingen vollegrondsgroenten Glassektor Ir. Duffhues, Direkteur Akker- en Tuinbouw op Tuinbouw dagen: Veilingkoncentratie Bloemen in Duitsland afhankelijk van import 31e Beschrijvende Rassenlijst voor Groentegewassen Glasgroenten ving is zijns inziens wel mogelijk evenals een verovering van enig ter rein op de Italiaanse en Franse im port. De Direkteur Akker- en Tuinbouw zei vertrouwen te hebben in de glas tuinbouw die weliswaar wordt ge- konfronteerd met een energieprijs stijging en met rentestijging maar deze zaken spelen zo mogelijk nog zwaarder bij de konkurrentie: "Ik ben van mening, zo zei hij, dat op wat langere termijn vporal Zuid Eu ropa door deze faktoren de boot zal missen". De heer Dufïhues besloot zijn inleiding met een kritische noot aan het adres van de Rabobank, de Landbouworganisaties en de veilin gen waarvan eerstgenoemde van meer vertrouwen moet getuigen waar het de glassektor betreft, de tweede hun sektor wat positiever naar buiten moeten brengen terwijl laatstgenoemde is op moeten hou den met elkaar te bekonkurreren. bij bijv. de plantenfysiologische kennis, de genetische manipulatie en bij het bodembiologisch onderzoek. Bij meer op de praktijk gericht on derzoek zal extra aandacht worden geschonken aan de automatisering (de opkomst van de mikro-elektro- nika) aan het energieonderzoek, aan het terugdringen van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen en "Verbetering van de presentatie en een aanpassing van het sortiment zal samen met een verdergaande koncentratie van het aanbod moeten zorgen voor een toename van de konkurrentiekracht van de Neder landse fruitteelt. Het is bedroevend dat met al dan niet reële argumen ten verdere veilingkoncentratie maar niet van de grond komt". Dit zei ir. W.F.S. Dufïhues, direkteur Akker- en Tuinbouw van het ministerie van Landbouw in zijn openingswoord tijdens de Tuinbouwdagen 2 en 3 juni j.l. te Utrecht. De heer Dufïhues noemde met ma- me de achterblijvende ontwikkelin gen in de Betuwe en in Zeeland. Ook voor deze gebieden achtte hij kon centratie van groot belang voor de prijsvorming en voor de stimulans die bij grotere eenheden uitgaat op nieuwe ontwikkelingen zoals de kleinverpakking van fruit en het af werken van grote termijnorders. Verheugend noemde hij het dat het jaar 1981 weer moed heeft gegeven om te investeren in o.m. de plantop- stand, "maar we moeten wel konsta teren dat over de gehele bedrijfstak gezien er toch nog te weinig aan dacht is voor verjonging. Daardoor dreigt een aantal bedrijven een ono verbrugbare achterstand op te lopen. Daarom is een versterkte aandacht voor verjonging noodzakelijk". De direkteur Akker- en Tuinbouw stelde uitvoerig de bezuinigingen in de voorlichting aan de orde. Daarbij wees hij erop dat als gevolg daarvan alleen de wijze van het brengen van de voorlichting is veranderd. Hij kondigde in dit verband aan dat de konsulentschappen in algemene dienst kritisch zullen worden door gelicht waarbij efficiency en flexibi liteit voorop zullen staan. En zonodig fusies zullen worden doorgevoerd zonder dat daarbij de wisselwerking tussen praktijk, onderzoek en voor lichting in het gedrang komt. Wat het innoverend onderzoek be treft legt het ministerie prioriteiten aan produkt-difïerentiatie en -inno vatie. Minder enhousiast zei ir. Dufïhues te zijn over het feit dat bij het funda menteel botanisch onderzoek slechts spaarzaam thema's worden bewerkt die een direkt verband hebben met de agrarische produktie. Kritiek had ir. Dufïhues op het niet van de grond komen van de eenheid in afzet van de paddestoelenteelt. Die hij overigens een innoverende bedrijfstak noemde. Hij kondigde aan dat de voorlichting in deze tak zal worden verstrekt door een van de bedrijfsvoorlichtersplaatsen op te tillen tot een bedrijfstakdeskundige- plaats. Hij sneed ook een ontwikkeling aan die vooral de kleine intensieve be drijven nogal verontrust, nl. de toe name van de teelt van witlof, spruit- kool en waspeen op akkerbouwbe drijven. Hij vroeg zich daarbij af of deze sterk gemechaniseerde groot schalige produktie een marktver- schuiving kan veroorzaken op de Westduitse markt. Deze verschui Voor de Tuinbouwdagen bestond traditiegetrouw veel belangstelling. Vrijdag opende de Commissaris van de Koningin in de Prov. Noord-Holland drs. R.J. de Wit op de Floriade de 5e binnenten- toonstelling "ROZEN". Deze tentoonstelling zal duren tot en met 13 juni. Ter gelegenheid van de Rozenshow was eveneens aanwezig uit de Verenigde Staten, Miss Kathryn Ann Potthast. Zij is de Rozenkoningin van Pasadena. Na de opening doopte zij de nieuwe Roos van de Fa. J. Spek uit Boskoop met de naam "CHAMPAG NE". De WILDBEHEEREENHEID TERSCHELLING, waarin Terschel. linger boeren en jacht-organisaties verenigd zijn, maakt met voldoe ning bekend, dat de verjaging van de ROTGANZEN uit de Terschel- linger polder een volledig succes is geworden. De verzoeken tot schade-uitkering werden dit voorjaar geraamd op 100.000,— (vorig jaar is er 75.000,— uitgekeerd) terwijl nü na de verjaging, de boeren géén reden zien om een verzoek tot schade-uitke ring voor het bedoelde gebied, aan te vragen. In een periode van 10 jaar is in Duitsland de omzet van bloemen meer dan verdubbeld, aldus een me dedeling van het Duitse ministerie van landbouw. In totaal werd in 1980/81 voor een waarde van DM 2,08 miljard aan bloemen ingevoerd, waarvan voor een waarde van DM 1,46 miljard al leen uit Nederland. vdW. Door voldoende voedselreserve in de natuurgebieden op het eiland lieten de ganzen zich daar naartoe verdrij ven zonder dat dit voor de populatie een bedreiging vormde. Op een Ter- schellinger totaal van 8 tot 10.000 dieren werden in 2 maanden tijd 63 stuks geschoten. Hoewel de bejaging een onderdeel was van de verjaging, bleek dit middel essentieel voor het welslagen van het plan. Ondanks de verjaging uit de cul tuurgebieden hebben de ganzen vol doende vetreserve voor de trek naar het noorden kunnen opbouwen (on derzoek Rijksinstituut Natuurbe heer). De WILDBEHEEREENHEID TERSCHELLING is verheugd, dat aangetoond is, dat een kritische vorm van wild-begeleiding, in prima sa menwerking met het Ministerie van Landbouw en Visserij, Staatsbosbe heer, Gewestelijke Raad voor het Landbouwschap, Wildschadécom- missie en Rijksinstituut voor Na tuurbeheer voor allen, gezien het beoogde doel, bevredigend is verlo pen. Omdat van afschotvergunningen alle gebruik werd gemaakt, daar waar noodzakelijk, heeft de Raad van State, ondanks de bezwaren van Kritisch Faunabeheer, geen aanlei ding gevonden de Beslissing van de Minister, tot afgifte van de laatste serie vergunningen, ongedaan te maken. De boeren op Terschelling is daar mee recht gedaan, omdat zij als par ticulier belast werden met een voor hun bedrijfsvoering jaarlijkse weer kerende ontoelaatbare schade. De ROTGANZEN zijn inmiddels tussen 25 en 30 mei naar hun brood- gebieden in Siberië vertrokken. Het bestuur van het Landbouwschap heeft in zijn laatste vergadering be sloten om het aantal hefïingsgroepen voor vollegrondsgroenten voor het jaar 1982 met twee uit te breiden. Het gaat daarbij om de algemene heffing. Het Landbouwschap is door de op brengst van de algemene heffing in staat zijn werkzaamheden in het be lang van land- en tuinbouw te ver richten. Vanaf 1978 waren er twee hefïings groepen vollegrondsgroenten: een tot 20 standaardbedrijfseenheden (sbe) en een van 20 of meer sbe, waarvan de heffingsbedragen per ha respektievelijk 15,42 en 47,44 bedroegen. De laatste groepen (van af 20 sbe) bestaat uit gewassen als bloemkool, aardbeien, bos- en was peen, andijvie, prei en kropsla en daarvoor blijft de heffing onveran derd. Besloten is nu om de eerste groep op te splitsen in drie verschil lende groepen (tot 10 sbe, tot 17 sbe en 17 tot 20 sbe). Voornaamste reden hiervan is, dat meer rekening wordt gehouden met de verschillende pro- duktieomstandigheden van de groenten. De verhoudingen tussen de hefïingsbedragen voor groenten en voorts voor de groenten in verge lijking met andere tuinbouwproduk- tierichtingen worden daardoor meer met elkaar in evenwicht gebracht. Het niveau van de algemene heffing 1982 blijft echter ongewijzigd; als gevolg van de opsplitsing wordt het heffingsbedrag voor het ene produkt hoger en voor het andere lager. Voor bijvoorbeeld uien, bonen, spinazie en witlofwortelen bedraagt de heffing per ha thans 8,34 (was 15,42). Deze teelten vormen een vast onder deel van het bouwplan in de akker bouw. Voor sluitkool, knolselderij, winterpeen en poot- en plantuien is de heffing nu 24,73 per ha. Met ingang van 1982 is de Glas- groen terassen lijst in één boekje ver schenen. De Kommissie voor de samenstelling van de Rassenlijst voor Groentege wassen heeft namelijk besloten om voortaan het Glasgroentedeel van de Rassenlijst voor Groentegewassen niet meer in 4 afleveringen, maar in één aflevering uit te geven. Vanaf 1983 zal gestreefd worden naar een vast uitgiftetijdstip nl. begin april van elk jaar. De uitgaven van voorgaande jaren in een 4-tal afleveringen per jaar boden, naast een enkel voordeel zoals grote re aktualiteit, ook een aantal nadelen o.a. hogere druk- en verzendkosten. Verder bleken de glasgroentetelers zich bij de rassenkeuze in overwe gende mate te richten op de frequente rassenberichten in de vakbladen. Verwacht wordt dat de Glasgroente- rassenlijst in deze nieuwe vorm een waardevol boek zal zijn voor het agrarisch onderwijs, veredelingsbe- drijven en handel, de tuinbouw- voorlichting en anderen. De organisatie, koördinatie en uit voering van het rassenonderzoek van groentegewassen ligt in handen van het Rijksinstituut voor het Rasse nonderzoek van Cultuurgewassen (RIVRO) te Wageningen. Voor glasgroentegewassen is de uitvoering een gezamenlijke taak van het RI VRO en het Proefstation voor de Tuinbouw onder Glas te Naaldwijk, waarbij de werkzaamheden worden verricht door de afdeling Gebruiks- waardeonderzoek onder leiding van ir. J.H. Stolk te Naaldwijk. Aspekten m.b.t. de verwerking en bewaring van het geoogste produkt worden mede verzorgd door het Sprenger Instituut te Wageningen. Van de Nederlandse Algemene Keurings dienst voor Groente- en Bloemzaden (NAKG) te Roelofarendsveen werd op veel terreinen steun ontvangen. De Beschrijvende Rassenlijst voor Groentegewassen deel Glasgroenten wordt uitgegeven door B.V. Drukke rij en Uitgeverij Leëter-Nypels te Maastricht. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 10