K om 1 rE WENKEN Droog voorjaar op Schouwen-Duiveland Wintertarwe zo gezond als wat De gewassen groeien goed Areaal pootaardappelen iets kleiner We hebben dit jaar te maken met een erg droog voorjaar. Voor de voortgang van de werkzaamheden is dit gunstig. Doch voor de kieming van de zaden en de eerste ontwikkeling van het kiemplantje is dit soms fataal. De Schouwse boer klaagt niet voor niets dat het te droog is. Zijn Duivelandse kollega daarentegen heeft de regen niet zo hard nodig, omdat hij reeds meer regen heeft gehad. Ook dit jaar komt het belang van beregenen met name op SCHOUWEN nog eens duidelijk naar voren. Maar ja, hoe lang zal het nog duren voordat Schouwen-Duive land kan beschikken over voldoende zoet water Hoewel het begin van dit seizoen erg gezond is, dienen we met name bij de aardappelen erg attent te zijn op het voorkomen van phytophthora. In dien nodig dient reeds een bestrij ding te worden uitgevoerd voordat de planten in de rij elkaar raken. Aardappelafvalhopen met aardap pelopslag, die zo hier en daar op Schouwen-Duiveland te zien zijn, vormen een belangrijke smetstof bron voor phytophthora en dienen zo spoedig mogelijk te worden opge ruimd. De opkomst van de aardap pelen is dit jaar erg regelmatig, hoe wel het ene perceel uiteraard vroeger is dan het andere. Een eventuele on- kruidbestrijding na opkomst is mo gelijk met Gramoxone en DNBP in olie. Behoudens enkele uitzonderingen is de stand van de bieten over het al gemeen redelijk. Door het droge voorjaar hebben veel bieten te kam pen met Mangaangebrek, maar een bespuiting met mangaansulfaat is bijna nooit rendabel. De bieten groeien er wel doorheen. Op dit mo ment (28 mei) zijn er op Schouwen- Duiveland nog geen luizen waarge nomen op de bieten. Een regelmatige kontrole blijft noodzakelijk. Wintertarwe De wintertarwe groeit erg snel; de meeste tarwe is reeds in stadium 33 (F7) en sommige tarwe is al in sta dium F9. Begin juni kunnen we de eerste aren verwachten. De uitstoe- ling is over het algemeen redelijk, 2 a 3 halmen per plant. Hoewel de tarwe tot nu toe erg gezond was, komt op enkele percelen meeldauw voor, waarvan sommige percelen met een matige aantasting. Ook hier is een regelmatige kontrole noodzakelijk. Meeldauw dient in een zo vroeg mo gelijk stadium (zodra het aanwezig is op het 3e blad van boven) te worden bestreden. Op enkele percelen is de tarwestengelgalmug waargenomen, maar nog niet in die mate dat een bestrijding noodzakelijk is. De stand en ontwikkeling van de erwten is goed. Als er. nog problemen zijn met de bestrijding van het onkruid dan kan tot 14 dagen voor de oogst nog met DNBP gespoten worden. Op dit moment (28 mei) is men volop bezig met het planten van knolselde rij. Over het algemeen is het pootbed goed klaargemaakt en nog voldoende vochtig. De ontwikkeling van de uien is redelijk tot goed. Op percelen waar witrot voorkomt dienen indien moge lijk de aangetaste planten zo snel mogelijk te worden verwijderd, om een uitbreiding van deze lastige schimmel te voorkomen. Het planten van knolselderij is een arbeidsintensieve bezigheid. We hebben nu einde mei in ZUID- BEVELAND dan wat regen gehad, in totaal nog niet zoveel en met plaat selijk vrij grote verschillen. Toch zullen we deze meimaand maar moe ten onthouden als een droge maand. Ondanks dat groeien de gewassen nu toch goed, dit ook mede door de ho gere temperaturen in de tweede helft van deze maand. De ontwikkeling van onze winter tarwe gaat gewoon door. Zoals steeds kan men in de tarwe al in de laatste dagen van mei de eerste tarwearen voor de dag zien komen. Het zal dit voorjaar maar zeer sporadisch zijn, een slechte winter en een slecht voorjaar remmen het hoogstens en kele dagen af maar houden dit toch niet tegen. De kleur van de tarwe is overwegend goed. De stand valt, wanneer we in de percelen komen niet altijd mee, verschillende perce len zijn wat te open. Ook in het allervroegst gezaaide erw ten zien we de eerste bloemen al voor de dag komen. Mede door de grote variatie in zaaitijd zijn er vrij grote ontwikkelingsverschillen. De suikerbieten zijn intussen hard gegroeid. Hoewel er aanvankelijk nogal wat vrees was over de planten- aantallen per ha., is het aantal per celen dat echt aan de dunne kant staat, laten we dit dan houden op minder dan 55.000 planten per ha., meer beperkt. Het deel dat echter toch beneden de 70.000 pl./ha. ligt zou wel eens tegen de 25% aan kun nen liggen, wat duidelijk veel meer is als het vorige jaar. Het onkruid heeft nogal wat proble men gegeven. Het beginnen met een gering hoeveelheid Pyramin als bo demherbicide wordt niet overal als voldoende ervaren. In teveel geval len was de werking onvoldoende. Na opkomst is intussen al heel wat met Retanal gespoten, maar ook al met Retanal Golli en Betanal Tra- mat. Het wordt op deze wijze wel een dure zaak. Tot nog toe zijn er geen problemen met bladluizen, ze houden zich dit voorjaar gelukkig nog erg rustig. Een voorlopig overzicht betreffende de keuringsaangifte van pootaardappe len bestemd voor oogst 1982 ziet er in vergelijking met de definitieve aangif- tecijfers van het vorige oogstjaar als volgt uit: Keuringsdienst Friesland-Groningen Noordoost-Nederland Noordzee polders Het Grote Rivierengeb. Delta-Nederland Totaal 1982 (voorlopig) 12.075 ha 2.965 ha 12.955 ha 325 ha 2.905 ha 31.225 ha 1981 (definitief) 12.240 ha 3.322 ha 13.400 ha 340 ha 3.083 ha 32.385 ha Uw NOORD-BEVELANDSE prak tijkschrijver was vrijdag 28 mei - in het kader van de ledenraadsexkursie - in de gelegenheid om zijn kringgebied eens per touringcar te doorkruisen. Men zit dan hoger dan gewoonlijk in de eigen auto, of - naar de huidige trend - op de fiets. Rijdend over de dijken krijgt men zo een mooie indruk van de stand van de gewassen, die over het algemeen wel goed is, hoewel een flinke bui welkom zou zijn. Vervolgens voerden de bussen ons naar een samenwerkingsverband van drie akkerbouwbedrijven te Kats waar een explikatie werd gegeven over wordingsgeschiedenis en orga nisatie van deze kombinatie. Het meest opvallend was dat bij die per sonen, die zoiets wel zien zitten maar het toch niet doen, dit meer zit in emotionele dan in rationale motie ven, waarbij naar onze indruk ook het karakter van moeder de vrouw De tarwe staat er goed voor na een aarzelende start met te koud weer. Met uitzondering van wat meeldauw een gezond gewas. Over het ledenraadsgebeuren zult u elders in dit blad uitgebreid geïnfor meerd worden, toch nog enkele kanttekeningen. Tijdens de geanni- meerde vergadering 's morgens bleek dat ons nog al wat te wachten staat op gebied van wildschade en fiskale zaken, zoals o.m. het pachtersvoor deel. Wellicht wordt het tijd dat we wat aandacht gaan besteden aan de bemesting van de plantsoentjes die we dikwijls aantreffen voor de kan toren van de diverse belastingin- spekties. Die bemesting mag dan best overvloedig zijn. Ook op be stuurlijk nivo zal men het druk krij gen om deze zaken de komende tijd met "Den Haag" uit te vechten. De exkursie na de vergadering voer de ons eerst naar de groenvoerdro- gerij van Timmerman waar men on langs overgeschakeld is van gas op kolen als energiebron. Een miljoe neninvestering noodzakelijk omdat het Nederlandse aardgas niet meer te betalen is. Nu stookt Timmerman Amerikaanse kolen, een krankzinni ge zaak vooral als men bedenkt dat de NAM deze zomer op een steen worp afstand van de drogerij naar olie of gas gaat zoeken. om de hoek komt kijken. Na een - door de tijd gedwongen - te kort be zoek aan Rusthoeve was het officiële gedeelte van deze ledenraadsbijeen komst ten einde. Een geslaagde dag menen wij. Terug bij de praktijk konstateren we, dat de spuit onze beste, maar tevens duurste, knecht is. Het onkruid in de bieten zijn we een heel eind de baas geworden wel ten koste van veel geld en ook nogal wat bieten. In de uien zien we nog wel eens een prusje, daar zal toch de hak er aan te pas moeten komen, wil men de uien niet al te zeer pesten. De aardappels komen - behalve op de zwaarste stukken - mooi regelmatig op en met de schrik van vorig jaar nog in de benen is er hier en daar al tegen de phytopthtora gespoten. De tarwe staat er toch weer beter bij dan we in maart en april hadden dur ven hopen en ze zal de komende week de laatste stikstofgift ontvangen. We treffen een klein begin van meeldauw aan, maar verder is ze zo gezond als wat. Zo wordt de polder op zijn mooist en gaan we ons al weer op maken voor de oogst want daar zijn we ook weer vlug aan toe. Dit betekent dat het areaal pootaardappelen voor 1982 ruim 1000 ha kleiner is dan het vorig jaar. De aardappelen komen mede door de regen nu geleidelijk aan goed boven. Onkruid heeft hier gelukkig nog geen problemen te zien gegeven. Op de noodzaak om tijdig te begin nen met de bescherming tegen Phyt- hoptora infectans is weer al geatten deerd. De eerste waarschuwing is in middels al uitgegaan. Bij de uien zijn er toch plaatselijk nog'al wat problemen met het on kruid. Niet altijd is de chemische onkruidbestrijding in één keer af doende geweest. Wel valt het op dat er in de uien nog al wat wortelon kruiden als distels, klein hoefblad en kweek voorkomt, is dit door de keuze van de voorvrucht of is dit door on voldoende onkruidbestrijding en/of stoppelbewerkingen in of na het vo rige gewas! De Kring Oost Zuid-Beveland gaat zaterdag 5 juni op reis, een vaartocht met excursie. De belangstelling hier voor was zeer groot! Intussen worden ook al weer plan nen gemaakt voor excursies naar de proefbedrijven en proefvelden. Voor ieder is dan weer de mogelijkheid aanwezig om informatie over (nieu we) rassen, bemesting, ziekte- en on kruidbestrijding op te doen om deze weer in een volgend seizoen te kun nen gebruiken. Inmiddels is deze week de demon stratie gehouden voor de verwerking van vloeibeton. De noodzaak om op de erven van vele bedrijven zorg te dragen voor een voldoende grote en berijdbare rij-, parkeer- en opslag ruimte voor suikerbieten wordt bij grotere rooimachines, grotere wa gens en grotere vrachtwagencombi naties steeds meer noodzakelijk. m AKKERBOUW DE PHYTOPHTHORA PRO BLEMEN VAN 1981 liggen nog vers in ons geheugen. Ook nu reeds is "het ziek" waargenomen. Zorg dat er op uw bedrijf geen in- fektiebronnen meer te vinden zijn. Mocht U nog niet tegen Phytop hthora gespoten hebben, dan is het nu de hoogste tijd! WANNEER UW WINTER TARWE nog slechts eenmaal een stikstofgift heeft gehad, wordt het stadium F9-F10) tijd de laatste gift toe te dienen. Afhankelijk van stand en ontwikkeling kan 40 - 60 kg N worden toegediend. OP PERCELEN WINTER TARWE die reeds een tussengift hebben gehad kan, indien het ge was nog "blauw"staat, wat langer gewacht worden met de laatste be mesting tot het in de aar komen van de tarwe (stadium F 10 - F 10.5). De gift zal hier veelal 40 a 50 kg N bedragen. IN TEGENSTELLING TOT ANDERE JAREN zit er nog op vallend weinig meeldauw in de tarwe. Blijf echter in deze periode uw tarwe kontroleren op schim melziekten. Vooral Okapi is ge voelig voor meeldauw. Wacht niet tot de plant wit ziet van de meel dauw, maar probeer de aantasting tijdig de kop in te drukken. VOOR AKKERBOUWERS BESTAAT de mogelijkheid in aanmerking te komen voor rente subsidie bij het doen van investe ringen in gebouwen en/of de in richting daarvan. U moet hiervoor aan bepaalde eisen voldoen. Hebt U serieuze bouwplannen, laat U zich dan over de mogelijkheden vooraf goed informeren. VEEHOUDERIJ INKUILEN OP DE GROND geeft moeilijkheden bij het uitha len in de winter. Bij nat weer is het een grote bende. Dit vraagt extra arbeid en door vocht en modder gaat de kwaliteit achteruit. Ver harding van de kuilplaatsen is geen luxe, maar zonder meer on misbaar. Voor het kuilen van voordrooggras is het nu te laat, maar voor de snijmais kan dit nog goed. Kies zorgvuldig de juiste kuilplaats. VOER KOPEN OF HET NU KRA CHTVOER is of ruwvoer is duur. Daarom is het zaak om zo veel mogelijk voer te winnen van het eigen bedrijf Zodra een per ceel vrijkomt door uitschoren van vee of na het inkuilen dient direkt stikstof te worden gestrooid om zodoende groeiperiode volledig te benutten. Als U over een regenin stallatie beschikt, kunt U ook di rekt water geven. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 8