De Provinciale Raad besprak onderzoek achterblijven opbrengsten in aardappelen en bieten Steketee maïsschoffelmachine Gewassen groeien erg hard Nog steeds zomers! De tijd tegen het onkruid Mengvoederexport Gemeenschap In zijn openingswoord op de 14 mei j.l. gehouden vergadering heette de voorzitter van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland, de heer A.J.G. Doeleman, speciaal welkom, de heer P. Lampert, die namens de Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Zeeland en de Stichting ter bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen voortaan als ad viseur aan de Raad is toegevoegd. Over de algemene situatie zei hij dat we thans leven in een onzeker situatie nu het kabinet uiteen gevallen is. Ook in Brussel beïnvloedt de zorgelijke politieke situatie de behande ling van de prijsvoorstellen, waardoor de landbouw gedupeerd wordt. De heren ir. C.B. Bus en ir. W.A. Dekkers van het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond gaven een duidelijke toelichting op de resultaten van dit onderzoek, dat opgezet is met de bedoeling om de oorzaken van achterblijvende opbrengsten op te spo ren. De variatie in opbrengsten bleek bij beide gewassen groot te zijn. Bij bieten bleek de opbrengstdepres sie vooral veroorzaakt te worden door het bietencystenaaltje. Zonder besmetting zou hier een opbrengst verhoging van 15 ton mogelijk zijn. Bij aardappelen zijn er vele faktoren die een opbrengstdepressie kunnen veroorzaken. Een duidelijke lijn was hierin niet aan te geven, daar ook de invloed per jaar verschillend bleek te zijn. Wel zijn verschillende faktoren positief door de teler te beïnvloeden, zoals een goede waterbeheersing, het voorkomen van verstorende lagen in de bouwvoor en het aantal planten per ha. Uit de diskussie bleek dat het woord onderzoek verkeerd werd opgevat. Het is een methode, die faktoren tracht op te sporen, waardoor ver schillen veroorzaakt worden. Het onderzoek geeft aan wat er in de praktijk gebeurt. Past de praktijk bepaalde zaken niet toe, dan kan er hierover geen uitsluitsel gegeven worden b.v. of het al of niet toepas sen van organische mest effekt heeft. Aangedrongen werd op een zo vol ledig mogelijk verslag dat in het ko mend winterseizoen besproken kan worden. Gemeenschappelijke drainage De Raad onderschreef de problemen die hieraan verbonden zijn en door de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap gesignaleerd worden. De Raad acht het noodzakelijk dat hier voor een oplossing gevonden wordt. Ook blijken er problemen met be paalde soorten buizen. Deze zijn in middels landelijk aan de orde ges teld. Voorlichting Naar aanleiding van de notitie van de 128e vergadering van de Lande lijke Raad voor de Bedrijfsontwik keling in de Landbouw over het to taalplan voor de Landbouwvoor lichting werd zorg over de verdeling van de mankracht uitgesproken, doordat in Limburg en Noord-Ne derland uit andere hoofde extra mankracht ingezet kan worden. In- direkt kan dit ook leiden tot een scheve verdeling van de materiële middelen. Aandacht werd gevraagd voor de bloemenzaadteelt. Technisch ligt dit zo moeilijk dat hiervoor geen oplos sing gegeven kan worden, hetgeen door de Raad werd betreurd, maar de Raad ziet ook geen mogelijkhe den. Ten aanzien van eventuele verster king van de begeleiding van gewas- studieklubs ziet de Raad een notitie tegemoet. Borgstellingsfonds- en ontwikkelingsaanvragen Goedgekeurd werd een Borgstel- lingsfondsaanvrage 75.000,— rundveehouderij) en een drietal ren tesubsidieaanvragen 294.825,— w.v. 2 fruitteelt en 1 akkerbouw). Af gewezen werden 1 Borgstellingsfond- saanvraag en 1 R.S.-aanvraag. Machinefabriek Steketee in Oude- lande, fabrikante van onder andere schoffelmachines en rijenspuiten, heeft een nieuwe maïsschoffelmachi ne aan haar programma toegevoegd. De maïsschoffel is een werktuig voor driepuntsbevestiging. Behalve voor schoffelwerkzaamhe den in de maïs is de machine ook uitermate geschikt voor het verkrui melen en doorlichten van de grond. De schoffelbalk wordt gedragen door 2 instelbare steunwielen, die de balk met daaraan de elementen recht achter de trekker houdt. De elemen ten bestaan uit een loopwiel en 5 triltanden met schoffelmesjes en tril- tanden en beschermschijven. Elk element heeft een parallelgeleiding, overeenkomstig de Steketee schoffe lelementen voor bieten. Afhankelijk van de rijenafstand kan gewerkt worden met verschillende aantallen triltanden (tot 5 per rij). De diepteregeling is traploos instel baar met een loopwiel per element. De breedteverstelling van de be schermschijven is traploos. Deze kombinatie kan ook worden gebruikt voor het losmaken van de grond tus sen aardappelruggen. De maïsschoffel is ook leverbaar in bietenuitvoering. Voor meer informatie over deze laag geprijsde machine kunt u zich wen den tot Cebeco-Handelsraad in Steenwijk (tel. 05210-1.33.41). Boven de kop van de vorige bijdrage uit THOLEN EN ST. PHILIPS- LAND in deze rubriek stond "Einde lijk een zomers weertje". Nu nog steeds zomers en dat houdt dus ook in dat de temperatuur nog vrij hoog is, maar ook dat het wat aan de droge kant gaat worden. Overigens zijn de vruchten goed ge groeid, maar in de allerzwaarste grond krijgen we toch al te maken met droogteproblemen. Sommige aardappelpercelen vertonen een on regelmatige opkomst terwijl pas ge plante knolselderij en andere plan ten het eveneens moeilijk hebben om aan de groei te komen. Kijken vooral in zo'n periode ondervinden wij dan weer eens de extra nadelige gevolgen van het ontbreken van zoet water. In de afgelopen winter vernamen we dat er ook voor ons gebied een stu diecommissie aan het werk zou gaan om de kosten te laten analyseren en de technische uitvoering van een en ander te bestuderen. Wij hebben echter nog steeds niets van enige activiteiten van deze amb telijke club gehoord. Komt dat omdat ambtelijke molens dikwijls langzaam malen, of is de molen nog helemaal niet aan het malen toegekomen? On ze "eigen" werkgroep suddert blijk baar op een laag pitje voort, maar wellicht kunnen zij in dit stadium ook weinig uitrichten nu er nog weinig concreet onderzoek wordt uitge voerd. Toch zou het een goede zaak zijn als er nu eens schot in kwam en we eens wat zicht kregen op de toe komstige mogelijkheden, want de schaalvergroting blijft doorgaan en dat brengt de noodzaak tot bouw planaanpassing met zich mee. Als er dan eens wat meer bekend is over de toekomstige watervoorziening en de prijs daarvan, dan kan er ook wat ge makkelijker gekozen worden in welke richting men moet gaan werken! Met de verschillende onkruidbestrij dingsmiddelen hebben we de on kruidproblemen in erwten, bieten en uien redelijk op kunnen lossen, mits men maar tijdig heeft gespoten. Het was wel moeilijk dit jaar, als gevolg van de onregelmatige opkomst, maar als men het onkruid te groot laat worden, dan wordt het moei lijk om nog een redelijk resultaat te bereiken. De werking van de bodemherbiciden laat doorgaans nogal te wensen over, de neerslag hoeveelheid van ruim 20 mm in totaal in de maand mei is toch wat te weinig geweest. Kan men in bieten, uien en erwten met contact middelen werken, in aardappelen wordt dat wat moeilijker en daarom verwachten wij daar wel wat proble men. Het komt ons voor dat er voor de regenspuit met goede afscherm- kappen zeker werk zal komen in de eerstvolgende tijd. Met een goede opstelling van de kappen en een goede verdeling van de spuit vloei stof op de ruggen kan nog heel wat bereikt worden! De eerste phytopthora bespuitingen zijn al reeds uitgevoerd, terwijl in vele aardappelpercelen de spuitvlaggen al de vliegbanen voor de bespuiting vanuit de lucht extra markeren. Bij velen staat de onkruidbestrijding en de gewasbescherming thans cen traal, bij enkelen is men reeds aan de oogst toe, want de eerste vroege aardappelen zijn al gerooid. De op brengst lijkt goed! In onze vorige bijdrage eindigden wij met de hoop uit te spreken dat er ook op Walcheren enkele regenbuitjes zouden vallen. Wij noteerden sinds dien 21 mm regen, verdeeld over zes buien. Plaatselijk liepen de hoeveel heden nog sterk uitéén. Het noorden van ons gebied kreeg duidelijk min der, het zuidelijk gedeelte zoveel dat er piasvorming voorkwam op de percelen. De gewassen groeien nu eind mei, bijzonder hard. De vochtvoorziening is nog vrijwel voldoende en zonne schijn en warmte hebben we met de ze Pinksterdagen volop. Zodoende zijn er veel mensen tevreden deze dagen. Landbouw en recreatie pro fiteren van de gunstige weersom standigheden. In de afgelopen pe riode was het ook gunstig weer voor de winning van gras voor de droog- kuil. Het merendeel is kwalitatief goed in de kuil gekomen. We hebben de indruk dat vooral het gewas gras voor zaadteelt wel wat meer vocht zou kunnen gebruiken. Dit gewas wortelt niet al te diep en verdampt al vrij veel vocht, gezien de grote blad- nassa. Ook de wat fijnere gewassen zoals vlas en zaaiuien zullen bij dit warme zonnige weer vlug aan een regenbui toe zijn. De suikerbieten blijven een nog wat onregelmatige ontwikkeling vertonen, maar de groei is nu zodanig dat de onregel matigheid afneemt. In een enkel perceel zijn er aanwijzingen dat er bij een ruime Temikaanwending in de rij een sterke groeiremming valt waar te nemen. De aardappelen komen er nu ook vlot uit, dank zij het warme weer. Toch zijn er enkele percelen waar de opkomst wat onregelmatiger is. Er is reeds gewaarschuwd voor het optreden van "het koud" in aardap pelen. We zullen bijzonder attent moeten zijn op het voorkomen van deze ziekten. Vooral mogelijke be- mettingshaarden zoals opslag op plaatsen waar afval van bewaar plaatsen is gestort. De opslag moet onmiddellijk vernietigd worden. We schrijven de laatste dag van de maand mei. Zichtbaar gekomen tar- wearen hebben we nog niet gezien. De ontwikkeling van de wintertarwe is wel zodanig laat, dat de kans hier op zeer minimaal is. Ondanks het bacterievuur kunnen we konstateren dat vele meidoorns een ware bloe sempracht vertonen. Een doorn in het oog van vele colle ga's is momenteel de aanslag van on roerend goed belasting. De taxaties van de bedrijfsgebouwen zijn enorm verhoogd. De gemeenten hebben de percentages wel verlaagd, maar de getaxeerde bedragen zijn zoveel ho ger dat het bedrag van de aanslag, bij sommigen 3 4 maal hoger is dan voorheen, dus voor de hertaxatie. Vooral oudere gebouwen die veelal maar een geringe economische waar de meer hebben zijn soms ook 3 maal hoger geschat. Er gaan nu stemmen op om hier geen genoegen mee te ne men, maar als boeren massaal te re clameren. In de periode van 1 augustus 1981 tot 21 maart 1982 werd uit de Gemeen schap 8910.891 ton mengvoeder uit gevoerd, vergeleken met 815.259 ton in de overeenkomstige periode van 1980/81. De totale uitvoer in het oogstjaar 1980/81, dat tot eind juli 1981 liep, bedroeg 1.073.748 ton. De belangrijkste exporterende lan den waren in de eerder genoemde periode Duitsland, Nederland en Groot-Brittannië. Op te merken was een sterke toename van graanmeng- voeders met meer dan 65% granen. Deze steeg met bijna 80% tot 419.449 ton. Daarentegen daalde de uitvoer van mengvoeders met 50 tot 65% granen. Als we nu over de dijken van de pol ders in de Westhoek gaan zien we de wijde velden. In alle kleuren groen zijn ze voor boer en buitenstaander een lust voor het oog. De één zal het altijd toch anders bekijken dan de ander. Voor allebei is het een genot al dat groen, een weelde voor het oog. Het verschil is dit, dat de één er de kost op moet verdienen. De ander geniet alleen maar van gewassen bloemen en vogels Kijkt dan ook een beetje misprijzend naar die boer die ijverig met z'n spuitkar in de weer is. Er is veel gesproken de laatste week. Rond pinksteren had men vroeger het meeste onkruid. Het ging u dan der op of der onder. Grote groepen mensen bonden de strijd aan tegen dat onkruid. Wat in een natte perio de dan een moeilijke taak was. Nu gaat de boer voor z'n bureau zitten en rekent. Hij rekent wat zijn de kosten. Rijen bespuiten kost 180,5 per ha Volvelds 450.— per ha. Het eerste moet meestal door de loon- spuiter gebeuren terwijl de laatste oplossing meestal wel zelf gedaan wordt en men dan ook geen man kracht nodig heeft om tussen die re gen het vuil weg te halen. Dit verhaal gaat dan alleen over de bieten. De bieten zijn hard gegroeid. De op nieuw gezaaide zijn goed te zien, toch zullen ze achter blijven. Minder kilo's geven een half gewas is ook niet alles. Als je de beslissing van uit rijding genomen hebt weetje dat een topopbrengst er niet meer inzit. Die topopbrengst heb je ook niet van een half gewas. De granen doen het goed. Wintertarwe is erg hard ge groeid. Er ligt weer één prachtig blok met wintergerst in onze polder. De aren staan te wuiven in de wind. Je vraagt je dan toch af. wat is de reden dat we dit gewas zo weinig tegen ko men in de polders. Loont het de moeite om voor de één of andere studieclub dit is na te gaan. De be vindingen dan ook bekend te maken in het Z.L.M. blad? De uienvelden hebben ook al heel wat te verwerken gehad. Ieder jaar verbaas ik mij ero ver dat het onkruid het af moet leg gen tegen de tere uienplantjes. Als er hier of daar eens een stukje overge slagen is zie je dat de uien beter zijn doorgegroeid. Je ziet ook dat het on kruid het wint. De boer heeft geen keus. Als het ene middel te weinig helpt zal hij het met een ander moe ten proberen en dan hopen dat de omstandigheden mee zullen helpen om de strijd te winnen. Gaan we de polders uit en komen we meer op het oude land dan zien we de mais er weelderig op staan. Nu we in het langste van de dagen komen, de zon enrom veel uren kan schijnen, kan dit gewas heel hard groeien. Het is ook hier dat de abor- tusbang nu achter de rug is. De angst leeft wel dat in het najaar dat weer de kop op zal steken. Ook de varkens pest die in België heerst vormt een bedreiging. Zo is er altijd wel wat. J

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 5