Waar komen de bloembollen vandaan? Ledenraad Z.L.M. op exkursie door boeiend en bloeiend Noord-Beveland Kring en "Eiland" Noord-Beveland Latere bloeiers Vroege bloeiers Samenwerkingsverband De tocht door dit akkerbouwge bied bij uitstek waar men - in tegenstelling tot wat in agrarische kringen algemeen gedacht wordt - naast veel zware grond ook toch best wel lichte grond aantreft van 10% afslibbaar, werd de volgende stop gemaakt bij het bedrijfsge bouw van het Samenwerkings verband van de heren Breure, De Regt en Schippers te Kats. Als samenwerkingsvorm bestaat deze gesubsidieerde instelling officieel 6 jaar, zo vertelde de heer Schip pers: "In 1975 is alles op één hoop gegooid en sindsdien onjvat de lijst van gezamenlijke werktuigen een 80-tal nummers variërend van diverse slepen en rollen tot een 4-wiel aangedreven 100 pk trekker en een zelfrijdende sproeimachine." Het bouwplan van de kombinatie omvat 190 ha (70 ha wintertarwe, 40 ha aard appelen, 35 ha suikerbieten, 15 ha uien, 13 ha graszaad, 8 ha droge erwten, 7 ha blauwmaanzaad en 4 ha lucerne) en het zwaartepunt van de werkzaamheden valt in het najaar. Overigens zijn de 3 boeren voor de oogst van bieten aangesloten bij een bietenrooi- kombinatie. Het bedrijf zit met 2 vaste arbeidskrachten en drie boeren nog betrekkelijk ruim in het volk. De toekomst zal, aldus de heer Schippers, leren of dat niet té ruim is. Over de motivatie om tot een dergelijke vorm van samenwerking te komen vertelde hij dat het uit sociaal oogpunt een goede zaak is daar de samenwer king bij bijvoorbeeld ziekte werkt als een bedrijfsverzorgingsdienst. Ook ekonomisch gezien kan een dergelijke kombinatie volgens hem voordelen opleveren o.m. omdat twee altijd meer weten dan één en omdat door een betere benuttingsmogelijkheid van de machines jaarlijks enige duizen den guldens worden bespaard en "als dat al niet zo is dan wordt er in ieder geval een kwalitatief be ter produkt mee geoogst". De heer Schipper besloot zijn toe spraakje met op te merken dat er volgens hem op het gebied van de samenwerking nog uitgebreide mogelijkheden zijn. Op het schema achtergeraakt werd tenslotte nog een kort be zoek gebracht aan Proefboerderij Rusthoeve. J. Wierenga De kring Noord-Beveland heeft 340 leden waarvan 200 agrarische en 140 niet-direkt agrarische. Ruim 90% van de agrarische be- drijfsgenoten is lid van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting. De kring omvat 5 afdelingen te weten Colijnsplaat (87), Kamperland (83), Kort gene (74), Wissenkerke (61) en Kats (35). Noord-Beveland bevat als "ei land" 27polders en de kadastrale oppervlakte is 7556 ha. Er is 106 km binnendijken en 26 km bui tendijken. Sinds 1800 hebben zich er 250 oever- en dijkvallen voor gedaan. Er is één waterschap dat is gefuseerd met het waterschap Zuid-Beveland. De waterschap slasten bedragen f 125,— per ha. In de tweede helft van de 60-er ja ren is een ruilverkaveling uitge voerd waarbij een groot deel van het gebied opnieuw is gedraineerd De gemiddelde kavelgrootte ging van 6,3 ha naar 14,5 ha en het aantal kavels per bedrijf van 4,3 naar 2,8. De gemiddelde bedrijfs- grootte is van 27 naar 43 ha ge gaan. De 6500 ha kultuurgrond is als volgt verdeeld: ca. 150 ha fruit teelt, ca. 300 ha weiland en ca. 6000 ha akkerbouw. Ca. 43% van de grond is eigendom. De rest wordt gepacht. T.a.v. de mechanisatie kan nog worden opgemerkt dat van de Noord-Bevelandse akkerbouwbe drijven op enigerlei wijze deel uit maakt van een samenwerkings verband op het gebied van arbeid en mechanisatie. Er zijn 20 ge subsidieerde samenwerkingsver banden waarbij 60 bedrijven zijn betrokken. achtig purper. Deze irisjes ver langen een beschut plekje in de tuin. Scilla siberiaca, met haar diepblauwe kleur, die tot ver in Noord-Perzië te vinden is bloeit in april en is uitstekend geschikt voor verwildering tussen strui ken. Iets minder bekend is scilla tubergeniana pas in 1931 in Noord-Perzië ontdekt. - met prachtige porseleinblauwe bloe men in lichte trosjes. Deze soort verwildert eveneens gemakkelijk in de tuin en behoort tot de aller vroegst bloeiende bolgewassen. De porseleinblauwe kleur komt in april terug bij Puschkinia liba- notica (uit Libanon dus, maar het wordt ook in Oost-Turkije ge vonden), een bolgewas, dat zowel in de zon als de half schaduw groeit en verder weinig eisen stelt. Uit de Kaukasus komen de blau we druifjes (Muscari armenia- cum), die in 1878 werden ontdekt. Nu kan men ze van april tot half mei met duizenden tegelijk in Keukenhof bewonderen. In de zon of schaduw, op alle soorten grond zullen zij bloeien. De brochures bieden ook een dubbelbloemige soort aan (Blue Spike) een variëteit van het ge wone blauwe druifje en een aar dige z.g. witte druif (Muscari bo- tryoides album) die al in april bloeit en jaar in, jaar uit terug komt. Dit witte druifje groeit in Zuid-Europa en de Balkan in het wild; de Engelsen noemen het ook wel Spanish pearls (Spaanse parels). In mei bloeit de knikkende vo- gelmelk (Ornithogalüm nutans) en de gewone vogelmelk (Ornit hogalüm umbellatum), beide oorspronkelijk Zuideuropees. Vooral de friswitte kleur van de gewone, vogelmelk fleurt de tuin op. Tezelfder tijd bloeit ook Ip- heion uniflorum (Triteleia uni- flora), afkomstig uit Uruguay en Argentinië, eën goedkoop bolge was met stervormige zachtblauwe bloemen, dat zich in het Neder landse klimaat uitstekend thuis voelt. Het wordt speciaal aanbe volen voor beplanting in groepjes tussen heesters, maar ook in de volle zon zal het uitstekend bloeien. De bloeitijd begint in maart en eindigt in juni. In mei en juni bloeit Osalis ade- nophylla, die uit Argentinië en Zuid Chili komt. In de volle zon ontwikkelt deze klaversoort zich met zacht lila-rose bloemen, die voortkomen uit een zeer harig knolletje. Hoe men deze ook plant, bloeien zal hij altijd. Ixiolirion pallassii is ook een soort die uit Centraal-Azië komt en het prima doet in de Nederlandse tuin. Het is een sierlijk bolgewas, dat in juni bloeit met vele diep blauwe openstaande bloemen op slanke stengels. Het wordt onge veer 30 cm. hoog. Alle hier behandelde bolgewas sen zijn bestand tegen strenge winters en bloeien jaar in, jaar uit. Het zijn dus echt planten voor zorgeloos tuinplezier. Wie in het voorjaar de bollenvel den ziet, zou bijna denken dat alle bollen oorspronkelijk wel ergens in Nederland in het wild voor kwamen en dat ze later in cultuur gebracht zijn. Niets is echter minder waar. Alle bol- en knolge wassen (met uizondering van de daslook, bosanemoon en kievits bloem) zijn afkomstig uit andere landen: de hyacint bijvoorbeeld uit Griekenland, de narcis uit landen rond de Middellandse zee, de tulp uit Klein- en Midden-Azië, het sneeuwklokje uit Zuid-Europa de vrolijke kleinbloemige ane moon (Anemone Blanda) en het winteraconietje uit Turkije. Bij de opkomst van de Renais sance, aan het einde van de 16e eeuw, werden de eerste verschil lende soorten bolgewassen naar Nederland vervoerd over de handelswegen, die West-Europa verbonden met Zuidoost-Europa, Turkije en Perzië. Voor zover men heeft kunnen nagaan, werd de crocus voor het eerst in 1561 in Nederland gezien, de bostulp (Tulipa sylvestris) in 1568 en de winteraconiet in 1570. Het sneeuwklokje was toen al bekend. Tot de eerste gewassen, die in het begin van de Renaissance uit Oost-Turkije en Perzië werden ingevoerd, behoren de statige keizerskroon (Fritillaria imperia lis) en de purperkleurige Perziche keizerskroon (Fritillaria persica). De gewone keizerskroon wordt nu in 2 kleuren aangeboden, n.l. Bloembollen in grote verscheidenheid geel en rood. De beide soorten worden 90-100 cm hoog en hou den van zon. Zij groeien ook uit stekend op licht beschaduwde plaatsen en verlangen vooral een zeer voedzame grond. De bloei tijd valt eind april-begin mei. De sneeuwroem (Chionodoxa) met de vele blauwe stermvormige bloemetjes, stamt uit West-Tur- kije en vertoont haar rijke bloei al (Foto: Ab Westerbeek) in maart, tesamen met de sneeuwklokjes en de winteraco- nieten. Dit gewas kan dan ook uitstekend in het wild, op scha duwrijke plekken, verder groeien. Tegelijkertijd bloeit dan de heer lijk geurende Iris reticulata (uit Centraal-Turkije tot in de Kau kasus), een kleine lage irissoort, die tegenwoordig in allerlei kleu ren blauw, violét, en paars ver krijgbaar is. Heel mooie afstam melingen zijn de hemelsblauw Harmony en de J.S. Dijt (rood Het voormalige eiland Noord- Beveland scheen zich vrijdag 28 mei in meerdere opzichten opge maakt te hebben voor het "in- spektiebezoek" van de Leden raad van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij, die te gast was bij de kring Noord-Beveland. Onder bijzonder fraaie weersom standigheden kon men na een rondrit in twee bussen niet om deze konklusie heen: "Noord- Beveland mag dan synoniem zijn met grootschalige akkerbouwbe drijven en grote percelen maar er is veel meer: de gastheren van de kring Noord-Beveland hadden een route uitgezet die leidde langs enige veeteelt bedrijven en langs dikwijls iets buiten de overbe kende routes liggende lage na tuurgebiedjes als de inlagen waar schapen worden gehouden. Via de in witte kragen van fluitekruid gehulde smalle dijken leidde de tocht ook om het westelijk deel van het kringgebied waar de landbouw rond Kamperland vooral tijdens het vakantiesei zoen moet harmoniëren met de duizenden genieters van de wa- terrekreatie langs het Veerse Meer. Terug bij het dorpshuis "De Brug" te Colijnsplaat had Noord-Beveland zijn faam van een goed akkerbouwgebied te zijn zonder meer waar gemaakt. De gewassen stonden er uitste kend en verzorgd voor (een buitje zou welkom zijn) terwijl de be drijfsgebouwen omgeven door een dicht gebladerte van omrin gende singels en tuinbeplantin- gen vaak een lust voor het oog zijn. Groenvoederdroogbedrijf Op de rondrit werd o.m. een be zoek gebracht aan het Groenvoe derdroogbedrijf van de heer J.G. Timmerman die de leden na een korte toelichting ook het bedrijf liet zien. Hij vertelde o.m. dat de Met belangstelling volgt men de diskussies drogerij zeer recent is overge schakeld van gas op steenkolen. Dit uit energiebesparingsoog punt. Want kolen komen het be drijf, dat voor de overschakeling 1 miljoen op tafel heeft moeten leggen, op de helft van de gas kosten inklusief de aanvoer uit Amerika via Amsterdam. Vooral de konkurrentie uit Frankrijk waar al veel eerder is overge schakeld op kolen heeft het Kortgeense bedrijf tot de over schakeling gedwongen. De heer Timmerman zei verder dat het bedrijf dit jaar 1100 ha lucerne onder kontrakt heeft, op basis van kilo-prijs en ha-prijs waarbij de boer, zo zei hij, op niet-ver drogende grond tot een opbrengst per ha van ca. 2000,— kan ko men. Timmerman BV hoopt het volgend jaar ca. 1500 ha lucerne op kontrakt te kunnen krijgen. De ledenraad op het terrein van het groenvoederdroogbedrijf Timmerman 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 15