De maand juni op het Zuidwestelijk landbouwbedrijf Wintertarwe Aardappelen Suikerbieten Zaaiuien Erwten ing. H.C.A. Rijk Vlas Blauwmaanzaad Stam(sla)bonen Knolselderij In de maand juni zijn de gewassen op z'n mooist, zo grijs en grauw het 's winters kan zijn, zo groen is het in deze maand. Chemische onkruid- bestrijding verdwijnt naar de achtergrond en de bestrijding van ziekten en platen vragen nu meer aandacht. Belangrijk is lering te trekken uit de effekten van de uitgevoerde onkruidbestrijdingen en wat de ziekten en plagen betreft naar de RADIOWAARSCHUWINGEN te luisteren. Naast het doornemen van vakliteratuur is het goed in juni deel te nemen aan exkursies naar de proefboerderijen "Rusthoeve" of "West maas" of met een gewasstudiegroep erop uit te trekken. Iedere keer weer kunt U zichzelf voordeel doen door te kijken, te vergelijken en informatie in te winnen. In juni is er vaak ook een minder drukke periode waarin er veel gedaan kan worden aan onderhoud van gebouwen, aanleg van erfverharding en bietenstortplaats of vakantie. Een Epipré-deelnemer zei eens: "Epipré stuurt je het veld in, dat is een goede zaak". Zij die niet deelne men aan Epipré moeten dus zichzelf regelmatig het veld insturen. Om een goede korrelvulling moge lijk te maken moeten de bovenste 3 bladeren gezond zijn. Begin bloei (dit is direkt na het geheel in aar ko men) is de beste tijd om tegen afrij- pingsziekten te spuiten. Als er kort voor het in aar komen tegen meel dauw en/of gele roest gespoten is, kan de bestrijding tegen afrijpings- ziekten wat later uitgevoerd worden. Indien het vierde en vijfde blad (van bovenaf gerekend) gezond zijn, moet U zich wel afvragen of een behan deling nodig is. maneb of een kombinatie met maneb een redelijk effekt geven. Fusarium en Botrytis in de aar zijn niet afdoende te bestrijden. Schade door gele roest na het in aar komen is gering. Ook dient het gewas regelmatig ge- kontroleerd te worden op bladluizen. Kort na het in aar komen gaan spui ten tegen de luis als 30% van de hal men met luis bezet zijn; laat in het seizoen mag dit oplopen tot 70%. Bij vroeg spuiten tegen de bladluizen verdient Pirimor de voorkeur. Het spaart de natuurlijke vijanden en kan op deze wijze soms een tweede bespuiting uitsparen. Bij koel, re genachtig weer kan de werking van Pirimor te wensen overlaten. Kort voor het in aar komen kan op een gezond niet te geil gewas een late Behandel de aardappelen op tijd tegen phytophthora en toprol. Advies bestrijding afrijpingsziekten: Komt er meeldauw van betekenis voor dan zijn Bayleton en Corbel (beide met maneb) goede midde len. Echter wanneer reeds een bestrijding met êén van deze middelen is uitgevoerd, raden wij aan wat spreiding van middelen toe te passen en bij een tweede behandeling een middel op basis van bijvoorbeeld carbendazim of benomyl te gebruiken. Of bladvlekken (Septoria) scha delijk kunnen zijn, hangt niet zo zeer af van de mate van aantas ting, maar o.a. wel van het weer. Daarom adviseren wij bij regen achtig weer Bayleton CF of Mil- cap maneb te gebruiken. Komt bruine roest doorzetten (vooral bij warm weer) dan kan Op percelen met een holle stand voelen de luizen zich ekstra goed thuis. extra N-gift (30 tot 50 kg) nog een rendabele opbrengstverhoging ge ven. Tevens kan deze derde gift het eiwitgehalte verhogen (bakkwaliteit) en tevens positief werken ten aanzien van de start van ondergezaaid veld- beemd, gewoon roodzwenk of rood- zwenk met fijne uitlopers. Zodra de planten elkaar in de rij gaan raken, wordt het tijd om met de bestrijding van de aardappelziekte te beginnen. Of eerder als er ziekte op treedt: radiowaarschuwingen! Rassen als Alpha, Irene en Furore kan men de eerste spuitronde over slaan omdat ze minder vatbaar zijn. zorg ervoor dat men, zeker in een felle groeiperiode, sneller met de bestrijding terugkomt. Iedere blade tage dient voldoende beschermd te zijn. Aardappelafvalhopen zijn uit den boze. Voor Prefix of Casoran korrels is het nu waarschijnlijk te laat, dek ze eventueel af met zwart plastik. Voor de onkruidbestrijding na opkomst van de aardappelen (als tussenrij- bespuiting) zijn paraquat (Gramox- one) en DN BP in olie toegelaten. Goede afschermkappen zijn nood zakelijk (tekening is via bedrijfs- voorlichter te verkrijgen). Let ook op het korrekt vaststellen van de kon- centratie en op de verdeling over de zijkanten van de ruggen en het on derste deel van de voor. Kweek kan men bestrijden met 1,5 kg Fervin 10 liter Schering 11 E olie, gebruik dan echter een tijdje geen maneb-tin in verband met kans op verbranding. Ter voorkoming van toprol is het verstandig een preventieve luisbe- strijding uit te voeren tussen 10 en 15 Let op de luis in de bieten. juni. Uit recent onderzoek is geble ken dat zuigschade door luizen pas optreedt als er 50 luizen per samen gesteld blad voorkomen. Voor juli is een bestrijding van luis ter voorko ming van zuigschade dus zelden no dig. De bestrijding van de colorado kever in zowel aardappelen als aard appelopslag en andere gewassen is wettelijk verplicht. Het is nu nog niet aan te geven in welke mate de groene perzikbladluis hetzij vroeg, hetzij laat in het seizoen een rol zullen spelen. Hoewel er een vergelingsziekte-waarschuwings- dienst is, is het toch zinvol dat Uzelf ook Uw eigen perceel beoordeelt; na 10 juni ook waar er granulaten gebruikt zijn. Op percelen met een holle stand voelen de perzikbladlui zen zich extra goed thuis. Grasachtige onkruiden, behalve tuintjesgras, kunnen goed met Fer vin bestreden worden (doseringen zie spuithandleiding). Vooral op lichte gronden waar men vaak last heeft van late kiemers (o.a. zwarte nachtschade, perzikkruid en meidesoorten) kan schoffelen en te gelijk aanaarden vlak voor het slui ten van het gewas zinvol zijn. Last van "wilde schieters of onkruid bieten" Verwijder ze voordat ze zaad geven en U er in andere jaren nog meer last van krijgt. Over de gewasbescherming in uien verscheen onlangs een uitgebreid ar tikel van de zijde van de S.N.Ui.F., zodat hier naar verwezen kan wor den. In sommige gebieden waar regelma tig schade door de knopmade voor komt, is het gewenst om circa 1 week voor de bloei te spuiten tegen de erwtegalmug (de knopmade). Het kan noodzakelijk zijn, vooral bij zonnig weer, dit binnen een week nog eens te herhalen. Een sexval kan U vertellen of er erwtepeulboorder aanwezig is. Wan neer U ze kunt bestrijden (al of geen sexval) staat in de spuithandleiding. "Kwade harten" komen vooral voor in droge zomers en op kalkrijke zeeklei. Het is dan gewenst om 15 kg mangaansulfaat in 700 liter water een keer in het midden van de bloei en een keer aan het einde van de bloei te spuiten. Het middel Ronilan is nu toegelaten voor de bestrijding van botrytis. Toepassing van Ronilan heeft vooral zin in een zwaar gewas en bij vochtig weer tijdens de bloei. Beginnen als de eerste bloemblaad jes gaan vallen, bij voortdurend gunstige omstandigheden voor de schimmel na 10 dagen de behande ling eventueel herhalen. Op percelen waar onkruid nog een probleem vormt kan tot 14 dagen voor de oogst o.a. tegen kamille nog DN BP gespoten worden. De peulboorder kan in erwten veel schade doen. KONSULENTSCHAP VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUND VEEHOUDERIJ TE GOES De bedrijfsvoorlichter, Ter voorkoming van legering bij te welige groei kan op een gezond ge was bij een lengte van 30-45 cm 3-4,5 L Terpal of 1,5 L Cerone gespoten worden. Niet toepassen op een licht gewas of droogtegevoelige grond. Bij voorkeur toepassen 's morgens vroeg of 's avonds bij bedekte lucht. Kon- troleer het vlas ook regelmatig op trips. De onkruiden in blauwmaanzaad kunnen hardnekkig en talrijk zijn. Eén bespuiting (na het zaaien) met Asulox is meestal niet voldoende. Een tweede bespuiting met Asulox kan worden uitgevoerd bij een ge waslengte van minstens 5 cm. Het resultaat van een na-opkomstbehan deling wil nog wel eens tegenvallen, vooral waar het over duist of straat gras gaat. Witte krodde wordt na de opkomst beter bestreden dan bij toepassing vóór de opkomst, terwijl bovendien een goed effekt wordt verkregen op klein hoefblad. Als er karwij onder staat kan deze bij een tweede bespuiting soms flink in groei worden geremd, roodzwenk heeft er eveneens onder te lijden met een (te) dunne stand als gevolg. Tegen grasachtige onkruiden behal ve straatgras kan Fervin gespoten worden wat ook door roodzwenk goed wordt verdragen. Zodra zuigschade door luizen op treedt, zijn deze te bestrijden met 0,5 kg Pirimor. Ook op blauwmaanzaad worden goede resultaten behaald met het systeem van gedeelde stikstofgiften. De tweede N-gift als regel zo'n 30 a 45 kg wordt voor het begin van de bloei gegeven. Dit kan ook met ureum. Bij voorkeur 's avonds spui ten met veel water om verbranding te voorkomen. Onkruid kan in stambonen na op komst nog worden bestreden met 2 liter Ivosit vloeibaar, 6-7,5 liter di- noseb (alleen in landbouwstambo- nen) of met 1,5 liter Basagran per ha. Ivosit en dinoseb kunnen het beste 's avonds gespoten worden, wanneer de blaadjes naar beneden hangen en zo mogelijk op het moment dat de bonen nog niet meer dan de eerste 2 niet-samengestelde bladeren bezit ten. Basagran in het 1,5-2,5 drie bladstadium. Gebruik altijd veel water en werk met een grove drup pel. Botrytis kan men het beste preventief bestrijden tijdens de bloei met Roni lan of Rovral. Bij stambonen is dit maar zelden nodig in tegenstelling tot stamslabonen waar zelfs een tweede bespuiting ongeveer 5-7 da gen later nog gewenst kan zijn. Dit hangt uiteraard van de weersom standigheden af. De genoemde mid delen werken ook tegen sclerotinia (zogenaamde schuimziekte). Wees attent op het voorkomen van luis. De chemische onkruidbestrijding na het planten kan plaatsvinden met Maloran of linuron. Maloran en li- nuron werken zowel via de bodem als via het blad. Kort na het uitplan- ten kunnen deze middelen op on- kruidvrije vochtige grond gespoten worden. Deze methode verdient ze ker de voorkeur als men kamille en grasachtige onkruiden verwacht. In andere gevallen is het beter om tot na het uitplanten te wachten als er veel jong onkruid boven staat. Het is dan meestal al half juni eer het zover is. De bodemwerking van herbiciden komt dan vaak niet meer tot zijn recht. Luizen zitten verscholen in de nog samengevouwen hartblaadjes. Goed opletten en tijdig bestrijden. WILDE HAVER blijft hier en daar de kop opsteken. PLUK ZE WEG. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 8