Mac Cain exporteerde veel aardappels naar Engeland. Voorzichtigheid geboden Enten EG Een schone stal vermindert het gevaar voor besmettelijke ziekten. komt het in Nederland echter nooit; lang voor die tijd zijn de dieren ge slacht en vernietigd. In Nederland is 80 tot 90% van de koeien ingeënt tegen mond- en klauwzeer. Omdat de gemiddelde levensduur van varkens veel korter is en daardoor de kosten van enting relatief hoger zijn, worden varkens niet geënt. De situatie in de overige EG-landen verschilt onderling nogal. Zo wordt in Denemarken en Engelang niet geënt. Reden hiervoor is, volgens deze landen, het gevaar dat smetstof onder gezonde dieren blijft leven. De enting wordt uitgevoerd met het zo genaamde Frenkel-vaccin, geprodu ceerd door het in Lelystad gelegen Centraal Diergeneeskundig Insti tuut. Zoals gezegd is het virus uiter mate besmettelijk. Niet alleen door kleding, mest, urine, en de dieren zelf, echter ook door middel van lucht met een juiste luchtvochtigheid kan het virus over afstanden tot meer dan 100 km verspreid worden. Voorzichtigheid is dan ook geboden. Is op een bedrijf (in Nederland of daarbuiten) mond- en klauwzeer ge constateerd, dan worden alle dieren afgemaakt en vernietigd. Vervolgens wordt de hele stal ontsmet, waarna de boer de mest op moet ruimen. Hierna volgt nog een ontsmettings beurt. Overigens moet een geval van ziekte aangegeven worden bij de burgemeester. Deze schakelt dan de Veterinaire Dienst in en wordt het vee op zijn waarde getaxeerd. Voor zieke dieren wordt 50%, voor gezon de dieren 100% van de waarde uit gekeerd. De schade geleden doordat na de laatste ontsmetting de stal nog enige tijd leeg moet staan, wordt niet vergoed. De gevallen van dierziekten die in de wereld voorkomen worden goed ge registreerd. Elk land is verplicht bij ontdekking van een besmettelijke ziekte dit door te geven aan het O.I.E. te Parijs; een bureau dat alle ziekten registreerd. Het O.I.E. stuurt dezelfde dag aan alle veterinaire diensten een bericht van deze ziekte. Zodoende wordt onnodige uitbrei ding voorkomen. Dat niet alle lan den zich hier braaf aan houden is wel gebleken. De Deense mond— en klauwzeer blijkt afkomstig te zijn uit Oost-Duitsland. De laatste had ver zuimd te melden, met alle gevolgen van dien. Binnen Denemarken is de ziekte beperkt tot het eiland Funen. Inmiddels is het eiland volkomen van de buitenwereld geïsoleerd. Tot op dit moment blijven de Denen weigeren de overige Deense koeien te enten; gevaar voor uitbreiding is dus nog aanwezig. De heer Aukema merkt echter op dat de laatste dagen geen nieuwe geval len meer gemeld zijn. Wanneer er gedurende 14 dagen geen nieuwe gevallen meer bijkomen, mag wor den aangenomen dat de ziekte onder controle is. De incubatietijd (tijd tussen besmetting en ziek worden) bedraagt een week tot 10 dagen. Ook Oost-Duitsland heeft een uitvoer verbod opgelegd gekregen. Dit sluit echter niet geheel; intra-Duits han delsverkeer via Berlijn blijft moge lijk. De ziekte wordt zoveel mogelijk afgeschermd, maar besmetting is gauw geschied. Mocht onverhoopt de ziekte naar Nederland overkomen, dan ligt een "rampenplan" klaar. Er is voldoende entstof voorradig om binnen een week alle varkens in de regio waarin de ziekte wordt geconstateerd te en ten. Een ploeg dierenartsen zal dan van bedrijf tot bedrijf trekken. Ho pelijk komt het niet zo ver. Het blijft verstandig de hygiëne- maatregelen goed in de gaten te houden. Een loog voor de deur, geen vieze kleding dragen en wanneer er iets vreemds is meteen de dierenarts waarschuwen. "Uitbreken van de ziekte hier in Nederland zou een ware ramp betekenen. De export zal binnen een mum van tijd volledig stilligen. Dieren moeten worden vernietigd en de economische malai se zal niet gering zijn. Het is te hopen dat het niet zo ver komt," aldus de heer Aukema MONICA De aardappelprijs is in de loop van het winterseizoen flink opgelopen. Dat was voor een belangrijk deel te danken aan grote vraag uit Enge land. De betekenis van de export naar het Verenigd Koninkrijk (Enge land, Schotland, Wales en Noord Ierland) komt duidelijk tot uiting in het onderstaande overzicht: Export consumptie-aardappelen tot 1 mei 1982. 01-05-1982 West-Duitsland 481.000 België Italië V.K. Frankrijk Ierland Denemarken E.E.G. 24.000 52.500 229.000 238.000 37.000 2.000 01-05-1981 568.000 14.500 54.000 11.000 7.500 8.500 863.000 663.500 Het komt er dus op neer dat tot 1 mei 1982 ruim 200.000 ton meer naar andere E.E.G. landen werd uitge voerd dan het jaar tevoren. Die 200.000 ton vindt men terug in de grotere afname door Engeland. Ongeveer de helft van de aardappel- uitvoer naar Groot-Brittannië kwam voor rekening van de interna tionale onderneming MacCain, die een vestiging heeft te Lewedorp. Genoemd bedrijf voert ook nog de naam Huzo, afkorting van voor Huige en Zoon. De heer Huige Sr. heeft namelijk de handelsonderne ming opgebouwd, doch deze is in 1973 overgenomen door Mac Cain Europa b.v. Omdat de naam Huige een zeer goede klank in de aardap pelwereld, zowel bij de handel als producent, werd het etiket Huzo tot nu toe gehandhaafd naast die van de nieuwe eigenaar. In de nabije toe komst komt daar echter een eind aan. Vestigingen in 7 landen. We merkten al op dat Mac Cain een international is. Het bedrijf heeft o.a. 3 vestigingen in Nederland (Lewe dorp, Werkendam en Hoofddorp) 3 in Engeland en verder een ons on bekend aantal in Frankrijk, Spanje, Australië, de Ver. Staten en Canada. De nadruk ligt op verwerking van aardappelen in de vorm van voorge bakken frites, maar uiteraard legt men zich ook toe op diverse andere produkten. Over één en ander had den we een gesprek met de verkoop leider voor de Nederlandse vestigin gen, de heer J.A. de Kok. Vaak on derbroken door de telefoon, want het is een drukke baan. De heer De Kok heeft namelijk ook als taak om zo nodig voor aardappelen te zorgen voor Mac Cain Filialen in andere landen. Engeland had deze winter en voor jaar een groot tekort aan aardappe len. Dat was vooral te wijten aan strenge vorst, gepaard met alles doordringende wind (storm) in de cember. Veel aardappels waren on voldoende tegen de felle kou be schermd en gingen verloren of wer den te "zoet" voor verwerking tot frites. Bevroren aardappelen in Engeland Op grote schaal moesten daarom aardappelen worden ingevoerd. De prijs schoot omhoog op de termijn- markt in Londen. De import kostte enorm veel geld, het was een rib uit het Engelse lijf, dat toch al geen al te stevig karkas had. Zoals gezegd was het aandeel van Mac Cain Europa in de Nederlandse export naar Engeland ongeveer 50%. Vorige week (19 mei) werd het drie honderdste schip geladen met bes temming de Engelse havens Wisbach en Scarborough. Tot nu toe werd niet minder dan 115.000 ton verscheept. Het meeste ging in jumbo zakken met een inhoud van globaal 1000 kg. Met een takel worden de zakken in het scheepsruim gezet of gelegd, in Engeland op een zachtzinnige wijze geledigd via de bode, die met een touw gesloten is. Behalve met jum- bozakken vond ook vervoer plaats met containers en buik-trailers. Er is veel geladen te Hansweert en daar naast ook te Middelburg' Breskens, Dinteloord, Numansdorp, Bever wijk, enz. Prima kwaliteit Bintjes. De Nederlandse Bintjes werden in Engeland hoog gewaardeerd. Men was met name zeer te spreken over de kwaliteit. Engeland teelt zelf wit- vlezige rassen, die grootvruchtiger zijn dan onze Bintje en ook zeer ge schikt voor frites. De bekendste ras sen zijn Majestic, Pentland Dell en Pentland Crown. De Bintje is geel- vlezig en anders van structuur dan de Engelse aardappelen. Door die ei genschappen is het geschikt voor be paalde specifieke produkten waar de Engelse rassen zich minder voor le nen. De heer De Kok verwacht nog hoogstens 2 weken (begin juni) ex port van onze oude aardappeloogst naar Engeland. Vanaf half juli kan een redelijk groot aanbod van nieu we aardappelen worden verwacht uit Pembroke (Zuid Wales), Cornwall (Z.W. Engeland) en het Kanaalei land Jersey. Cebeco doet ook flink mee De Nederlandse aardappelen voor Mac Cain werden in vrijwel gelijke mate betrokken via de coöperatieve sector en de particuliere handel. Wat de coöperaties betreft had de Aard appelafzetorganisatie voor Zuid West Nederland b.v. een flinke vin ger in de afzetpap. Op dinsdag 25 mei werd het 50e schip voor Mac Cain te Middelburg geladen. Een gebeurtenis die met een mini-feestje (koffie met een gevulde koek) werd gevierd in het bijzijn van de heren De Kok. Huige St. en Huige Jr. De genoemde afzetorganisatie han delt in samenwerkingsverband met de coöperaties uit de noordelijke provincie en de IJsselmeerpolder onder de naam Agrico. De 50 sche pen die aan Mac Cain worden gele verd vervoerden samen in totaal ruim 15.000 ton. Dat is ongeveer 10% van hetgeen de zuidwestelijke coö peraties te verhandelen hadden. Een paar belangrijke slotkonklusies zouden kunnen zijn: 1. De afzet naar Engeland werd ver gemakkelijkt doordat aardappelen van prima kwaliteit werden geleverd. Het streven naar kwaliteitsverbete ring mag niet verslappen. 2. De Nederlandse aardappel levert (samen met veel andere land- en tuinbouwprodukten) een zeer be langrijke bijdrage voor de werkgele genheid en de betalingsbalans van ons land. Dat aandeel wordt nog zeer vaak onderschat en ondergewaar deerd. Iedereen weet het inmiddels: op het Deense eiland Funen is mond- en klauwzeer uitgebroken. Ook Oost-Duitsland heeft met deze ziekte te kampen. Beide gebieden zijn (op de doorgang in de stad Berlijn na), van de rest van de buitenwereld afgesloten. Niet voor niets; mond- en klauwzeer is uiterst besmettelijk. Dieren die besmet zijn moeten wor den afgemaakt met alle financiële en emotionele gevolgen van dien. Over de veterinaire aspecten van het gebeuren hadden we een gesprek met dr. J.J. Aukema, inspecteur van de Veterinaire Dienst in Gelder land. Mond- en klauwzeer wordt veroor zaakt door een uiterst besmettelijk virus. Een virus verschilt van een bacterie; het kan niet met anti-bioti- ca' gedood worden en heeft voor overleving altijd eiwitachtig mate riaal nodig. Behalve het virusdra- gend dier kan dit ook bijvoorbeeld mest of vlees zijn. Er bestaan drie zogeheten "stammen" van het virus, te weten de O- A- en C-stam. Koeien zijn voor alle drie even gevoelig, varkens hebben vooral een gevoelig heid voor C. Dat wil echter aller minst zeggen dat varkens niet vat baar zijn voor O en A. In Denemar ken heerst op dit moment de O-stam. Niet alleen varkens en koeien kun nen mond- en klauwzeer krijgen; ook bijvoorbeeld schapen en giraffen zijn er vatbaar voor. Voor alle twee hoevige dieren betekent deze ziekte een gevaar. De symptomen zijn bij koeien en varkens niet hetzelfde. De ziekte openbaart zich bij rundvee in eerste instantie door blaren op de tong en het tandloze gedeelte van de bek. De koeien kwijlen en staan "te smakken". Pas in een later stadium zijn de klauwen zichtbaar aangetast. O Hygiëne begint bij de bedrijfskleding. Varkens daarentegen vertonen veel minder blaarvorming; bij hen wordt de ziekte meestal ontdekt door kreu pelheid. Bij alle diersoorten veroor zaakt het virus in een laatste stadium afwijkingen aan de organen. Zo ver 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 7