Coördinerend en adviserend bezig. Phytophthora- bestrijding in aardappelen... AACURAM AAGRLNOL Agrariërs naar "La Ville Lumière" het zeer komplete AA-produkt met preventieve èn curatieve eigenschappen! neem geen risico, verlang ze kerheid... haal AACURAM in huis! AGRARISCHE STUDIEREIZEN 1982 B. Landman, secretaris hoofdafdeling Sociale Zaken Landbouwschap: CAO-overleg Stand van zaken Functie-indeling Nieuwe analyse Arbeids- en rusttijden Scheidsgerecht Laat u niet verrassen, neem het komende seizoen AACURAM bevat naast de preventieve component mancozeb** en het voor de knolbescl lerming uiterst effectieve fentinacetaat, tevens de curatie ve component Curzate* CURZATE* bestrijdt de Phytophthora-schimmel zelfs tot 2 da gen na de infektie. Dit geeft meer speelruimte bij ongunstig weer of in een weekend. AACURAM is toegelaten voor een ruim spuitschema, n.l. 10-14 dagen. De dosering bedraagt 2,0 - 2,5 kg per ha. Vraag inlichtingen of foldermateriaal bij uw leverancier. De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap vormt het "sociale" overlegplatform van de drie centrale landbouworganisaties (werkgevers) en de beide Voedingsbonden (werknemers). Alle onder werpen en problemen, die te maken hebben met de relatie werkgever- werknemer in de land- en tuinbouw behoren tot het takenpakket van de hoofdafdeling. Wel moet het onderscheid worden gemaakt, dat het hier de zogenaamde "produktielandbouw" betreft. Dus de mensen, die wer ken in de tuin, op de boerderij, bij de loonbedrijven enz. Verwante sectoren zoals bijvoorbeeld de zuivelindustrie en hoveniersbedrijven vallen niet onder de werkingssfeer van de hoofdafdeling. Voorts komen typische sociale belangen van zelfstandige agrariërs (bijvoorbeeld volksverzekeringen, bijstandszaken) in de hoofdafdeling Sociale Zaken aan de orde. Secretaris van deze hoofdafdeling is de heer B. Landman, die in het kort op enkele werkzaamheden van dit adviesorgaan ingaat. In de loop van dit jaar zal hij afscheid nemen als secretaris van de hoofdafdeling. Elk jaar wordt er overleg gevoerd over de collectieve arbeidsovereen komst (cao) voor de diverse sectoren. Om precies te zijn: er zijn tien cao's, namelijk voor de akker- en weide- bouw, (glas)tuinbouw, bloembollen, boomkwekerij, pluimvee, land- bouwambachten (loonbedrijven), bedrijfsverzorgingsdiensten, griend en rietcultuur, cultuur-technische werken en tenslotte veenderij. In to taal gaat het om cao's voor zo'n 50.000 mensen, die regelmatig in de ze sectoren werken met daarnaast B. Landman nog een belangrijk aantal losse ar beidskrachten. Voor al deze sectoren bestaan apart sociale commissies, die onder de paraplu van de hoofdafde ling functioneren. Met andere woor den: het Landbouwschap geeft via die sociale commissies (waarin ver tegenwoordigd werkgevers en werk nemers uit de diverse sectoren) de gelegenheid om te overleggen over de cao's. Er wordt vaak verondersteld dat het Landbouwschap cao's afsluit. Dat is onjuist! Dat doen namelijk de organisaties die in de sociale com missies zijn vertegenwoordigd. De belangrijkste rol van de hoofafdeling Sociale Zaken is in dezen coördine ren en bemiddelen. De meeste cao's in de land- en tuin bouw lopen van 1 maart tot 1 maart. Een paar weken geleden is het over leg in de sociale commissies voor de akker- en weidebouw en voor de tuinbouw opnieuw gestart met als inzet het contractjaar 1982/1983. Welke onderwerpen komen daarbij zoal aan de orde? Heel belangrijk is een nieuw systeem van functie inde ling en daarmee samenhangend uiteraard de lonen en verder de va kantiedagen, de prijscompensatie (de halfjaarlijkse aanpassing der lo nen aan de gestegen kosten van le vensonderhoud) en het al of niet korten op het ziekengeld. De eerste gesprekken zijn positief verlopen. In de sociale commissie Tuinbouw is overeenstemming bereikt over een pakket van cao-wijzigingen voor het contractjaar 1982-1983, inclusief een nieuwe functie-indeling met bijbe horende nieuwe lonen, dat door de onderhandelaars in hun organisaties zal worden verdedigd. Het beraad hierover binnen de organisaties is nog niet afgerond. In de sociale commissie Landbouw was vrijwel overeenstemming bereikt over de cao 1982-1983. Men was het erover eens dat op een bepaald onderdeel van de nieuwe funktie-indeling zou worden afgeweken van het advies hierover van de hoofdafdeling So ciale Zaken. De werkgevers wilden nadrukkelijk de mogelijkheid open houden om deze afwijking in de toe komst ongedaan te maken, terwijl de werknemers deze afwijking als meer permanent wensen te zien. Dit me ningsverschil staat het afsluiten van een nieuwe cao thans nog in de weg. Inhoudelijk omvatten de functies in de cao's verschillende werkzaamhe den en verantwoordelijkheden. Dat komt tot uitdrukking in verschillen de functiebeloningen. Welnu, de huidige functie-indeling (voor de akker- en weidebouwsector en de pluimveehouderij) is nog gebaseerd op een onderzoek uit de jaren vijftig. Ook in de agrarische .sector is de laatste tientallen jaren veel veran derd. Denk aan de vele veranderin gen in de bedrijfsvoering, de mecha nisatie enz. Een aanpassing van de functie-indeling is vooral daardoor noodzakelijk geworden. Drie jaar geleden gaf het Land bouwschap opdracht tot een onder zoek over de mogelijkheden van een hernieuwde functie-indeling. Vorig jaar werd dat afgerond. Het instituut voor Mechanisatie. Arbeid en Ge bouwen (IMAG) dat het onderzoek uitvoerde, heeft de werkzaamheden op moderne land- en tuinbouwbe drijven nauwkeurig geanalyseerd. Op basis hiervan kunnen de cao partners tot een nieuwe fuijctie-in- deling en daarbij behorende lonen komen. De rol van de hoofdafdeling Sociale Zaken is weer coördinerend en adviserend: zij biedt een handrei king aan de betrokken sectoren die het mogelijk maakt tot een samen hangend systeem van functie-inde ling en functiebeloning te komen. Het is de vrijheid van partijen bij de afzonderlijke cao's om hiervan naar eigen inzicht gebruik van te maken. Overigens liepen de sektoren tuin bouw, bloembollen en boomkweke rij al voorop. In 1980 werden op basis .van ervaringen in de praktijk enkele aanpassingen in de functie-indeling aangebracht. Zoals gezegd stelt het Landbouw schap niet zelf de arbeidsvoorwaar den vast, al is het schap hiertoe for meel wel bevoegd. Van die be voegdheid wordt alleen gebruik ge maakt waar het gaat om de arbeids- en rusttijden. Dit gebeurt op basis van verordeningen, waarin bepaalde Op de mistige ochtend van 20 april vertrokken de deelnemers van de AGRARISCHE STUDIEREIS naar de roemruchte stad, waar eens de zonnekoning Louis XIV heerste: PARIJS. Onderweg door België en Noord- Frankrijk genoten wij, gezeten in een komfortabele touringcar, van een zeer wisselend glooiend en zonnig landschap van weiden met reusach tige witte koeien, grote percelen bouwland en bossen. Mevrouw J.A. Sikma, die de reis leidde, had volop gelegenheid ons te vertellen over de frivole wereldstad, die met zijn 10 miljoen inwoners een oppervlakte beslaat als de provincie Utrecht. Grofweg kan men Parijs verdelen in de linker en de rechter Seine-oever met daar tussenin het lie de la Cité. Metéén de volgende morgen maak ten wij een uitgebreide stadsrondrit met bezichtiging van de Notre-Da- me, Are de Triomph, Eiffeltoren enz. enz. Tijdens de avondrit langs verlichte monumenten brachten wij ook een bezoek aan Montmartre. Vanaf het plein voor de Sacre Coeur, die op een heuvel ligt, hadden wij een pracht uitzicht over de Lichtstad. Op de Place du Tertre, het schildersplein, lieten verschillende deelnemers zich portretteren. Donderdagmorgen reden wij eerst naar Rungis, ten zuiden van Parijs, om daar de drukke (Markt)Hallen te bezoeken. Totale oppervlakte 220 ha! Een uitgebreide rondleiding kre gen wij door de vlees-, zuivel- en groentehallen. De middag was bestemd voor een bezoek aan de heer Cornichon, die een akkerbouwbedrijf heeft van 325 ha, waarvan 110 ha bieten en de rest tarwe. Bij het bezichtigen van de ge bouwen zagen wij drie kombiners en zeker dertien traktoren staan! Hij heeft goede landbouwgrond, maar de drie beregeningsinstallaties zullen in een droge periode noodzakelijk grenzen voor arbeidstijden zijn vast gelegd. De exacte invulling geschiedt in de cao. Een minder bekend onderdeel uit het takenpakket der hoofdafdeling vormt het Scheidsgerecht. Wanneer een arbeidsgeschil ontstaat tussen georganiseerde werkgevers en werk nemers, dan moeten zij zich niet tot de kantonrechter wenden maar tot het Scheidsgerecht dat door het Landbouwschap is ingesteld. Als een of beiden niet georganiseerd zijn, kan men zich onder bepaalde voorwaar den ook tot het Scheidsgerecht wen den. In het Scheidsgerecht zitten vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers, terwijl de voorzit tershamer wordt gehanteerd door een jurist, die los staat van beide partijen. Het secretariaat wordt ver zorgd door het Landbouwschap, dat hiervoor een jurist beschikbaar stelt. Voordat het Scheidsgerecht wordt ingeschakeld, moet een geschil eerst worden voorgelegd aan een provin ciale commissie, die bemiddelend op treedt. Meestal wordt het geschil dan opgelost. Jaarlijks wordt bij enkele tientallen arbeidsgeschillen door de commissie bemiddeld. In het alge meen wordt in een van de drie ar beidsgeschillen door de commissie een uitspraak van het Scheidsgerecht gevraagd. zijn. Tot slot maakten wij met de heer Cornichon een rit langs de vel den om zijn gewassen in ogenschouw te nemen. Vervolgens gingen wij naar Fontai- nebleau, waar het kasteel staat van de Franse koningen. Het gehele komplex is een mengeling van aller lei stijlen, want ieder van hen liet een gedeelte aanbouwen. Later in de avond woonden wij een voorstelling bij in de wereldberoem de nachtklub "LIDO", waar o.a. de vermaarde Blue Bellgirls optredeft. Vrijdagmorgen maakten velen van ons een rit met de Metro om daarna te winkelen in één van de grote wa renhuizen. 's Middags reden wij naar Versaille, het beroemde paleis van "Le Roi Soleil" met zijn schitterend ingerichte zalen en fraai aangelegde tuinen. De laatste avond werd besloten met een feeërieke boottocht op de Seine. Zaterdag aanvaardden wij een ple zierige thuisreis, besloten met een "afscheids"-diner in Rijsbergen. Mede dank zij de niet aflatende in spanning van onze voortreffelijke reisleidster en het goed samengestel de programma, is deze reis tot een waar sukses geworden, waar ieder een ongetwijfeld met genoegen aan terug zal denken. De reis is voor vol gend jaar zeker aan te bevelen. F.A. van der Laan-Bos Leens Voor, nadere informatie over AGRARISCHE STUDIEREI ZEN kunt u bellen naar het Se- kretariaat, mevrouw L. Deumer, Arnhem, tel. 085 - 512087 (085 - 427784); ook voor het aanvragen van de brochure 1982. Door annulering zijn plaatsen be schikbaar voor de reis naar Noord-Noorwegen - Noordkaap, Lapland, 24 juni t/m 7 juli. Een fantastische reis onder de mid dernachtzon! AAGRUNOL BV - GRONINGEN -TEL 050 -139333 %'s CURZATE* - geregistreerd handelsmerk van E.l. du Pont de Nemours. MANCOZEB** uit DITHANE M45® - geregistreerd handelsmerk van y' Rohm Haas Company, X Philadelphia. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 6