Stemmingen S353> Minister opent op 29 juni Landbouw '82 met groots défilé zuidelijke landbouw maatschappij Langs de stille zeeuwse dijken.... Gemeenteraadsverkiezingen Mestproblematiek z. .m VRIJDAG 28 MEI 1982 68EJAARGANG NO. 3634 land- en tuinbouwblad Een beeld uit het verleden, toen de schaapsherder nog met zijn hond en kudde schapen langs de Zeeuwse dijken dwaalde. Schaapherders worden zeldzaam, maar de belangstelling voor schapen neemt toe, vooral ook van de zijde van de agrariërs. Dat zal ongetwijfeld ook blijken bij de "schaapscheerdersfeesten" die binnenkort weer worden gehouden. Een week na het spektakel rond de vaststelling van de landbouwprijzen '82/'83 lijkt de rust in Brussel (voor lopig) weergekeerd. Begin deze week kwam er namelijk een sam-sam akkoord over de Engelse bijdrage aan de gemeenschappelijke kas tot stand en al spoedig daarna ging Engeland ook akkoord - uiteraard met het nodige theater - met het meerderheidsbesluit over de landbouw prijzen. Mijn taxatie is daarbij dat de Engelsen met al hun gedoe uiteindelijk toch aan het langste eind hebben ge trokken. Hun grootste (politieke) winst bestaat natuurlijk uit de verlenging, nota bene voor onbepaalde tijd, van de boycot van Argentinië door de E.E.G. in verband met de Falklandkrisis. Weer een bewijs te meer hoe politiekge- voelig landbouw eigenlijk is. De verdere Engelse winst bestaat uit de vermindering van hun kontributie met twee en -een-kwart miljard gulden. Voor ons land betekent dit dat wij zo'n kleine tweehonderdmiljoen gulden meer zul len moeten betalen aan de gemeenschappelijke kas. Dat kan Bruin nog net trekken. Overigens is de Engelse bij drage nu alleen voor dit jaar geregeld zodat we voor volgend jaar hetzelfde spektakel kunnen verwachten als we nu hebben meegemaakt. Tenslotte hebben de Engel sen het voordeel behaald dat zij het uiteindelijk toch niet op een breuk met de E.E.G. hebben laten aankomen, een gegeven wat (later) van grote psychologische waarde kan zijn. Blijft er een vraag en die is hoe het nu verder gaat met de wijze van besluitvorming in de E.E.G.. Van de week werd (door Frankrijk) al de gedachte geopperd om dit nu dan maar voor eens en altijd in het verdrag van Rome zelf te regelen. Dit voorstel werd onder meer door Engeland vlot gesteund: voor de dreumessen reden om ekstra op te letten. De agrarische belangen worden gelukkig nog niet uit sluitend in Brussel bekokstoofd. Vooral waar het indivi duele bedrijfsvoering betreft wordt nog zeer veel gere geld door het gemeentebestuur. Met name waar het gaat om bijvoorbeeld hinderwetvergunningen, bouwaanvra- gen en aanlegvergunningen is de gemeente het centrale adres. Aangezien de land- en tuinbouw in de praktijk steeds meer te maken krijgt met deze vergunningen is het van belang dat zowel het kollege van burgemeester en wethouders als de gemeenteraad voldoende oog hebben voor de agrarische belangen. Gelukkig hebben we daar over nog niet al te veel te klagen. Maar dat kan verande ren. Daarom is het van het allergrootste belang dat iedereen die mag stemmen dat komende week (2 juni) ook gaat doen.Al kan ik me voorstellen dat menigeen gezien de ontwikkelingen op landelijk nivo min of meer genoeg krijgt van de politiek We moeten echter daarbij wel bedenken dat elk ander systeem slechter is dan onze democratie. Of zoals Churchill het uitdrukte: De demo cratie is het minst slechte systeem. Het is daarom van het allergrootste belang dat zoveel mogelijk mensen zich be trokken voelen bij het wel en wee van de politiek. Daar kunnen de politici veel aan doen maar uiteindelijk ligt de eindverantwoordelijkheid bij de kiezers. Wie zich aan die De landbouwmanifestatie Landbouw '82, die van 29 juni tot en met 3 juli plaatsvindt op de terreinen van Flevohof, zal 29 juni officieel worden geopend door de Minister van Landbouw en Visserij. Hoogtepunt van deze opening is een groots défilé, waarin werktuigen en machines uit de landbouw centraal staan. Het werktuig neemt een bijzondere plaats in in de land- en tuinbouw. In totaal zullen dan ook zo'n 135 equipes aan dit défilé deelnemen. Samen zullen zij een beeld geven van alles wat op dit gebied met landbouw te maken heeft. Een belangrijk deel hiervan zal worden verzorgd door de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Vijftig equipes zullen het komplete ontginningsproces van nieuw land in beeld brengen. Vanaf de ontwatering van nieuw land tot en met het tijdstip waarop de partikuliere boer zich op zijn nieuw bedrijf vestigt. "Uniek om te zien", zo noemt de stuurgroep défilé dit onderdeel, dat zo'n 600 meter van de totale lengte van 1500 meter in beslag neemt. Daarna volgt een algemene presentatie van landbouw machines. Voor de diverse teelten in de landbouw is een uiteenlopend skala van machines nodig. Per teelt zullen zo'n 10 machines worden getoond, o.a. voor bieten-, graan-, aardappel-, en uienteelt. Ook de benodigde machines voor specialisaties zoals spruitenteelt, konserven- en fruitteelt zullen in deze stoet niet ontbreken. Voorafgaand aan elk onderdeel zal op één wagen een totaalbeeld worden gegeven van de teelt. Daarna zullen de tientallen machines aan het oog voorbijtrekken. Het bekijken van een dergelijk défilé op zich is natuurlijk al de moeite waard. Daarnaast is het ook interessant om te weten wat er nu te zien is en waarvoor dat alles dient. Ook daar is voor gezorgd. Ir. Crucq, konsulent voor Landbouwwerktuigen en Arbeid, zal het geheel "aan el kaar praten". Hij zal op iedere teelt nader ingaan, en algemene informatie geven over de verschillende machi nes, waar ze toe dienen, wat ze kosten enz. Verder zal hij het één en ander vertellen over de Rijks dienst voor de IJsselmeerpolders en het werk van deze dienst. Daarmee wordt dit gebeuren kompleet gemaakt tot een unieke presentatie van werktuigen in de landbouw. Inte ressant voor een breed publiek. Dat is ook de bedoeling van de stuurgroep défilé, die de organisatie op zich heeft genomen. "De landbouw wordt vaak in een verkeerd daglicht gesteld. Door middel van Landbouw '82 kunnen we laten zien wat land- en tuinbouw nu werkelijk inhoudt en dat is heel wat meer dan de gemiddelde Nederlander denkt dat het is. De bedoeling van het défilé is aan een groter publiek te laten zien hoe de landbouw funktio- neert. Vooral de werkmethode krijgt hierin aandacht. Daarom zal op 29 juni het modernste wat de landbouw te bieden heeft te zien zijn", aldus de stuurgroep. verantwoordelijkheid niet wil onttrekken gaat op 2 juni dus gewoon stemmen. Vorige week ben ik met een exkursie van de Provinciale Raad voorde Bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant naar het varkensproefbedrijf in Sterksel geweest. De vergade ring daarvoor hadden wfe in de raad de nota varkenshou derij besproken. Al met al word je dan weer gekonfron- teerd met de geweldige ontwikkeling die de varkenshou derij in Brabant heeft doorgemaakt. Elke medaille heeft echter ook een keerzijde, in dit geval de meetproblema- tiek. Ondanks de inspanningen van o.a. de mestbank is er nog geen afdoende oplossing gevonden voor de mesto verschotten. Met name de varkenshouders zullen er daarom rekening mee moeten houden dat de mestafvoer een vaste kostenpost wordt op de resultatenrekening van het bedrijf. Intussen wordt er naarstig gezocht naar an dere oplossingen zoals het stapelbaar maken van de mest. Een dergelijk procédé is ook te zien in Sterksel. In de praktijk is de daar ontwikkelende methode echter nu nog niet rendabel. Ook al met het oog op de komende wetgeving is het daarom zaak dat de landbouw zelf het voortouw neemt bij het zoeken van definitieve oplossin gen. Dat is altijd beter dan maar af te wachten wat er over je komt. Gezien de discussie in de provinciale raad ben ik niet de enige die er zo over denkt. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1