Goede vruchtzetting Zoet Grevelingen beslissend voor toekomstkansen De mooiste tijd van 't jaar' Eers,e oo0s,'ndikaties Frans zomerfruit '82 Weekstaat energieverbruik Export Argentijnse appelen en peren: tot nu toe kleiner die deze winter geplant zijn te helpen met een aantal keren water te geven. Proeven hebben aangetoond dat zelfs op vochthoudende grond de groei de eerste jaren met 34% kan toenemen, als de boom met drup- pelbevloeïng, regelmatig over vol doende water kan beschikken. Dit betekent dat bomen veel vroeger in produktie kunnen komen. Ook de kwaliteit van de vruchten wordt ver beterd. Vooral een ras als karmijn dat erg gevoelig is voor verruwing en vruchtscheurtjes, kan op veel perce len niet zonder druppelbevloeïng. De eerste indruk na de bloei over de vruchtzetting is goed. Terwijl op SCHOUWEN-DUIVE- LAND de voor- en nadelen uitvoerig worden uiteengezet, van 'n zoete Gre velingen, kampen we in de tuinbouw met een akuut watergebrek. In de maanden april en mei is tot nu toe nog weinig neerslag gevallen. En vooral in de dagelijkse praktijk wordt het risiko weer duidelijk voelbaar, die tal van tuinbouwprodukten in de zo mermaanden lopen. Statistisch valt er op Schouwen-Dui- veland in de zomermaanden gemid deld minder neerslag, dan in de meeste andere delen van ons land. Vooral in droge zomers is dit extra merkbaar. Bekende, "buien lijnen" die er bij licht onstabiel weer ontstaan lopen niet over ons eiland. Toeristisch gezien een groot plus punt. Telers van witlof, winterpeen, spruiten, kampen met een onregel matige opkomst Tulpen en Irissen lijden ook flink van de droogte. Op het Oostelijk gedeelte van het ei land is met Hemelvaartsdag 10-17 mm neerslag gevallen, wat voor de opkomst van eerder genoemde ge wassen een uitkomst betekent. Toch is het voor iedereen duidelijk dat tuinbouwgewassen telen zonder vol doende zoet water, op lange termijn onhoudbaar is. Vooral op de kleine landbouwbedrijven die in onze regio veel voorkomen, heeft dit grote kon sequenties. Ook vragen van bedrijfs opvolging zijn soms afhankelijk, of er in de toekomst al dan niet over zoet water kan worden beschikt. Tijdens de bloei van de appels was het zeer goed weer In het verleden zijn verwachtingen gewekt die nu bij het zout blijven van de Oosterschelde, op de tocht ko men. Een zoete Grevelingen is voor onze regio niet alleen de enige, maar ook laatste kans om "bij te blijven". Doordat de Grevelingen de laatste jaren veel zouter is dan de Ooster schelde en in de oude situatie van een open Grevelingen, neemt ook de verzilting van het polderwater toe. Fruittelers proberen jonge bomen Doyenné du Cornice is soms wat weinig gezet, maar de Goudreinette laat een overvloedige vruchtzetting zien. Op uitgebreide schaal is Amid Thin gespoten om de vruchtrui te bevor deren. Cox's en Golden zullen waar schijnlijk straks met carbaryl bespo ten worden. Een totaal andere situa tie dan vorig jaar, maar ook nu kan er nog heel wat gebeuren, voordat de vruchten geplukt zijn. Op ZUID-BEVELAND worden de eerste schattingen naar de grootte van de oogst 1982 gemaakt. De peren zijn zeer goed gezet, al kan de rui de peertjes nog flink dunnen. Een goede pereoogst is voor de meeste fruitte lers mogelijk. In korte tijd is er veel blad bijgekomen, want het weer is opeens omgeslagen en de ontwikke lingen van blad en scheutgroei ver loopt snel. Het heeft nu ook flink ge regend, van 16 t/m 22 mei is in onze streek gemiddeld 20 mm regen geval len. Vooral voor de pas geplante bo men kwam de regen op tijd, want bo men geplant met potgrond hebben beslist op tijd water nodig om een goede start bij de groei van de jonge scheutjes te verkrijgen. De zetting van de appels lijkt ook veelbelovend. Nachtvorst is in onze streek te verwaarlozen geweest en het bloeiweer was optimaal. De ras sen, die het eerst zijn uitgebloeid ge ven een goede zetting te zien. Met name bij de Goudreinetten verdik ken de vruchtjes snel. Omdat bij een grote oogst de vruchten voldoende op maat moeten zijn om een goede prijs te behalen, hebben veel fruitte lers een bespuiting uitgevoerd met Amid-Thin om vruchtdunning te verkrijgen. Verschillende telers heb ben 18 en 19 mei hiervoor gespoten. De vroeg bloeiende percelen dus. Anderen hebben gewacht tot 21 en 22 mei, de dagen na hemelvaartsdag. Nu met spanning afwachten hoe het resultaat zal zijn, omdat de praktijk ervaring met Amid-Thin tot nu toe gering is. De Golden Delicious zijn op 24 en 25 mei op de meeste plaat sen met Amid-Thin bespoten, want veel telers zijn huiverig geworden van Carbaryl, omdat dit middel vruchtverruwing kan veroorzaken. Onze gladde Golden van het afgelo pen seizoen is goed verkocht en we moeten er alles aan doen om dit jaar wederom een gladde Golden aan te bieden. De GA 4 bespuitingen heb ben hier zeker toe bijgedragen en vinden dit jaar op bijna alle bedrij ven plaats. Een verstandige zaak. Op dit moment vraagt de Benoni de volle aandacht. Na een keer bloem- dunning is nu de vruchtdunning aan de beurt. Van iedere tros vruchtjes moet de middelste blijven staan, omdat dit vaak de grootte is. Een hels karwei, maar het is gewoon noodzakelijk, anders is Benoni telen niet rendabel. Niet te lang bij één boom blijven staan. De beste manier is een derde keer langs de bomen te gaan. Vergetelingen vallen dan het beste op, want ze zijn inmiddels ge groeid en het dunnen gaat dan vrij vlot. Veel sukses toegewenst. Als de rui niet te zwaar is, kan een goede pere-oogst worden verwacht Wanneer men in ons Thoolse distrikt zo aan 't eind mei, begin juni, een fiets- of autotochtje maakt, kan men steeds genieten van alles wat weer groeit en bloeit. Wanneer de dagen weer zo de meeste zonuren geven, is het wel formidabel wat een groeie- nergie, er in de verschillende gewas sen aanwezig is. In soms maar enkele maanden moeten de meeste teelten, van kieming tot oogst buitengewoon veel presteren, om aan de verwach ting van boer en tuinder te voldoen. Het is niet voor niets, dat zo rond en met de Pinksterdagen, de Thoolse wegen druk bereden worden door natuurgenieters. Zo hier en daar kan het opvallen, dat er enkele percelen tussen liggen met wat overmatig on kruid; maar de echte "milieubewus te" toerist, néémt daar tegenwoordig geen aanstoot aan. Als tuinder kijkt men er echter iets anders tegen aan. Wanneer een onkruidbestrijdings middel door weersomstandigheden niet voldaan heeft, kan men daar begrip voor opbrengen. Het geeft echter te denken wanneer ieder jaar op dikwijls dezelfde percelen grote plekken wortelonkruiden om een plaatsje staan te dringen. Een over daad aan onkruid, wat niet afdoende bestreden wordt, is gelijk aan een lintworm. Ondanks ekstra voedsel, blijft de patiënt vermageren en er zullen dan afdoende maatregelen genomen moeten worden, om de zaak gezond te maken. Gelukkig komt dit ongewervelde diertje in on ze kontreien nog niet verontrustend voor, maar iedere grondgebruiker is elk jaar weer verplicht, om met alle hem ten dienste staande middelen, dit euvel te bestrijden. De tegen woordige tijd vereist nu éénmaal dat men dient te weten, wat komen kan en niet te wachten tot het onkruid niet meer tegen te houden is. Tem peratuur en voldoende neerslag, hebben er de laatste weken wel voor gezorgd, dat alles groeit naar ver wachting. Hopelijk dat de achter stand in opkomst van sommige late bloemzaadsoorten nog wat inge haald kan worden. Twee weken ver late opkomst, geeft soms met de af rijping in 't najaar moeilijkheden in verband met minder gunstige weers omstandigheden. De weersomstan digheden zijn ook gunstig geweest om het plastiek van de vroege aard appelen te doen. Van groot belang is het dan, wanneer dit gewas de eerste week wat rustig weer met nu en dan een regenbuitje krijgt. Het loof van dit tere gewas kan dan nog wat doorgroeien, wat ten gunste komt van het straks te oogsten produkt. Toch komt het ons vóór, dat men bij het vroege poten, wanneer het nog maar nauwelijks droog genoeg is, de grond wel open maar niet te fijn moet maken. Bij een navolgende natte en koude periode is er dan te weinig zuurstof in de grond om de plant gezond te houden. Bij deze teeltwijze is en blijft er nog altijd veel te leren, en dikwijls komt men tijd te kort in verband met tegenwerkend weer. Ondanks dit alles zijn er al en kele telers van plan, om in de laatste week voor Pinksteren met rooien te beginnen. Het is dan weer een afwe gen hoe zal de prijs zich houden, en hoeveel kg rooi ik per roe. Naar wij vernomen hebben heeft Frankrijk een grotere produktie aan vroege aardappelen in 1982, maar ver moedelijk is de voorraad van vorig jaar in Nederland niet groot meer. In het vrije beroep is het altijd een leven met hoop en vrees omtrent het geen wat komen gaat. Tussen pessimisme en optimisme ligt echter realisme en van hieruit dient elke ondernemer op te stellen in de strijd om het bestaan. Iets kleinere perzikenoogst ver- wscht Het Franse Ministerie van Landbouw heeft de eerste cijfers be kendgemaakt betreffende de ko mende oogst van zomerfruit aldaar. De produktie van perziken in Frankrijk zal dit jaar volgens deze eerste indikatie 3% kleiner uitvallen dan vorig jaar, toen er in totaal 448.000 ton geoogst werd (vvj. 404.000 ton). Van deze produktie Tot eind maart jl. heeft Argentinië in totaal 43.400 ton appelen in het bui tenland kunnen afzetten, tegen 55.100 ton vorig jaar en 63.700 ton in de eerste drie maanden van 1980. Ook werden er tot dat tijdstip minder peren geëxporteerd dan in de twee voorgaande jaren, nl. 18.500 ton, tegen 19.500 ton in 1981 en 25.300 ton in het eerste kwartaal van 1980. Zowel voor wat betreft de appelen als de peren wordt het grootste ge deelte afgezet in het buurland Brazi lië. Tot nu toe ging 15.100 ton appe len en 4.800 ton peren naar landen van de EEG. Tot dusver werd 9.200 ton appelen naar Nederland geëxporteerd (vj. 8.300 ton) en 5.900 ton naar West- Duitsland (vj. 8.400 ton), van Argentijnse peren was Neder land tot eind maart jl. na Brazilië de belangrijkste afnemer: ruim 3.100 ton, tegen slechts 780 ton vorig sei zoen. Toen had overigens 7.700 ton Italië als bestemming, terwijl nu niet meer 600 ton peren in Italië afgezet konden worden. Het grootste deel van onze import uit Argentinië wordt weer gereëxpor- teerd. werd afgelopen jaar 27.300 ton bui ten 's lands grenzen afgezet (29.700 ton in 1980). Nederland was op zijn beurt goed voor 4.900 ton Franse perziken (vvj. 5.300 ton). Het perzikenseizoen opent met leve ranties uit Roussillon. Dit is na het departement Rhöne-Alpes het be langrijkste teeltgebied. Men ver wacht dat uit deze streek, evenals vorig jaar, 25 mei de eerste perziken geëxporteerd kunnen worden. Meer kersen, maar minder abrikozen en nectarines dit jaar De verwachting van de komende kersenoogst is optimistisch: bedroeg deze in 1981 ca. 100.000 ton (vvj. 125.600 ton), dit seizoen verwacht men een produktie van 129.000 ton te kunnen behalen. De produktie van abrikozen wordt dit jaar door het Franse Ministerie van Landbouw geraamd op 67.000 ton, tegen 89.000 ton in 1981 (het geen toen erg veel was). Van nectarines tenslotte denkt men dit jaar 58.000 ton te oogsten; 6% minder dan de 62.000 ton van het afgelopen jaar. Als men de produktie bij Denarkas tot nu toe beziet, dan valt als eerste op dat de kwaliteit ervan uitstekend is. Het vergelijk van de geproduceerde hoe veelheden per m2 is eigenlijk slechts in de steenwolteelt te maken, omdat de produktie in de grondteelt teveel beïnvloedt is door het te beheerst telen in het begin. Wat dan opvalt is dat de futuristische kas 3% achter ligt op het kon- trole-objekt, en de acrylplatenkas zelfs 7%. Dit verschil is nog groter als men de aantallen geoogste vruchten vergelijkt: dan liggen fut. kas en acrylplaten kas resp. 6 en 8% achterop de kontrole. In feite zijn deze verschillen gelijk aan die van vorig seizoen,, ondanks het feit dat dit voorjaar zoveel zonniger was. De zetting verliep deze week overal minder vlot. Telling van de (onvrucht bare) witkoppen leerde, dat in de steenwol 7% van alle planten een witkop is en in de grondteelt slechts 3%. Daarentegen telden we in de steenwol slechts 0,5% dode planten en in de grondteelt 2,5%. Er is bij deze tellingen nauwelijks verschil tussen de verschillende kastypen. De klimaatsinstellingen zijn ongewijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 2809 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: Week: no. 20, 14/5-21/5 SDP-acrylplaten grond steenwol futurist, grond kas steenwol kontrole-objekt grond steenwol totaal verbruik deze week in m3 438 322 451 393 619 585 verbruik in m3/IOO m2 26 19 27 23 36 34 energieverbruik in m3/l00 m2 vanaf 14-12-1981 2162 1894 2323 2260 3604 3570 energiebesparing t.o.v. kontrole (grond) 40.-% 47.4% 35,6% 37,3% 0,9% oogst in kg/100 m2 814 748 805 783 769 816 gemiddeld vruchtgewicht in gram 57.9 55.4 58,7 56,6 53.7 55.2 De buitcnomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 16,1 gr.C. DENAR-KAS gemiddelde windsnelheid l.9m/sek. L. Koop 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 19