Ongeveer 260 ha fruit 50 ha bij buurman Afzet Vroegheid zeer sterke troef Granny Smith als uitblinker Vrouwen doen het meeste werk Aanvankelijk geen deskundige op het gebied van de appelteelt heeft hij toch geleidelijk de nodige deskun digheid verworven. Hij is ijverig, vakbekwaam, leergierig en staat voor de zaak. Het is dus een zeer belang rijk man, die meer is dan een gewone bedrijfsleider en vergeleken kan worden met een direkteur. Jan Vogelaar gaat elke maand naar het bedrijf voor overleg, waarbij de voornaamste zaken en beslissingen worden besproken. Ook Theo Voge laar, mededirekteur van Vogelaar Vredehof, gaat 5-6 maal per jaar naar Monte Branco voor advies be treffende teelttechnische onderwer pen. Maar de heer Pierre, zoals de man uit Marokko heet, heeft de da gelijkse leiding. Dat vraagt veel or ganisatievermogen en dat is Pierre toevertrouwd. Arbeidskrachten zijn goedkoop naar Nederlandse maatstaven gerekend. Vrouwen verdienen ca. 20,— per 8 Er is thans 180 ha met appels be plant. Het plantverloop was als volgt: 1969 50 ha 1979/1980 38 ha 1980/1981 72 ha 1981/1982 20 ha 180 ha In de komende jaren zal nog 70 ha met fruitbomen worden beplant, waardoor de oppervlakten op 257 ha wordt gebracht. Het oorspronkelijke plan gaat bij de verdere uitbreiding uit van 57 ha appels (waarvan 25 ha Granny en 32 ha Ozark) en 20 ha amandelen op minder goede grond. Nu wordt gedacht om in plaats van amandelen toch ook maar appels te planten, om het eenvoudiger te hou den. Bedrijvigheid rond de bedrijfsgebouwen, met op de achtergrond links het dak van het koelhuis en rechts het dak van het pakstation. De situatie is nu zo, dat eerst een voorfiltering plaats vindt, daarna de intensieve behandeling via de ge noemde 60 filters en dat tenslotte nog een laatste filtering plaats vindt op de percelen, voor het in de bevloeiings- slangen komt. Eigenlijk is alles wat zich rond de druppelbevloeiing heeft afgespeeld eerr verhaal apart. Het is in dit artikel zeer beknopt en onvolledig weerge geven. Tevens vereenvoudigd want de materie is erg ingewikkeld. uitgevoerd door vrouwen en meisjes uit nabijliggende plaatsen. Die zijn bijna ongelimiteerd beschikbaar. Tijdens ons bezoek waren er maar 12 aanwezig, maar in de seizoensdrukte zijn er zo'n 70. En zo nodig komen er meer. In elk dorp is een oudere vrouw die voor het gevraagde aantal zorgt. De mannen rijden o.a. op de trekkers en geven leiding aan de vrouwen die zelfs bij de snoei wor den ingeschakeld. De topleiding is in handen van een Fransman, die jarenlang in Marokko werkzaam was op een bedrijf met clementines. Via de vorige eigenaar van Monte Branco was hij naar Por tugal als bedrijfsleider gekomen en met de bedrijfsoverdracht ging hij over in dienst van de firma Vogelaar. het Frans met Pierre (let wel: de achternaam van de man) en met de andere personeelsleden ook aardig in het Portugees uit de voeten. Het bedrijf wordt in snel tempo vol- geplant. Dat gebeurd vooral in ver band met het rendement van be paalde investeringen. De hoofdlei ding van het bevloeiingssysteem is b.v. berekend voor 260 ha en als men daar maar een beperkte oppervlakte dat weinig fruitbedrijven telt e, nogal wat kan gebruiken. Dit ja. komt de produktie van 38 ha die in het derde groeijaar is er bij met naar onze schatting 20 ton per ha. Als alles verloopt zoals men hoopt kan in de toekomst een produktie van 12-15 miljoen kg worden ver wacht. Waarschijnlijk zal dan kon- takt worden gezocht met buiten landse grootwinkelbedrijven. Daar bij heeft men als voordeel dat men nog vóór Frankrijk aan de markt kan zijn. Er valt nog veel meer te vertellen. Maar dan wordt het artikel te lang. Misschien is dat nu al het geval. Daarom beperken we ons tot enkele laatste impressies. Als we het geheel overzien dan be seffen we dat menigeen het Monte Branco projekt met veel reserve zal benaderen. Zelfs met veel twijfels. Dat is begrijpelijk. In Nederland of België is het vrijwel onmogelijk een groot bedrijf te kopen (in dit geval met gebouwen, inventaris enz.), dat met fruitbomen te beplanten en dan winstgevend met vreemde arbeids krachten te eksploiteren. De grote fruitbedrijven met veel arbeids krachten in ons land zijn dan ook bijna alle verdwenen. Waarom zou het dan in Portugal wel kunnen? Wel, de omstandigheden zijn in Por tugal totaal anders dan hier. Men heeft voor de grond veel minder be taald en de loonkosten zijn er erg laag. Dat maakt al zeer veel uit. Te vens geven de fruitbomen een vroege en hoge produktie en gedijt het in de EEG populaire ras Granny Smith er bijzonder goed. En, wat wellicht het belangrijkste is: het fruit is er vroeger rijp dan elders en kan worden gele verd in een tijd dat de konkurrentie nog niet aan de markt is of nog slechts beperkt. Die vroegheid was in eerste instantie ook de aanleiding voor het kontakt dat uiteindelijk tot de koop van het bedrijf leidde. Jan Vogelaar kocht van de vorige eigenaar (tegen een re latief hoge prijs) de appels voor het pakstation te Krabbendijke omdat ze zo vroeg waren. Daarom willen we Monte Branco positief benaderen. Natuurlijk zijn er risiko's, maar dat hoort bij onderne men. Het gaat er om dat er voldoende winstkansen tegenover staan. En dat lijkt het geval. Daarom is o.i. het vertrouwen dat de firma Vogelaar in de zaak heeft wel gerechtvaardigd. A. van Oosten Aanplant van Granny Smith op M 106, 4 x 2Vi m, in het begin van het derde groeijaar. De bomen zijn zeer goed gegroeid en zullen dit jaar waarschijnlijk al een produktie geven van ca. 20 ton per ha. Alles draait op Monte Branco om water, want zon en warmte is er in overvloed! 's Zomers kan de temperatuur oplo pen tot 45 graden, 's Winters is het nog vaak boven de 10 graden. Vorige winter werden in januari de jonge fruitboompjes geplant bij 20 graden; de trekkers zag men toen van ver aankomen in een enorme stofwolk. Overigens was dat ook abnormaal. Appels hebben 's winters een koude periode nodig. De temperatuur moet een bepaald aantal uren onder de 5 graden zijn. Het bedrijf ligt dan ook op de grens van de zone waarbinnen appels kunnen worden geteeld. Honderd kilometer zuidelijker is het eigenlijk al niet meer verantwoord voor handelsdoeleinden. Over Cox's, Goudreinette, Karmijn, Jonagold enz. hoeft men dan ook op Monte Branco niet te denken. Zelfs de Golden Delicious lijkt er niet op zijn plaats. Een ras dat het er wel uitstekend doet is de Granny Smith. Dat is wel be grijpelijk, want voor die appel ligt zelfs Zuid-Frankrijk nog iets te noordelijk. Het oudste perceel, dat in 1969 door de vorige eigenaar was geplant, heeft als rassen Granny Smith, Golden Delicious en Starkrimson. De Gran ny geeft jaarlijks hoge opbrengsten tot 70 ton per ha, de Starkrimson kan behoorlijk mee, zij het met neiging tot beurtjaren. De Golden Delicious valt echter wat uit de toon, zowel wat produktie als wat kwaliteit betreft. In Zuid-Frankrijk doet dit ras het dui delijk beter. De eerste jaren ging het nog wel met de Golden en in 1977 was het zelfs een topper, maar daarna was er steeds een flinke achterstand op de Granny. Vandaar dat besloten is dat de Granny Smith het hoofdras moet worden. In de komende jaren zal tevens nogal wat Ozark worden geplant, een nieu we appel die ter plaatse als proef een kans kreeg en tot nu toe een bijzon der goede indruk maakt. Naast de appels zijn er nog enkele vrij kleine percelen met perziken, peren en amandelen. Die groeien en dragen ook goed. Bij de peren slaat b.v. de Jules Guyot een goed figuur. Maar toch gaat de voorkeur uit naar appels. Behalve voor de eerste "eigen" aan plant in 1979/1980 zijn en worden de fruitboompjes ter plaatse opge kweekt. Voor winter 1982/1983 zullen er bijv. 50.000 appelb. ter beschikking komen en als alles naar wens ver appelboompjes en 15.0000 amandel boompjes. Er komen meer appelb. beschikbaar dan nodig is voor Monte Branco maar dat is ook de bedoeling. Er is namelijk afgesproken op het bedrijf van een buurman 50 ha in een vorm van deelteelt te eksploiteren waarbij Vogelaar Vredehof voor de bomen zorgt en later de sortering, verpak king en afzet voor zijn rekening zal nemen. Dat betekent dus in de toe komst fruit van meer dan 300 ha. Uit het voorgaande valt af te leiden dat er veel werk te verzetten valt. Dat is ook zo. Toch is er thans nog maar een vaste staf van 8 man personeel. Verreweg het meeste werk wordt Vrouwen en meisjes bezig met het leggen van de bevloeiïngsslangen. Dedames zijn tegen zon en hitte goed beschermd; de standaardkleding is een lange broek, een korte rok, een wollen trui of vest, een zwart hoedje en een kleurige halsdoek waarachter de nek en een groot deel van het gezicht schuil gaat. water geeft wordt dat duur. Er is nu één grote gewichtssorteermachine, maar er moet binnen niet te lange tijd een grote machine voor zowel sorteren als verpakken komen. Die machine moet een grote kapaciteit hebben, maar is ook slechts verant- Omdat het de bedoeling is de vroeg heid uit te buiten zal er weinig wor den gekoeld. Er is een koelhuis aan wezig met een kapaciteit van 1 mil joen kg en er zijn geen plannen voor uitbreiding. Het streven zal zijn om het kort na de pluk, die voor de Golden in Augustus begint en voor de Granny in september, aan de man te brengen. Na oktober wil men de markt liever overlaten aan de meer noordelijk gelegen landen. Daarbij stelt Vogelaar dat 10-15 kg appels weliswaar veel is voor één bedrijf, maar in EEG verband erg weinig voorstelt in verhouding tot de enor me hoeveelheden die o.a. Frankrijk en Italië produceren. De mannen zitten op de trekkers, de vrouwen mogen meerijden. 4-urige werkdag en mannen 25,— 30,— per dag. Dat is dan 't hoogste wat in de omgeving wordt betaald. Zou men meer geven dan krijgt men ruzie met de boeren in de buurt zoals te begrijpen valt. Vogelaar praat in woord als er grote hoeveelheden fruit zijn. Zo zijn er meer voorbeelden. Vorige jaren was alleen de 50 ha ou dere aanplant in produktie, met een paar miljoen kg per jaar. Die gingen vlot weg, in hoofdzaak in Portugal, 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 13