Vogelaar Vredehof B.V. Granny Smith munt uit door vroege en hoge produktie Alles wordt bevloeid Vierhonderd hektare Indrukwekkende cijfers Monte Branco Verstopte filters Vogelaar Vredehof is een onder neming met als aandeelhouders de heren G. Kistemaker, J.A. Voge laar, Th. A. Vogelaar en mevrouw C. Vogelaar-van Malde gem. De heer Kistemaker is /commissa ris en speelt in die funktie een be langrijke rol bij de bepaling van het beleid. J.A. Vogelaar heeft als direkteur de leiding bij het sorteer- en pak- station te Krabbendijke, waarin vooral fruit in kleinverpakking voor A Ibert Heyn wordt klaar ge maakt. Dat zou men de "handels- poot" van het bedrijf kunnen noemen. Th. A. Vogelaar is eveneens di rekteur, doch als man van de teelt. Hij heeft de leiding bij de exploi tatie van ruim 100 ha fruitteelt en 6 ha boomkwekerij. De kombinatie van teelt en handel, die kenmerkend is voor de onder neming, biedt bepaalde voordelen, o.a. door wisselwerking, uit een oogpunt van risiko en ook door meer gelijkmatigheid wat betreft het exploitatiesaldo. Het bedrijf in Portugal richt zich in hoofdzaak op produktie, doch ook daar ontbreekt het handelse lement niet, zoals uit het artikel blijkt. "We hebben vorig jaar afgesproken dat je een keer mee zou gaan naar ons bedrijf in Portugal. Kun je morgen?" Aldus een telefoontje van Jan Vogelaar, direkteur van Vogelaar Vredehof b.v. te Krabbendijke. We konden de volgende dag (donderdag 29 april) en dus gingen we mee. Eerst per auto naar het vliegveld bij Brussel, daarna per vliegtuig naar Lissabon en vervolgens per huurauto naar Juromenha, het doel van de tocht. van de bevloeiingsinstallatie krijgt een kapaciteit van 20.000 m3 per et maal. Met zo'n plas water kun je een flink aantal zwembaden vullen. Al die cijfers zijn indrukwekkend als je gewoon bent aan fruitbedrijven van, zeg maar, 4 tot 20 ha. Het water wordt hier opgepompt uit de Guadinarivier. Aan de andere zijde van de rivier ligt Spanje. De reis verliep zeer vlot. Om half 11 's morgens vertrek vanuit Krabben-, dijke, om halfeen de lucht in, om drie uur in Lissabon en om 6 uur (na een rit van 230 km) op de plaats van bestemming. Omdat Portugal een andere tijd heeft, was het daar trou wens pas 5 uur. Vroeg genoeg voor Vogelaar om gesprekken te voeren met het personeel en voor een eerste tocht door het bedrijf. In Nederland was het koud en win derig toen we vertrokken. In Portu gal was het zonnig en met een tem peratuur van 20-25 graden heerlijk weer. Dat was alvast meegenomen! Een klein deel van het 400 ha grote bedrijf, met op de achtergrond de bedrijfs gebouwen. Monte Branco werd 2 Vi jaar geleden overgenomen van een eigenaar uit Frankrijk. Deze had omstreeks 1969 al 50 ha intensief met appels beplant (3 x 1 m) en daarvoor een redelijk vlak perceel uitgezocht langs de ri vier. Die aanplant werd beregend met sprinklers. Op de hoogten en in de dalen elders op het bedrijf is be regenen wegens erosie echter niet mogelijk. Daarom werd door Voge laar voor druppelbevloeiing geko zen. Er wordt nu 180 ha bevloeid, met bij elke boom een druppelaar van het systeem Netafim. Voor het zover was heeft men echter heel wat problemen moeten overwinnen. Trouwens, alle Onderweg was door ons uiteraard al over het bedrijf gepraat. Aan de hand van die informatie hadden we geprobeerd een voorstelling te ma ken van hetgeen we te zien zouden krijgen. "Hoe groot is het bedrijf?" vroegen we. "Vierhonderd hektare", was het antwoord. Doch daarvan kan maar ongeveer 260-270 ha met fruit bomen worden beplant, de rest is ri vier en minder goede of slechte grond". Vierhonderd ha is duizend gemet, dus een hele hap. Dat wisten we en we hadden een groot stuk Wilhelmi- napolder voor ogen. Maar toen we aankwamen bleek dat ons voorstel lingsvermogen toch te kort was ge schoten. Het bedrijf was groter en anders dan we in gedachten hadden. In feite kun je het nauwelijks een bedrijf noemen. Het is een brok Portugal, met alles er op en er aan. Hoogten en laagten, een deel van een grote, brede rivier, een eucalyptus- bos, een terrein waar grove grind voor het opscheppen ligt, een verza meling gebouwen die van enige af stand aan een klein dorp doen den ken. En natuurlijk waar het om ging: hele grote percelen met jonge fruit bomen, alsmede bouwland dat nog moet worden beplant. In totaal hebben we donderdag 29 april en vrijdag 30 april globaal 8 uur per auto kris-kras over de farm rondgereden, regelmatig uitstap pend om alles van dichtbij te bekij ken. Door de grote variatie in het landschap, waardoor elke blok an De heer Vogelaar (links) in gesprek met monsieur Pierre, de zaakvoerder op Monte Branco. Op de voorgrond enkele filters van de 60 die het komplex omvat. dere kenmerken heeft, leek het be drijf soms nog groter te worden. Het richtingsgevoel liet ons in de steek. Nu en dan lieten we alles een poosje over ons heen komen omdat we niet in staat waren alles vlug genoeg te verwerken. Bij dit alles is ook van invloed dat je plotseling in een heel andere wereld komt. De appels waren al uitge bloeid, je zag bloemen die hier pas in juli bloeien. Kortom, alles was an ders, in elk opzicht. Er was niet alleen tijd nodig om te wennen aan de grootte en de aard van het bedrijf. Ook andere bedrijfs- aspekten hebben andere dimensies dan we gewoon waren. Een paar voorbeelden. In de toekomst is een produktie van 12-15 miljoen kg appels per jaar te verwachten. Het is de bedoeling dat die hoeveelheid in een paar maan den tijd geplukt, gesorteerd en afge zet wordt. Waarschijnlijk zal het er op neer komen dat per dag zo'n 150 ton gesorteerd, verpakt en naar de plaatsen van bestemming wordt ge bracht, in hoofdzaak buiten Portu gal. Dat is niet niks. De hoofdleiding Bij tijd en wijle voel je je enigszins als het bestuurslid van een koöperatie, dat goed kan meepraten over de prijs van een nieuwe stoel voor de direk teur maar het overzicht kwijt raakt als er een grote investering moet worden gedaan in uitbreiding van de gebouwen. Maar alles went. Ook het massale. Denk maar aan de miljardendans rond de rijksbegroting, die maakt ook op niemand meer indruk. En bovendien hebben we geleerd dat niet alles wat we zien ook doorgrond moet worden. Het bedrijf dat Monte Branco (Witte Berg) heet, ligt in de zuidelijke helft van Portugal, tamelijk dicht bij de hoofdweg van Lissabon naar Ma drid. Lang de zuid-oostkant stroomt de Guadiana, één van de 5 grote ri vieren van Spanje en Portugal. De rivier is een paar honderd meter breed en vormt hier de grens tussen de twee genoemde landen. Ook in de droogste jaren is er volop water voor bevloeiing. Hoewel ta melijk verontreinigd door de 30 km verder stroomopwaarts gelegen Spaanse stad Badajoz is de kwaliteit ruim voldoende om voor de vocht- voorziening van de fruitbomen te dienen. Het filterkomplex dat voor de hoofdzuivering van het rivierwater moet zorgen. puzzels zijn nog niet geheel opgelost. Druppelbevloeiing is nog vrij jong. Wel is er intussen wat ervaring maar die is meestal op kleinere opper vlakten opgedaan en onder steeds wisselende omstandigheden. Deskundigen hebben met zeer uit gebreide berekeningen uitgemaakt hoe het water opgepompt en via hoofdbuizen met afnemende diame ter naar de druppelslangen moest worden gevoerd. Dat verliep alles volgens schema. De aanleg was een heel karwei want er was 475 kilome ter slangen en buizen bij betrokken, maar het geheel verliep vlot. De tegenvaller kwam vorig jaar toen men voor 't eerst op grote schaal aan 't draaien ging. Weliswaar had on derzoek uitgewezen dat het water goed van kwaliteit was, maar men zoog fijn zand en een biologische verontreiniging mee dat de filters verstopte en de leidingen vervuilde. Door twee man doorlopend filters te laten schoonmaken kon men toch voldoende water geven, maar dat was een noodoplossing. Weer werden vele deskundigen ge raadpleegd, die met zeer uiteenlo pende plannen kwamen ter verbete ring Er werd bijv. gedacht over be- zinkingsbassins, maar die zouden een paar ha moeten beslaan en veel algengroei opleveren. Uiteindelijk werd besloten tot een aanpak die het probleem van twee kanten benadert. Ten eerste werd de plaats van op pompen verlegd. Toevallig zat men boven een zandbank. Nu onttrekt men het water op een plek waar de ondergrond vast is. Waarschijnlijk is De Granny groeit steil, met kale tak- gedeelten. Toch is vruchtbaarheid goed. Op deze foto, genomen op 30 april 1982, buigt de linkse tak al sterk door vanwege het gewicht der jonge vruchtjes. men daarmee al 70-80% kwijt van het zand dat men voorheen had. Verder is een heel komplex met 60 filters gebouwd, waarin het water door zand wordt geperst. De filters ston den eerst afzonderlijk opgesteld bij begin van de percelen. Omdat mees tal niet alles gelijk wordt bevloeid, werden ze niet optimaal benut. Door ze te koncentreren is dat nu wel het geval, terwijl bovendien het filterop- pervlak is vergroot.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 12