Naar nieuwe verhoudingen 55En maar tellen... ve D e vaststelling van de europese landbouwprijzen door middel van een geforceerd meerderheidsbesluit zoals af gelopen dinsdag is gebeurd zal ongetwijfeld leiden tot nieuwe verhoudingen binnen de Europese Gemeen schap. Pikant detail in dit verband is dat hierdoor een uit 1966 daterende 'code'' van wijlen de standvastige Franse president generaal De Gaulle is doorbroken, en dat door de al even onverzettelijke ("ijzeren") mevrouw Thatcher. Dat is bijna symbolisch voor de nu ontstane situatie: de geest is uit de fles en daarmee de krisis in de Europese Gemeenschap een feit. Waar dit alles precies op uit gaat lopen is denk ik door niemand nog te overzien. Met name wij echter zullen als eksporterend land ekstra op onze hoede moeten zijn om onze partners niet (te veel) te irriteren willen we niet al direkt de kans lopen te wor den weggestemd. Uitkijken dus. N iet alleen de wijze van de vaststelling van de land bouwprijzen maar ook de inhoud van het pakket zelf geeft aan dat er in de Gemeenschap nieuwe verhoudingen zijn ontstaan. Voor de eerste maal namelijk zijn in dit pakket de ideeën verwerkt uit het zgn. mandaat da.t voorziet in een herstrukturering van het europese landbouwbeleid. In het bijzonder gaat het daarbij om de vaststelling van produktiedoelstellingen bij overschrijding waarvan de boer direkt het gelag moet betalen. Dit nieuwe beleid zal ongetwijfeld leiden tot een nieuwe ronde in de "sane ring" van de europese landbouw. En - graag of niet - ook D at wij zullen moeten leren leven met de produktie doelstellingen en de daarbij behorende (lagere) prijzen is ons ook duidelijk geworden tijdens een afgelopen maan dag gehouden werkbezoek van ons hoofdbestuur naar de Graan Elevator Maatschappij (G.E.M.) en Cebeco-Han- delsraad in Rotterdam. Uit de aldaar gevoerde diskussies over met name het europese graanbeleid werd duidelijk dat er een nieuw evenwicht in produktie en afzet van de granen zal moeten worden gevonden hetgeen gepaard zal gaan met een (strukturele) prijsdaling. Ook een veel aktiever eksportbeleid door de E.E.G. zal zo'n prijsdaling niet kunnen voorkomen maar er wel toe kunnen bijdra gen dat er sneller een nieuw evenwicht wordt gevonden. In dit verband waarschuwde de voorzitter van de Ko ninklijke Vereniging "Het Comité van Graanhandelaren" er voor dat de E.E.G. in dezen geen handelsoorlog met Amerika mag riskeren. Maar toen hadden we het over de afremming van de import van graanvervangers vanuit Amerika. Omdat wij er uiteindelijk min of meer van over tuigd raakten dat het beperken van de import van graan vervangers uiteindelijk aan de akkerbouw ook geen sou laas zou bieden probeerden we later bij Cebeco de op lossing te vinden in alternatieven als erwten en bonen voor de produktie van eiwitten ten behoeve van de vee- voedersektor. De konklusie daarover was dat er hier wel degelijk mogelijkheden liggen maar dan zal wel het on derzoek op het gebied van deze gewassen geïntensiveerd Minister De Koning heeft gemengde gevoelens over prijsbesluiten. zuidelijke landbouw maatschappij De prijzen Werkbezoek hoofdbestuur Kwaliteit z. .m VRIJDAG 21 MEI 1982 68e JAARGANG NO. 3633 land- en tuinbouwblad De opkomst van de bieten is niet overal even gunstig in onze kontreien. Vooral op lichte gronden telt er soms te weinig plantjes. Oorzaak daarvan is met name de droge periode die we begin mei gehad hebben. Overigens is er recent op veel plaatsen weer regen gevallen (zie ook de rubriek "Uit de praktijk") waar onder meer gezegd wordt dat de opkomst van de bieten ieder jaar een paar broeken kost... wij zullen in deze ronde ons partijtje weer mee moeten knokken. En opnieuw zullen er (veel) slachtoffers vallen. Waarmee weer duidelijk wordt dat er in Brussel opnieuw gekozen is voor de koude sanering, daarmee de boeren aan hun lot overlatend. Het feit dat de landbouwprijzen gemiddeld meer zijn verhoogd dan ooit tevoren doet daaraan niets af. De Raad van Ministers van Landbouw van de E.E.G. heeft op dinsdag 18 mei j.l. de verkoopprijzen van landbouw- produkten voor het seizoen 1982/1983 vastgesteld. Dit vond niet zoals te doen gebruikelijk plaats met eenstem migheid maar met meerderheid van stemmen: de ministers van landbouw van het V.K., Denemarken en Griekenland stemden niet bij de 70 ontwerpregelingen die samen het prijzenpakket vormen. Door de houding van met name het Verenigd Koninkrijk (verwacht wordt dat Griekenland en Denemarken de besluiten alsnog over zullen nemen is de EG in een ernstige krisis geraakt. De reaktie van de En gelse regering op de gebeurtenissen in Brussel wordt dan ook met spanning afgewacht. Minister De Koning heeft woensdagmorgen kommentaar gegeven op de beslissingen in Brussel. Hij zei na afloop van de Raadsvergadering over het feit dat de besluiten niet met eenstemmigheid zijn genomen het volgende: "In het algemeen verdient eenstemmigheid aanbeveling bij dit soort belangrijke zaken die samen een ingewikkeld pakket vormen. Maar als de situatie kompleet vast zit en de ministers de problemen niet op kunnen lossen, dan is een besluitvorming zoals die nu heeft plaatsgevonden zeker voor herhaling vatbaar". De bewindsman merkte tevens op dat Europa niet zo sterk door het akkoord van Lux emburg is lamgelegd als het wel eens wordt gedacht, (geen besluitvorming als één van de lidstaten zich blijft verzet ten). Hoewel het de minister verheugt dat het prijzenpakket thans is afgerond, heeft hij toch gemengde gevoelens, over de inhoud en de gevolgen ervan. Weliswaar blijft de kostenverhoging van het EG-budget volgens berekeningen van de Europese Commissie achter bij de groei van de eigen middelen van de Gemeenschap maar de ruimte voor toekomstige prijsaanpassingen is bijzonder klein en als de marktontwikkelingen tegen val len zelfs "grieze lig klein" aldus de bewindsman. Hij vindt dat niet alleen de inkomenspositie van boeren en tuinders op korte termijn leidraad mag zijn. In dat opzicht ken schetste hij de gemiddelde prijsverhogingen voor ons land (wegens de afbraak van het Nederlandse MCB met 2 punten bedraagt deze ca. SV2%) op zichzelf als een welkome ondersteuning in het licht van de ten aanzien van verge lijkbare inkomenstrekkers achter gebleven ontwikkeling van de inkomens in land- en tuinbouw. Hij vreest evenwel dat het EG-budget extra onder druk zal komen te staan doordat de produkten in bepaalde sektoren of delen van de Gemeenschap een stimulans krijgen. moeten worden. Nu ik het toch 'over veevoer heb: bij de G.E.M. vertelde men ons dat de (voortdurende) staking bij dit bedrijf nog verstrekkende gevolgen kan hebben voor de voervoorziening omdat de mengvoederindustrie maar voor ongeveer drie weken voorraad heeft. De vak bonden hebben dus een weloverwogen keus gedaan (waarvan ook wij in zoverre het slachtoffer werden dat wij het overslagbedrijf van de G.E.M. in Europoort niet kon den bezoeken). O ok op het gebied van de kwaliteit gaan de nieuwe verhoudingen zich steeds duidelijker aftekenen. Ter ge legenheid van de afsluiting van de oriëntatiekursus van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (Z.A.J.K.) werd er vanuit de direktie Voedings- en Kwaliteitsaangelegen heden van het Ministerie van Landbouw duidelijk gesteld dat de land- en tuinbouw er terdege rekening mee moet houden dat (wettelijk) paal en perk gesteld gaat worden aan de tolerantie van allerlei min of meer ongewenste stoffen in de diverse landbouwprodukten. Voor ons land is deze kwestie nog dringerder omdat ook onze afnemers (eksport) op dit stuk zeker strenge eisen zullen gaan stel? len, al was het alleen maar uit handelspolitieke overwe gingen. Gevoegd bij het feit dat deze verontreinigingen dikwijls van elders komend "neerslaan" op de landbouwgronden en vervolgens meegroeien met het gewas mag duidelijk worden dat we ook op dit gebied onze borst wel nat mogen maken. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1