Unieke samenwerking tussen de twee Nederlandse Stamboeken, FRS en NRS Nieuws uit; Brussel Blokkade landbouwprijzen: EG-meerderheid wil Britten maandag zwijgen opleggen Geen blanco cheque voor de Britten Tijdens Landbouw '82: JanWerts/Brussei Zeven van de tien EG-landen willen maandag bij een extra ministerraad via een stemming de landbouwprijzen vaststellen. De nieuwe prijzen zouden dan uiterlijk volgende week donderdag in werking treden. Af gesproken is officieel dat de Europese Commissie daartoe de komende dagen alle juridische en technische voorbereidingen zal treffen. Als het op die manier verloopt zal het Verenigd Europa meteen in een ernstige politieke crisis zitten. Want de Britse regeringsleider Tatcher zal dit niet ongestraft laten passeren, zo is de verwachting in Brussel tenmin ste. Het is namelijk nog nooit gebeurt dat bij het prijsoverleg de meerderheid haar wil oplegt aan een minderheid hoewel het EG-ver- drag daartoe in theorie wel ruimte biedt. Deze op Europees vlak ongekende besluitvaardigheid van een minister raad zal de agrarische bevolking aanspreken. Ze is aldus waarnemers in Brussel, echter niet zo zeer gebo ren uit zorg voor de agrarische inko mens, maar veel meer een poging om de schuld voor de naderende ernstige Europese crisis duidelijk bij de mi nisters van Buitenlandse Zaken te leggen. Die weten immers al maanden geen oplossing te vinden voor de finan ciële perikelen van de Gemeenschap in relatie met Groot-Brittannië. Het tweedaagse overleg van de landbouwministers deze week in Brussel leidde er zonder veel proble men toe dat de nog resterende knel punten rond de vaststelling van het uitgebreide pakket prijzen wegge ruimd worden. De Grieken mogen vóór eind juli officiële voorstellen verwachten voor structurele maatre gelen zoals die in Zuid-Italië al gel den. Bovendien zal de Europese Commissie met speciale voorstellen komen, gebaseerd op de (slechte) in komens van de Griekse agrariërs. De Italianen, die altijd in de slotron- de van zulke onderhandelingen om wat extra beginnen te zeuren, kregen nu gedaan dat men hen wat tegemoet komt bij groenten, fruit, wijn en ta bak. Veel kan het niet om het lijf hebben. De woordvoerder in Brussel houdt tenminste staande dat het de Europese schatkist uiteindelijk niets zal kosten. Toen aldus de laatste ob stakels voor wat de landbouwprijzen zelf betreft weggenomen waren ging de voorzitter van het overleg de Bel gische onderminister De Keersmae- ker over tot een peiling. Daartegen werd al meteen door de Britse mi nister Walker geageerd. Vervolgens bleek dat alle partners behalve de Britten accoord kunnen gaan met het pakket dat neerkomt op een prijs verhoging met gemiddeld 10,7%. Vanaf dat moment begonnen hier dinsdag enige verwarrende uurtjes waarbij het toesnellende duo Thorn (voorzitter Europese Commissie) en Tindemans (voorzitter Raad van Ministers) tevergeefs hun hulp aan bood. Later in de avond bleek dat een voorstel van voorzitter De Keers- maeker om maandag via een stem ming tot besluiten te komen bij zeven partners (dat is een voldoende grote meerderheid) acceptabel is. Behalve uiteraard de Britten zullen de Grieken, en de Denen, om prin cipiële redenen tegenstemmen maandag. Vervolgens gaf voorzitter De Keersmaeker ter verstaan dat hij in een zoveelste poging om de con frontatie met Engeland te vermijden pas aanstaande maandag laat stem men. Dit in de hoop dat vóór die tijd alsnog een oplossing gevonden kan worden voor de Britse wensen ten aanzien van de contributie aan de Europese schatkist. Geen uitstel Op de persconferentie na afloop verklaarde de Belgische voorzitter dat "wat voor situaties zich op ande re terreinen ook voordoen, wij maandag besluiten nemen. Het dos sier van de landbouwprijzen gedoogt geen verder uitstel". Omdat het be sluit van maandag toch nog wel en kele uren kan gaan nemen, heeft men de landbouwprijzen toch weer twee dagen langer dan oorspronke lijk bevroren, namelijk tot en met volgende week woensdag. Volgens de Nederlandse directeur- generaal van de landbouw A. de Zeeuw staat onze regering ook op het standpunt dat geen verder uitstel meer acceptabel is. Overigens pleitte minister Jan de Koning er hier maandag voor om de klinkende ruzie die na een stemming zeker met Groot-Brittannië zal ontstaan te ver mijden, indien ook maar enigszins mogelijk. Men kan er dan ook zeker van zijn, dat met name de heren Thorn en Tindemans alles zullen proberen om het tijdens het komen de weekeinde in de ministerraad als nog eens te worden over een com pensatie ten gunste van Groot-Brit tannië. Daarover kunnen we echter tot op heden geen enkele voortgang van de besprekingen melden. Integendeel. Afgelopen weekeinde deden de ministers in het Belgische dorpje Villes-le-Temple weer te vergeefs pogingen om het eens te worden. In dat kader stelde Tinde mans voor om het Britse probleem en ook de herziening van het land bouwbeleid die daarmee verband houdt ten einde raad maar tot de cember te begraven. De Britten zou den voor het nu lopende jaar circa 2200 miljoen gulden, bijna de helft van hun contributie aan de EG, terug krijgen. Londen wees dit onmidde- lijk af. Minister Pym eist dat hij 90% van zijn bijdrage via de andere part ners gecompenseerd krijgt. Dat zou neerkomen op meer dan 4200 mil joen gulden. Het verschil is dus nog gigantish groot. "Dit was een zwarte zondag voor de Europese Gemeen schap", zo verzuchtte voorzitter Leo Tindemans terwijl hij na afloop van het beraad in Villers-le-Temple ons daar te woord stond. Unieke stemming Komt het maandag tot een 'accoord' waarbij de benodigde speciale meer derheid de minderheid overstemt, dan zou dat een volstrekt gebeuren zijn. Nooit gedurende twintig jaar prijzenoverleg is zoiets bij stemming geregeld. Men onderhandelt name lijk altijd tot men het eens is. De Britten beweren nu dat niet alleen hun contributieprobleem de zaak blokkeert, maar dat zij ook nog niet accoord kunnen gaan met deze forse verhoging van de landbouwprijzen. Overigens baseren zij zich op de re geling in. 1966 de Franse president de Gaulle afgedwongen dat men pas op een stemming overgaat wanneer alle partners daarmee in kunnen stemmen. Aangezien die regeling echter nooit in het EG-verdrag is vastgelegd, kan men daar nu ook weer (even?) vanaf stappen. "Zo'n besluit zou een nieuw feit kun nen betekenen in de historie van de Europese Gemeenschap", aldus voorzitter De Kaersemaëker. De Brit se minister noemt zijn hele aanpak echter ronduit stijlloos. Hij wijst erop dat er een gewoonterecht gegroeid is waarbij elk land een veto-recht heeft om een naderend besluit van de an deren te blokkeren. Zoals bekend Volkomen onverwachts hebben de jonge boeren en boerinnen uit het dorpje Villers-le-Temple zondag met vijftig trekkers de Europese mi nisters van buitenlandse zaken ingesloten. Tegen het einde van de ministerraad, die in een kasteeltje midden in dit tussen Namen en Luik gelegen pittoreske dorpje worden gehouden, kwamen de jongeren plotseling vanuit allerlei hoeken opzetten. De schaarse politie moest toezien hoe de ministers geen kant meer uitkonden. De boeren waren namelijk iedereen te vlug af. P. de Keersemaeker menen veel deskundigen dat de hui dige stagnatie van de Europese sa menwerking vooral voortvloeit uit de (vertragende) regel dat pas knopen worden doorgehakt wanneer alle tien de ministers daarvoor rijp zijn. Terwijl de Europese journalisten op het zonnige terrasje van het dorps café met de extra sierlijk strijdlustig uitgedoste plaatselijke veldwachter bierdrinkend landerig wachten op de afloop van het ministerberaad, stormden plotseling van alle kanten metershoge landbouwtrekkers het dorpje binnen. Zijn blokkeerden alle uitvalswegen rond het kasteel. Er klonk opstandige muziek. Spandoe ken leerden dat de boeren niet van plan zijn nog langer op de hun sedert april reeds toekomende Europese prijsverhogingen te wachten. JAP (Jonge boerenorganisatie) ver spreidde stencils waarin staat dat de belangen van 1800 mensen op de Falkland eilanden niet mogen op wegen tegen die van 8,5 miljoen. Europese boeren en tuinders die vanwege zo'n politieke crisis nu hun loonsverhoging niet krijgen. De franstalige boerinnen verspreid den folders waarin staat dat vandaag de dag met een jonge boer trouwen "Une avonture delicate" is, wat je niet eens hoeft te vertalen. Bij het ministerberaad hier in dit dorpje bleek duidelijk dat behalve de kwes tie van de landbouwprijzen en het verschil van mening over de Britse bijdrage ook de crisis op de Falk- land-eilanden de besluitvorming in_ EG-verband is gaan beheersen. Zondagaanstaande moeten De Tien in Brussel besluiten of zij hun totale invoerstop op Argentijnse goederen handhaven en verlengen nu Groot- Brittannië een komplete oorlog is begonnen. Onze minister Max van der Stoel trok zaterdag de wereld wijde aandacht van de internationale pers met zijn uitspraak in Villers-le- Temple dat de Britten geen blanco cheque van de Europese Gemeen schap kunnen verwachten. De Nederlandse regering, zo kun je hieruit rustig afleiden, is teleurge steld over de Britse opstelling in di verse de Europese Gemeenschap ra kende kwesties. Komen de beste koeien van Nederland inderdaad uit Friesland? Het wordt vaak beweerd, maar zekerheid daarover is er nog nooit geweest. Op woensdag 30 juni a.s. zal echter duidelijk worden waar het beste rundvee, wat exterieur en melkproduktie betreft, in Nederland huist. Dan zal namelijk, tijdens de rundveedag in het kader van Landbouw '82, een fokveekeuring worden gehouden, waarbij de beste dieren uit het Koninklijk Fries Rundvee Syndikaat, KFRS, en uit het Koninklijk Nederlands Rundvee Stamboek, KNRS, zullen worden beoordeeld. De prijswinnaars in de verschillende klassen mogen zich dan met recht "de beste koe van Nederland" noemen. Het is nog nooit vertoond in ons land dat de beste dieren van de nationale rundveestapel tijdens dezelfde keu ring zijn te aanschouwen. De twee in Nederland werkzame rundveestam boeken houden om de vijf jaar af zonderlijke keuringen in het ver lengde van de jaarlijkse keuringen, die de aangesloten provinciale bon den en de fokkersbonden organise ren. De onderlinge rivaliteit per stamboek was groot. Toch was één keuring voor het rundvee tot voor kort een ondenkbare zaak. De organisatoren van de rundveedag tijdens Landbouw '82 (van 29 juni tot en met 3 juli a.s.) zijn erin geslaagd de beide stamboeken te overtuigen van de noodzaak tot één centrale keuring te komen. Vandaar dat op 30 juni in acht ringen in totaal 360 top- koeien zijn te bewonderen. Het zal het resultaat zijn van provinciale voorselekties, waarbij de eisen waar aan de dieren moeten voldoen, zeer hoog gesteld zijn. Er kan dus met recht worden gesproken over "het puikje van de Nederlandse rundvee fokkerij" dat naar Landbouw '82. De drie belangrijkste rassen die ons land telt zullen er zijn, het Zwart bonte ras, het Roodbonte ras (MRIJ-vee) en de Blaarkoppen (G.veeras). De dieren die erin slagen het IA predikaat te verwerven mo gen meedoen aan de finale, waaruit tenslotte de allerbeste koe van Ne derland tevoorschijn moet komen. Om alle schijn van vooroordelen bij de 16 juryleden weg te nemen, krijgt elk dier een nummer en zal het jury lid alleen weten wat de kalfdatum was. Met die gegevens zal hij zijn mening over de te keuren dieren Deze bedrijfskollektie van "De Schothorst" behaalde de lA-prijs en het kam pioenschap van de IJsselmeerpolders (1981). De gemiddelde produktie was in 1981: 505 jr. 9209 kg. - 4,23% - 237 - 3,2%. moeten vormen. Het tweede hoogtepunt tijdens de rundveedag zal de groepskeuring van Nederlands beste rundvee zijn. Elke provinciale- of fokkersbond mag één of twee groepen koeien (al naar gelang de grootte van de bond) inschrijven voor de keuring. De groepskwaliteit zal door de juryleden worden beoordeeld. De winnaar van die keuring kan zich, wat dit jaar be treft, de kampioensbond van de Ne derlandse rundveefokkerij noemen. De organisatoren verwachten op deze hoogtijdag voor de Nederlandse rundveefokkers 20.000 bezoekers. Voor ruim 10.000 belangstellenden zal tribune-akkommodatie worden gebouwd. Daarnaast is er rond het keuringsterrein voldoende ruimte om iedereen goed zicht te bieden op het allerbeste rundvee dat ons land heeft. 30 juni wordt voor de Nederlandse rundveefokkerij de dag van de waar heid. KORTE WEMKEN C.A.R.- Zevenbergen VEEHOUDERIJ NAAST BEWEIDING moet er van het grasland voor a.s. winter veel ruwvoer worden gewonnen. Het is zeker de moeite waard om aan de ruwvoerwinning de nodige aandacht te besteden. Door al vroeg te beginnen met maaien, is de kwaliteit van gras beter en lijdt de zode minder. De hergroei komt veel sneller op gang en er is weer vlug een snede weide gras beschik baar. BIJ DE WINNING van kuilgras moet de kwaliteit voorop staan. Dit kan alleen bereikt worden als er in een jong stadium gemaaid wordt. De kg-opbrengst is dan wel wat lager per ha, doch er kunnen meer hektares gemaaid worden, zodat er zeker evenveel kg voer gewonnen kan worden met een hogere voederwaarde.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 5