VOO It IN! VB Oil W 15 mei: Jaarvergadering en kulturele selektie P.J.G.N. Zijn er in Friesland geen plattelandsjongeren meer? Help mee naar uw vermogen... H, D an klinkt ons bondslied. "Kom plattelandse vrouw, help mee naar uw vermogen". Mevr. Verhagen- Breure, sekretaresse, komt met het jaarverslag van de afdelingen. Er komt een stuk emancipatie, rekreatie en edukatie naar voren. Iedere afde ling heeft wel van alle drie iets in zijn programma. Aan het eind van haar verslag vergelijkt ze het prov. bestuur met een familiebedrijf. Grootmoe der het pb, kinderen zijn de besturen, terwijl de kleinkinderen de rol van de leden krijgen toebedacht. V Voorjaarsvergadering plattelandsvrouwen Noord-Brabant Markt Familiebedrijf Handwerken Bewust leven Welkom en afscheid uit de pj.z.-agenda Saeftinghe en schaapskudde hebben nieuwe impulsen nodig onder redaklie \an do Redaktiekommissie Bond \an Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. I.J. de Regt-van Maldegem. Anna Maria weg 1. 4494 PB Cieersdijk. Is m'n moeder vroeger naar een vergadering ging van de Bond van Plattelandsvrouwen, zei ze: "We hebben weer gezongen, tot heil van het platteland, aan schoner toekomst bouwen". Zoals mijn moeder ging ga ik ook. Ieder met zijn eigen gezicht. Vor ming en ontwikkeling van het platteland. Het zijn andere woorden, maar met de zelfde strekking van de woorden uit ons bondslied. Dit is een gedeelte uit de openingsrede van mevr. Middelkoop, prov. presidente van de Ned. Bond van PI. vrouwen Noord-Brabant op de algemene voorjaarsvergadering 27 april 1982, gehouden in "Zidewin- de" te Sprang Capelle. - et is guur en koud als we in de vroege morgen naar Sprang Capelle rijden. Het voorjaar is zoek, wat dat betreft geen bezwaar om in een zaal te zitten waar geen zonnestraal kan binnendringen. Des te vrolijker staan de grote koperen melkkannen met uitbundig bloeiende takken prunus. Het is de lente binnenhalen. In de foyer is het een gezellige druk te. Hier een kennis, daar een oude vriendin, koffie en koek. Veel te snel gaat de bel van 10 uur en stroomt de grote zaal vol. Met 22 punten op de agenda zal er een strak schema aangehouden moeten wor den. Dat gebeurde dan ook zonder dat het in de zaal opviel. Precies half een sluit de presidente de morgenvergadering af. Maar laten we bij het begin beginnen. De heren Munters (vice-voorzitter van de Z.L.M.), Verhagen en van 't Sant krijgen een apart welkomst woord. De laatste twee zijn er van wege het afscheid van het pb van hun echtgenoten. Ook de pers een bijzonder welkom. Ik hoop, zegt mevr. Middelkoop, dat de bond de aandacht krijgt die ze waard is. Verder alle leden/gasten hartelijk welkom. Het pb en de leden worden vergeleken met het markt- gebeuren. Je hebt op de markt een sterk gemêleerd publiek. Er zijn er die lopen achter de markt aan.. Er zijn flauwe en geïnteresseerde kopers op de markt. De marktkoopman zal ten allen tijde moeten proberen zijn waar goed aan de man of vrouw te brengen. We horen van mevr. in 't Veld hoe het op de vorige jaarvergadering toeging. Het woord wordt direkt overgenomen door de penningmees- teresse mevr. Hooyberg. Ze zegt zelf, na een jaar op de centen gepast te hebben er rijker van geworden te zijn. Rijker aan ervaring, kennis en vrienden. Voor 1983 worden de af delingen Willemstad, Steenbergen en Hoogerheide benoemd. Dan is er het intermezzo. Mevr. Rijk en mevr. de Galiën getooid met hoed, gekleed in oude rok en blouse vertellen in het Langstraats dialekt op een kostelijke manier over leuke voorvallen uit de afdelingen. Gelach en applaus is hun beloning en na hun tweede optreden ook nog een bloe metje. Punt 10 van de agenda: Handwer ken. Mevr. Blok vertelt dat 15 afde lingen 225 inzendingen hebben in gestuurd. Als groep kun je elkaar stimuleren. Ook de omgang met el kaar is net zo belangrijk als het handwerken zelf. Handwerken is bezig zijn met textiel. In de pauze kunnen we weer genieten van de vele goede en mooie stukken, die dit jaar gemaakt zijn. Het is een belangrijke kant, die niet meer weg te denken is in het werk van de bond. 4 mei voor alle leden een handwerkdag in "Zidewinde" te Sprang Capelle. anuit de doelstelling wil het hb werken, aldus mevr. Baks. Zij zit voor Brabant in dat hb. Vanuit die doelstelling komt het beleidsplan, de standpuntbepaling. Als grootste vrouwenorganisatie wil len we bewuster leven, ook al is jouw plaats in de maatschappij dicht bij huis. Dat is de grote kracht van de bond, aldus ons hb lid. A.C.W.W., wat doen we er mee. Mevr. van 't Sant: in ieder geval heeft de A.C.W.W. als wereldbond van plat telandsvrouwen een adviserende taak bij de Verenigde Naties. Graag de aandacht van de afdelin gen voor de projekten: Redt kinder ogen em bouwsteentjes aandragen voor Braziliaanse gebouwtjes. We horen van mevr. Kant, dat ze nog eenmaal de kursus woord-weder- woord wil doen. Je kunt problemen hebben met praten en als je kunt praten moetje leren om te luisteren. Zo gaat dat tegenwoordig. Er zijn mensen die dichtklappen als er niet geluisterd wordt. O, ndertussen zijn de stemmen ge teld. Mevr. in 't Veld is herkozen met 35 stemmen, terwijl mevr. van Steenbergen voor Oost-Brabant en mevr. Postma voor Steenbergen- Dinteloord beide met 35 stemmen in het pb komen. Er staan al twee stoe len gereed op het brede podium van "Zidewinde". Bij een welkom hoort een afscheid. Greetje van 't Sant, begonnen met een zwerfkaart, geëindigd met een strippenkaart. Vrolijk zingt de zaal iedere keer het refrein op de wijs van: Overal waar de meisjes zijn". Overal, overal, met je strippenkaart, met je strippenkaart Overal, overal, met je strippenkaart, komj' overal". Voor Sieny Verhagen waren er ge dichtjes met letters die samen het woord afscheid vormden. Na deze lange rij van sprekers, het zingen van ons volkslied: Waar de luchten wij der worden, Daar is mijn Brabant, 's Middags luisterden we naar het vrolijke blijspel: "Eigen aard is goud waard", gebracht door de afd. Wil lemstad in samenwerking met de Z.L.M. Een gezellig slot van een goede dag. sjen Overbeeke Op 15 mei houdt de PJ.G.N. haar jaarlijkse Algemene Vergadering, gevolgd door de Kulturele Selektie. Dat zijn allebei gebeurtenissen, waarbij alle belangstellenden welkom zijn. Elk jaar is de P.J.G.N. te gast bij een van de aangesloten provinciale organisaties. Dit jaar is Jong Agrarisch Drenthe (J.A.D.) de gastheer. Als plaats van handeling is gekozen het meer dan fraaie kultureel centrum "De Tamboer" in Hoogeveen. Om half twee wordt begonnen met het huishoudelijk deel van de jaar vergadering. Dat is dit keer vooral interessant, omdat de Algemene Vergadering de plaats in gaat nemen van de Landelijke Raad als hoogste orgaan van de P.J.G.N. Tot op heden had de Algemene Vergadering alleen een adviserende steun. Vorig jaar is dat trouwens al doorgebroken. Toen kreeg de Algemene Vergadering al de bevoegdheid om al de beleidsuit gangspunten voor de komende jaren vast te stellen. Dat resulteerde toen in een marathonzitting. Dat is dit jaar niet de bedoeling. Op de verga dering wordt ook afscheid genomen van Jos Akkermans als scheidend voorzitter van de P.J.G.N. Daarnaast komen nog enkele andere huishoudelijke punten aan de orde. In het tweede deel van de vergade ring neemt Jong Agrarisch Drenthe het heft over. Allereerst wil men een beeld geven hoe het toegaat in een provinciale organisatie, die alleen maar agrarisch jongerenwerk doet. Die werkwijze wordt geïllustreerd in een videofilm over de afdeling Zuid Westhoek in Drenthe. Daarna wil men met de bezoekers in diskussie gaan over de relatie tussen het alge meen plattelandsjongerenwerk en het agrarisch jongerenwerk. Dat is een heet hangijzer, wat regelmatig leidt tot felle diskussie binnen de or ganisatie. 's Avonds begint om 8 uur de Kultu rele Selektie. Dat is een soort kaba- retwedstrijd, waarin de winnaars van de provinciale Kulturele Selekties hun stuk op de planken brengen. In voorgaande jaren is telkens weer ge bleken, dat het peil van deze stukken vaak erg hoog is, en dat het publiek er enorm van geniet. Een jury, die bestaat uit deskundigen en publiek, zal de winnaars aanwij zen. Daarbij zal gelet worden op de kwaliteit van het stuk, de uitvoering ervan én naar de inhoud, op welke wijze maatschappelijke problemen via kabaret toegankelijk gemaakt worden. Voor de P.J.G.N. staat de Kulturele Selektie in het teken van haar vor mingswerk. Na de Kulturele Selektie is het nog niet afgelopen. Integen deel, traditioneel wordt de dag be sloten met een feest; voor de muziek wordt door "H3" en voor de stem ming zorgen de plattelandsjongeren. We willen graag iedereen oproepen, die interesse heeft, om eens te komen kijken. Het is echt de moeite waard. Will van Roessel Van de op handen zijnde bezuini gingen zijn er al gevolgen merkbaar. In de strijd om zoveel mogelijk mid delen te behouden worden er wel eens methoden toegepast die op z'n zachtst gezegd twijfelachtig zijn. Provinciale organisaties die minder dan 3000 leden hebben, worden door CRM gesubsidieerd. De subsidie wordt dan aan de P.J.G.N. gegeven waarna verdeling over de provincies volgt Doordat er nu naast mindere subsi die ook een rechtvaardige verdeling over de provinciale organisaties aan staat te komen, moeten een aantal provincies flink snoeien in hun be stedingen. Eén van die provincies is de Jongerein (Friesland). Jongerein probeert momenteel om via de provincie subsidie te krijgen. Omdat Jongerein minder dan 3000 leden heeft kan ze niet als identiteits organisatie gedecentraliseerd wor den. Jongerein probeert nu onder de zogenaamde "steunfunktie"-vlag te vallen. De provinciale overheid stelt hier dan wel een aantal eisen aan. Jongerein moet al haar verbindingen met landelijke organisaties verbre ken. Deze week heeft Jongerein "deze" daad aangekondigd. Echter zonder dat het zeker is, dat duidelijk gebleken is, dat de provincie Fries land de Jongerein inderdaad finan cieel gaat steunen. Het meest triest vind ik de stelling- name van de Jongerein: als motivatie voor het verbreken van de verbin dingen met het landelijke wordt aangevoerd dat de Jongerein haar eigen identiteit ontkent. Ode het nut van de P.J.G.N. wordt in twijfel ge trokken. Natuurlijk is het goed om geregeld stil te staan bij het be staansrecht van een organisatie. Maar voor ons is heel duidelijk dat er een plattelandsjongerenidentiteit is. Jon geren afkomstig van het platteland, met voor de meeste leden een zekere betrokkenheid met het agrarisch be drijf. In deze situatie verkerend heb ben plattelandsjongeren specifieke interesses, problemen en behoeften. Dat is wat ons bindt en wat ons onze identiteit verschaft. En deze identiteit geeft ons weer recht op subsidie. Wat betreft de P.J.G.N.: zij zal straks in evenredig heid met de provinciale organisaties bezuinigen. De P.J.G.N. echter blijft zorg dragen, voor de belangenbe hartiging naar CRM toe, voor het agrarisch werk - wat we samen met de K.P.J. en de C.P.J. doen -, voor de mogelijkheid tot uitwisseling tussen provincies en met het buitenland. Uitwisselingen van meningen en er varingen. Deze dingen zijn en blijven belang rijker dan de "twijfelachtige" hoop op meer subsidie! Hans Spieker 14 mei: Afdeling Goes en Noord- Beveland houden een vormings avond over "Vandalisme" in de Ko renbeurs te Kortgene. De aanvang is 20.00 uur. 15 mei: Schuurfeest West Zeeuws- Vlaanderen te Retranchement in de schuur tegenover "Jopie" (voorheen "Sarassani"). Aanvang 20.00 uur met muziek van "Disco Pedro". 22 mei: Schuurfeest voor donateurs van P.J.Z. en K.P.J. en andere be langstellenden te West Zeeuws- Vlaanderen. De muziek wordt ver zorgd door "Candlelight". Het feest wordt gehouden te Retranchement in de schuur tegenover "Jopie". 25 mei: Hoofdbestuursvergadering met afscheid van Harrie Wijermars. 31 mei: P.J.Z. Tholen/St. Philipsland organiseert een fietsdag met na af loop barbecue. Spoedige opgave is gewenst voor 27 mei bij Mariët: 01667-2373. Met gaat de laatste jaren niet goed met Saeftinghe en de daar aanwezige schaapskudde. De waarde van Saef tinghe hangt voor een belangrijk deel af van een goed beheer, waarin schapen een essentiële rol vervullen. Tot voor een aantal jaren liepen er ruim 5000 schapen op de schorren, die de begroeiing kort hielden. De schapen zorgden ervoor dat kwets bare planten de ruimte en vogels ge schikte broedplaatsen kregen. Op dit moment zijn er minder dan 500 schapen over, omdat het minder lu- kratief is op kleine schaal schapen te houden en omdat het niet makkelijk is in dit ruige gebied schaapherder te zijn. Door deze aantalsvermindering gaat het gebied achteruit. Daarin moet snel verandering ko men. De Stichting "Het Zeeuwse Landschap", beheerder van het na tuurgebied, wil de beweiding met schapen weer fors op gang brengen. De verwaarlozing van de laatste ja ren brengt echter aanzienlijke aan loopkosten met zich mee, die door Het Zeeuwse Landschap niet kun nen worden opgebracht. De kooi moet worden vervangen, de kudde moet worden gesaneerd en aange vuld en er is veel achterstallig on derhoud. Het Zeeuwse Landschap krijgt bij deze opgave steun van de Coöpera tieve Vereniging Schapenhouderij Saeftinghe. Onder leiding van Jan Boom zal het "ouderwetse" scha- penbedrijf op moderne leest ge schoeid weer op kunnen bloeien met als produkten vlees, wol en later ook kaas. Men vangt op deze manier twee vliegen in één klap: een goed beheerd natuurgebied en een goed renderend landbouwbedrijf. Ondanks de samenwerking tussen het Landschap en Coöperatieve Ve reniging blijft de financiële drempel te hoog om goed van start te kunnen gaan en daarmee voor meerdere ja ren een goed beheer van Saeftinghe te verzekeren. De Stichting Behoud Saeftinghe, die groot belang hechten aan een goed beheer van het natuurgebied én aan de koppeling van landbouw en na tuurbeheer, zal in de toekomst akties ontwikkelen om de drempel te slechten door gelden in te zamelen. 29

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 29