Wilt U een paar dagen van huis? Ga met uw eigen organisatie Comité graanhandelaren tegen invoerbeperking niet-granen. Weer nieuwe kaassoorten aangekondigd Afschot rotganzen geen bedreiging populatie Agrarische studiereizen 1982 VS bezorgd over handelsverkeer met EG Hogere melkprijs bij Coberco Amerikaanse maisoogst 1981 Portugal beëindigt tarwe-subsidies Import voergranen SU Zeer veel leden van de standsorgani saties zijn al met AGRARISCHE STUDIEREIZEN voor korte of lan ge tijd op reis geweest. Zij kwamen vol indrukken, ervaringen èn enthou siasme terug naar hun eigen bedrijf. Ook U kunt de ervaring van "een paar dagen van huis en bedrijf" op doen, als u mee gaat met een AGRA RISCHE STUDIEREIS. Een erva ring die beslist de moeite waard is. U weet van tevoren waar u aan toe bent: het programma van de reis is geheel kompleet; de reis is geheel verzorgd, dus alles inbegrepen, zelfs verzekeringen; u weet van tevoren de reissom en óók, dat daar niets meer bijkomt. Wat u ook van tevoren weet is, dat u met gelijkgestemden op reis gaat. Gelijkgestemden, weliswaar uit alle delen van Nederland, maar direkt (of indirekt) afkomstig uit de land- en tuinbouw. Meestal houdt u aan een reis vrienden of zéér goede bekende over! Met AGRARISCHE STUDIEREI ZEN kunnen ook uw familieleden, buren of bekenden meereizen. Van zelfsprekend zijn ook de leden van andere landbouwmaatschappijen van harte welkom. De eerstvolgende reizen zijn: DUITSLAND-ZWARTE WOUD' 22 - 28 mei, 7-daagse busreis naar Freudenstadt-Zwieselberg. OOSTENRIJK-ZELL AM SEE, 18 - 27 juni, 1 O-daagse busreis naar de bergen. NOORD-FRANKRIJK-PICARDIE, 22-25 juni, 4-daagse busreis naar St Quentin met veel "agrarische bezoe ken". NOORD-NOORWEGEN, 24 juni - 7 juli, 14-daagse vliegreis/trektocht per bus Lapland en Noordkaap. De Verenigde Staten zijn bezorgd over de ontwikkeling van het han delsverkeer in landbouwprodukten met de landen van de Europese Ge meenschap. Dit ondanks een toename van de waarde van de export van 5,6 miljard in 1975 tot 8,9 miljard in 1980. Sinds 1975 is het aandeel van de ex port dat naar de Gemeenschap ging daalde van 25% tot 20% in die perio de. Voor het eerst nam niet Europa de eerste plaats in bij de afzet doch Azië. Deze ontwikkeling heeft zich in 1981 nog verder voortgezet. Van Amerikaanse zijde is opgemerkt dat sinds meer dan 375 jaar Europa de grootste afnemer van Ameri kaanse landbouwprodukten is ge weest. Tussen 1975 en 1980 daalde de ex port van graan en graanprodukten naar de E.E.G. van 2,2 miljard tot 1,7 miljard, met een vermindering van de tonnage van 15,6 tot 11,5 miljoen ton. Het aandeel voergra- nen, vooral mais daalde van 13 mil joen ton tot 9,4 miljoen ton, de tar- we-export daalde in die periode van 2,5 tot 1,5 miljoen ton. Daarentegen steeg de uitvoer van sojabonen van 5,7 tot 9,6 miljoen ton en die van sojameel van 2,6 tot 3,8 miljoen ton. Wf Van 1 mei t/m 29 mei is in het museum voor Zuid- en Noord-Be veland aan de Singelstraat te Goes een overzichtstentoonstelling ingericht van werk van de Vlaamse schilder Gust Dierikx (58) uit Keerbergen (B). De expositie omvat werk uit de periode 1942-1982. Dierikx heeft een voorliefde voor het vlakke Vlaamse en Zeeuwse landschap. Uit zijn werk spreekt ook veel respekt voor de hard werkende mens die zich zeer bewust is van zijn verantwoordelijkheid. Veelzeggend zijn wat dit betreft "de aspergeboer", "de aardappelrooiers", "de witlofschoonmakers" en "de zaaier". Een weergave van het individu in z'n kleinschalige wereld. Dat de moderne landbouw deze episode al enige decennia geleden heeft afgesloten, maakt het werk er niet minder boeiend J.W. De Koninklijke Vereniging Het Comité van Graanhandelaren heeft krachtig stelling genomen tegen het voornemen van de Europese Commissie de invoer van veevoedergrondstoffen (niet-granen) te be perken. Op deze beperking wordt aangedrongen door de graantelers omdat zij menen dat hun inkomen is achtergebleven bij de kostenont wikkeling. Het Comité van Graanhandelaren is tegen importbeperking van vooral tapioca uit Thailand en maïsgluten uit de V.S. omdat het van mening is dat een dergelijke maatregel als ge volg van kunstmatig gecreëerde schaarste in de markt tot prijsverho gingen zal lijden, waardoor met na me vlees en zuivelprodukten nog duurder zouden worden. De graan handelaren zijn tevens beducht voor kapitaalsvernietiging in de Neder landse zeehavens, waar de afgelopen jaren voor miljoenen is geïnvesteerd in op- en overslagapparatuur. Daar door zouden er meer dan 1000 ar beidsplaatsen in de Nederlandse zeehavens op de tocht komen te staan. Ook verwacht men dat door de be perking van de invoer van goedkope grondstoffen, waardoor veel duur dere Europese graansoorten gebruikt moeten worden, de prijs van de pro- duktie van vee voerder sterk zal stij gen, hetgeen erg nadelig zou zijn voor de export van zuivel vlees en eieren. Het Comité heeft zijn bezwaren schriftelijk kenbaar gemaakt aan de Nederlandse minister-president en de ministers van buitenlandse zaken, landbouw en visserij, ontwikkelings samenwerking, economische zaken en financiën. Tevens werd deze in formatie ter kennis gebracht van de voorzitter van de Tweede Kamer, de fractievoorzitters van de politieke partijen, B W van Rotterdam en de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotter dam en de Beneden-Maas. In 1981 bedroeg de gemiddelde opbrengstprijs van de bij Coberco-be- drijven afgeleverde melk 70,70 per 100 kg, wat 6,22 meer is dan vorig jaar, een stijging van 9,6%. Bij gelijke samenstelling Van de melk bedraagt de stijging 8,5%. Het vetgehalte namelijk steeg van 4,01% tot 4,08% het eiwitgehalte van 3,33% tot 3,35% gemiddeld. Er werd in 1981 2423 miljoen kg boerderijmelk ontvangen tegen 2220 miljoen kg in 1980. Door annulering 2 plaatsen 1 plaats (voor een dame) beschikbaar. ENGELAND-CHELTENHAM, 2 - 10 juli, 9-daagse bus/bootreis naar Midden-Engeland. Voor uw aanmelding, nadere infor matie, of het aanvragen van de Bro chure AGRARISCHE STUDIEREI ZEN 1982, kunt U opbellen naar het Sekretariaat van AGRARISCHE STUDIEREIZEN, mevrouw L. Deu- mer, Landbouwhuis, Roermondsplein 20, 6811 JN ARNHEM, tel. 085 - 512087 (eventueel 085 - 427784) of met de heer W. Sinke te Goes, tel. 01100--21010. Het aantal leveranciers daalde van 13.662 tot 12.906, waarbij het aantal tankmelkers steeg van 10.289 tot 11.546. Het kwantum melk dat bestemd werd voor de produktie van boter nam toe van 41,9% tot 42,6% van de in totaal afgeleverde hoeveelheid melk. Het aandeel dat tot kaas werd verwerkt daalde van 34,2% tot 32,7%. Aan de in 1981 gestegen melkprijs is door alle produktgroepen bijgedra gen, aldus het Jaarverslag van Co berco. De kaassektor had overigens daar mee de meeste moeite, vooral door de lagere weiprijs. De kostenstijgingen konden redelijk in de hand gehouden worden, alleen de kosten voor energie, afschrijvin gen en rente liepen duidelijk op. Overname Nijkerk Bij de overname van Nijkerk is een kwantum melk niet meegekomen, aldus het Jaarverslag. Het aantal leverende veehouders steeg door deze overname met 556. Melkpoeder In 1981 werd ruim 1 miljard kg melk tot melkpoeder verwerkt, te weten 65% tot mager poeder en de rest voor de produktie van vol poeder en spe- ciaal-produkten. De produktie van poeder steeg met 10%, voornamelijk het gevolg van de toetreding van Nijkerk. Kaas De kaasproduktie bedroeg in 1981 ruim 88 miljoen kg of ongeveer 19% van de totale Nederlandse kaaspro duktie. De Coberco-groep telt 10 kaasfabrieken. De verkoop van Kernhem-kaas breidde zich verder uit, vooral door de ontwikkeling op de Duitse markt. Er is veel aandacht besteed aan de uitbreiding van het assortiment, zo dat in 1982 Coberco met enkele nieuwe kaassoorten op de markt zal komen. Wf "Uit de praktijk blijkt dat toepassing van diverse verjagingsmethoden, in samenhang met elkaar, waaronder een gering afschot, meer effekt heeft dan de toepassing van een enkele verjagingsmethode afzonderlijk. Het eventuele afschot van rotganzen kan en mag niet los worden gezien van het totale pakket van maatregelen. Er zijn voldoende zekerheden ingebouwd om te voorkomen, dat het afschot de draagkracht van de populatie te boven gaat". Dit o.m. antwoordt minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij) op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mw. De Boois. Het pakket maatregelen beoogt in de eerste plaats het verjagen van de ganzen naar de door het Staatsbos beheer op de Boschplaat gereser veerde fourageerplaats, die hiertoe is uitgebreid. Het bejagen van rotgans is nadrukkelijk geen doelstelling. Er vindt dan ook een voortdurende af weging plaats van middelen en het beoogde resultaat. Geheel in over eenstemming met de aard en strek king van de Jachtwet, is gekozen voor uitvoering van het verjagings- plan door jachthouders, die in dit geval deel uitmaken van de Wildbe heereenheid Terschelling. Op basis van een evaluatie van de ervaringen van dit jaar, zal voor de komende jaren het beleid terzake nader worden bepaald. De schade die de ganzen veroorza ken, heeft betrekking op het derven van opbrengsten, het maken van ex tra kosten en op de aard, kwaliteit en voortgang van de bedrijfsvoering. Deze schade kan, met name wat het laatste aspekt aangaat, niet in zijn geheel worden vergoed. Desondanks heeft het Jachtfonds in 1981 aan 26 bedrijven op Terschelling in totaal circa 75.000,— uitgekeerd. De maisoogst in de Verenigde Staten heeft in 1981 naar raming van het Amerikaanse ministerie van Land bouw ongeveer 208 miljoen ton op geleverd, wat 23% meer is dan voor gaand jaar. In het jaar 1981/82 zal, rekening houdende met de begin- voorraden 234,6 miljoen mais be schikbaar zijn, dat is 12% meer dan in het jaar daarvoor. Het binnenlands verbruik wordt ge raamd op 183 miljoen ton. Ten aan zien van de export verwacht men een daling. In het vierde kwartaal van 1981 daalde de voergraanexport reeds met 3,9 miljoen ton ten op zichte van 1980 tot 16,6 miljoen ton. Verwacht wordt dat in 1981/82 meer mais zal worden aangewend voor de produktie van gasohol en suikerver- vangende produkten. De Portugese regering heeft de sub sidie op tarwe beëindigd. Deze sub sidie kostte de staat jaarlijks rond 9 miljard Esc of ongeveer 300 mil- joen. Tegelijkertijd is de prijs van het brood met 26 tot 29% verhoogd. Het is de bedoeling van de minister van Landbouw produkten als rijst, melk en suiker onderworpen zullen wor den aan een regeling inzake maxi mumprijzen. Het is de bedoeling dat de prijzen van deze produkten dit jaar niet verhoogd zullen worden. In het eerste kwartaal zijn de kosten van levensonderhoud in Portugal met 7% gestegen. De Internationale Tarweraad ver wacht dat de Sovjet-Unie in het jaar juni 1981 t/m juni 1982 ongeveer 23 miljoen ton voergraan zal hebben ingevoerd. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 23